Sevgili dostlar,

Sizlere bu yazımda New Jersey eyaletini, gezilecek yerlerini, yapılabilecekleri anlatmaya çalışacağım. Amerika’da kaldığım 3 ay boyunca New Jersey Eyaleti’nin Clifton ve Elmwood Park bölgelerinde yaşadım. Özellikle Clifton ve Paterson bölgeleri Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerler… Kendinizi Türkiye’de yaşıyormuş gibi hissedebilir, her an yolda bir Türk ile karşılaşabilirsiniz:) Vatan hasreti çekenlerin mutlaka buralara uğramasını tavsiye ederim 🙂

Amerika’nın en küçük eyaletlerinden New Jersey (NJ), okyanusun kıyısında olup New York, Philadelphia, Boston gibi büyük eyaletlere yakın ve bu eyaletlere nazaran ucuz olması sebebiyle çoğu insan tarafından yaşanılacak yer olarak tercih edilir. New Jersey’in neredeyse tamamı orman ve yeşil alanlardan oluşur. O nedenle lakabı “Garden State (Bahçe Eyalet)“tir. Tabi bu duruma alışık olmayan biz Türkler için New Jersey daha bir yaşanabilir kabul edilir:)) Bunu şehir plancısı olmama da bağlarsak benim için “bir şehri şehir yapan yeşil alanıdır” sevgili dostlar.

İkliminden bahsedecek olursak, yazları oldukça nemli ve sıcaktır. Fahrenheit sıcaklık birimi ile karşılaştığınızda sakın şaşırmayın. Zira ilk vardığımız gün telefonumda devamlı 78 Fº görünce buranın ısı biriminin farklı olduğunu ve bunu bizim bildiğimiz Cº çevirmeyi de kimsenin bilmediğini öğrenmiş olduk:)) Benim hesaplamalarıma göre 25-30 Cº arası bir sıcaklıktı. Tabi nemli olduğu için devamlı yapış yapış bir durumdasınız. Kendimi unutarak hemen iki tane bebeğimle ilgilenmek zorunda kaldım. Çünkü buraya ilk gelenlerin önce hava değişiminden kaynaklanan hastalıklara yakalandığını öğrendik. Tavsiyem geceleri pencereleri veya klimayı açıp kesinlikle yatmayın. Çünkü havası aynı zamanda fark etmeden güzel bir çarpar sizi:) Yaz ayları için yanınıza gayet ince kıyafetler getirmenizi öneririm. Tabi hastalık, böcek vb. durumlar için de benim gibi çocuklarınız da varsa mutlaka her türlü ilaç getirmelisiniz. Doktor ve ilaç ücretlerinin çok pahalı olduğunu da varsayarsak ilaçlarınızı sakın getirmeyi unutmayın. İklim konusunda bir o kadar ilginç olanı ise sıcak ve açık hava varken birdenbire gök yarılırcasına bir yağmur başlar ki çok şaşırırsınız:) Kışları ise soğuk geçmektedir. Eylül ayı ile birlikte geceleri hafif esintiler başlar.

New Jersey en fazla göçmen nüfusun yaşadığı eyaletlerdendir. İspanyollar, Meksikalılar, Türkler, Araplar, Hindistanlılar, Polonyalılar, İtalyanlar vb. sayıca fazladır. Newark ve Camden bölgeleri daha fakir halkın yaşadığı bölgelerdir. New Jersey güvenilir ve sakin bir eyalettir. Sokaklarında Türkiye’deki gibi insanlar yürümez ve sessizdir. Neredeyse tüm caddelerinde polis gözetim alanları bulunur.

İspanyollar zaman içinde Hispanic diye anılmaya başlamış ve pek sevilmiyorlar. Bana sorarsanız oldukça gürültülü müzik dinliyorlar ve bağırarak konuşuyorlar. Birde hiç bitmeyen parti eğlenceleri var tabi..Hispanic komşumun bağıra çağıra 3 gece üst üste parti yapması sebebiyle oğluşumu uyutamamış ve sinirlenmiştim 🙁 Polonyalı ikinci ev sahibimiz oldukça disiplinliydi. Zaten kiracılarını da özenle mülakat sonrası seçiyorlardı 🙂 Amerikalılar her sabah 05.00’te kalkıp işe gidiyorlar. Biz uyanana kadar ev sahiplerimiz çoktan yok olmuş oluyordu. Tabi akşamda 21.00’de yatıyorlar. Yani anlayacağınız oldukça düzenli ve çalışkanlar. Bu durum beni çocuklarla baya zor durumda bıraktı. Çünkü kiracı iseniz mutlaka üst katta oturuyorsunuz ve akşam ev sahibini rahatsız etmemek için ses yapmamalısınız. Çocukların akşam saatlerinde uykuları gelince sergiledikleri garip enerjilerini bilirsiniz 🙂

New Jersey’de bütün evlerin ahşaptan yapılmış olması sebebiyle ayağınızın her adımında ve her konuşmanızda bütün ses aşağı gidiyor. Yerleşimlerde ahşap malzeme tercih ediliyor. Çünkü daha sağlıklı, orman temasına ve iklime daha uygun. Aynı zamanda çok hoş ve huzur verici oluyor 🙂 Fakat tavsiyem bahsettiğim gürültü meselesi için evlerde yalıtımın iyi yapılmış olmasına dikkat edin derim.. Bir de evlerdeki prizler daha düşük voltaja uyarlandığı için (1200 volt) Türkiye’dekinden farklı. Mutlaka bir uyumlu adaptör yanınızda getirin.

Evler genellikle bir veya iki katlı olup park ve otopark alanları düşünülmüş. Bu, bir şehir plancısı olarak en çok hoşuma giden şeylerden biriydi. Türkiye’de kanunlarda var olupta doğru dürüst uygulanmayan bir özellik. Neden biz de kendi ülkemizde bahçeli, çocuk parkı ve otoparkı olan, az katlı, daha yaşanabilir mekanlarda oturamayalım? Biz kısa süreliğine geldiğimiz için eşyalı bir evde kiracı olduk. Evin bir katını kiralayanlar olduğu gibi, bir odasını da kiralayanlar var burada. Lakin kısa süreliğine kiracı olmanız çok zor. En az 1 yıllık sözleşme yapmanız istenmekte. Bizim yaptığımız gibi yaz aylarında geliyorsanız Türklerin evlerinde önceden anlaşarak kalabilirsiniz. Türk aileler yazın 2 ay Türkiye’ye tatile gitmelerinden dolayı gelen Türklere kolaylık sağlıyor.

Biz bir arkadaşımızın yardımıyla bulmuştuk. Tabi kirayı en başta her şey dahil peşin ödüyorsunuz. Ev kiraları bu eyalette 1500 Dolar’dan başlıyor haberiniz olsun hazırlıklı ve bol paralı gelin 🙂 Ev tercihi olarak Garfield daha sakin fakat pahalı bir bölgedir. Aynı zamanda eğer okula giden çocuklarınız varsa bu bölgede okullar ücretsiz haberiniz olsun..

Eğer bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız,

Booking.com sitesine göz gezdirebilirsiniz. Hoboken’de Manhattan manzarasına bakan veya Atlantic City plajının kenarında bir otel fena olmazdı:)

Araba en önemli temel ihtiyaç burada. Her evin önünde 2 veya 3 araba mutlaka bekliyor. Aile bireylerinin her birine ait olan bu araçlar insanın eli ayağı. New Jersey’de toplu taşımacılık hiç yaygın olmadığı için markete giderken dahi araba kullanmak zorundasınız. Zira her yer çok uzak. Ev ve araba sorununu halletmeden buraya gelirseniz ilk başlarda baya zorlanırsınız haberiniz olsun. Buraya yerleşmeye gelenler ilk başlarda para kazanmak için pizzacılık, benzinlikte pompacılık vb. işlerde çalışıyor. En küçük maaş 3000 Dolar civarı. Bu size ilk başta müthiş bir rakam gelebilir. Ama sakin olun giderleriniz daha çok. Her şey Türkiye’dekinin 2 katı fiyatta.

Ev, araba, eşya, iş vb. birçok konuda önerebileceğim en faydalı siteler ise;

  • http://newjersey.craigslist.org
  • http://www.apartments.com
  • http://www.rentalcars.com

New Jersey Ulaşım

New Jersey eyaletinin bir çok havaalanı bulunuyor. En yoğun olanları ise Newark Liberty Havaalanı ve New York John F.Kennedy Havaalanı. Bunlardan New York John F.Kennedy Havaalanı’na İstanbul’dan direk uçuş olduğu için biz onu tercih ettik. Havaalanından taksi veya otobüslerle çok rahat istediğiniz bölgeye gidebilirsiniz. Bunun için http://www.panynj.gov/airports/jfk.html sitesine bakabilirsiniz. Taksi ve günlük araba kiralamak size biraz pahalıya patlayabilir.

Eğer kalacağınız zaman zarfında araba kiralayacaksanız havaalanından önceden uzun vadede kiralamış olmanızı tavsiye ederim. İndiğinizde ve tekrar dönüşte size çok kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca şunu da belirtmeliyim, araba satın almak isterseniz, Amerikan ehliyet sınavlarına girerek yeni kanunlara göre 2 ay beklemek zorundasınız. Bizim gibi kısa süreliğine gelmişseniz en mantıklısı araba kiralamak olacaktır. Ayrıca New Jersey eyaletindeki otobüs seferleri için http://www.njtransit.com sayfasından saatlerine ve aktarmalarına bakabilirsiniz.

New Jersey Gezilecek Yerler

Hoboken: Özellikle geceleri muhteşem Manhattan manzarasını izleyebileceğiniz bir yer. Hudson nehri kıyısındaki Hoboken, parkları ve manzarasıyla bunaldığınız zaman kaçış noktası gibidir. Benim New Jersey’de en çok hoşuma giden yerlerden biriydi. Her saatte güvenilir olup mutlaka gidip görülmesini tavsiye ederim.

Liberty Park: Liberty Park’tan Özgürlük Anıtı, New York eyaletine göre daha yakındır ve buradan Özgürlük Anıtı arka taraftan görünür. Liberty Park, büyük yeşil alanlara ve aktivitelere sahiptir. Dinlenmek ve manzara fotoğrafları çekmek için uygun mekanlardandır.

Ellis Adası: Eskiden göçmen merkezi olan Ellis Island, günümüzde Amerikan tarihinin anlatıldığı bir müze olarak kullanılıyor. Özgürlük Anıtı’na giden vapurlar Ellis Island’da mola veriyor.

Özgürlük Anıtı: New York eyaleti sınırında kalsa da Liberty Park’tan kalkan feribotlarla da ziyaret edilebilir. Özgürlük Anıtı (Statue of Liberty)’nı ziyarete, her gün dünyanın her tarafından sayısız insan gelir.

Parklar ve Rekreasyon alanları: New jersey yeşil alan ve ormanlarla kaplı bir eyalet olmasından dolayı her tarafta çeşitli aktiviteler, spor ve eğlence alanları, piknik alanları ve çocuk parkları bulunur. Bizim en çok gittiğimiz Clifton Park’tı. Parkta savaştan kalma bir tank, çocuk oyun alanları,yürüyüş alanları ve gölet var. Bunun dışında Paramus bölgesindeki Van Saun Park’ta oldukça büyük olup çocuğunuzu eğlendirmek, dinlenmek ve köpeğinizi gezdirmek için çok hoş bir yer. Ayrıca Garret Mountain vb. bazı dağlarda dağ yürüyüşü ve pikniklerde vazgeçilmez alışkanlıklardan.

Ayrıca bu dağlarda vahşi doğayla içiçe yürümek ve nehir manzarası seyretmek de vazgeçilmez..

Ayrıca Delaware nehri boyunca uzanan parklarda dinlenmek, kamp yapmakta çok eğlenceli. Amerikalıların çoğu her pazar bu piknik alanlarında kalabalık aileleriyle pikniğe gider, genellikle bir kutlama veya özel bir gün için böyle yerlerde barbecue partileri yaparlar. Dağlara çıktığınızda spora düşkün olan Amerikalıları her saat yürüyüş, spor, yoga vb. aktiviteler yaparken görürsünüz. 80-90 yaşındaki teyzeleri ayağında renkli spor ayakkabılarıyla yürürken, koşarken bulursanız şaşırmayın 🙂

New Jersey Alışveriş Merkezleri: Amerika kapitalist bir toplum olması sebebiyle alışverişe önem veriyor. Büyük alışveriş merkezlerinde birçok ünlü markanın ürünlerini bulabilirsiniz. Benim tercihim Bergen Town Center alışveriş merkezindeki Century 21 idi. Diğer alışveriş merkezlerine nispeten daha ucuz ve büyük. Alışverişten çıkınca Dunkin Donuts’ta buzlu kahve keyfide başka oluyor:) Bunun dışında Garden State Plaza, Burlington Coat Factory gibi mutlaka gidilmesi gereken alışveriş mekanları da var. Ayrıca One Dollars denilen bizdeki her şey 1 liracılardan var. Buraları es geçmeyin derim. Özellikle doğum günü, cadılar bayramı gibi kutlamalar için malzemeleri buralardan çok ucuza bulabilirsiniz.

Plajlar: En çok tercih edilen plajları New Jersey’in Cap May sahili, Ocean Grove sahili, Sandy Hook sahili vb. en çok tercih edilen plajlarındandır. Atlantic City daha çok kumarhaneleri ile ön plana çıkmış olsa da plajları da tercih edilmektedir. Çocuklarla eğlenceli vakitler geçirmek için gidebilirsiniz.

Tarihi Yerler: Amerika’nın en büyük ve tarihi üniversitesi Princeton Üniveristesi‘ne mutlaka gitmenizi öneririm. Kampüse girdiğinizde tarihi binaları ve yeşil alanları görünce çok farklı bir yerde olduğunuzu hissedeceksiniz. Edison ve daha birçok ünlü burada eğitim görmüş, Akıl Oyunları filmi burada çekilmiştir. Bunun dışında New jersey’de Dickinson, Rider vb. birçok üniversite alanı mevcuttur. Morristown ise kilise ve binaları ile eyaletin tarihi merkezidir.

New Jersey Yeme & İçme

Eğer Türk sofrası arıyorsanız en çok Clifton ve Paterson bölgelerinde Türk lokantası ve marketini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunlardan İstanbul Bazaar market, Ak market helal ve Türk ürünlerini bulabileceğiniz marketlerden. İstanbul Cafe ise Türk mutfağını özleyenler için tavsiye edebileceğim yerlerden.

Fakat bu bölgelerde yaşamıyorsanız değişik lezzetlere açık olun derim. Zira Amerika’da dünyanın her yerinden çeşitli meyve ve sebzeleri tadabilirsiniz. En çok Meksika, Portekiz, Kaliforniya ve İtalyan sofraları ile karşılaşırsınız. Amerika’da fast food beslenme çok yaygın ve ucuz olduğu için küçük fastfood marketler ve sokaklarda küçük otobüslerle sosisli sandviç, hamburger vb. satışlar mevcut. Ayrıca her gün cadde ve sokaklardan icecream otobüsleri geçmekte.

Amerikalılar kahvaltıda kahve ve cornflakes, öğlen sandviç, akşam et ve sebze yemeği şeklinde besleniyor. Çayı ise sütlü içiyorlar burda. Çaydan daha çok kahve tüketimi ön planda. Benim tercihim ise ice coffee:))

Sizlere keyifli gezmeler diliyorum..

Funda ÇATALBAŞ

http://hayatimyolculuk.blogspot.com.tr

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

  1. North carolina hakkında bilgisi olan var mı acaba? New jersey ile karsılastırırsanız hangisi ön planda acaba ? Ikı yer arasında bir tercih yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

    • Ben su an New Jersey de yasiyorum daha once bir sure North Carolina da yasadim. Eger okul caginda cocuklariniz, hemen kabul gorecek iyi bir mesleginiz ve ingilizceniz var ise evet North Carolina cok guzel cennet gibi bir yer fakat is olanaklari daha az ve insanlar her ne kadar kibar gorunselerde irkcilar. Dusuk saat ucreti olan vasifsiz girebileceginiz yerler 40 saat uzeri “genelde” vermiyorlar. Evet ev kiralari daha dusuk, cevre daha guvenli ve guzel ama 2 iste birden calisiyorsaniz bir sure sonra cevreyi gozunuz gormeyecek. New Jersey “baslangic” yapmak icin kulaga daha zor gelebilir ama iyi kotu bir tanidiginiz var ise bir sekilde o hizli carka girerseniz adapte olmaniz daha kolay olur ve dislanma cok cok az yasarsiniz. Tabi ki town cok onemli ucuz olacak diye Newark, East Orange, Jersey City gibi yerlerden ev kiralamaya kalkarsaniz hemen pes edebilirsiniz. Daha guvenli bir muhitte ama ucuz bir evde baslarsaniz bir sure sonra yol yordam ogrenecek zaten kendi yolunuzu cizeceksiniz. Apartment degil 2 family house bakarsaniz hem kiralamasi daha kolay hemde daha ucuz olacaktir. En onemlisi lutfen ev ararken kafanizdan camasir makinesi fikrini uzak tutun eger olursa bu sansiniza olacaktir olmazsa da gayet normal. Eger illa ki hepsi olsun, ben Turkiyede ki standartlarimda temiz bir evde, yerler parke, site ici, camasir makinesi dahil yasamak istiyorum diyorsaniz yillik gelirinizi ispatlayip bir apartman dairesi icin gozden “en az”$2500i cikarmaniz gerekir. North Calorina da ayni evi buyuk ihtimalle $1000-$1200a tutabilirsiniz. Tabi saat ucreti 9 dolar haftalik 40 saatten diger ihtiyaclariniz dahil edip o parayi kazanabilirseniz. Genel bir bilgi oldu ama umarim size de baskalarina da bir fikir olur:)

  2. Cok iyi gozlemlemissiniz. Ek olarak araba ve benzin oldukça ucuz ve benzin fiyati her benzincide farklı. Ayrica yazin cok sivrisinek olur. Tahta kurusu da cok yaygindir malesef

  3. Uzun bir süre Clifton crooks avenue de yaşadım Paterson’ı da iyi tanırım ve hiç tavsiye etmem burası adeta İstanbulun Bağcılar semti gibi varoştur, her türlü olumsuzluk buradadır,polis artık orayı başıboş bırakmıştır,sokaklar pislik içindedir,dükkanlarda sinekler doludur en güzel yerleşim yerleri: Nutley,Morristown,Fairview,Hoboken ve New York’a yakınlığıyla tercih edilen North Hudson’da Boulevard east’ dir, bu caddeden shuttle minibüslerle 20 dakikada Manhattan’a ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın