Napoli'de ne yapılır blog, Napoli'de yapılacak şeyler

Napoli’de Ne Yapılır? Napoli’de Yapılacak Şeyler Listesi

Napoli’de ne yapılır? İtalya‘nın Roma ve Milano’dan sonraki üçüncü büyük kenti Napoli, Neolitik Dönem’e kadar uzanan tarihi boyunca yüzlerce savaş, onlarca medeniyet görmüş. Var olduğu dönemden beri dünyadaki en önemli limanlardan biri olan şehir hem coğrafi konumu ve stratejik önemi, hem de zengin tarihi ile bugün de popülerliğini koruyor ve sahip olduğu güzellikleri dünyanın her yerinden milyonlarca turiste cömertce sunuyor.

Napoli’de yapılacak şeyler listesi de işte bu zengin tarihten beslenip, modern İtalya’nın kültürel ortamı ile şekillenen aktivitelerle dolu. Napoli’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Centro Storico, Tren İstasyonu Çevresi, Chiaia ve Vomero & Quartieri Spagnoli bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Napoli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Ibis Styles Napoli Garibaldi, 4★ Albergo Palazzo Decumani, 5★ Grand Hotel Parker’s şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Napoli’de Ne Yapılır?

Napoli'de ne yapılır blog rehber

Napoli’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Tarihi Napoli sokaklarını dolaşın.
 2. Yeraltındaki Napoli’yi keşfedin.
 3. Vesuvius Yanardağı’na çıkın.
 4. Napoli’nin kalelerini gezin.
 5. Lungomare’de yürüyün, Santa Lucia’da kaybolun.
 6. Sant’ Elmo Şatosu’ndan Napoli’yi seyredin.
 7. La Pignasecca Pazarı’nı gezin.
 8. Capri Adası’nda sosyeteye karışın, Procida Adası’nda fotoğraf çekin.
 9. Napoli usulü pizza tadın.
 10. Pompeii ve Herculaneum Kalıntıları’nı görün.
 11. Sorrento’ya günübirlik gezi yapın.
 12. Amalfi Sahilleri’ne kaçın.

1. Tarihi Napoli sokaklarını dolaşın.

tarihi napoli turu Napoli'de ne yapmalı

Napoli’de Ne Yapılır yazısında sizlere ilk önerim kentin keyifli havasına kapılmadan önce, tarihi şehir merkezinde biraz dolaşıp irili ufaklı meydanlarını, sokaklarını ve tarihi yapılarını göreceğiniz bir keşif gezisi yapmanız. Ardından da burada geçireceğiniz zamana göre kendi planınızı oluşturmanız.

Napoli Katedrali, San Domenica Maggiora Kilisesi, Gesu Nuovo Kilisesi ve San Severo Şapeli gibi tüm ihtişamlı yapıları dışarıdan da olsa birkaç saatte görürsünüz. Ardından da Spanish Quarter’a geçip biraz da orayı keşfedersiniz.

1600’lü yıllarda Napoli kenti İspanyol Krallığı’na bağlı iken oluşmaya başlayan bölge bugün de kalabalık, daracık sokaklara sahip, cafeleri, trattoriaları ve irili ufaklı dükkanlarıyla son derece eğlenceli.

2. Yer altındaki Napoli’yi keşfedin.

napoli yeraltı gezisi Napoli'de ne yapılır

Napoli 5000 yıla ulaşan tarihiyle yer üstünde olduğu kadar yer altında da gelişmiş bir şehir.

Toplam alanı 2 bin metrekareyi bulan, 20 ila 40 metre derinliğindeki yeraltı şehirlerinin bir kısmı şehrin Yunan, bir kısmı da Roma İmparatorluğu dönemlerinden kalma.

Labirenti andıran tüneller, mezarlıklar, şapeller, geçitlerden ve hatta tiyatro salonlarından oluşan yeraltı şehirleri bir Napoli seyahatinde mutlaka görmeniz gerekenlerden.

yeraltı gezisi Napoli'de ne yapılır

Napoli’de Ne Yapılır yazısında ismen birkaç yeraltı şehri önerisi vermem gerekirse;

Napoli Sotterranea; 40 metre derinliğinde ve içerisinde bir Roma antik tiyatrosu da var. Burası Napoli’deki yeraltı kentlerinden en eskisi, hatta tarihin başladığı yer denilebilir.

The Bourbon Tunnel; tarihçesi çok daha yakın. 19.YY’da Mimar Enrico Alvino tarafından Kral II. Ferdinand için yapılmış.

Neapolis Sotterrata; Yunanlılar tarafından yapılmış ve içerisinde Pazar yeri, tapınaklar gibi bir şehri oluşturan detaylar da bulunuyor.

Fontanelle Mezarlığı; 14. YY’daki İspanyol hükümdarlığı döneminden kalma mezarlık.

San Gennaro Yeraltı Mezarlığı; yer altındaki ilk Hıristiyan mezarlıklarından.

Pezzentelle Soul Kilisesi; 15.YY’dan kalma küçük ancak ihtişamlı bir kilise.

Yeraltı şehirlerini rehberli turlarla gezip, bilgi de edinmek isterseniz iki popüler tur önerisi:

Napoli Yeraltı Turu: Kişi başı 10 euro ödeyerek katılacağınız turda Yunan-Roma su kemeri, amfitiyatro ve tapınakları sizi gezdiren rehberden detaylı bilgiler alarak görebilirsiniz. Turu daha önceden almış olan 1000’e yakın kişi 4,4 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Rehberli Bourbon Tüneli Turu Giriş Bileti: Kişi başı 10 Euro ücreti olan pakete (ki resmi web sitesinde de satış fiyatı aynı) Bourbon Tüneli’ne giriş ve İngilizce rehberlik hizmetleri dahil. bu şekilde satın almanın bir başka avantajı da getyourguide’ın Türkçe hizmet vermesi ve biletinizi alırken tüm detayları okuyup, anlayabilme şansı olması. Turu almış olan 200 kişinin puanı ise 5 üzerinden 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Vesuvius Yanardağı’na çıkın.

Vesuvius Napoli'de ne yapmalı

Napoli’de ne yapılır diye düşünürken şehrin silüetini oluşturan Vesuvius Yanardağı’nı da listenize ekleyin.

MS 79 yılında aktif hale gelerek Pompeii ve Herculaneum şehirlerinin yerle bir olmasına sebep olan Vesuvius Dağı, çevresindeki yerleşim yerlerinden dolayı hala Avrupa’nın en tehlikeli volkanik dağlarından.

Napoli’den tren veya kara yoluyla ulaşabileceğiniz dağa çıkmak yürüyerek yaklaşık 30-40 dakika sürüyor ve bu eşsiz krateri görmek için değer.

Şehir merkezinden biraz uzak olduğu için Vesuvius Yanardağı gezisini bir tur kapsamında yapmak isterseniz en popüler seçeneklerden biri:

Vesuvius Yanardağı ve Pompeii Turu: Kişi başı 90 Euro ücreti olan tur paketine otelinizden alınma ve bırakılma, Vesuvius Yanardağı ve Pompeii Kalıntıları’na özel tur otobüsü ile ulaşım, her ik turistik yer için toplam 25 Euro değerindeki giriş ücreti, rehberlik hizmeti, öğle yemeği olarak pizza ve bir içecek dahil. Turu daha önce almış olan 2200’ün üzerinde gezginin puanı ise 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Napoli’nin kalelerini gezin.

napoli kaleleri Napoli'de ne yapılır

Napoli kiliseleri, meydanları ve pizzaları kadar deniz kenarında yükselen kaleleri ile de ünlü, dolayısıyla Napoli’de Ne Yapılır yazısında Nuovo Kalesi ve Dell’ Ovo Kalesi’nden de bahsetmem lazım.

Dell’ Ovo, Napoli’de yer alan en eski kale ve tarihçesi MÖ 1.YY’a uzanıyor. İkincisi ise Türkçe’ye “Yeni Kale” diye de çevirebileceğimiz Nuovo Kalesi, ki 1279 yılında yapılmış. Yine de çok yeni sayılmaz yani.

Kalelerin her ikisi de yapıldığı dönemde şehrin işgallere karşı savunmasında kullanılmış ve bugün turistler tarafından ziyaret edilen birer tarihi yapı statüsündeler.

5. Lungomare’de yürüyün, Santa Lucia’da kaybolun.

Lungomare Napoli'de ne yapılır

Her ne kadar turistik olsa da tarihi şehir merkezine kıyasla çok daha yerel bir atmosfere sahip olan Santa Lucia Bölgesi de daracık sokaklar, cafeler ve irili ufaklı hediyelik eşyalarla dolu, sokaklarında kaybolmaktan zevk duyacağınız bir bölge.

Kentin en önemli meydanı Plebiscito Meydanı, Kraliyet Sarayı (Palazzo Reale), Salerno Sarayı (Palazzo Salerno) ve Prefecture Sarayı’na da ev sahipliği yapan bölgenin sahilde yer alan kısmı Lungomare ise 2,5 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridi. Burada biraz yürüyüş yapıp Napoli, Vesuvius Dağı ve Capri Adası manzarası izlemek de Napoli seyahatinin en keyifli deneyimlerinden olacaktır.

6. Sant’ Elmo Şatosu’ndan Napoli’yi seyredin.

Sant Elmo Napoli'de ne yapılır

Napoli’de Ne Yapılır yazısında bir de manzara seyretmeyi sevenlere önerim var.

Şehrin hemen dışında yer alan Sant’ Elmo Şatosu üzerine kurulu olduğu tepeden dolayı harika bir Napoli manzarası sunuyor. Tabii 14. YY’dan kalma şatonun kendisi de görmeye değer, o ayrı.

Augusteo Tramvay Durağı’ndan Centrale hattına binin ve Petrao Durağı’nda inin. Kısa bir yürüyüşle kaleye ulaşacaksınız. Sonrası size kalmış, oturup Napoli’yi de seyredebilirsiniz, kaleyi de gezebilirsiniz veya onlarca fotoğraf da çekebilirsiniz.

7. La Pignasecca Pazarı’nı gezin.

La Pignasecca Pazarı Napoli'de yapılacak şeyler

Bir şehri keşfetmenin en güzel yolu biraz yerel halkın arasına karışmak, ki bunun en güzel yolu da sokak pazarları. Dolayısıyla Napoli’de ne yapılır diye düşünürken semt pazarlarını dolaşmayı da ihmal etmeyin.

Tabii bu pazarlar arasında sadece sebze meyve satanlar değil, takı, süs eşyası, el işçiliği ürünler ve vintage kıyafetler de satan pazarları seçerseniz daha keyifli olur.

Montesanto’daki La Pignasecca Pazarı hem ürün çeşitliliği, hem şehirdeki en eski sokak pazarı olması hem de turistler ve yerel halk tarafından tercih edilmesi sebebiyle harika bir seçenek.

8. Capri Adası’nda sosyeteye karışın, Procida Adası’nda fotoğraf çekin.

Capri Adası turu Napoli'de ne yapmalı

Sevimli İtalyan köyleri, davetkar mağaraları ve berrak deniziyle Capri Adası Napoli’yi ziyaret eden herkesin bir fırsat bulup görmesi gereken yerlerden.

Napoli Limanı’ndan hareket eden tekneler ve feribotlarla 2 saatte ulaşabileceğiniz adaya bir yarım gün ayırarak keyfini çıkarabilirsiniz.

Burası size fazla kalabalık gelirse -ki gerçekten kalabalık- daha sakin, daha mütevazi ve yine rengarenk evleriyle çok sevimli olan Procida Adası’na gidebilirsiniz.

9. Napoli usulü pizza tadın.

napoli pizza Napoli'de ne yapılır

Napoli’de Ne Yapılır yazısında şehrin adıyla özdeşleşmiş pizzalardan bahsetmeden geçmeyecektim tabii ki.

Aslında İtalya’nın her yerinde yiyeceğiniz pizza son derece özel ve lezzetli olacaktır. Ancak Napoli’ye özgü Pizza Napolitana biraz daha farklı.

Sadece hamur, mozarella peyniri, domates ve taze fesleğenle yapılan pizzanın en önemli özelliği az, ancak kaliteli ve taze malzemeler kullanılmasıymış. Dolayısıyla sosa veya malzemelere değil, peynire ağırlık veren bir tat.

Ve yoğun olan peynirden dolayı da fazlasıyla yumuşak ve -olumsuz anlamda söylemiyorum- biraz da cıvık bir pizza. Bu yüzden de gerçek Napolitana pizzaları 20-22 cm’den daha büyük olmuyormuş.

Ben Pizza Napolitana’nın ne olduğunu anlattım, şehirde istediğiniz restoran veya trattoria’da tatmak da size kalmış.

10. Pompeii ve Herculaneum Kalıntıları’nı görün.

Pompeii Herculaneum Napoli'de ne yapılır

Pompeii’den bahsetmeyen bir Napoli’de Ne Yapılır yazısı eksik, yarım kalırdı. Ki ben onun küçük kardeşi Herculaneum’u da kısaca anacağım.

Vesuvius Dağı eteklerinde yer alan Pompeii, antik dönemlerden kalma bir kent. Daha doğrusu kentin kalıntıları.

Yanardağ’ın MS 79 yılında patlamasıyla yerlebir olan kentten bugüne yıkık dökük bir amfitiyatro, Casa del Fauno evi, Apollo ve Jupiter Tapınakları gibi birkaç yapı kalmış. Tabii bunlar yanında bir de alevler altında can veren insanların bulundukları haliyle gösterildiği alçıdan heykeller.

Pompeii kadar tanınmayan ve Napoli’ye de çok daha yakın olan diğer antik kent ise Herculaneum.

Burası Vesuvius Yanardağı’na daha uzak olmasına rağmen lavlardan kurtulamamış. Ancak Pompeii’ye kıyasla çok daha iyi durumda olduğu da kesin.

Antik kentten bugüne kalanlar arasında büyüleyici freskleriyle Papyri Villası, Argus Sarayı ve tabii yanardağ patlamasından kurtulamayanların iskeletleri yer alıyor.

Pompeii Giriş Kuyruğunda Beklemeden Öncelikli Geçiş Hakkı Tanıyan Bilet: Kişi başı 20 Euro ödeyerek sırada beklemeden içeri alınacağınız bileti bugüne kadar 5000’e yakın kişi satın almış ve 4,3 puan vermişler. Planlarınızın değişmesi halinde, son 24 saate kadar iptal etme ve ödediğiniz ücreti gerli alma da gezginler için güzel bir kolaylık. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Sorrento’ya günübirlik gezi yapın.

Sorrento napoli Napoli'de ne yapmalı

Napoli’de Ne Yapılır yazısında sıradaki önerim Napoli’den kaçmanız. Tabii olumsuz anlamda değil. Zamanınız yeterliyse neden birazını da Napoli’ye yakın diğer şehirleri gezmeye ayırmayasınız?

Feribotla 1 saatte ulaşabileceğiniz Sorrento, büyüleyici güzelliği karşısında tüm sıkıntıları unutabileceğiniz, birkaç saatliğine de olsa La Dolce Vita’yı yaşayabileceğiniz bir yer. Bir de limoncellonun memleketi. O yüzden içmeden dönmemelisiniz.

Günübirlik Sorrento, Positano ve Amalfi Sahilleri Turu: Tüm gün süren turun ücreti kişi başı 90 Euro olup pakete canlı rehberlik hizmeti, öğle yemeği ve bu üç yere ulaşım dahil.

Böyle bir turu kendiniz organize etmek istediğinizde hem Napoli’den bu kasabalara ve kasabaların birbiri arasında ulaşım, hem de yemek ve muhtemel diğer masrafları düşündüğünüzde maliyetiniz bu civarda olacaktır. Biraz tutumlu olmaya çalışırsanız 70 Euro civarına da gelebilir. Ancak özellikle ulaşım organizasyonu konusunda epey zaman harcarsınız, ki diğer detaylar da böyle. Turu daha önce almış olan 400’e yakın kişinin puanı ise 4,5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

12. Amalfi Sahilleri’ne kaçın.

Amalfi Sahilleri Napoli'de yapılacak şeyler

Salerno Körfezi’nin güneyinde uzanan sahil şeridi Amalfi de bir başka romantik kaçış noktası.

UNESCO Kültür Mirasları arasında da yer alan bölge kayalıklar üzerindeki rengarenk evleri ve binaları, mavi ve lacivertin en güzel tonundaki denizi ile her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Bunlardan biri de neden siz olmayasınız?

Üstelik Napoli’ye sevgiliniz veya eşinizle gidiyorsanız, daha romantik bir yer bulamazsınız, onu da belirteyim.

Her Şey Dahil Amalfi Sahilleri Turu: Kişi başı 75 Euro ödeyerek İngilizce rehberlik hizmeti, gidiş dönüş ulaşım, öğle yemeği ve sınırsız alkolsüz içecek (otobüste)içeren paketi alarak gün boyunca Amalfi sahillerinin tadını çıkarabilirsiniz. Turu daha önceden almış olan 900’e yakın kişi 4,5 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Napoli’de Ne Yapılır?

Napoli'de ne yapılır listesi

Napoli Old Town’da ve Santa Lucia’da şehrin tarihi sokaklarını dolaşmadan, kiliselerini, meydanlarını, saraylarını görmeden “Napoli’yi gördüm” dememenizi öneririm.

Buna ek olarak günübirlik gezilerle en azından Pompeii’yi görmelisiniz, ki şart değil ama biraz daha zamanınız varsa Herculaneum Antik Şehri’ni de bu tura ekleyin.

Yeraltı şehirleri de bir Napoli’de ne yapılır listesinin olmazsa olmazlarından ki benim önerim Napoli Sotterranea veya San Gennaro Yeraltı Mezarları. Bu ikisinden birini gezmeniz yeterli olacaktır.

Yerel pazarları gezmek, Lungomare’de yürümek gibi en fazla 1-2 saat alan aktiviteleri bir kenara bırakırsak (onları bir şekilde halledersiniz) zamanı bol olanlara oraya kadar gitmişken mutlaka Amalfi Sahillerini veya Sorrento’yu görmelerini tavsiye ederim.

Napoli’de Ne Yapılır yazısında görülecek yerler kadar keyifli aktivitelerden de bahsetmeye çalıştım. Şehirler ilgili daha fazlası için aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top