Münih Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Münih Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Almanya‘nın endüstri kenti gibi algılansa da aslında tarihi yapıları, müzeleri ve keyifli meydanları, sokakları ile Münih son derece turistik bir kent. Bavyera Eyaleti’nin başkenti de olan şehir ister iş, ister turistik amaçla gidin son derece keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Ancak şehre ilk defa gidiyorsanız, “Almanca da bilmiyorum ki, ne yapacağız bu yer yön bulma işini?” diyorsanız, ya da benzer endişeleriniz varsa ulaşım konusunda araştırma yapmanız çok normal.

Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısını da bu amaçla bilgi edinmek isteyenlere yardımcı olmak için yazıyorum. Böylece daha şehre varmadan, havaalanında nereye gideceğiniz, otelinize hangi yolla ve ne kadarlık bir maliyetle ulaşacağınızı bileceksiniz.

Münih Franz Josef Strauss Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Münih şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde yer alan Franz Josef Strauss Havalimanı Almanya’nın ikinci, Avrupa’nın ise sekizinci en yoğun havaalanı. Haliyle buraya ilk defa uçanların biraz tedirgin olması normal.

İki terminali olan havaalanında terminaller arasında 10 dakikalık yürüyüş mesafesi bulunuyor. Ki isteyen veya ihtiyaç duyan yolcular 15 dakikada bir hareket eden ücretsiz shuttle otobüsleriyle de bir terminalden diğerine ulaşım sağlayabiliyor.

Türkiye’den THY, AtlasJet, Onur Air, Pegasus ve Sun Express firmalarının tamamının uçuşları için kullandığı Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise gayet yeterli.

1. Metro / S Bahn S1 ve S8

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı Metro Seferleri

Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri düşünüldüğünde uygun fiyat ve hızlı ulaşımın kombinasyonu olan metro, havaalanından şehir merkezine 2 farklı hat ile yolcu taşıyor.

S Bahn olarak da adlandırılan Münih Metrosu’nun S1 hattı şehrin batı tarafından seyahat ederken, S8 hattı ise doğu tarafından seyahat ediyor. Ve her ikisi ile de Münih şehir merkezindeki tren garına ulaşım yaklaşık 35 – 40 dakika sürüyor.

04:00 ile 01:00 arasında 21 saat boyunca servis veren S Bahn metrosunun S1 ve S8 hatları havaalanından her 10 dakikada bir sefer yapıyor. Ücretler ise alacağınız bilet tipine göre değişken.

Eğer Münih’de metro, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanmayacaksanız, sadece Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım sebebiyle metroya binmeniz gerekiyorsa tek kullanımlık biletlerden alabilirsiniz.

Ancak şehirde de toplu taşıma kullanacaksanız 1 günlük sınırsız veya 3 günlük sınırsız kullanım hakkı veren Day Ticket almanız daha mantıklı olur.

Daha da ötesi; eğer Münih’i birkaç kişi birlikte gezecekseniz Gruppen adı verilen ve aynı anda 5 yetişkinin birlikte seyahat etmesine izin veren biletleri almanız çok daha ekonomik olacaktır.

O kadar çok bilet çeşidi var ki hepsinin fiyatını buraya yazmam zor olur, birkaç örnek vereyim sadece:

Tek Seferlik bilet sadece 1. Bölgede seyahat etmek için 3,60 Euro, 4 bölge arasında seyahat ermek için 13,20 Euro (Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için 4 bölgeyi de geçmeniz gereken 13,20 Euro’luk biletten almalısınız).

Sadece Münih’de toplu taşıma kullanacaksanız Single günlük bilet 7,90 Euro. Yine sadece Münih’te ancak birkaç kişi birlikte toplu taşıma kullanacaksanız Gruppo günlük bilet 15,00 Euro.

Biletlerinizi metro istasyonlarındaki makinelerden alabileceğiniz gibi şu linki kullanarak, online olarak da alabilirsiniz. Yalnız bu durumda biletinizi yazdırarak yanınıza almalısınız.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Lufthansa Express Bus

Münih Havaalanı Lufthansa Express

Münih Havaalanı ile Münih Central Station Tren İstasyonu arasında her 15 dakikada bir karşılıklı seferler düzenleyen Lufthansa Express Bus ile şehir merkezine yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve ücreti ise tek yön bilet almanız halinde 11,00 Euro, gidiş dönüş 18 Euro. Biletinizi şu internet sitesi üzerinden alırsanız 50 Cent indirimli oluyor.

Aslında Autobus Oberbayern tarafından düzenlenen bu seferler metro kadar ucuz olmasa da aktarma yapmak gerekmediği için çok valizle seyahat etmek gibi bazı durumlarda mantıklı olabilir.

Ve bunun için havaalanında “Bus” tabelalarını takip ederek otobüslerin kalkış noktasını bulabilirsiniz.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up ve Özel Transferler

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı Özel Transferler

Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri aslında gayet yeterli. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı özel transfer hizmeti almak da isteyebilirsiniz.

Örneğin yaşlılarla veya çocuklarla seyahat ediyorsunuzdur veya grup halinde seyahat ettiğiniz için masrafları bölüşebileceksinizdir, ya da çok valiziniz olduğu için oradan oraya aktarma yapmak sizi zorlayacaktır…

Bu yüzden için sizlere farklı amaçlara ve bütçelere hitap eden iki farklı öneri verebilirim.

Münih Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: 6 kişiye kadar ücreti 106 Euro olan transfer paketine havaalanında karşılama ve Münih şehir merkezindeki otelinize konforlu araçlarla ulaşım dahil.

Bu hizmet 6 kişiye kadar olan gruplar için maliyet açısından ideal olmakla birlikte, çok valizi olanlara veya havaalanında yer yön bulmakla zaman kaybetmek istemeyenlere de konfor sağlıyor. 

Hemen hemen tüm otellerin sunduğu havaalanı karşılama hizmeti de Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlularından biri. Kimi otellerin bu hizmeti belirli bir ücret karşılığında sunarken, genellikle havaalanına çok yakın kimi otellerse ücretsiz sunabilir.

Bu bilgiyi rezervasyon yaparken veya halihazırda yapmış olduğunuz rezervasyonun “detaylar – özellikler” bölümünde bulabilirsiniz. Bulamamanız halinde eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız sistem üzerinden otele mesaj atarak sorabilirsiniz de.

Her durumda otelinizin aracı sizi havaalanında karşılayıp direkt otele ulaştıracağı için hızlı ve konforlu bir ulaşım seçeneği diyebilirim.

4. Taksi

Münih Havaalanı taksi fiyatları

Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım amacıyla taksi kullanmak isterseniz can sıkıcı maceralara girmemek için havaalanının lisanslı taksilerini kullanmalısınız.

Her iki terminalde de hemen çıkışta bulabileceğiniz ve kuyruk olsa bile hızla ilerleyen bu lisanslı taksilerle şehir merkezine gitmenin ücreti merkezde tam olarak nereye gideceğinize bağlı olarak değişiyor. Ancak bir fikir vermesi açısından fiyatın 70 – 80 Euro civarında olacağını söyleyebilirim.

Taksi ile şehir merkezine yolculuk ise trafiğe de bağlı olarak ortalama 40 – 45 dakika sürüyor.

Özetle Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Münih Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım

Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinin hepsinden bahsetmeye çalıştım ancak bunlardan hangisi size uyar konusu neye ihtiyacınız olduğuyla ilgili.

Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız, çok aceleniz de yoksa metro uygun fiyatlı bir alternatif. Üstelik yazının başlarında belirttiğim günlük veya 3 günlük biletlerden almanız halinde neredeyse havaalanı şehir merkezi ulaşımı için ayrıca bir bütçe ayırmanıza gerek bile kalmıyor.

Metro ile ulaşımın istediğiniz istasyonda inebilme gibi bir avantajı daha var ki oteliniz tam şehir merkezinde değilse size daha uygun olacaktır.

Ancak grup halinde seyahat ediyorsanız, şehirde de pek toplu taşıma kullanmayacaksanız yazının başında verdiğim paket transferler size hem konfor hem de ücreti bölüşeceğiniz için maddi açıdan uygun olabilir.

Bu özel transfer paketleri veya taksi, otel karşılama hizmeti gibi seçenekler çocuklarla, yaşlılarla seyahat edenler için de çok uygun.

Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sadece havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Ancak yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız; Münih Gezi Rehberi, Münih’te Nerede Kalınır? ve Münih Gezilecek Yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın