münih'te yapılacak şeyler

Almanya‘nın en önemli şehirlerinden Münih; hem tarihi yapısı, hem Bavyera’nın başkenti oluşu, hem de Avrupa Birliği’nin büyük şehirlerinden bir olması sebebiyle yapılacak aktivitesi çok olan bir şehir. Peki Münih’te yapılacak şeyler neler? Münih’te neler yapılır? derseniz sizin için seçtiğim en renkli seçenekler şöyle:

Münih’te neler yapılır? Münih yapılacak şeyler listesi

1. Şehre 3 kapıdan girin

Münih‘in merkezine, daha doğrusu eski şehre üç kapıdan birinden geçerek ulaşmanız mümkün. Dördüncü kapı maalesef bugün ayakta değil. Bunlar, Sendlinger Tor, Isartor ve Karlstor. Hepside şehrin önemli ve hareketli caddelerinin ucunda bulunmakta.

Sendlinger Tor, 14. Yüzyılda, şehrin ikinci genişleme hareketi esnasında yapılmış kapısıdır. Güney’de Sendlinger Caddesi’nin ucunda bulunur, Altstadt ve Isarvorstad’ı birbirinden ayırır. II. Dünya savaşı sırasında zarar görmüş, 1980 yılında yenilenmiştir.

münih Sendlinger Tor
Sendlinger Tor

Isartor, şehrin doğu kapısı olup, eski şehir Altstadt’ı  Isarvorstadt ve Lehel’den ayırır. 14. Yüzyılda yapılıp, sonra yıkılan bu kapı, 1835 yılında aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Isartor münih
Isartor

Karlstor, bugün, Münih’in hareketli bölgesinde yaya yolu üzerinde kalan bu kapı, 14.yy da inşa edilmiş Batı kapısıdır. 1880 lerde gotik tarzda yeniden tasarlanmış, II. Dünya savaşı sonrasında da yenilenmiştir.

Karlstor

münih'te yapılacak şeyler Karlstor
Karlstor

2. Marienplatz’da şehri soluyun

Marienplatz, yüzlerce yıldan beri Münih’in kalbi. Kah buğday pazarları kurulmuş, kah suçlular asılmış, hatta 1568 yılında Dük V. Wilhelm’in düğününe bile ev sahipliği yapmış.

Şehrin hem eski belediye binası (Altes Rathaus) hem de yeni belediye binası (Rathaus) nın burada olması, tarih boyunca değerinin hiç azalmadığını göstermekte. Hatta şehrin tren (S-Bahn) ve metro (U-Bahn) hatlarının birleşme noktası. Benim tavsiyem, S ya da U bahndan inip meydana ulaştığınızda, şöyle kendi çevrenizde, 360 derece, yavaş yavaş dönüş. Zaten Rathaus’u görünce diliniz tutulacak.

Marienplatz münih

1800’lerin sonunda yapımına başlanan yeni belediye binası bugün aktif olarak hizmet vermektedir. Alt katındaki küçük kantinde soluklanıp bir şeyler atıştırabilir, 85 m yüksekliğindeki kulesine çıkıp şehri seyredebilirsiniz. Hemen sağ çaprazında kalan Altes Rathaus ise, 1908 yılında, 15.yüzyıl tarihli orjinaline gotik öğeler eklenerek yapılmış dekoratif amaçlı bir yapı. Görülmeye değer.

münih'te yapılacak şeyler Altes Rathaus
Altes Rathaus

Yine Marienplatz’da, I.Maximillian tarafından otuzyıl savaşlarının bitişi ve şehrin vebadan kurtuluşu sebebiyle Meryem Ana’ya şükretmek için dikilen Marien Saule güneşli günlerde parlamaktadır.

münih'te ne yapılır Mariensaule
Marien Saule

Meydandaki sevimli kafelerde oturarak günlük hayatı uzaktan izlemek de oldukça keyifli.

3. Şehir pazarlarında yerel lezzetleri kovalayın

Bavyera Mutfağı, açıkçası, ne Fransız ne de İtalyan mutfağı ile boy ölçüşemez ancak yinede değişik lezzetler barındırmakta. Nerelerde yemek yiyebileceğinizi, uzun uzun “Münih’te Ne Yenir?” yazımda yazmıştım.

Eğer hem dolaşıp hem yerel tadları denemek, Münihliler ne yapar, nerelerden ne alır, nasıl yer diye kolaçan etmek isterseniz daimi şehir pazarlarındaki standlarda, Bavyera’ya özgü hamur işlerinin, ekmeklerin, Alman turşularının, değişik peynir ve şarküteri ürünlerinin hem tadına bakabilirsiniz, hem de cesart edip göze alırsanız satın alıp getirebilirsiniz. Viktualienmarkt ve Elisabethmarkt uğrayabileceğiniz yerler. Eğer Noel zamanı giderseniz Marienplatz’da kurulan Noel Pazarı’ndan, yalnızca Noel’de ya da kışın yapılan yiyeceklerin tadına bakabilir, minik hediyelikler de alabilirsiniz.

münih'te ne yapılır Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

4. Müze müze gezin

Münih, müze severler için çok çeşitli kombinasyonlar sunuyor. Müzelerin büyük bir kısmı sabah 10’da açılıp 18’e kadar hizmet veriyor. Hafta içi bir akşam, ülkemizde de yapılan uzun gün yapılarak, kapanış saati 20’ye çekiliyor. Ve beklide en güzeli, bazı müzeler pazarları yalnızca 1€’ya gezilebiliyor.

Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi olan Deutsches Museum, Museumsinsel 1 numarada bulunuyor. U1 yada U2 ile Fraunhoferstrasse’de, 132 numaralı otobüsle Boschbrücke ‘de inerek ulaşmanız mümkün. Giriş ücreti 8,5€.

münih'te yapılacak şeyler
Deutsches Museum

Prinzregentenstrasse üzerinde bulunan Bavyera Ulusal Müzesi (Bayerisches Nationalmuseum)’nde 19.yüzyıla ait art nouve eserler sergilenmekte. Kolekkiyonun büyük bir kısmı Wittelsbach ailesine ait. Ulusal Müzeye U4 ya da U5 ile Lehel’de inerek ulaşmak mümkün. Giriş ücreti 7,50€.

bayerisches nationalmuseum münih'te yapılacak şeyler
Bavyera Ulusal Müzesi

1990 yılında, Nymphenburg Şatosu içinde açılan İnsan ve Doğa Müzesi (Museum Mensch und Natur) gezegenler, mineraller, insanın kökeni , genler, sinir ve beyin gibi sergiler içermekte ve kalıcı sergisi Devlet Doğa Bilimleri Koleksiyonuna ait. Giriş Ücreti 3,50 €.

Şehrin Oyuncak müzesi ise Altes Rathaus’un içinde yer almakta. Oyuncak bebeklere, trenlere, ve hatta üretilen ilk Barbie bebeğe de ev sahipliği yapan bu müzeye giriş 4 €.

Barer Strasse üzerinde bulunan Pinakhotek Müzeleri esasen üç farklı döneme ait eserler bulunan, üç ayrı müze. Orta Çağ’dan 18.yüzyılın ortalarına kadar olan eserleri bulunduran Alte Pinakothek‘de, Leonarda Da Vinci , Rafael, Dürer , Rubens, Brueghel gibi eski ustaların eserleri sergileniyor.

münih'te ne yapılır Alte Pinakothek
Alte Pinakothek

Neue Pinakothek‘de ise 18.yüzyılın ikinci yarısı ve 19.yüzyıla ait eserler sergilenmekte. Emprosyonizm’in üstatları Monet, Manet, Van Gogh burada sergileniyor. Pinakothek der Moderne, adından da anlaşılacağı üzere bir modern sanat müzesi. Alte ve Neue 7€, modern ise 10€. Kombine olarak 12€ ya gezebilirsiniz.

münih New Pinakothek
New Pinakothek

Araba meraklıları ise Olympiapark’da bulunan BMW Welt’i ücretsiz, BMW MUseum‘u ise 10 Euro karşılığında gezebilirler.

Bu saydıklarım dışında sanatseverlerin zevklerine hitap edecek büyüklü küçüklü daha pek çok müze var, yeter ki siz zamandan haber verin.

5. 3 Kilise gezin

Baştan söyleyeyim böyle bir adet, gelenek ya da uğur yok Münih’te. Ben bazı şeyleri üçlemeyi severim o ayrı 🙂 Siz isterseniz azaltabilir ya da arttırabilirsiniz ancak sayıdan önemli olan, kiliselerin hikayeleri ve bize başta Bavyera, sonrasında Alman tarihi ve kültürü açısından ışık tutacak olması.

Şehrin en çok ziyaretçi alan kiliseleri ise; Meryem Ana’ya adanmış olan Frauenkirche şehrin sembolleri arasında. Kulesine çıkıp şehre de bakabileceğiniz St.Peter Kilisesi, Sendlinger Strasse üzerindeki Asamkirche, mimari bir şaheser olan Theatinerkirche, Barok tarzda inşa edilmiş olan St. Michael Kilisesi bir nefeste sayabileceklerim arasında.

münih Asamkirche
Asamkirche
münih Odeonsplatz
Theatinerkirche

6. OctoberFest’e gelin

Münih deyince kimilerinin ilk aklına gelen etkinlik olan OctoberFest’in 200 yılı aşkın bir tarihi var. 1810 yılında Veliaht Prens Ludwig’in evlilik kutlamasının, yıllar içinde  şölene dönüşmesiyle başlamış. Theresienwiese adı verilen alanda yapılmakta o günden beri. Münih’in büyük ve geleneksel bira üreticilerinin çadır kurduğu ve bu çadırlarda litrelik bira ile Bretzel tüketildiği bir alan. En popüler çadırlar Paulaner, Augustiner ve Hofbrau markalarının.

münih'te ne yapılır Theresienwiese

Münih’liler yerel Bavyera kostümleri ile gitmeyi tercih ediyorlar. Festival her yıl, Eylül’ün ikinci yarısında başlıyor ve mutlaka 3 Ekim’i içine alacak şekilde en az 15 gün sürüyor.

münih'te yapılacak şeyler Octoberfest

7. MaximilianStrasse’de vitrinlere bakın

Bugünkü Münih’in en şık, en güzel caddesi sayılan MaximilianStrasse aslında Kral Ludwig döneminde planlanmış. Bu cadde üzerinde bulunan önemli binalar arasında, Devlet Operası ve Parlamento Binası da bulunmakta. Turistler açısından, bu tarihi binalar dışında, önemli olan bir diğer şey ise, bu cadde üzerinde dünyaca ünlü mağazaların ve şık tasarım butiklerinin bulunması. Bu konuyla ilgili ayrıntıları Münih Alışveriş Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Ucuza alışveriş yapmanız pek mümkün görünmemekte ama vitrinlere bakmak bedava 🙂

Maximillian Strasse münih

8. Maelu’da tatlı bir kaçamak yapın

Maleu, Münih’in en iyi kafelerinden biri. Yeni Belediye binasının hemen solundaki sokağa, Theatinerstrasse‘ye girip biraz yürüdüğünüzde sağınızda (32 numarada) kalacak olan bu şık kafe pastanenin önündeki kaldırımda boş bir masa bulmak şans. Cumartesi ve pazar günleri rezervasyon yapmıyorlar. Menüsünden yalnızca yerel tatlılar yok, nefis Fransız ve İtalyan lezzetlerinin yanında kendi tarifleri de var.

Masaya oturmadan (ya da masayı bulunca oturup sıra ile) gidip vitrindeki lezzetlere bakın ve içerisinde ne olduğunu sorun. Kendilerince verdikleri isimler size ip ucu olmayabilir. Benim şahsi favorim “Pink Lady” çikolatalı kek üzerinde güllü ve franbuazlı krema ile gerçek bir hanımefendi 🙂 Mont Blanc’ ı da enfes. Eğer yalnız gitmediyseniz, yani en az iki kişiyseniz, mutlaka farklı şeyler seçip paylaşmanızı tavsiye ederim. Tatlıları 7-8 € civarında. Ayırca çikolata da yapıyorlar, aklınızda bulunsun.

münih maelu

9. Dachau Toplama Kampı’nın karanlık tarihine bakın

Münih’in 16 km kuzeybatısında bulunmakta Dachau. Her toplama kampının kapısında olduğu gibi burada da “Arbeit Macht Frei” yazıyor, yani “çalışmak özgürleştirir”. 1933 yılında konsantrasyon kampı adıyla kurulan, tüm avrupadaki kamplara model oluşturan ve amacının Almanya’nın işgücünü arttırmak olduğunu belirten bu kamp, kısa zamanda bir ölüm kampına dönüşmüştür.

münih Dachau

Burada öldürülen insanların sayısının 30.000 ile 43.000 arasında olduğu söylenmekte. Bugün yalnızca örnek olarak bir yatakhane ile banyo-tuvalet barakası bırakılmış bu kampta koşulların ne kadar ağır olduğunu duvarlardaki fotoğraflardan görebilirsiniz. Dönem dönem bir yatakta 8 kişinin birden yattığı, hijyen koşullarının bulunmayışı nedeniyle hastalık salgınlarının olduğu, insanların kurşuna dizildiği anlatılanlar arasından. Ayrıca bu utancın unutulmaması adına gaz odaları (Baraka X) ve fırınlar da gezilebiliyor.

münih Dachau kampı

Münih’ten S2 ye binip, Dachau kasabasında ineceksiniz, oradan da 726 numaralı otobüsle kampa ulaşacaksınız. Rehberli turlar 2 saat kadar sürüyor ve ücreti 3€.

Bonus: Disney Kahramanı olmak için Neuschwanstein Şatosu’nu gezin

Walt Disney’in logosunda bulunan çizime ilham olduğu söylenen bu şato Füssen Şehri’nin Schwangau kasabasında bulunmakta. İki göl arasına, Kral II. Ludwig tarafından yaptırılan bu şato, tipik 13.yüzyıl romantik akım mimarisinin özelliklerini taşımakta.

münih Neuschwanstein Castle

Adeta bir masal yaratmak isteyen II. Ludwig, ressam Christian Jank‘ a hayallerindeki şatoyu çizdirmiş, sonra da Eduard Riedel ve Georg Dollmann tarafından inşa edilmiş. İçerisinde bulunan resim ve freskler Wagner’in operalarından sahneleri tasvir etmekte. Ancak hesaplanan meblanın çok üzerine çıkılması, pek çok kısmının tamamlanamaması ve Kralın şüpheli bir şekilde ölmesinden sonra harcanan miktarın ve borçların karşılanabilmesi için turizme açılmış.

münih Neuschwanstein Castle

Esasen, II. Ludwig’in çok büyük hayallerle yaptırıp içerisinde yaşayamamış olmasından biraz da hüzünlü bir yer. Rehberli turlar eşliğinde sizi 4 kattaki tamamlanmış ve gösterişli odalara götürüyorlar. Özellikle kralın yatak odası ve içerisindeki şapel, ve Şarkıcılar odası denilen, Wagner’in operalarının yankılanması için yapılan salon muhteşem.

münih Neuschwanstein Castle

Neuschwanstein’ a gitmek için izlemeniz gereken yol ise şöyle: Münih tren istasyonundan Füssen’e gideceksiniz. Füssen’de trenden inince, bu kez Schwangau’ya giden otobüse binip kasabada ineceksiniz. Buradaki bilet gişesinden biletlerinizi aldıktan sonra, şatoya ulaşmak için 3 seçeneğiniz var. Ya şatoya çıkan shuttle bineceksiniz (1.80€ çıkış- 1€ iniş), ormanın içindeki patikadan 30-40 dk kadar yürüyeceksiniz ya da atlı arabalarla romantik bir yolculuk yapacaksınız (6€ çıkış-3€ iniş ).

Şato için biletleri gittiğinizde kapıdan alabileceğiniz gibi, en az iki gün öncesinden rezervasyonda yaptırabilirsiniz. Yalnızca Newschwanstein Şatonusu’nu gezmek isterseniz rehberli tur kişi başı 13€, 1.80 € da servis ücreti alıyorlar. Rehber hizmeti ve kulaklık bu hizmete dahil. Oraya kadar gitmişken, Hohenschwangu Şatosu’nu ve Bavyera Kralları Müzesini de görmek isterseniz kombine bilet satılmakta, 31.5 € ya hepsini birden gezebilirsiniz. Şatoların içinde ya da Schwangu kasabasında bulunan hediyelik eşya mağazalarından, size bu masalı hatırlatacak küçük şeyler de alabilirsiniz.

Münih geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Münih gezi rehberi, Münih gezilecek yerler, Münih’te nerede kalınır, Münih yemek rehberi ve Münih Yemek Rehberi gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın