Münih'te yapılacak şeyler listesi

Münih’te Ne Yapılır? & Münih’te Yapılacak Şeyler Listesi

Münih’te ne yapılır? Almanya‘da Bavyera Eyaleti’nin başkenti Münih denilince aklınıza neler geliyor bilmem. Ancak gelmesi gerekenleri hızlıca sıralayabilirim: BMW, Bayern Münih Spor Kulübü, Oktoberfest, nefes kesici güzellikte Barok yapılar, saraylar ve kiliseler, yemyeşil parklar, aklınıza gelebilecek her konuda çeşitli müzeler, Alman biraları, efsanevi 1972 Münih Olimpiyatları ve nicesi…

İster sadece 1 gününüz olsun ister 1 haftanız,  Almanya’nın üçüncü büyük kenti Münih gezginlerin her anını dolu dolu geçirmelerini sağlayacak aktiviteler ve turistik noktalara sahip.

Münih’te ne yapılır diye düşünenler için bu yazıda kentte yapacağınız gezide mutlaka görmeniz, denemeniz, tatmanız ve keşfetmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Merak etmeyin Münih insanın 5 duyusuna da hitap ediyor. Mutlaka zevkinize uygun aktiviteler bulacaksınız.

Münih’te yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Altstadt-Lehel, Maxvorstadt, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Au-Haidhausen ve Schwabing-West Münih’te konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Münih’te nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Mercure Hotel München Altstadt, 4★ Eurostars Grand Central ve 5★ Rocco Forte The Charles Hotel şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Münih’te Ne Yapılır?

Münih'te ne yapılır listesi, Münih'te yapılacak şeyler

Münih’te yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Marienplatz Meydanı’nda saatin gösterisini seyredin.
 2. St Peter’s Kilisesi’ni ve diğer tarihi yapıları gezin.
 3. Temalı yürüyüş turları yapın.
 4. Müzeleri görün.
 5. Münih Olimpiyat Parkı’nda eğlenin.
 6. İngiliz Bahçesi’nde dinlenin.
 7. Bavyera Mutfağı’nı keşfedin.
 8. Hofbrauhaus’da bira tadın.
 9. Viktualienmarkt Pazarı’nda tezgahlar arasında kaybolun.
 10. Oktoberfest’e katılın.
 11. Hayvanat Bahçesi’nde dolaşın.
 12. Güney Almanya’nın büyüleyici taşrasını keşfedin.

1. Marienplatz Meydanı’nda saatin gösterisini seyredin.

Münih'te ne yapılır Marienplatz

12. YY’dan beri Münih’in kalbinin attığı, ticaret hayatının aktığı, turizmin ve sosyal hayatın merkezi Marienplatz, Münih’te ne yapılır diye düşünenlerin ilk adresi olmalı.

Bugün de yılbaşından 3 hafta önce kurulan Noel Pazarı ile ününe ün, rengine renk, canlılığına canlılık katan meydan görkemli Neues Rathaus (Yeni Belediye Binası) ve tüm diğer tarihi yapılarıyla görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

Elbette fırsatınız oldukça ve yolunuz düştükçe kentteki diğer meydanları da görüp biraz soluklanın ama Marienplatz Meydanı’da bir cafede oturup, Rathaus Kulesi‘ndeki Glockenspiel Saati‘nin her gün 11.00’de, 12:00’de ve 17:00’de çalmasıyla birlikte saatin içinden çıkan onlarca figür ve kuklanın dansını, kavgasını, şovunu mutlaka seyredin.

2. St Peter’s Kilisesi’ni ve diğer tarihi yapıları gezin.

st peter Münih'te ne yapılır

Münih’in en eski kilisesi, 12. YY başlarında yapılan ve geçirdiği bir yangından sonra 1347 yılında restore edilen St. Peter’s Kilisesi (Peterskirche) Münih’te Ne Yapılır yazısında sizlere önerebileceğim tek kilise.

Elbette kentteki Munich Residenz, Neues Rathaus, Asam Kilisesi, Frauenkirche Kilisesi, Theatine Kilisesi gibi diğer tarihi yapıları ve kiliseleri de görmelisiniz ancak St. Peter’s Kilisesi şehrin simgesi olduğundan burayı görmeniz şart diyebilirim.

Gotik stilinde inşa edilmiş, sonradan Rönesans ve Barok stili eklemeler ve değişiklikler yapılmış kilisenin içi de 13. YY’dan bu yana eklenmiş tarihi eserlerle dolu.

Petersberg Tepesi’nde yer alan kilise halen aktif bir ibadethane olduğu için giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor ancak 299 basamak tırmanarak çıkılan kulesinden nefis bir Münih manzarası izlemek için bilet almak gerekiyor.

3. Temalı yürüyüş turları yapın.

Münih'te yapılacak şeyler yürüyüş

Münih yürüyerek keşfetmek açısından ideal bir şehir. Bu yürüyüşünüzü herhangi bir amaç olmadan keyfinize göre yapabileceğiniz gibi, II. Dünya Savaşı, Yahudi Soykırımı, bira tadımı, Münih’in mistik yönleri gibi çeşitli temaları takip ederek de yapabilirsiniz.

Tabii bu tarz temalı turları tek başınıza organize etmeniz daha zor, ciddi bir planlama gerektiriyor. Ancak çok uygun fiyatlarla çeşitli turlara katılabilirsiniz, ki size iki örnek verebilirim:

Mistik Münih: Eski Şehrin Efsaneleri Turu: Kişi başı 16 Euro ücreti olan yürüyüş turu 2 saate yakın sürüyor ve bu turu yapmış olan kullanıcılar 5 üzerinden 4,7 puan vermişler. Tecrübeli rehberlerle yürürken Münih’in çok bilinmeyen ama ilginç yerlerini görüp, şehre dair efsaneleri dinleyebilir, kente bambaşka bir açıdan bakabilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

İkinci Dünya Savaşı Turu: Gelmiş geçmiş en ünlü diktatörlerden Adolf Hitler’in Almanyası ve Nazizm’in Münih’teki tarihini konusunda tecrübeli rehberlerden dinleyebileceğiniz, merak ettiğiniz her şeyi sorabileceğiniz ve kentteki İkinci Dünya Savaşı ve Nazizm ile ilgili yerleri görebileceğiniz bu yürüyüş turu 3 saate yakın sürüyor. Kişi başı ücreti 17 Euro olan turu daha önceden almış olan 400’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,6 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Müzeleri görün.

Münih'te ne yapılır bmw müzesi

Almanya, müze, sanat” kelimeleri bir arada düşünüldüğünde akla ilk Berlin gelse de Münih’i bu konuda hiç küçümsemeyin. Kentte tarihten arkeolojiye, modern sanatlardan, teknolojiye hemen her alanda onlarca müze mevcut ve hepsini görmekten memnun kalacağınıza da eminim.

Münih’te Ne Yapılır yazısında sadece ismen bahsedecek kadar yerim olsa bile;

Dünyanın en eski sanat galerilerinden Alte Pinakothek,

18. YY ve sonrası sanatının en etkileyici eserlerini görebileceğiniz Neue Pinakothek,

İlk buhar makinesinden atom parçalamaya kadar teknolojiye dair her şeyi bulabileceğiniz teknoloji müzesi Deutsches Museum,

Modern sanatlara ilgi duyuyorsanız Pinakothek der Moderne Müzesi,

Daha çok Münih’li sanatçıların eserlerine odaklanmış olan Lenbachhaus Müzesi,

Bavyera Kültürü ve Art Nouveau stili eserleri görebileceğiniz Bavyera Ulusal Müzesi,

Elvis Presley’in BMW otomobili ve son model BMW araçlar da dahil olmak üzere BMW’ye dair hemen her şeyi görebileceğiniz BMW Müzesi ve

Daha çok heykel odaklı, 11. YY’dan bugüne uzanan geniş bir yelpazede eserlere sahip olan Glyptothek Müzesi olarak bir liste verebilirim. Artık size de hangi konularla ilgileniyorsanız o müzeleri gezmek kalıyor.

5. Münih Olimpiyat Parkı’nda eğlenin.

Münih'te ne yapmalı olimpiyat parkı

Dünyanın her yerinde eski Olimpiyat Parkları ya bir kenarda terk edilmiş veya sıradan spor aktiviteleri için kullanılıyor olsa da Münih Olimpiyat Parkı bunlardan biri değil.

1972 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış park hem spor hem de trajedi içeren tarihçesi ile son derece turistik bir yer.

İsterseniz Olimpiyat Parkı’nda zip-line yapın veya çeşitli su sporlarıyla biraz eğlenin, isterseniz de 1972 Olimpiyatları’nda 11 İsrailli sporcunun öldürüldüğü otel olan Building 31’i ziyaret edip kültürel bir aktivitede bulunun.

Münih Olimpiyat Parkı kenti yakından tanımak isteyenler için Münih’te Ne Yapılır yazısında mutlaka yer vermek istediğim maddelerden.

6. İngiliz Bahçesi’nde dinlenin.

Münih'te ne yapılır ingiliz bahçeleri

18. YY’da yapılan ve günümüzde de Münih’in en büyük parkı olan İngiliz Bahçesi (Englischer Garten) kentte dinlenme ve oksijen takviyesi için en ideal adres. Üstelik çok da eğlenceli.

Güneşli günlerde yerlilerin de turistlerin de çimlerde uzanmanın tadını çıkardığı, onlarca pubda değişik biralar tadabileceğiniz, hatta isterseniz suni Eisbach Gölü‘nde sörf bile yapabileceğiniz İngiliz Bahçesi Münih’te ne yapılır diye düşünenler için harika bir soluklanma noktası.

7. Bavyera Mutfağı’nı keşfedin.

Münih'te yapılacak şeyler

Bavyera pretzelleri, beyaz sosis, schnitzel, spatzle gibi Münih mutfağının en lezzetli yiyeceklerini Münih’te, yerinde yemeden daha iyisi var mı?

Eğer ziyaret ettiğiniz yerlerin yerel lezzetlerini tatmayı seviyorsanız kahvaltı, öğle veya akşam yemeği demeden Bavyera mutfağınının en leziz ürünlerini denemelisiniz.

8. Hofbrauhaus’da bira tadın.

Münih'te ne yapılır Hofbrauhaus

Alkol tüketen biriyseniz eğer, Münih’e gitmişken bira tatmadan dönmemelisiniz. Alkol kullanmayanlar ise biralarıyla ünlü olan bu kentte bira üretimine dair kültürel turlara katılabilirler.

Peki biraları nerede tadacaksınız? Aslında şehrin hemen her yerine yayılmış publarda diyebilirim. Ancak Münih’te Ne Yapılır yazısında tek ve nokta atışı bir örnek vermem gerekirse o da Hofbrauhaus olurdu.

Biraz turistik olsa da bira üretimine dair yerel tüm detayları bulabileceğiniz yerde lezzetli biraları tatmalısınız. Bunu bir turla birleştirmek, bilgi de almak isterseniz size önerim ise:

Münih’in Bira İmalathaneleri Turu: Kişi başı 30 Euro ücreti olan bira temalı yürüyüş turunu bugüne kadar almış olanlar 5 üzerinden 4,5 puan vermiş. 3 saatlik tura; İngilizce veya Almanca rehberlik hizmeti, bira imalathaneleri ziyareti ve burada bira üretimine dair bilgilendirme ve 2’şer bira tadımı dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Viktualienmarkt Pazarı’nda tezgahlar arasında kaybolun.

Münih'te ne yapılır Viktualienmarkt

Eğer gittiğiniz şehirlerde yerel pazarları gezmeyi seviyorsanız Münih’te ne yapılır diye uzun uzun düşünmenize gerek yok. Pazar gezmeye özel bir ilginiz olmasa bile size kentin en eski pazarı Viktualienmarkt‘ı biraz dolaşmanızı öneririm.

Yerel ve organik yiyeceklerle dolu tezgahlar arasında kaybolun, beğendiklerinizi tadın, çok beğendiklerinizden biraz satın alın ya da öylesine dolaşın. Birkaç saatinizi keyifle geçireceğiniz kesin.

Her gün açık olan Pazar tezgahlarında mevsimlik sebzelerden şarküteri ürünlerine, balıktan çiçekçiliğe kadar organik tarımın tüm ürünleri mevcut.

10. Oktoberfest’e katılın.

Münih'te ne yapılır st peter

Şehrin artık simgesi olmuş bir festival olan Oktoberfest‘ten bahsetmeyen bir Münih’te Ne Yapılır yazısı olmaz tabii ki. Yalnız burada kente yapacağınız seyahatin tarihi de önemli.

Ancak Münih ziyaretiniz her yıl Eylül sonu – Ekim başı arasında düzenlenen bu bir haftalık festivale denk geliyorsa mutlaka ama mutlaka Oktoberfest’e katılın.

Yerel kostümlerle yapılan yürüyüşleri seyredin, konserleri dinleyin, bira ve yerel yiyecekleri tadın ve çeşitli temalara göre hazırlanmış aktivitelere katılın. Hem eğlenin, hem de insanların günlük hayatından nasıl biraz uzaklaştığını, eğlendiğini ve hafiflediğini seyredin.

Üstelik bu öyle bir festival ki, içeriğinde durmak bilmeden eğlenen gençlere de, daha sakin eğlenmeyi seven orta yaşlı ve yaşlılara da, hatta çocuklu ailelere de yer var. Herkes kendi zevkine, yaşına ve tercihlerine göre eğleniyor kısacası.

Münih’in en önemli kültürel aktivitesi olan Oktoberfest’e kendi imkanlarınızla katılabileceğiniz gibi isterseniz de bir tur programına dahil olabilirsiniz.

Rezervasyonlu Oktoberfest Turu: Aslında Oktoberfest çadırlarına giriş ücretli değil. Ancak festival o kadar popüler ki, kolay kolay masa bulamıyorsunuz. Zaten festivalde her bir çadırdaki masaların sadece dörtte biri rezervasyonsuz misafirlere ayrılmış durumda, haliyle yer bulmak çok çok zor. Ve festival alanında da rezervasyon yapılmıyor, rezervasyonlar sadece online veya telefonla alınıyor.

Kişi başı 115 Euro ücreti olan bu paketi almış olanlar 5 üzerinden 5 puan vermiş ancak bu pakete ne dahil derseniz?

İngilizce konuşan rehberlerle tüm festival alanı turu ve merak ettiğiniz her şeyi sorabilme, Löwenbrau Çadırı’nda rezervasyonlu masa, hoş geldiniz birası ve 2 adet birer litrelik bira, tavuklu yemek menüsü… Litrelik bira fiyatlarının 11-12 Euro arasında değiştiği Octoberfest çadırlarında rehberlik ve yemek de dahil olan bu turun fiyatı gayet uygun aslında. Turu incelemek ve -kaydolmak için tıklayın.

11. Hayvanat Bahçesi’nde dolaşın.

Münih'te yapılacak şeyler münih hayvanat bahçesi

Hayvanat Bahçesi her zevke hitap eden bir aktivite olmayabilir ancak çeşitli vahşi veya sıra dışı hayvanlara ilgi duyuyorsanız, ya da kenti çocuklarınızla gezecekseniz Münih’te Ne Yapılır listesinin önemli maddelerinden biri oluyor Hellabrunn Hayvanat Bahçesi.

1911 yılında kurulan ve bugün dünyanın en iyi ve duyarlı hayvanat bahçelerinden biri olan Hellabrunn Zoo hem kafes değil de, hayvanları doğal ortamlarına göre ayarlanmış alanlarda tutması, hem soyu tükenen hayvanları koruma programlarına verdiği destek sebebiyle, hem de kutup ayıları, Güney Amerika deniz aslanları, zürafa gibi sıklıkla göremeyeceğiniz hayvanları olmasından dolayı ziyaret etmeye değer noktalardan.

12. Güney Almanya’nın büyüleyici taşrasını keşfedin.

Münih'te ne yapılır Neuschwanstein turu

Güney Almanya Münih’ten ibaret değil. Kentin biraz dışına, taşraya doğru çıktığınızda masal gibi bir dünyayla karşılaşacaksınız. Münih’e yakın mesafedeki kasabalar, şatolar ve hatta bazı şehirler Münih’te ne yapılır diye düşünen, biraz da zamanı olanlar için nefes kesici güzelliklerle dolu.

İsterseniz tüm organizasyonu ve planlamayı kendiniz yaparak Neuschwanstein Şatosu, Romantik Yol, Dachau Soykırım Kampları, Bavyera Alpleri’ndeki büyüleyici Königssee Gölü, zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle Salzburg, yine bir başka masal diyarı Berchtesgaden ve Obersalzberg gibi yakın destinasyonlara günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.

Planlama, organizasyon ve ulaşım dertleriyle uğraşmak istemezseniz de uygun fiyatlı, harika paket turlar var:

Münih’ten Günübirlik Neuschwanstein Şatosu Turu: Bavyera Eyaleti’nin belki de en güzel, en büyüleyici şatolarından Neuschwanstein’e yapacağınız bu 9 saatlik tur son derece keyifli. Kişi başı 48 Euro ücreti olan turu daha önceden almış olan 2 bine yakın kullanıcı ise 5 üzerinden 4,6 puan vermiş.

Tur paketine Münih’ten otobüs veya trenle ulaşım, şato çevresinde yürüyüş turu ve yerel rehberlik hizmeti dahil. Yalnız şatonun içini gezmek isterseniz, giriş ücreti bu tura dahil değil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Münih’ten Neuschwanstein ve Linderhof Şatoları Turu: Kişi başı 57 Euro ücreti olan ve 2 binin üzerinde kullanıcının 4,4 puan verdiği tur yaklaşık 10 saat sürüyor. Tur kapsamında otobüslerle Münih’ten ulaşım ve sesli rehberlik hizmeti var.

Bavyera Kralı II. Ludvig’in hayatı ve efsanelerle dolu Neuschwanstein Şatosu ile bir başka masal diyarı Linderhof Şatosu dışında Oberammergau Kasabası’nı da ziyaret edebileceğiniz turu zamanı olan herkese öneririm. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Münih’ten Rothenburg ve Romantik Yol Turu: Kişi başı 54 Euro ücreti olan bu tam günlük tur Güney Almanya’nın gerçekten de en romantik yerlerine düzenleniyor. Üstelik Instagram’ınızın patlama yaşaması garantili.

Renkli ve sevimli evleri, daracık sokakları ile Romantik Yol üzerindeki köyler ve kasabaları, yol üzerindeki büyüleyici göller, ormanlar ve nehirleri kapsayan tura Münih’ten ulaşım dahil, ancak rehberlik hariç. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Münih’te Ne Yapılır?

Münih'te yapılması gerekenler

Yazının başında da söylediğim gibi Münih her zevke, her beklentiye uygun olanakları olan bir kent. Aslında burada belirleyici olan sadece ne kadar zamanınız ve bütçeniz olduğu. Ancak Münih’te Ne Yapılır yazısında “yapmadan dönmeyin” diyebileceğim şeyleri de listelemem gerekirse eğer;

Marienplatz Meydanı ve St Peter’s Kilisesi başta geliyor. Ardından mümkünse Viktualienmarkt, değilse herhangi bir sokak pazarı gezmesi diyebilirim.

Bavyera yemekleri ve biralarını tatmadan dönmek de olmaz. Bir de eğer bir gün ayırabilirseniz Neuschwanstein Şatosu‘nu mutlaka görün.

Münih’te Ne Yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde Münih’e gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top