new york'ta alışveriş, caddeler, alışveriş merkezleeri

Dünya’nın en güzel sanat galerinin, müzelerinin, kütüphanelerinin, parklarının ve en yüksek gökdelenlerinin bulunduğu New York, Amerika’nın en çok çeşidi bir arada bulabileceğiniz mağazalarını ve alışveriş caddelerini de bünyesinde barındırmakta.

Son yıllarda değerini kaybeden Türk Lirası’na rağmen, Türkiye’de bulabileceğiniz pek çok ünlü markanın indirimli mağazalarını ve daha fazla çeşidini inanması güç olsa da kimi zaman daha uygun fiyata bu şehirde bulmanız mümkün.

Şimdi sizi New York’ta alışveriş yapmadan önce okumanız gereken, işinize yarayabilecek en yararlı bilgileri ve ipuçları keyifli başlıklar altında bir araya getirdiğim New York Alışveriş Rehberi yazımız ile baş başa bırakıyorum.

New York’ta Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

İndirimli mağaza, market ve pek çok ilginç ürünü bir arada bulabileceğiniz noktaları görünce düşünmeden alışverişe başlamadan önce, New York alışveriş rehberi yazımıza bilmeniz gereken bir kaç genel bilgiyi vererek başlamak istiyorum.

Ülkenin tamamında olduğu gibi New York’ta da geçerli olan tek para birimi “Amerikan Doları“. Kredi kartı ve banka kartınız ile alışveriş yapmanız mümkün. Seyahate çıkmadan önce bankanız ile görüşüp kartlarınızın yurt dışı kullanımına açık olduğundan ve eğer banka kartınızı (debit card) kullanacaksanız TL hesabına ek olarak aynı hesaba bağlı bir adet Dolar hesabı açtırdığınızdan emin olun.

Böylece yanınızda fazla miktarda nakit taşıma endişesi yaşamaz ve kur farkından zarar görmeden alışveriş yapabilirsiniz. Eğer sadece kredi kartı kullanmayı planlıyorsanız, işlemlerinizde hata verme ihtimaline karşı birden fazla kredi kartı getirmenizi öneririm.

Ufak bir hatırlatma; mağaza alışverişlerinde kartlarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat restoran gibi yerlerde oluşabilecek kişisel bilgi hırsızlığından kaçınmak için yalnızca nakit para kullanmaya çalışmakta fayda var.

Alışveriş Merkezleri ve Outletler

new york avm century 21

Amerika, Türkiye’ deki Boyner ile aynı konsepte sahip olan ve departman store denilen, en ünlü markalardan tutun ismi duyulmamış fakat kaliteli pek çok ürünü tek bir isim altında bulabileceğiniz mağazalarla dolu.

Pazar günleri 19.00’a kadar, diğer günler 20.00’a kadar açık olan ve her türlü markayı uygun fiyata bulabileceğiniz Century 21’in Brooklyn şubesi için 2, 3, 4 veya 5 nolu metro hattı ile mağazaya en yakın olan Nevins durağında inmelisiniz. Manhattan’daki Fulton st. ve Lincoln Square duraklarına yakın olan diğer iki şube için 2 veya 3 numaralı ekspres hatları kullanabilirsiniz.

Yeme-içmeden  elektroniğe, giyimden, kozmetiğe kadar her şeyi bulabileceğiniz, kozmetik ve ev eşyası çeşitliliği nedeniyle benim favorim olan Target’ın şehirde pek çok şubesi bulunmakta. Atlantic Mall olarak bilinen yerde bulunan ve neredeyse tüm metro hatlarıyla ulaşımı mümkün olan Atlantic Avenue-Barclays Center durağında inerek ulaşabileceğiniz Brooklyn şubesi, alışveriş için vakti kısıtlı olanların gelmesi gereken adreslerden.

Saat 22.00’a kadar açık olan şube ile aynı bölgede bulunan diğer deparman store Marshalls, sadece elektronik satışı yapan Best Buy ve Victoria Secret gibi ünlü giyim markalarının mağazaları yan yana bulunuyor. Daha önce gitmemiş olsam da, TJ Maxx bir diğer departman store ve Century 21’in Manhattan şubesine uğrama şansınız olursa yakınında bulunması nedeniyle gitmek isteme ihtimaline karşı aklınızda bulunsun.

New York’tan Neler Almalı?

new york'ta alışveriş rehberi hediye seçenekleri

New York alışveriş rehberi yazımızın en eğlenceli bölümlerine doğru yaklaşırken, bu şehirden satın alabileceğiniz veya Türkiye’de aynı markayı bulsanız bile fiyat-çeşitlilik açısından daha avantajlı olan ürünlerden bahsetmek istiyorum. Kabul etmek gerekir ki, burada bulabileceğiniz ürünlerle aynı olmasa da aynı özellikteki hemen hemen her ürünü Türkiye’de bulma şansınız var.

Hakkında en çok soru sorulan elektronik ürünler bile ne yazık ki Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden dolayı hemen hemen aynı fiyata gelir oldu. Ancak elektronik ürünlerde daha düşük vergi uygulamasından dolayı biraz daha avantajlı olduğumuzu kabul edebiliriz.

Giyim ve kozmetik konusunda da aynı şeyi söyleyebiliriz. Ancak çeşitlilik anlamında yelpaze çok daha geniş. Adını duymadığınız pek çok harika markayı burada bulabilirsiniz.

Eğer  İngilizce de dahil diğer yabancı dilde yazılmış kitaplara ulaşmakta zorluk çekiyorsanız ve özellikle aradığınız yazar ve kaynaklar bulunuyorsa New York’tan daha iyisi olduğunu zannetmiyorum.

Manhattan’da bulabileceğiniz ve fiyatları diğer kitapçılara nazaran daha makul olan, hem yeni hem de ikinci el kitapları, Strand Book Store’dan aradığınız kitapları bulma şansınız oldukça yüksek. Union Meydanı’ndaki kitapçıya 4, 5 veya 6 numaralı metro hattı ile 14 st- Union Square durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Ünlü Markalar, Tasarım Ürünler ve İkinci El Ürün Mağazaları

new york'ta alışveriş, avm

Kullanılmış olmasından ziyade, geçmişi olmasından ve belki de bir eşini bulmak oldukça zor olduğundan, ikinci el giysi butikleri dünyanın her yerinde olduğu gibi New York’ta da çok ilgi görüyor. Türkiye’de olduğundan daha popüler olan bu mağazalar hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz New York alışveriş rehberi yazımızın bu bölümü giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuar severlerin ilgisini oldukça çekecektir.

4 veya 6 numara ile Astor Place durağında veya A, C veya E metro hatlarından herhangi birine binerek 14 St. Station durağında inerek ulaşabileceğiniz Manhattan’daki Ina isimli mağazadan lüks markaların eski veya daha yeni kullanılmış model giysi ve çantalarını bulabilirsiniz.

Vintage’ ve ikinci el giyim denilince akla ilk gelenlerden Beacon’s Closet’ı kesinlikle görmelisiniz. Şehirde 4 şubesi bulunan mağazanın Brooklyn’deki şubesine 2, 3 veya 4 numaralı metro hattı ile Bergen st. durağında inerek ulaşılıyor. Manhattan şubesi için ise Union Meydanı’na gitmeniz gerekiyor.

Manhattan’daki Tokio 7 ve L Train Vintage birbirine yakın olması nedeniyle görmek isteyebileceğiniz diğer alternatifler. Bu iki mağaza için L metro hattı ile 1 Av. durağında inmeniz gerekmektedir.

Little Italy bölgesindeki Ritual Vintage Clothing  ve Canal st. durağında inerek ulaşabileceğiniz What Goes Around Comes Around isimli mağazalar giysi, ayakkabı, çanta ve aksesuar alışverişi yapabileceğiniz diğer adresler.

New York’un En Keyifli Bit Pazarları

new york sokak pazarı

New York’un en keyifli vintage ve ikinci el mağazalarında bahsettikten sonra, şehrin ünlü bit pazarlarında bahsetmemek olmaz 🙂

Mutlaka görmeniz gerekenlerin başında Brooklyn’de bulunan ve Manhattan Köprüsü’nün altına kurulan her Pazar 10.00-18.00 arası açık olan DUMBO Street Flea Bit Pazarı‘na ulaşım için 2 veya 3 numaralı hatlardan birini kullanarak Clark Street istasyonunda inip 10-15 dakika kadar yürümeniz gerekiyor.

Aynı satıcılardan oluşan, yukarıda bahsettiğim What Goes Around Comes Around mağazasına çok yakın olan kurulan bu pazar Manhattan’ın SOHO bölgesinde hem Cumartesi hem de Pazar günleri kuruluyor. SOHO’ya ulaşım için 1, 2 veya 5 numaralı hatlarla Canal st. isimli durakta inmelisiniz.

Şehrin diğer ünlü bit pazarı, her hafta sonu Manhattan’da kurulan ve saat 9.00-17.00 arası açık olan Hell’s Kitchen Street Flea. Pazara ulaşım için A, C veya E hatlarından biriyle 34 Penn St. durağında inmeniz gerekmekte.

Giriş ücreti 1 Dolar olan, her hafta sonu saat 06.30-18.00 arası açık, Manhattan’daki Chelsea Bit Pazarı önerebileceğim üçüncü pazar. N, R, F, 1 veya 6 metro hatlarıyla 23rd Street isimli durakta inerek ulaşabilirsiniz. Belki daha önce hiç görmemiş olabileceğiniz türde çakıları, çocuk oyuncaklarını, rozetleri, fincan takımlarını, her türlü giyim ve aksesuarı bir arada bulabileceğiniz bu üç bit pazarı her yılın Ekim sonunda mevsim nedeniyle kapanıyor ve kış sezonunun ardından tekrar açılıyor.

New York’un En Leziz Mağazaları

new york candy shopping

Yukarıda New York rehberi yazısının en keyifli bölümü olduğundan bahsettiğim şehrin ilginç mağazalarına geldik… Renkleriyle ve kokularıyla deyim yerindeyse aklınızı başınızdan alacak çeşitteki şekerleriyle Dylan’s Candy Bar uğramanız gereken noktalardan.

New York’da 3 adet şubesi bulunan ve geç saatlere kadar açık olan bu mağazanın yazıda bahsedecek olduğum yerlere konumu nedeniyle ulaşım olarak en kolay olan Union Meydanı’daki şubesine gitmenizi öneririm.

İkinci Dünya Savaşı’ndan dönen iki kardeşin ayakkabı dükkanıyken şekerci haline getirdikleri Economy Candy dükkanı bir önceki tavsiyem kadar bilinmese de, geçmişi ve samimiyeti nedeniyle daimi müşterileri nedeniyle varlığını halen sürdürmekte. Eğer Little Italy bölgesindeyseniz içeri girip birkaç abur-cubur, kuru meyve ve kuruyemiş denemeniz için mükemmel bir fırsat olabilir. Dükkana en yakın metro durağı olan Delancey’e F hattı ile ulaşılıyor.

Hem hediye olarak satın alabileceğiniz hem de kendinizi gerçek anlamda şımartabileceğiniz lezzetteki çikolatalarıyla konsept olarak çok farklı sıralarda yer alması gereken Stick With Me mağazasını ziyaret etmeden New York’tan dönmeyin 🙂 Economy Candy’ye 6 blok uzaklıkta bulunan dükkana en yakın metro durağı durak 4 ve 6 nolu hatlarla ulaşabileceğiniz Spring St. Subway.

Yazı boyunca, kullanmanız gereken metro hatlarından detaylı bir şekilde bahsetmemin nedeni şehrin yer altı metro hattının oldukça gelişmiş olması ve hemen hemen her yere metro ile ulaşılabiliyor olması. Kırmızı renkli 2 veyeşil renkli 4 ve 5 nolu ekspress hatlarla en merkezi yerlere ve yürüme mesafesinde bulunan noktalara ulaşmanız oldukça kolay.

new york'ta alışveriş, candy bar

New York şehri yüz ölçümü açısından çok büyük olmasa da her konuda zengin çeşitliliğe sahip olduğu gibi alışveriş konusunda da oldukça zengin bir yelpazesi bulunmakta. Şehirde geçirecek olduğunuz zamanın değerli olduğunu bildiğim için özenle hazırladığım New York alışveriş rehberi ile şehirde keyifli bir alışveriş deneyimi geçirmenizi diliyorum.

Şehirle ilgili daha çok bilgiye ve alışverişten cebiniz biraz da olsa yandıysa keyfinizi yerinize getirecek ücretsiz aktivitelerden bahsettiğim New York’ta Gezilecek 10 Ücretsiz Yer yazımızı okumanızı tavsiye ederim 🙂

Gezip görülecek yerler hakkındaki detaylı bilgilere New York gezilecek yerler, şehirde konaklama yapabileceğiniz, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi ise New York’ta nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

New York Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın