Roma Navona Meydanı hakkında bilgiler

Navona Meydanı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Bildiğiniz gibi Roma ve diğer tüm İtalya şehirleri zengin bir meydan kültürüne sahip. Meydanların, halkın çeşitli sebeplerle bir araya gelme yerleri olmasının yanı sıra cafe ve restoranlarda yiyip içerek sosyalleşme, etrafı seyrederek huzurla dinlenme gibi işlevleri de var. Üstelik İtalya söz konusu olduğunda meydanlar sahip olduğu kiliseler ile toplumun dini hayatının da bir çeşit merkezi. Navona Meydanı (Piazza Navona) ise Roma’daki yüzlerce meydan arasında en güzeli, sen sevimlisi, gezmeye en doyamayacağınız, ayrılmakta en çok zorlanacağınız meydan.

Roma gezilecek yerler Navona Meydanı fotoğrafları

Bu yüzden bu yazıda Navona Meydanı ve çevresindeki turistik yapılar hakkında kısaca bilgi verip, yakınlarda bir ziyaret planlıyorsanız bunu en keyifli şekilde yapmanıza yardımcı olmak istiyorum.

Ancak yazının devamına geçmeden önce Roma hakkında çok daha detaylı bilgiler için Roma Gezi Rehberi yazısını okuyabileceğinizi de belirtmek isterim.

Navona Meydanı Roma gezi rehberi

Roma şehrinin Eski Roma Bölgesi’ndeki en önemli birkaç meydandan biri olan Navona Meydanı, Pantheon ile Campo dei Fiori arasında yer alıyor. Oval şeklindeki meydan ressam ve müzisyenlerin sanatlarını icra ettiği, jonglörler ve sihirbazların çeşitli numaralarla etraftaki insanları eğlendirdiği, günün her saati kalabalıklarla dolu olan bir meydan.

Özellikle Bernini ve Borromini ustaların eserlerinin domine ettiği meydan ve çevresinde gezmeye başlamadan önce veya hemen sonrasında burada bulunan cafelerden birinde oturarak etrafı seyretmeniz, belki lezzetli bir İtalyan yemeği yemenizi de şiddetle tavsiye ederim.

Navona Meydanı geçmişi

Navona Meydanı bundan yaklaşık 2000 yıl önce aslında 30 bin kişi kapasiteli bir stadyum olarak yapılmış. Haliyle bugün meydan olarak gördüğümüz oval kısım eskiden müsabakaların düzenlendiği spor alanı iken, meydanı çeviren binaların yerinde de tribünler varmış. Hatta bu binaların eski tribün temelleri üzerine yapıldığı söyleniyor.

İmparator Domitian tarafından yaptırılan ve adı da Domitian Stadyumu olan bu spor kompleksinde koşu ve atletizm yarışları yapılırken buranın zaman zaman suyla dolmasından dolayı su müsabakaları yapıldığı da biliniyor.

Navona Meydanı Roma turu hakkında bilgi ve fotoğraflar

Tabii stadyum zamanla yıkılmış ve burası artık bir meydan olarak kullanılmaya başlanmış ki tarihinde, özellikle 16., 17. Ve 18. YY papalarının da ciddi etkisi olmuş. Zira bu papalar Vatikan‘a çıkan yolların genişletilmesine çok önem verdikleri için Navona Meydanı ve çevresindeki yapılaşmaya sık sık müdahale etmişler.

Bugün Caravaggio, Rubens, Bernini ve Borromini gibi ustaların eserleriyle dolu olan meydan ve çevresi dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor ve kendine hayran bırakıyor. Peki Navona Meydanı ve çevresinde görebileceğiniz tarihi, turistik yapılar neler?

Roma gezilecek yerler Navona Meydanı ve çevresi

Navona Meydanı tarihi yapılar, saray ve kiliselerle çevrili durumda. Ayrıca meydan çepeçevre keyifli restoran ve cafelerle dolu. Üstelik meydanın çevresindeki sokak ve caddelerde de sayısız tarihi yapı mevcut. Bu yazıda Navona Meydanı’nda yer alan en önemli yapılardan bahsedeceğim ve siz de bu bölgede kendi beğeninize uyan keşiflerde bulunabilirsiniz.

Sadece Navona Meydanı değil, Roma’da görmeye değer tüm yerleri Roma Gezilecek Yerler yazısında okuyabilirsiniz.

1. Dört Nehir Çeşmesi (Fontana Dei Quattro Fiumi)

Navona Meydanı Dört Nehir Çeşmesi Roma

Eskiden beri burada bulunan bir Mısır sütununu desteklemesi için Bernini tarafından 1651 yılında yapılan çeşme ve heykeller meydandaki en güzel dekorasyon. Yapımı Papa Pamphilij tarafından istenen çeşmede o zamanlar bilinen dünyadaki 4 nehri simgeleyen dev adam heykelleri var.

Arkasına yaslanmış olan heykel Asya’daki Ganj Nehri‘ni, dikilitaşa doğru eğilmiş olan heykel Avrupa’daki Tuna Nehri‘ni, dans ediyormuş gibi duran heykel Amerika’daki Rio de la Platta Nehri‘ni ve yüzü gizlenmiş olan heykel ise Afrika’daki Nil Nehri‘ni temsil ediyor.

2. Pamphilij Sarayı (Palazzo Pamphilij)

Palazzo Pamphilij Navona Meydanı

Bugün Brezilya Büyükelçiliği olarak kullanılan Pamphilij Sarayı X. Innocent adıyla Papa olan Giovanni Batista Pamphilij’in papalık olanaklarını sonuna kadar kullanarak zengin olan ailesinin kullandığı bir saray. Sarayın en dikkat çekici yeri ise Borromini’nin eseri olan galerisi.

3. Sant’Agnese in Agone Kilisesi

Roma gezisi Navona Meydanı Sant Agnese in Agone

Efsaneye göre genç bir azize olan Agnes inancını reddetmesi için çırılçıplak bir halde bir genelevin çatısına bırakılmış ancak saçları hızla uzayarak azizenin iffetini korumasına yardımcı olmuş. Tahmin edeceğiniz üzere bu kilise de Azize Agnes‘e adanarak yapılmış.

Papa X. Innocent tarafından yaptırılan kilisenin ilk aşamasında başka bir mimar çalışmış olsa da yapı Borromini tarafından tamamlanmış. Burada görülebilecek en dikkate değer eserler ise Azize’nin ön cephedeki heykeli ile eski stadyumun bazı kemerlerinin kalıntıları.

4. Del Moro Çeşmesi (Fontana Del Moro)

Navona Meydanı Fontana Del Moro

Bernini tarafından yapılan çeşmenin en dikkat çekici kısmı ortasındaki deniz tanrısı Moor heykeli. Çeşmenin yapımı 1653 yılında dayanıyor.

5. Braschi Sarayı (Palazzo Braschi)

Palazzo Braschi Navona Meydanı

Bugün Roma Müzesi‘ne ev sahipliği yapan Braschi Sarayı aslında Navona Meydanı’ndaki diğer yapılardan oldukça farklı. Meydanda bolca Barok ve Rönesans stili yapı var ve bu yüzden Braschi’nin neoklasik tarzı açıkça fark ediliyor.

16. YY’dan kalma bir sarayın yıkılarak yerine Braschi Sarayı olarak bugün gördüğümüz bina Mimar Cosimo Morelli tarafından Braschi Ailesi için yapılmış. Bugün ise Roma Müzesi olarak ziyaretçilere zengin bir sanat koleksiyonu sergileniyor.

6. Pasquino Heykeli

Navona Meydanı Pasquino Heykeli

Rönesans sırasında siyasi liderlere ve papalara halk tarafından eleştiri getirmek zor olduğu için Romalılar ilginç bir yöntem bulmuşlar. Konuşan Heykeller denilen bazı heykellerin boyunlarına, şikayet ve dileklerin yazılı olduğu plakalar takarak seslerini siyasilere duyurmak gibi. Pasquino ise bu konuşan heykellerden en ünlüsü.

1501 yılında Navona Meydanı’na getirilen, yüzü ve kolları olmayan heykel boynuna asılı plakalara yazılan ironik şiirler ve şikayetlerle uzun süre boyunca Roma halkının sesi olmuş.

Navona Meydanı yazısında tam olarak meydanda bulunan turistik yapılardan bahsettim. Ancak meydanı çevreleyen caddeler ve ara sokaklara çıktığınızda sayısız tarihi yapılarla karşılaşacaksınız.

16. YY’dan kalma Nuova Kilisesi, Roma’daki Alman kilisesi Santa Maria dell’Anima, İtalya Senatosu’nun toplandığı Madama Sarayı, 1642 yılında Borromini tarafından tasarlanan Sant’Ivo alla Sapienza Kilisesi, benzersiz sütunları ile Massimo alle Colonne Sarayı bunlardan sadece birkaçı.

Navona Meydanı nerede ve nasıl gidilir

Navona Meydanı, Pantheon ile Campo dei Fiori arasında diye yazının başında belirtmiştim. Dolayısıyla Eski Roma içerisinde bir yerde konaklıyorsanız, bu bölgenin en uzak noktasından bile meydana en fazla 10–15 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Termini Tren İstasyonu veya Kolezyum çevresinden Navona Meydanı’na ulaşım yürüyerek yarım saate yakın sürebilir. Aynı şekilde Vatikan‘dan yürüyerek ulaşım da 15–20 dakika civarıdır.

İlle de toplu ulaşım diyorsanız:

  • Kolezyum’dan Metro B hattı veya 87 numaralı otobüs ile,
  • Barberini Meydanı’ndan 492 numaralı otobüs ile,
  • Termini Tren İstasyonu’ndan 70 numaralı otobüs ile Navona Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Navona Meydanı ve çevresinde, hatta daha da ötesi Roma’nın herhangi bir yerinde konaklama ile ilgili seçenekleri görmek, şehrin konaklamaya uygun bölgeleri hakkında fikir edinmek ve hatta uygun fiyatlı otel seçenekleri hakkında da bilgi edinmek için Roma’da nerede kalınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top