Musee National du Moyen Age (Musee de Cluny)

Musee National du Moyen Age ya da Türkçe karşılığı ile Ulusal Ortaçağlar Müzesi, Paris’in önemli müzelerinden biridir. Eski adı ile, Musee de Cluny olarak da bilinmektedir. Dünyanın en iyi Ortaçağ sanat koleksiyonlarından biri burada yer almaktadır. 15. yüzyılda Cluny başrahipleri tarafından manastır olarak yaptırılan yapı geçen yüzyıllar boyunca birçok döneme ev sahipliği yapmıştır. 1833 yılında Ortaçağ koleksiyoncusu Alexandre du Sommerard tarafından satın alınmıştır. Sommerard’ın ölümünün ardından 1842 yılında devlet evi ve koleksiyonu satın alarak harika bir Ortaçağ müzesine dönüştürmüş ve 1844 yılında müze olarak halka açılmıştır.

Müzenin yer aldığı bölge tarihi yapısı ile de öne çıkıyor. Yanı başında Roma hamamları ve soğukluk (frigidarium) yer alır. Hamamların yapılış tarihi M.S 200 yılına kadar dayanmaktadır.

Müzede Yer Alan Önemli Eserler ve Bölümler

Müze içinde birçok önemli eser sergilenmektedir. Bunlardan en önemlisi Tekboynuzlu At ve Kadın isimli goblen serisidir. 1330 yılında yapılan Basel’in Altın Gülü de önemli eserlerdendir. Müzenin Krallar Galerisi adlı bölümü de dikkat çekicidir. Müzenin yanında yer alan Galya-Roma Hamamları M.Ö 200 yılında inşa edilse de barbarlar tarafından M.Ö 300 yılında tahrip edilmiştir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 6 pl Paul-Painleve, 75005, Paris
  • Metro: “Cluny-La-Sorbonne”, ”St-Michel” ya da “Odeon” metro duraklarında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Çarşamba-Pazartesi 09.15—17.45, Resmi tatillerde kapalı.
  • Web: www.musee-moyenage.fr
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın