Museum Ons' Lieve Heer op Solder

Museum Ons’ Lieve Heer op Solder, Amsterdam’ın en ilgi çekici kanal evlerinden biridir. 17. yüzyıldan kalma bu ev, üst katta yer alan gizli Katolik kilisesi ile ünlüdür. Alterasyon’un ardından Amsterdam’ın resmi olarak Protestanlığı kabul etmesi ile şehirde pek çok gizli kiliseler inşa edilmiştir. Kelime anlamı olarak “Çatı Katındaki Efendimiz” anlamına gelen Ons’ Lieve Heer op Solder da bu şekilde inşa edilen gizli kiliselerden biridir. Bölgedeki Katolikler 1663 yılından St. Nicoolaskerk’in inşa edildiği 1887 yılına kadar burada ibadet etmişlerdir. 1888 yılında müzeye dönüştürülen yapının alt katlarında kanal evinin çeşitli odaları, kilisenin güzel gümüşleri ve dini sanat eserleri sergilenmektedir.

Kanal kıyısında yer alan ve günümüzde müze olarak hizmet veren bu ev 1661 yılında Katolik bir tacir olan Jan Hartman için inşa edilmiştir. Ev sahibi, gizli kiliseyi oluşturmak için arka bölümdeki 2 küçük evin tavan araları ile bu evinkini birleştirmiştir. Evi gezerken, zarif dönem mobilyaları ile döşenmiş olan Oturma Odasını, Hollanda Klasik tarzının çok iyi bir örneği olan Konuk Odasını ve seramikleri, açık ocağı ve taş lavabosu ile dikkat çeken Mutfağı gezebilirsiniz.

Museum Ons' Lieve Heer op Solder 2
Museum Ons’ Lieve Heer op Solder

Evin şüphesiz en önemli bölümü ise şüphesiz Gizli Kilise ve kilise ile ilgili bölümler olan Altar Panosu, Rahip Odası, Katlanır Kürsü, Günah Çıkarma Hücresi ve Maria Şapeli’dir. 1735 yılında Barok tarza uygun olarak yeniden düzenlenen kiliseye yeni oturma bölümleri eklemek için iki asma salon eklenmiştir.

Museum Ons’ Lieve Heer op Solder Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Oudezijds Voorburgwal 40, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Dam (4, 9, 16, 24)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi: 10.00-17.00. Pazar günleri ve resmi tatillerde 13.00-17.00.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 7€

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın