Yurt dışında sokak lezzetleri

Bir ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri ne kadar önemliyse bir o kadar lezzetleri de önemli. Artık gezi yazıları yazarken malum sokak yemeklerine atıf yapmadan yazımızı sonlandıramıyoruz. Aslında bir ülkenin en büyük mirasını ve kültürünü oluşturan kısım yemekleridir.

Bu yüzden gezdiğimiz ülkelerin ve şehirlerin sokaklarına çıkıp yemek kültürlerini, lokal insanların neler yediğini neler yemekten zevk aldığını gözlemlemeliyiz. Mutlaka denenmesi gereken sokak lezzetlerini de sizin için derledim.

İtalya

panzerotti
Panzerotti

İtalya sokak lezzetlerini anlatmak için bir nevi cennet çünkü çok fazla yemek çeşidi olan bu güzel ülkenin Akdeniz ülkesi olmasının büyük etkisi var. İtalya dediğimizde aklımıza hep gelen pizza, makarna, tiramisu üçlüsünün biraz dışına çıkmak istedim ve İtalyanların lokal olarak gittiği yerlerde tükettikleri yiyeceklerden bahsetmek istedim.

Pani ca meusa, geleneksel Sicilya sandviçi olarak bilinir. Sandviçin iç kısmı dalak ve ciğerden oluşuyor. Eğer bu et türlerini yeme konusunda bir probleminiz yoksa denemenizi öneririm. Palermo’da adım başı her yerde satılan bu lezzetli hamburger ekmeğinde sunulan sandviç İtalyanların atıştırmalık olarak oldukça sık tercih ettiği yiyeceklerin başında geliyor.

Crema Fritta, bir tür kızarmış muhallebi. Yoğun bir muhallebi kreması olup kızartılarak pişiriliyor. Elmas şeklinde olan bu sokak lezzeti kağıt bir huninin içine konularak servis edilir.

Crema Fritta
Crema Fritta

Panzerotti, Pisa çevresinde özellikle yerel lezzetlerin satıldığı küçük bir pazarda yenilmeli. İçerisinde domates, fesleğen ve tütsülenmiş et olan Panzerotti’nin çeşitleri mevcut. Ancak etsiz bir çeşidi yok bu sebeple İtalyan sokak yemekleri çok az derece de vejetaryen dostudur.

Olive All’ascolana, Türkçe ismi ile kızarmış zeytin. Yeşil zeytinler baharatla zenginleştirilerek isteğe bağlı mozzarella peyniri de konularak kızartılır. Aperativo için gittiğiniz yerlerde de bulabilirsiniz ancak sokaktaki satıcılardan almanızı tavsiye ederim.

Porchetta, İtalya da sokak yemeği namına belki de en çok karşılaşacağınız yemektir. Lezzetli bir domuz eti aynı zaman da oldukça yağlı ve baharat ile çeşnilendirilmiş. Bir nevi bizim kokoreçimizi andırıyor. Özellikle Lazio çevresinde görebileceğiniz bu sokak yemeği klasik minibüs şeklindeki arabalarda satılır.

Cuoppo Napoletano, kağıt hunilerde satılan kızartılmış deniz ürünleri. Genel de Napolide bulabileceğiniz bir sokak lezzeti.

Arancini, kızartılmış risotto. Sicilya’da oldukça meşhur bir sokak yemeği ancak İtalya’nın Kuzey kesimlerinde de tatmanız mümkün. Pirinç top haline getirilerek ekmek kırıntıları, mozzarella peyniri ve bezelye eklenerek kızartılan daha sonra da domates sosunun içerisinde servis edilen lezzetli bir sokak yemeği.

Vietnam

bahn mi sandwich
Bahn mi

Bahn Mi, Vietnam sandviçi anlamına geliyor. Fransız sömürgesinin bir ürünü olan bu sandviçi Doğu ve Batıyı harmanlıyor. Standart bir Bahn Mi’nin içinde domuz eti veya köfte, salatalık malzemeleri ve mayonez var. Batıda da gittikçe popüler olmaya başlayan sandviç.

Bun Thang, Vietnam’ın meşhur erişte çorbası. Sadece başkent Hanoi’de bulabileceğiniz bu çorba sıcak tavuk suyunda, pirinç erişteleri ve kızarmış hamurla servis ediliyor.

CaPhe, bir çeşit kahve ancak bu kahveyi diğerlerinden ayıran özelliği Vietnam’da kahve ile kakao tarlaları birbirine yakın olduğu için kahve çekirdeğinde hafif çikolata tadı var. Koyu kahveyi yoğunlaştırılmış sütün üzerine döküp servis ediyorlar. Hafif tatlı bu içecek hem serinletip hem de enerji veriyor.

Banh Xue, Fransızlardan sonra tadabileceğiniz en iyi Vietnam krebi. Her köşe başında sarımsı rengi ile bu krep pişiyor. Pirinç unu, su ve hint safranını soya filizleri ve taze karides parçaları ile çırptıktan sonra sıcak tavaya döküyorlar. Yanında marul, balık otu, taze nane getiriliyor.

Pho, Vietnam’ın geleneksel kahvaltısı. Bizim için bir çorbayı andırsa da Vietnamlılar bu yemeğe çorba demeyi tercih ediyor. Saatlerce kemik suyunda kaynatılmış ete pirinçten yapılmış erişte konuyor.

Macaristan

langos

Macaristan balkanların bütün yemek kültürü özelliklerini fazlasıyla taşıyan bir ülke. Sokak yemekleri deyince de akla ilk gelenlerden biri Langos. Langos bir çeşit pişi.

Kızartılmış hamurun üzerine isteğe bağlı önce sarımsaklı yağ sürülüyor daha sonra ise yine isteğe bağlı ekşi krema ile servis ediliyor. Genel de yılbaşı pazarlarında ve yol üstü büfeler de rahatça bulabilirsiniz.

Kürtoskalacs, Dünya’da Chimney Cake diye bilinen tatlı türü. Budapeşte’de her büfe de bulabilirsiniz ancak Macaristan’ın diğer şehirlerinde sadece yılbaşı zamanlarında kurulan pazarlar da ve festivaller de görmeniz mümkün.

Kore

gimbap
Gimbap

Uzakdoğu özellikle Kore sokak yemekleri konusunda oldukça zengin ve ilginç yemeklere sahipler. Bunlardan biri de Tteokbokki. Yurt dışına çıkan Kore halkı en çok bunu özlüyor. Bizim çiğköftemize benzemekle beraber peynirli ve ramyonlu çeşitleri de var.

Gimbap, görüntü itibariyle sarmaya benziyor ama ağır yosun kokusu var.Etrafına yosun sarılmış bir çeşit pirinç yemeği.

Mandu, çoğu ülke de olan mantı çeşitlerinden bir tanesi. Türk mantısına göre tek tek yenilebilecek derece de daha büyük. İçerisine genel de domuz eti konularak buhar da pişiriliyor. İsteğe göre farklı çeşitlerde etlerle de deneyebilirsiniz.

Hoddeok, yuvarlak şekerli bir bazlama çeşidi. Aynı zaman da tarçında koyabilirsiniz.

Çin

Pork Bone Based Soup
Pork Bone Based Soup

Rou Jia Mo, bizim dönerimize oldukça benzeyen sandviç. Genellikle içerisinde domuz eti kullanılıyor ancak et tercihi yapabiliyorsunuz.

Ramen, Çin mutfağının oldukça köklü ve Dünya’da da fazlaca tüketilen yiyeceği. Et suyu ile yapılan dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, yeşil soğan içeren erişte.

Meksika

meksika tacos

Acı lezzetleriyle Dünya mutfağında yerini almış olan Meksika yemeklerinden en ünlüsü Tacos.

Tacos aslında Meksika’ya göçen Lübnanlılar sebebiyle Meksika mutfağında yerini almış bir yemek. Pişirmeden önce ananas ve çeşitli baharatlarla marine edilmiş et kullanıyorlar ve tortilla ekmeklerinin arasında servis ediyorlar.

Fas

Tajin

Fas etnik kültürü nedeniyle bol baharatlı ve leziz yemeklere ev sahipliği yapıyor. Bu yemeklerden biri olan Tajin ise tavuk butlarının baharatlar ve isteğe göre meyvelerden oluşan türlü kaplarında servis edilmesi ile oluşuyor.

Hong Kong

egg waffle

Hong Kong da tadabileceğiniz oldukça ilginç bir lezzet yumurtalı waffle. Biz waffle’ı tatlı yemeye alışsak da bu ülke de yumurtalısı çok popüler bir atıştırmalık. Bazı yerlerde yine bizdeki gibi yumurtalı waffle’ın üzerine çikolata ve meyve koydurabilirsiniz.

Almanya

currywurst

Almanya sosis çeşitleri ile oldukça meşhur. Bir nevi bu sosisler Alman kültürüyle özdeşleşmiş durumda. Hal böyle olunca Almanya’da en çok tüketilen atıştırmalık da Currywurst oluyor. Kullanılan sosisler domuz etinden yapılıyor. Berlin’de satan oldukça fazla yer bulabilirsiniz.

İsrail

Falafel

İsrail’den bütün Dünya’ya yayılmış vejetaryen dostu bir yiyecek Falafel.

Balkan ve bütün Ortadoğu ülkelerinde rahatlıkla bulabileceğiniz Falafel, içinde nohuttan yapılan köfte, acı sos ve baharatlar ile servis edilen bir çeşit dürüm.

İspanya

Churros

İspanya’nın en meşhur atıştırmalıklarından biri Tapaslar. Tapas üzerinde birden fazla çeşidin olduğu ekmek üstü atıştırmalıklar. İsterseniz restoranlar da isterseniz büfeler de bulabilirsiniz.

Yanında da içecek olarak Sangria tercih edebilirsiniz. Tatlı olarak da kese kağıtlarının içine konulan Churros’un tadına bakabilirsiniz. Churros tulumba tatlısına benziyor ancak çikolataya batırılarak servis ediliyor.

Peru

Ceviche
Ceviche

Peru dışında artık Avrupa restoranlarında da yerini almış Ceviche, taze çiğ balıklar narenciyeyle marine edilip soğan ve tuz ile karıştırılıyor ve bu şekilde servis ediliyor. Yanında patates ve avokado ile de yeniliyor.

Hindistan

Vada Paav
Vada Pav

Hindistan o güzel baharatları ile tam bir yemek cenneti. Ancak hijyen konusunda dikkatliyseniz çok fazla sokak yemeği yiyemeyeceğinizi özellikle belirtmeliyim.

Sokak yemeklerinin arasından en rahat yiyebileceğiniz ve en meşhur olanı Vada pav, haşlanmış patatesin ezilip köfte kıvamına getirildikten sonra unlanıp kızgın yağda kızartılıp ekmek arası sunulduğu bir sokak yemeği.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın