Navona Meydanı

Navona Meydanı (Piazza Navona), Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biridir. Şehrin kalbinde yer alan meydan gece gündüz devamlı hareketlidir. Elips biçimindeki meydanın bulunduğu alanda İmparator Domitian tarafından M.S 1. yüzyılda yaptırılan bir stadyum yer almaktaydı. 30.000 kişi kapasiteli olan stadyumun yıllar içinde yıkılması ile ve Papa X. Innocent (1644-1655) bölgenin yeniden düzenlenmesini istemesinin ardından Navona Meydanı hayat bulmuştur. Domitian Stadyumu 2000 yıl önce yapılmış olsa bile stadyum şeklini meydanda halen görmek mümkündür. Bugün meydanın yayalara ayrılmış olan kısmı stadyumun oyun alanını, etrafındaki binalar ise stadyumun tribünlerini oluşturuyordu.

Bugün yayalara ayrılmış olan meydan, kafeleri, seyyar satıcıları ve sokak göstericileri ile gün boyu hareketli. Meydanda yer alan 3 çeşmenin en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Çeşmenin hemen arkasında Sant Agnese in Agone Kilisesi yer alıyor. Roma’nın en ünlü kiliselerinden olan San Luigi dei Francesi ise hemen binaların arkasında yer alıyor. Navona Meydanı’nın etrafında yer alan binaların çoğu ise 16 ve 17. yüzyıllardan kalmadır.

Navona Meydanı
Navona Meydanı, Roma

Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi)

Dört Nehir Çeşmesi, Roma’daki yer alan çeşmeler içinde en ünlü olandır. Şehrin en güzel ve hareketli meydanlarından olan Navona Meydanı’nda yer alan çeşme 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X için yapılmıştır.

Fontana dei Quattro Fiumi
Dört Nehir Çeşmesi, Navona Meynda, Roma

Çeşmenin tasarımı bir yarışma sonucunda belirlenmiş olup ismi dört kıtadaki dört nehrin dört tanrısından gelir. Bu nehirler şunlardır: Afrika’daki Nil, Asya’daki Ganj, Avrupa’daki Tuna ve Amerika’daki Plata’dır. Çeşmenin ortasında yer alan dikilitaş Roma döneminden kalmadır. Üzerinde İmparator Vespasianus, Titus ve Domitian’ın adlarının hiyeroglifleri bulunur.

Çeşme üzerinde yer alan nehir tanrıları: Ganj (Asya, arkasına yaslanmış dinlenmekte gibidir), Tuna (Avrupa, dikilitaşa doğru eğilmiştir), Rio de la Plata (Amerika, bir kolunun üzerine uzanmış diğer kolu havadadır) ve Nil (Afrika, çeşmenin yapıldığı zamanlar nehrin kaynağı bilinmediğinden başı saklanmıştır.)

Şehrin bu ünlü meydanını mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize ekleyin.

Navona Meydanı’na Ulaşım

70, 81, 116, 186 ve 492 numaralı otobüsler ile meydana ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın