Muradiye Camii ve Külliyesi

Muradiye Camii ve Külliyesi; Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapılarından biri olup şehrin Osmanlı Sultanları tarafından yaptırılan son külliyesi olma özelliğine sahiptir. 1425-1426 yılları arasında Sultan 2.Murat tarafından yaptırılan külliye, aynı zamanda yer aldığı semte de ismini vermiştir. Yapımından sonraki yıllarda Fatih Sultan Mehmed, 2. Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde eklenen şehzade türbeleriyle son halini alan bu tarihi mekan; cami, hamam, imaret, medrese ve türbelerden oluşmaktadır.

Muradiye Camii ve Külliyesi Bölümleri

Muradiye Camii: Kompleksin en görkemli yapısı olan Muradiye Camii’nin Bursa kemerli giriş bölümü ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Mimari açıdan da dönemin estetik anlayışını çok belirgin bir şekilde ortaya koyan cami; iki büyük kubbe ve bu kubbelerin yanında yer alan iki küçük kubbe ile örtülmüştür. Caminin son cemaat alanı dört yığma ayak ve iki antik granit sütunu birbirine kemerle bağlayan bölümden oluşmaktadır. 1790 yılında yeniden inşa edilen minber ve mihraplar ise rokoko tarzıdır. Muradiye Camii’nin eyvan kemerinde ve mihrabın solundaki duvarda firuze renginde altıgen çiniler yer almaktadır. Caminin ahşap giriş kapısı ve kapı kanatları, kabartma tekniğiyle işlenmiş yaprak ve çiçek motifleriyle süslenmiştir. Caminin dış cephesinde ise taş ve tuğla işçilikleri göze çarpmaktadır.

Muradiye Camii Bursa iç görünüm
Muradiye Camii, Bursa

Türbeler: Külliyede yer alan türbeler İstanbul’daki Eyüp Sultan ve Semerkant’taki Şah Zinde türbeleriyle birlikte Türk-İslam Dünyası’nın en önemli türbelerinden sayılmaktadır. Türbe; Kanuni Sultan Süleyman’ın Konya’da öldürttüğü oğlu Şehzade Mustafa, Fatih Sultan Mehmed’in Napoli’de sürgünde ölen oğlu Cem Sultan, Yavuz Sultan Selim’in boğdurttuğu kardeşi Şehzade Ahmet gibi talihsiz şehzadeleri barındırmasından ötürü ünlü şair Ahmet Hamdi Tanpınar’ın deyimiyle “sabrın acı meyvesi” olarak adlandırılır. Burada ayrıca; Gülşah Hatun Türbesi, Saraylılar Türbesi, Hatuniye Sultan Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Gülruh Sultan Türbesi, Şirin Hatun Türbesi ve Ebe Hatun Türbesi de yer almaktadır.

Muradiye Külliyesi Türbeler
Muradiye Külliyesi Türbeler

Muradiye Hamamı: Uzun yıllar Muradiye semti sakinlerinin temizlik ihtiyacını gidermek amacıyla hizmet veren Muradiye Hamamı, bir dönem kullanıma kapansa da günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarıyla eski işlevine döndürülmesi planlanmaktadır. Hamamın girişi doğu tarafından olup soğukluk bölümü tuğla kubbe ile örülüdür. Sıcaklığı iki eyvandan oluşan hamamın bir de ılıklığa girilen güney kapısı vardır.

Muradiye İmareti: Sultan 2. Bayezid tarafından yolculara ve yoksullara sıcak yemek sağlamak amacıyla yaptırılmıştır. Muradiye Camii’nin kuzeydoğusunda yer alan bu imaretin giriş bölümünde geniş bir kapı ve beş adet yuvarlak kemerli pencere bulunmaktadır. Dikdörtgen salonunda şömine, fırın ve su kaynağı bulunan imaret; günümüzde Osmanlı mutfağına ait lezzetler sunan bir restoran olarak hizmet vermektedir.

Muradiye Medresesi: Günümüzde sağlık tesisi olarak kullanılmaktadır. Bursa’nın en güzel medresesi olarak kabul edilen bu medrese; 1425 yılında inşa edilmiştir. Zamanında öğrencilerin konaklaması için bir avlunun etrafında sıralanmış 16 küçük odadan oluşan medrese; 1951 yılına kadar harabe olarak kalmış, sonrasında sağlık bakanlığınca restore edilerek dispanser ve sağlık müzesi olarak kullanılmıştır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın