New Orleans'da nerede kalınır konaklama önerileri

Afrika-Amerika -başka bir deyişle siyahi- kültürü en yoğun hissedebileceğiniz ABD şehirlerinden New Orleans kendine özgü tarihi, dokusu ve kültüründen dolayı mutlaka görmeniz gereken bir şehir. New Orleans Gezilecek Yerler yazısında bu kentte görebileceğiniz yerlerin ve aktiviteleri anlatmıştım. Şimdi ise New Orleans’da nerede kalınır sorusuna cevap vermek istiyorum.

Neyse ki şehir farklı beklentilere sahip gezginlere her bütçeye uygun seçenekler sunabiliyor. Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için Lakeview, tarihine meraklılar için French Quarter ve çevresi, jazz müziğin tadını yerinde çıkarmak için Tremé veya Fauborg Marigny gibi seçenekler sonsuz. Hadi kısaca bu ve diğer bölgelere göz atalım.

New Orleans’da nerede kalınır?

New Orleans'da nerede kalınır rehberi

New Orleans’da nerede kalınır konusunda bilgi vermeden önce her zamanki gibi şehrin ulaşım ve toplu taşıma sisteminden de kısaca bahsedeyim.

Şehirde toplu taşıma için en çok kullanılan araçlar otobüs ve streetcar olarak isimlendirilen tramvay. Otobüsler son derece sık olmakla birlikte, streetcar gün içinde sık ancak geceleri sefer sayısı düşüyor. Ayrıca streetcar’ın yankesicilik ve kapkaç açısından da güvenli olmama ihtimali var.

Bunlar dışında taksi ile ulaşım da bir başka seçenek. Toplu ulaşıma göre daha pahalı ancak çok daha güvenli. New Orleans’da araç kiralamayı ise, özellikle French Quarter gibi turistik bölgelerdeki park sorunundan dolayı, tavsiye etmiyorum.

New Orleans yüz ölçümü ve turistik yerlerin birbirine olan mesafesinden dolayı bisikletle dolaşmaya da uygun bir şehir.

New Orleans konaklama hariası

Şehrin konaklama için uygun bölgelerinden bahsetmeden önce yukarıdaki haritada bu bölgelerin konumlarını da göstermek istiyorum.

1. Lakeview

New Orleans Lakeview

Pontchartrain Gölü çevresinde yer alan Lakeview Bölgesi City Park, New Orleans Sanat Müzesi ve Heykel Bahçesi, Carusel Bahçeleri Tema Parkı ve Botanik Bahçeleri’ne ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla tüm bu turistik yerler birkaç adımla ulaşılabilecek mesafede.

Bunun dışında daha çok yerel New Orleans’lıların yaşamak için tercih ettiği yer olması sebebiyle sessiz ve sakin bir bölge. Ulaşım açısından lokasyon avantajı, yeme içme açısından yeterli restoran cafe seçeneği yanında sakin bir ortam ile göl ve tüm doğal güzellikleri arayan gezginler için ideal bir bölge.

2. Uptown & Carrollton

Tulane ve Loyola Üniversiteleri sebebiyle daha çok genç turistlere önerebileceğim bölge şehir hayatının tüm olanaklarına sahip. Gece hayatı ve biraz sosyalleşme hedefleyenler için bölgedeki Oak Caddesi ve Maple Caddesi çok uygun. Burada turistik yerlerden Audubon Park ve Hayvanat Bahçesi de yer alıyor.

3. Garden District

New Orleans Garden District

Doğal güzellikleri yanında şehrin mimarisine de ilgi duyanlar için Garden Distcirt New Orleans’da nerede kalınır sorusunun cevabı. Aslında şehirdeki Fransız egemenliğine Anglosakson Amerikalıların cevabı da diyebilirim.

Eski evler, görkemli ya da küçük ama sevimli kiliseler, nehir manzarası ve yollardaki meşe ağaçlarıyla huzurlu bir bölge. Şehrin en hareketli bölgesi French Quarter’a çok yakın olması da bir başka avantaj. Dezavantajı ise konaklama fiyatlarının yüksek olması.

4. Art District / Warehouse District

Eskiden, şehir daha küçükken, endüstriyel bir alan olan bölge bugün sanat galerileri, müzeler, yerel tasarımcıların butikleri ve stüdyoları ile kentin sanat merkezine dönmüş durumda.

New Orleans’da nerede kalınır diyen sanat meraklılarının başka bir bölgeye bakmasına gerek bile yok. II. Dünya Savaşı Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Ogden Güney Sanatları Müzesi burada yer alan müzelerden sadece birkaçı.

5. Central Business District (CBD)

New Orleans’ı iş sebebiyle ziyaret eden gezginlere önerebileceğim bölge sadece gökdelenler ve iş merkezlerinden ibaret değil aslında.

Öncelikle French Quarter’a komşu, bunun dışında bölgede restoran, cafe, mağaza, tiyatro gibi eğlence seçenekleri de binlerce. Dolayısıyla hem iş, hem eğlence… Öte yandan geceleri bölgenin çok da güvenli olmaması en önemli dezavantajı.

6. French Quarter

New Orleans French Quarter

Şehrin turistik anlamda merkezi ve en eski bölgesi French Quarter alış veriş, yeme içme ve turistik atraksiyonlar açısından en zengin bölge. Özellikle Şubat sonunda, Mardi Gras Karnavalı sırasında şehri ziyaret edecekseniz New Orleans’da nerede kalınır diye düşünmenize gerek bile yok.

Bölgedeki Bourbon Caddesi tüm hareketin merkezi ancak French Quarter’ın hemen her köşesi sizi eğlenceye yakın tutar. Ayrıca buradaki çoğu otel ya tarihi bir binada konumlanmıştır ve/veya antika mobilyalarla klasik Fransız stilinde döşenmiştir, ki ilgilenenlere duyurulur. Bölgenin dezavantajı ise gürültülü, fazlaca hareketli ve zaman zaman turist tuzaklarına (fiyat açısından) yakalanma ihtimalinin yüksek olması.

7. Tremé

New Orleans’ın siyahi ruhunu yaşayabileceğiniz, jazz müziğin en önemli temsilcilerinin çıktığı Tremé de turistik yerlere yakınlığı, hareketli gece hayatı ve yeme içme seçeneklerinin çokluğu gibi avantajlara sahip.

8. Fauborg Marigny & Bywater

New Orleans Fauborg Marigny Bywater

Şehrin kendine özgü, hippi bölgesi Fauborg Marigny de genç turistler için ideal bölgelerden biri. Şehirdeki en iyi jazz müzisyenlerinin buradaki barlarda çıktığını da belirtmeliyim.

Hem oteller hem de cafe ve restoranlar açısından şehrin diğer yerlerine göre daha uygun fiyatlı olan bölge geceleri yalnız dolaşılmaması gereken yerlerden de biri. Dolayısıyla; uygun fiyatlı bir konaklama bulmak zorundaysanız ve gece ya çıkmamayı veya çıkarsanız bile taksi ile dönmeyi düşünüyorsanız Fauborg Marigny New Orleans’da nerede kalınır sorunuzun cevabı.

9. Ninth Ward

Yine bir rezidans bölgesi olan Ninth Ward şehrin yerel kültürünü yakından tanımak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yer. Burada da cafe, restoran, bar eksikliği çekmek mümkün değil ancak diğer turistik eğlenceler için en ideal konumda olmadığını söyleyebilirim.

10. Algiers

New Orleans Algiers

French Quarter’dan sonraki şehrin ikinci en eski yerleşim bölgesi Algiers halefi kadar gösterişli değil ancak parkları, nehir kenarındaki yürüyüş yolları, bol restoran ve cafe seçenekleri ve 150 – 200 yıllık binaları ile yine de çok çekici bir bölge. Diğer bölgelere göre daha güvenli olduğunu da belirtmeliyim.

New Orleans’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

New Orleans'da nerede kalınır konaklama

Öncelikle New Orleans’da konaklama fiyatlarının 20 USD’den başladığını belirteyim (bu fiyat seviyesi daha çok hostellarda yatak fiyatı).

3 veya 4 yıldızlı, merkezi veya yakın konumda ve temiz otellerin fiyat seviyesi ise 80-150 USD arasında değişiyor. Ayrıca Şubat sonundaki Mardi Gras Karnavalı sırasında tüm şehirde konaklama fiyatlarının arttığını da göz ardı etmemelisiniz.

New Orleans’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

5★ Windsor Court Hotel (CBD’de)

New Orleans otel tavsiyesi Windsor Court Hotel

Restoranı, canlı müzik de dinleyebileceğiniz bir barı, yüzme havuzu ve fitness salonu ile hemen her türlü ihtiyaca cevap verebilecek donanıma sahip olan Windsor Court Hotel sadece 5 yıldızlı değil aynı zamanda booking.com’da 9,5 gibi çok yüksek bir misafir memnuniyet oranına da sahip.

En beğenilen özellikleri ise konumu (hem şehrin iş merkezinde hem de French Quarter’a 6-7 dakika yürüyerek ulaşmak mümkün), temizliği ve rahatlığı.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Le Marais (French Quarter’da)

New Orleans otel tavsiyesi Hotel Le Marais

En önemli özelliği konumu, hemen her yere yürüme mesafesinde. Ancak daha önce kalan misafirlerin otelin ücrete dahil olan zengin kahvaltısı, temizliği ve rahatlığı konusundaki memnuniyetleri çok yüksek.

Dekorasyonu modern ve minimalist olan Hotel Le Marais’de rastoran yok ancak çeverede çok. Lokasyon en önemlisi diyenlere öneririm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Canal Street Inn (Lakeview’da)

New Orleans otel tavsiyesi Canal Street Inn

Aslında Lakeview’da diye belirttim ancak Lakeview ile French Quarter arasında bölgede demek daha doğru olur. Bu da her iki bölgenin avantajına sahip olması anlamına geliyor.

Otelin en önemli özelliği antika mobilyalarla son derece zevkli bir şekilde dekore edilmiş olması. Ayrıca daha önce kalan misafirler (fiyata dahil olan) kahvaltının zenginliği ve lezzetinden de çok memnun.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Indigo New Orleans (Garden District)

New Orleans otel tavsiyesi Hotel Indigo

İçerisinde fitness salonu, bar ve restoran da bulunan otelin aynı zamanda şık avlusu da birkaç saat keyif yapmaya müsait. French Quarter’a çok yakın olması dışında streetcar yolunun da üzerinde, dolayısıyla hemen her yere ulaşım çok kolay.

Otelin tek olumsuz yanı (o da kimilerine göre) Garden District’de bulunmasından dolayı aynı kalitedeki otellere kıyasla biraz daha pahalı olması.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hyatt Place New Orleans Convention Center (Art District)

New Orleans Hyatt Place New Orleans Convention Center

Aslında bu otel de Art District ile CBD arasında yer alıyor.  Dolayısıyla hem iş seyahatleri hem de sanat severlerin New Orleans müzelerine yakın olması sebebiyle tercih edebileceği bir seçenek.

En önemli özelliği (konumundan dolayı) aynı kalitedeki diğer otellere göre daha uygun fiyatlı olması. Zengin bir menüsü olan bir restorana sahip değil ancak hafif atıştırmalıklar alabileceğiniz bir barı mevcut, öte yandan bölgede çok fazla alternatif olması sebebiyle restoran gerekli de değil.

French Quarter’a, sanat merkezine ve iş merkezlerine yakın olmak aynı zamanda uygun fiyatlı bir yerde kalmak isteyenler için Hyatt Oteller Zinciri güvencesiyle en iyi seçenek diyebilirim.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın