bursa muradiye camii ve külliyesi

Bursa‘nın ilk payitaht (başkent, padişahlık tahtının bulunduğu kent) olmasının yanında Osmanlı Padişahlığı Dönemi’ne damga vuran bir özelliği de hanedanın pek çok üyesinin mezarının, türbesinin de burada yer alması, dolayısıyla şehre aynı zamanda “Sultanlar Kabristanı” denilmesi.

Muradiye Külliyesi ise hem bu türbeler açısından, hem Bursa’da inşa edilmiş beşinci ve son külliye olması açısından, hem de içerisindeki tüm yapıların tarihi öneminden dolayı son derece değerli bir yer.

Eğer yakınlarda Bursa’ya gidecekseniz, bir Muradiye Külliyesi turu mutlaka yapın. İstanbul’dan sonra Osmanlı Hanedanlığı’nın en fazla üyesinin bulunduğu bu şehirde dönemin en önemli eserlerini yerinde görün.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Muradiye Külliyesi Hakkında Bilgiler

Muradiye Camii ve Külliyesi Türbeler Bursa

Muradiye Külliyesi Osmanlı İmparatorluğu’nun 6. Padişahı II. Murat tarafından 1425 – 1426 yıllarında yaptırılmış. Külliyede ilk etapta cami, sıbyan mektebi, medrese, hamam, Sultan II. Murat’ın kendi türbesi ve darüşşifa olmakla birlikte sonradan, özellikle Kanuni Sultan Süleyman ve II. Bayezid Dönemleri’nde çeşitli şehzadeler, padişah eşleri ve bazı saygın kimseler için 12 külliye daha eklenmiş.

Bu yapılardan Sıbyan Mektebi tamamen harab olduğu için bugün görmek mümkün değil. Ancak başta Muradiye Camii olmak üzere diğer yapılar tüm ihtişamıyla ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

Muradiye Külliyesi İçerisinde Görebilecekleriniz

bursa muradiye camii gezilecek yerler

Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan en önemli eserlerden Muradiye Külliyesi içerisinde Muradiye Camii, II. Murad Medresesi, türbeleri, Muradiye Hamamı gibi son derece zengin tarihi eserleri barındırıyor. Ki bunları hepsi de başlı başına bir ziyaret noktası. Ancak ben kısaca hepsinden bahsetmek istiyorum.

Muradiye Camii

Bursa Muradiye Camii iç görünüm

Aynı zamanda Muradiye Külliyesi ana binası da olan Muradiye Camii Sultan II. Murat tarafından 1425 – 1426 yıllarında yaptırılmış. İki minareli yapı “zaviyeli cami” formunda inşa edilmiş. Yeri gelmişken bahsedeyim; “zaviyeli cami” barınma veya başka işlevleri de olan, çok fonksiyonlu camilere deniyor.

Dış cephesi mermer ve taş işçiliğinin güzel örneklerinden olan caminin aslında çinilerle süslü iç dekorasyonu son derece etkileyici.

Muradiye Medresesi (II. Murad Medresesi)

Muradiye Camii’nin 40 metre batısında yer alan medrese öğrencilerin kalabileceği 14 yurt odası, büyük bir dershane, sekizgen şadırvanlı ve revaklı bir avlu ve bir de kütüphane içeriyor.

Aslında Muradiye Hamamı da medrese öğrencileri için yaptırılmış ancak o ayrı bir yapı olduğu için bu kısımda bahsetmeyeceğim.

Muradiye Medresesi 1951 yılında geçirdiği tadilattan sonra bir süre Verem Savaş Dispanseri olarak kullanılmış ancak şimdi Kanser Tanı Merkezi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Muradiye Hamamı

bursa muradiye camii mezarlar

Aslında Muradiye Külliyesi içerisinde bir yapı olmasına karşın günümüzde Kaplıca Caddesi ile külliyeden ayrılmış bir yapı olarak bulunan hamam da Sultan II. Murad tarafından 1426 yılında yaptırılmış.

Sekizgen bir zemin üstüne oturtulan 10 metre çapındaki kubbesi, soğukluk kısmı ve sıcaklık bölümü ile son derece sade bir şekilde tasarlanmış olan hamam başta Muradiye Medresesi öğrencileri tarafından kullanılmış, zamanla dökümhane olmuş ve günümüzde ise Engelliler Merkezi olarak kullanılmakta.

Türbeler

bursa türbe muradiye camii

Aslında tüm Bursa şehri Osmanlı Hanedanlığı’nın önemli isimlerinin kabristanı sayılabilir. Ancak Muradiye Külliyesi bu kabristanlardan bir çoğunun bir arada bulunduğu yer olması bakımından önemli.

Burada yer alan türbelerden ilki, başka bir deyişle ilk yapılanı, Sultan II. Murad‘a ait türbe. İç içe geçmiş ve aralarında 3 metre genişliğinde bir galeri bulunan kare şeklindeki bir yapı olan türbenin kubbesinde tam ortada açıklık bırakılarak buradan türbeye yağmur sularının girmesi sağlanmış ki bunun Sultan’ın vasiyeti olduğu söyleniyor.

Son derece sade bir şekilde dekore edilmiş olan II. Murad Türbesi’nde Sultan doğrudan toprağa gömülmüş bir şekilde defnedilmiş ve ayrıca sultanın iki büyük oğlu ve bir kızının mezarları da burada yer alıyor.

Yeri gelmişken belirteyim, Sultan II. Murad Osmanlı Padişahları arasında Bursa’da defnedilen son padişahtır. Kendisinden sonra buraya defnedilenler çoğunlukla şehzadeler, şehzade çocukları ve padişah eşleri.

Bursa Muradiye Külliyesi türbeler

Muradiye Külliyesi Sultan II. Murad’ınki dışında 12 türbeye daha sahip. Fatih Sultan Mehmet, Yıldırım Bayezid, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim Dönemleri’nde, yaklaşık 100 yıllık bir sürede burada yaptırılan türbeler ise;

 • Bayezid’in oğlunun eşi, Şehzade Mehmet’in annesi Mükrime Hatun için yaptırılan Mükrime Hatun Türbesi,
 • Bayezid’in eşi Gülruh Sultan için 1526 yılında yaptırılan Gülruh Hatun Türbesi,
 • Yine Sultan II. Bayezid’in bir diğer eşi Şirin Hatun için yapılan Şirin Hatun Türbesi,
 • Fatih Sultan Mehmet’in ebesine ait olduğu düşünülen Ebe Hatun Türbesi,
 • Rumeli ve Anadolu Beylerbeyliği, Amasya Valiliği gibi önemli devlet görevlerinde bulunmuş olan Süleyman Paşa adına yaptırılan Karşı Duran Süleyman Türbesi,
 • Önceleri Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Şehzade Mustafa için yaptırıldığı düşünülmekle birlikte sonradan II. Bayezid’in oğlu Şehzade Ahmet için yapıldığı anlaşılan Şehzade Ahmet Türbesi,
 • Hem Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Şehzade Mustafa hem de Cem Sultan’ın kabristanlarının yer aldığı Cem Sultan Türbesi,
 • Bayezid’in oğlu Mahmud için yaptırılan Şehzade Mahmud Türbesi,
 • Fatih Sultan Mehmet’in eşlerinden, Şehzade Mustafa’nın annesi Gülşah Hatun için yaptırılan Gülşah Hatun Türbesi,
 • Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma Hatun için yaptırılan Hüma Hatun Türbesi,
 • Önceleri içerisindeki sandukaların kime ait olduğu bilinmediği için Saraylılar Türbesi olarak adlandırılan, ancak yakın zamanda sandukaların Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Mahidevran Sultan’ın ablaları Akile Hanım ve Belkıs Hanım’a ait olduğu keşfedilen Saraylılar Türbesi,
 • Ve bu türbeler kısmına en son eklenen, Kanuni Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan’da olma, boğdurarak öldürttüğü Şehzade Mustafa için II. Selim tarafından yaptırılan Şehzade Mustafa Türbesi.

Mezar Taşları Müzesi

Muradiye Külliyesi içerisindeki bir diğer görmeye değer nokta ise Bursa’da yüzyıllar içerisinde çeşitli sebeplerle asıl yerinden çıkarılan ve rastgele depolanan mezar taşlarının uzun süren bir inceleme, üzerlerindeki yazıların çevirisi ve kimlere ait olduklarının belirlenmesi sonrası yeniden dikilerek sergilendiği Mezar Taşları Müzesi.

Muradiye Külliyesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

bursa muradiye camii'ye nasıl gidilir

Osmangazi’de yer alan Muradiye Külliyesi’ne hem otobüs hem de metro ile ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz 29A, 48A, 43A, 6A ve B42A no’lu otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi metro ile gitmek istediğinizde Şehreküstü İstasyonu‘nda inip Çekirge Caddesi’nde kuzeye yönünde 15 – 20 dakika yürümeniz yeterli.

Muradiye Külliyesi Giriş Ücretleri

Muradiye Külliyesi girişi ücretli değildir.

Muradiye Külliyesi Ziyaret Saatleri

Muradiye Külliyesi ziyaret saatleri 08:00 – 20:00 arasındadır.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın