Nantes gezilecek yerler listesi

Fransa’nın batısında Loire Nehri kenarında kurulmuş olan Nantes nüfus olarak küçük ancak yaşam ve turizm açısından son derece hareketli bir kent. Fransa’daki en yaşanılabilir şehirlerden de biri sayılan Nantes şatoları, kiliseleri, galeri, müze ve bahçeleriyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Nantes gezilecek yerler listesinde bunların en önemlilerinden kısaca bahsedeceğim ancak yazıya başlamadan önce küçük bir ipucu da vermek isterim:

Nantes Gezilecek Yerler Listesi

Pass Nantes” isimli şehir kartı ile listede bahsettiğim pek çok yeri ya ücretsiz ya da ciddi indirimler karşılığında görebilirsiniz. Ancak bu kartın fiyatı biraz yüksek, günlük 25 Euro karşılığında Pass Nantes edinebiliyorsunuz.

Yalnız sadece ziyaret noktaları değil aynı zamanda toplu taşımada da kullanabileceğinizi göz önüne alırsanız günlük sıkı bir ziyaret programıyla karta ödediğiniz ücreti çıkarabilir hatta kâra da geçebilirsiniz. Bu bilgiyi de verdikten sonra isterseniz Nantes gezilecek yerler listesine başlayalım.

1. Nantes Katedrali (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes)

Nantes'de gezilecek yerler Nantes Katedrali

Fransa’daki son Gotik stili katedrallerden olan Nantes Katedrali bu kentteki gezilecek yerler arasında da şüphesiz en önemlisi. Bu alanda Nantes Katedrali’nden önce tarihi 6. YY’a kadar uzanan başka bir katedral varmış. Hatta ondan öncesinde de 3. YY’dan kalma bir şapel olduğu iddia ediliyor.

Bugün bizim gördüğümüz Nantes Katedrali’nin 1434 yılında Aziz Peter ve Aziz Paul adına yapımına başlanmış ve tamamlanması 19. YY’ı bulmuş. Hatta 1972 yılında yaşanan bir yangında çatısı çöken katedralin çatısı ve içi restore edilmiş.

Nantes gezilecek yerler listesinin bu en önemli durağının içindeki en ilgi çekici kısım ise Michel Colomb tarafından Rönesans stilinde yapılan Brittany Dük’ü II.François ve karısı Marguerite’nin mezarları.

Katedralin mimari açıdan en dikkat çekici özelliği ise solgun ve sade duvarları ile tam bir tezatlık içerisindeki renkli vitray pencereleri. Bunun dışında Nantes Katedrali’nde süslemeli tavan, bronz avizeler, 17. YY’dan kalma merdivenler ve yine 17. YY ve 19. YY’dan kalma orglar dekorasyonu tamamlıyor. Ayrıca katedral içerisinde farklı dönemlere ait benzersiz resimler de yer alıyor.

Koro Bölümü’nün altında yer alan bölümün tarihi ise katedralden bile eski. Geçmişi 11. YY’a kadar uzanan bu bölümde Katedral hazinesinden örnekler sergileniyor.

Bunun dışında bir yer altı bölümü de Katedral’in tarihi hakkında küçük bir sergi de içeren ve Low Crypt olarak adlandırılan bölüm. Giriş ücretinin alınmadığı katedral Chateau Des Ducs De Bretagne’nin hemen yanında yer alıyor.

2. Brittany Dükler Kalesi (Chateau Des Ducs De Bretagne)

Nantes gezilecek yerler Chateau Des Ducs De Bretagne

Katedral ile birlikte Nantes gezilecek yerler listesindeki bir diğer en önemli yapı da Dükler Kalesi. 500 metrelik duvarları ve 7 kulesi ile sadece şehrin Ortaçağ’dan kalma önemli bir sembolü değil aynı zamanda yerel Nantes’lılar için de bir buluşma noktası. Ayrıca yapıda Şehir Tarihi Müzesi de olduğunu belirtmekte fayda var.

Ana binası 15. YY’dan kalma Gotik stilinde ancak Rönesans etkileri de içeren, diğer yapıların da 16., 17. Ve 18.YY’dan bugüne kalmış olan eserler olduğu bu devasa yapıda görülecek o kadar çok şey var ki.

Fransa’nın Brittany Bölgesi’nin son düklerinden olan II. François için yaptırılan ana kale takip eden yıllarda askeri bir üs ve kraliyet sarayı olarak kullanılmış.

Bölgedeki hendek üzerinde yer alan köprünün karşı tarafındaki avlunun etrafında ise kale kompleksini oluşturan birbirinden güzel tarihi yapılar bulunuyor. Bu yazıda bahsetmeye kalksam çok uzun sürer ama birer cümleyle hepsinden bahsetmem gerekirse;

 • Le Grand Logis: İlk 4 katı II.François ve son iki katı Düşes Anne tarafından yaptırılan Büyük Ev.
 • Altın Taç Kulesi: Le Grand Logis ve Le Grand Gouvernement’i birbirine bağlayan 30 metre yüksekliğinde ve Düşes Anne adına yaptırılan kule.
 • Büyük Yönetim Binası (Le Grand Gouvernement): Bölge Dükü’nün ana yönetim binası.
 • Küçük Yönetim Binası (Le Petit Gouvernement): Kral Evi diye de bilinen 16. YY’dan kalma sade ancak nefes kesici bir yapı.
 • Le Harnachement: 18. YY’dan kalma cephanelik şimdilerde sergiler için kullanılıyor.

Kale avlusuna ve bahçelere giriş ücretsiz ancak müzeyi de gezmek isterseniz giriş ücreti 5 Euro.

3. Goulaine Şatosu

Loire Vadisi’ndeki ilk şatolardan olan Goulaine’nin tarihi 15. YY’a kadar dayanıyor. Bugün yerel bisküvi üreticilerine ait bir müze olan şato Rönesans stili mimarinin de en zarif örneklerinden.

Giriş ücretinin 9 Euro olduğu şatonun içine girmek istemeseniz bile bahçelerinde dolaşabilir ve bu muhteşem yapıyı dışarıdan görebilirsiniz.

4. Machine of the Isle of Nantes

Nantes gezilecek yerler Machine of the Isle of Nantes

Devasa mekanik hayvanlar, bitkiler ve atraksiyonların olduğu bir çeşit tema parkı olan Machine of the Isle of Nantes şüphesiz Nantes Gezilecek Yerler Listesi’ndeki en eğlenceli nokta.

Francois Delaroziere ve Pierre Orefice tarafından Jules Verne’in kitaplarındaki betimlemelerden ilham alınarak tasarlanan mekanik hayvanlar ve atraksiyonlarla en az yarım gününüzü geçireceğinize ve buradan ayrılmak istemeyeceğinize eminim.

Bu eğlenceli tema parkta en dikkat çekici aktivitelerin başında tek seferde 50 kişiyi taşıyabilen, hortumunu, kulaklarını, başını hareket ettirebilen ve kısa bir tur atan Büyük Fil, Marine World isimli deniz dünyasına ait canlılarla oluşturulan atlıkarınca, Heron Tree isimli 45 metre çapında ve 28 metre yüksekliğinde iki balıkçık kuşuna tırmanarak sanal bir tur yer alıyor.

Galeri’de ise bu eğlence merkezinde yer alan makinelerin çalışma prensibini görebilirsiniz. Giriş ücretlerinin; Büyük Fil için 8 Euro, Galeri için 8 Euro ve Marine World için 8 Euro olduğu park Leon Bureau Bulvarı’nda yer alıyor.

5. Nantes Botanik Bahçeleri (Jardin Des Plantes)

Nantes gezilecek yerler v

18. YY’da 15. Louis’in tüm gemi kaptanlarına gittikleri her yerden farklı bitki tohumları getirmelerini emretmesiyle temelleri atılan bahçeler 1829 yılında halka açılmış ve takip eden yıllarda da gemilerin dünyanın her yerinden getirdiği bitkilerle zenginleşmiş.

17 dönümlük 500’ün üzerinde farklı bitki ve çiçek yer alırken en dikkat çekenleri ise kamelya ve manolyalar. 2000 yılında Botanical Garden of Europe tarafından akredite olan park aynı zamanda en büyük 5 Victoryan stili parklardan da biri.

Yürüyüş yolları, heykeller, çeşmeler ve çocuk oyun alanlarından olan park sadece halkın kullanımına açık değil aynı zamanda botanik araştırma projeleri, dersleri ve etkinliklerine ev sahipliği de yapıyor. Giriş ücreti alınmayan park Dükler Kalesi’nden yürüme mesafesinde yer alıyor.

6. La Villa Ocupada

Dünyanın dört bir yanında yaklaşık 20 kadar sanatçının eserlerinin sergilendiği La Villa Ocupada Nantes gezilecek yerler listesindeki en önemli modern sanatlar durağı.

Yerden tavana kadar her köşesinde sanatçıların sosyal, politikveya kişisel esinlenmelerini görebileceğiniz La Villa Ocupada Dükler Kalesi’nden 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor ve giriş ücreti alınmıyor.

7. Graslin Tiyatrosu

Graslin Tiyatrosu

18. YY sonlarında yapılan Theatre Graslin sadece sergilenen oyunlar ve operalarla değil aynı zamanda nefes kesici Roma ve Yunan mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Dominique Moknecht tarafından yapılan 8 peri heykeli ise burada görebileceğiniz en güzel tarihi eserlerden. Rue Cornielle Caddesi’ndeki tiyatroya La Villa Ocupada’dan yürüyerek 5-10 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

8. Tour Bretagne (Brittany Gökdeleni)

Tour Bretagne

Nantes şehrinin hemen her noktasından görülebilen 37 katlı gökdelen nefis bir şehir manzarası da sunuyor. Giriş ücretinin 1 Euro olduğu gökdelenin 32. Katındaki Le Nid isimli kuş yuvası temalı barı ise ayrıca ziyaret etmelisiniz.

Kuş gövdesi şeklindeki barı, kuş yumurtası şeklindeki masa ve sandalyeleriyle son derece sevimli bir yer olan bardan da şehir manzarası seyredilebiliyor. Gökdelen Dükler Şatosu’ndan 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

9. Jules Verne Müzesi

Nantes gezilecek yerler listesindeki tek müze yazarın ölümünün 150. yılında, 1978’de açılmış ve Jules Verne’in kitap, el yazmaları, belge ve illüstrasyonlarını içeriyor. Giriş ücretinin 3 Euro olduğu Jules Verne Müzesi L’Hermitage Caddesi’nde yer alıyor.

Nantes’de Gezilecek Diğer Yerler

Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen Nantes gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil.

 • Versailles Bahçeleri
 • Gout Tapınağı
 • Saint Croix de Nantes Kilisesi
 • Oblates Parkı
 • Büyük Blotterau Parkı
 • Ulusal Tarih Müzesi gibi daha pek çok doğal ve tarihi güzelliğe sahip yerler de mevcut.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın