münih'ye yeme

Münih’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Münih’te ne yenir? Bavyera’nın kalbi olan Münih kültürel açıdan zengin ve renkli bir şehir olmasına karşın, mutfak konusunda diğer Alman şehirleri gibi size pek bir şey vaat etmez. Fransız ya da İtalyan mutfağı gibi değildir kısacası.

Münih’te Yeme İçme

Coğrafi konumu ve iklimi sebebiyle sebze konusunda eni konu zayıf olan bu mutfakta en çok patates, lahana, bezelye ve kuşkonmaz kullanılır.

Et konusunda ise oldukça geniş seçenek var, tavuk, sığır ve domuz haricinde tavşan, ördek keklik gibi av hayvanlarının etleri de geniş yer tutmakta. Bunlara Bavyera göllerinde avlanan yerel balık türlerini de eklemek mümkün.

Ekmek, Münih ve elbette Bavyera mutfağında önemli yer tutuyor. Her fırının kendine has, değişik ekmekleri var. Kullanılan unlar genellikle buğday, çavdar, zaman zaman arpa, bazen de her ikisinin karışımı.

Ekmeklerin içerisine, çeşitli tohumlar, ceviz, ya da çekirdek karıştırmayı da çok seviyorlar. 300 kadar ekmek çeşidi olduğu söyleniyor. Açıkçası ben o kadar sayamadım ama şahane sandviçler yediğimi inkar edemeyeceğim.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Münih’te ne yenir?

Bretzel münih yöresel yemekleri
Bretzel

Tüketilen en yerel tatlardan biri Bretzel. Restoranlarda, yemekten önce mutlaka gelen bu lezzet, mayalı hamurdan yapılan ve simide benzeyen bir hamur işi.

Genellikle sadesi yapılıyor ama bazı fırınlar ya da pastaneler spesyal olarak, üzeri incecik şeker kaplı olanlarını, bademlilerini de üretiyor. Mutlaka tadın, seveceksiniz.

almanya bavyera kahvaltı
Weisswurst

Bir diğer ünlü yiyecekleri weisswurst, beyaz sosis. Biranın en çok tükettikleri yiyecek bretzel ve kendisi. Domuz etinden yapılmakta olduğunu belirteyim.

Kahvaltının es geçildiği ya da geçiştirildiği bir yer değil Münih. Frühstück dedikleri kahvaltıda, mutlaka sosis, jambon, ciğer ezmesi gibi et ürünleri, peynir, yumurta ve yukarıda bahsettiğim ekmeklerinden tüketiyorlar. Yanında da kahve, zaman zaman sıcak çikolata  içerler.

Almanya Münih'te kahvaltı

Her mevsim yaygın olarak tüketilen çorbalar, patates çorbası Kartoffelsuppe, bezelye çorbası Erbensuppe.

Mevsimsel spesyaller ise Nisanda içilen kuşkonmaz çorbası Spargelcremesuppe ve Ekimde tüketilen balkabağı çorbası Kürbiscremesuppe.

Münih yeme içme Kartoffel Milch Suppe
Kartoffel Milch Suppe
Spring Pea Soup almanya münih yeme içme
Spring Pea Soup
Butternut Squash Soup almanya yemekleri
Butternut Squash Soup

Haşlanmış patatesin un, yumurta bazen peynirle karıştırılmasıyla yapılan Kartoffelknödel hem sevilen bir atıştırmalık, hem de et yemeklerinin ve sosisin en iyi arkadaşı.

almanya yemekleri münih

Camambert peyniri, tereyağ, kimyon ve biberle hazırlanan Obatza da severek tüketilen bir atıştırmalık.

Lahana ya da salatalık ağırlıklı, et ya da sosis eklenmiş salatalar da karşınıza en çok çıkacak yemeklerden.

Wurstsalat, sosis salatalık ve soğandan yapılırken; Kartoffelsalat, patates ve salatalık ve soğanla yapılmakta. Krautsalat ise bir çeşit lahana salatası.

Schwabischer Wurstsalat münih yemekleri
Schwabischer Wurstsalat

Ana yemek kısmına gelecek olursak, genellikle emmentaler peyniri ve mutlaka kızarmış soğanla servis edilen bir çeşit noodle olan Käsespätzle; kırmızı şarapla ve defne yaprağı ile pişirilmiş bir tür lahana yemeği olan Sauerkraut; mantar soslu pirzola Jägerschnitzel; lahana dolmamıza oldukça benzeyen Krautwickerl; başta dana olmak üzere başka hayvanların etlerinden de yapılan ve yahniye benzeyen Sauerbraten sayılabilir.

almanya münih yemekleri Kaesspatzen
Kaesspatzen
Sauerbraten münih yeme içme
Sauerbraten-

Yemeğin sonuna ve en tatlı kısmına gelecek olursak, kızartılmış elma dilimlerinini üzerine şeker ve tarçın serperek yaptıkları Apfelkücherl; pek çoğumuzun bildiği Apfelstrudel; vanilya sos ve tarçınla tadına doyum olmayan DampfnudelKaiserschmarrn; ve çikolatalı, orman meyveli ve vişneli karaorman pastası Schwarzwälder Kirschtorte denemenizi tavsiye edeceğim lezzetler.

Tatlı sevmeyenlere bile ucundan tadına bakmalarını öneririm, zira şeker oranı bizdeki kadar yoğun değil.

Apple strude münih yemekleri
Apple strude
Schwarzwalder Kirschtorte münih tatlı
Schwarzwalder Kirschtorte

Ünlü Münih Restoranları

Peki biz bu Bavyera lezzetlerini nerelerde yiyebiliriz diye sorarsanız, cevabım şöyle olur:

 • RatSkeller: Adres: Marienplatz 8, Çalışma Saatleri: 10:00-00:00
 • Asam –Schlössl: Adres: Maria-Einsiedel-Str. 45, Çalışma Saatleri: 11:00-01:00
 • Augustiner am Dom: Adres: Frauenplatz 8, Çalışma Saatleri: 10:00- 00:00
 • Der Pschorr: Adres: Viktualienmarkt 15, Çalışma Saatleri:  10:00- 01:00
 • The Hofbräukeller in Munich: Adres: Innere Wiener Str. 19, Çalışma Saatleri: 10:00- 00:00
 • The Löwenbräukeller: Adres: Nymphenburger Straße 2, Çalışma Saatleri : 10:00- 00:00
 • The Estate Menterschwaige: Adres: Menterschwaigstraße 4, Çalışma Saatleri:  10:00- 00:00
 • Michaeligarten: Adres: Feichtstr. 10, Çalışma Saatleri : 10:30-23:00 (Pazartesileri kapalı)

Yukarıda saydığım restoranlarda kişi başı 35-40 €’nun altında hesap gelmeyeceğini hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Münih’te ne içilir?

Münih’te ne içilir kısmına gelecek olursak, Bira Münihlilerin neredeyse sudan çok tükettikleri içecek. Münih merkezli büyük 7 bira markası var, Löwenbräu, Hofbräu, Paulaner, Augustiner, Hacker-Pschorr, Spaten ve Schneider Weisse.

Her firmanın üretimde kullandığı arpa ya da buğday türü, miktarı, fermantasyon süreci ve filtrasyonu farklı. Ayrıca bu üreticiler yüzyıllardan beri bu işi yapan aile şirketleri ve geleneksel yöntemlerle üretim yapmaya devam ediyorlar.

Bu firmalar zaten Octoberfest kapsamında çadırları da olan firmalar.

Paulaner münih restoranları

Bira çok pahalı bir içecek değil, 2.5-3€’dan başlar fiyatları. Dikkat edilmesi gereken nokta miktarıdır. Münihliler genellikle litrelik bardaklarda içeler biralarını, belirtmediğiniz sürece size de litrelik gelebilir, benden söylemesi.

Ünlü Münih Kafeleri

Yapılan son araştırmalar kahvenin de neredeyse bira kadar tüketildiğini gösteriyor. Münih’in güzel  kafelerinde soluklanmak isterseniz

 • Café am Beethovenplatz (Mariandl): Goethestraße 51
 • Brasserie Tresznjewski: Theresienstraße 72
 • CadU (Café an der Uni): Ludwigstraße 24
 • Café-Konditorei Schneller: Amalienstr. 59
 • Rischarts: Marienplatz 18
 • Café Glockenspiel: Marienpaltz 28
 • Dukatz: Salvatorplatz 1
 • Cafe Maelu: Theatinerstrasse 32

Cafelerde kahvenin ortalama fiyatı 2-2.10 €, tatlıların pastaların da en pahalısı 7-8 € civarı.

Son önerim ise şu: Münih’te tadına bakıp da bayıldığınız, yanınızda getirmek istediğiniz bir lezzet varsa, Dienerstrasse 14-15 numarada bulunan  DallMayr a uğramadan gelmeyin derim 🙂

Münih geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top