Museumplein Amsterdam 2

Museumplein, Amsterdam’ın güneyinde yer alan ünlü müze meydanıdır. Rijksmuseum, Van Gogh Museum ve Stedelijk Museum gibi şehrin en ünlü müzelerinin yanı sıra ünlü konser salonu olan Concertgebouw ve elmas atölyesi Coster Diamonds bu bölgede yer almaktadır. Amsterdam’ın en ünlü parklarından olan Vondelpark ise kısa bir mesafede yer alır.

Kentin en büyük meydanı olan bölge 1872 yılında düzenlenmiştir. Geçmişte müze meydanının olduğu alanda çiftlikler ve araziler yer alıyordu. Şehir meclisinin bölgeyi kültür ve sanat alanı olarak belirlemesinin ardından buraya dünyaca ünlü müzeler inşa edilmiştir. 1953 yılında meydanın ortasına yerliler tarafından “Avrupa’nın en kısa otoyolu” adı takılan bir yol eklenmiştir. 1990-1996 yılları arasında tekrar düzenlenen meydan günümüzde yerli-yabancı birçok gezginin Amsterdam gezilerindeki vazgeçilmez adreslerinden birisi olmuştur.

Museumplein Amsterdam
Museumplein, Amsterdam

Bölgede II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler anısına yapılan 2 heykel dikkat çeker. Meydanda, sirklerden siyasi gösterilere kadar çeşitli etkinlikler düzenlenir. Alanda çocuklar için oyun yerleri ve kış aylarında donunda buz pateni olarak kullanılan bir de küçük göl vardır. Ayrıca şehrin simgelerinden ünlü “I Amsterdam” yazısı burada bulunur. Dilerseniz yazıya karşı güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Museumplein Amsterdam Kış
Museumplein’de kayak

Museumplein Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Museumplein, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Museumplein (Gabriel Metsustraat) 16, 24; Van Baerstraat (2, 5)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın