New York Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakasında tatil yapılabilecek şehirler sıralanırken genelde ilk sırada adı anılan New York, gezginlere günün 24 saati farklı heyecanlar yaşatıyor. Dolayısıyla kendi deneyimlerimi ön plana alarak hazırladığım New York gezi rehberi dâhilinde başta konaklama, gezilecek yerler ve şehir içi ulaşım gibi konular başta olmak üzere kenti detaylıca tanımanızı sağlayacak olanaklardan söz etmeye çalıştım.

Bu yazıda ayrıca etnik çeşitliliği sayesinde kültürel açıdan gayet renkli profile sahip New York ile ilgili aktivite önerileri ve alışveriş, eğlence için nereye gitmeniz gerektiği hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

New York Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

New York turu hakkında bilgiler

New York Tarihi

Kent, 1624 yılında Manhattan Adası’nı yerlilerden yalnızca bin dolar karşılığı satın alan Hollandalılar tarafından New Amsterdam adıyla kurulmuş. Ancak 1664 yılında kentin hâkimiyeti İngilizlere geçmiş ve sonradan II. James adıyla tahta oturacak York Dükü’nü onurlandırmak adına ismi New York olarak değiştirilmiş.

Takvimler 1765 yılını gösterdiğinde New York, tam bağımsızlık ilkesi ile yola çıkan Özgürlüğün Oğulları ile İngiliz kuvvetleri arasındaki ilk çatışmalara sahne olmuş. 10 yıl süren çatışmaların sonrasında ise Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın en büyük muharebesi, yani Long Island Savaşı, 1776’da Brooklyn’de gerçekleşmiş. Bu savaştan İngilizler galip ayrılsa da kısa süre sonra şehir bağımsızlığını elde etmiş.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti, 19. yüzyılın başlarında ülkenin en önemli ticaret merkezi olmasının getirdiği ayrıcalıkla birçok alanda hızla gelişmiş. Hatta 1920’de dünyanın en yoğun nüfusa sahip kenti unvanını Londra’nın elinden almış.

Gelişim süreci, Büyük Buhran döneminde ciddi anlamda sekteye uğramış. Ancak II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupalı göçmenlerin etkisiyle kent çok yönlü gelişimine kaldığı yerden devam etmiş.

Nüfus & Toplum

Güncel verilere göre New York’un nüfusu 8,6 milyona yaklaşmış durumda. Kent, etnik açıdansa sıra dışı çeşitliliğe sahip. Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk özgür Afro Amerikan topluluğunun oluşumuna şahitlik etmiş kentin böyle bir özelliğe sahip olmasında, 1892-1924 yılları arasındaki dönemde Avrupa’dan gerçekleşen yoğun göçün etkisi yadsınamayacak boyutlarda.

Tabii New York’ta yaşayan toplulukları sayarken Latin Amerikalılar ile Asya kökenlileri de unutmamak gerekiyor.

Dil

Birçok farklı etnik grubun yaşamlarını sürdürdüğü New York’ta dil bakımından da ciddi anlamda zenginlik göze çarpıyor. İngilizceyi bir kenara koyacak olursanız, kentte Türkçe de dâhil olmak üzere 170 farklı dil konuşuluyor.

Ulaşım

New York sınırları içerisinde üç farklı havalimanı buluyor. Bunlar arasından New York JFK Havalimanı, Türkiye’den gerçekleştirilen direkt uçuşlarda varış noktası konumunda olmayı sürdürüyor. İstanbul-New York uçak seferleri yaklaşık 16-17 saat sürüyor.

Alternatif olarak Boston’a yönelik seferlerde de yerinizi alabilirsiniz. Boston’a vardıktan sonraysa New York’a giden trenlere binebilirsiniz.

New York’a Ne Zaman Gidilir?

New York gezi notları, New York'a ne zaman gidilir

New York gezi rehberi dâhilinde şehir hakkında genel bilgiler verdikten sonra biraz da ikliminden ve seyahat için en ideal dönemin hangisi olduğundan bahsetmek istiyorum.

New York, tüm yılı nemli subtropikal iklimin etkisi altında geçiriyor. Bu durum, yaz aylarında kentteki güneşli gün sayısının artmasını sağlıyor. Dolayısıyla birçok gezgin, tatil planlarını yaza yönelik oluşturmayı tercih ediyor.

Siz de benzer şekilde hareket ederek kenti tüm yönleri ile tanıma imkânı yakalayabilirsiniz. Ancak yılın bu döneminde kentte turist sayısının ciddi anlamda arttığını ve çoğu popüler cazibe merkezinin önünde uzun kuyruklar oluştuğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Aslında ılıman iklimi sayesinde ilkbahar ve sonbahar aylarında kente seyahat ederek harika deneyimler yaşayabilirsiniz. Yaza göre daha tenha olduğundan bu iki mevsimde şehri tanımak oldukça keyifli hale geliyor. Üstelik konaklama fiyatları da daha makul seviyelere iniyor.

Dilerseniz New York’a kar örtüsü altında kalıp zarif bir görünüme kavuştuğu kış mevsiminde de gitmeyi düşünebilirsiniz. Özellikle Noel ve yeni yıl arifesinde şehir ışıl ışıl hale geliyor.

Tabii New York’a ne zaman gideceğinizi planlarken festivalleri göz önünde bulundurarak  dolu dolu bir tatil geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kış mevsiminde en renkli etkinlik olarak 14-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Başkanlık Günü Kış Festivali öne çıkıyor.

Mayıs ayı Flyday Müzik ve Waterford Kanal festivalleri ile şenleniyor. Yaz aylarında ise ağırlıklı olarak gastronomi meraklılarına hitap eden etkinlikler düzenleniyor.

Saratoga Balon ve Barbekü ile Adirondack Şarap & Yemek festivalleri bu tarz etkinliklerin başında geliyor. Tabii aynı dönemde Park Ave Yaz Sanat Festivali’ne katılmayı da düşünebilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

New York gezi rehberi otel tavsiyeleri

New York, her yıl yaklaşık 50 milyon gezgini ağırlıyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak şehirde her bütçeye ve zevke uygun konaklama tesisi bulmak gayet kolay hale geliyor. New York otelleri, ağırlıklı olarak yedi bölgeye dağılmış durumdalar.

New York’un en popüler konaklama bölgesi konumundaki Midtown, kente ilk defa seyahat eden gezginlere kenti tüm yönleriyle tanıma fırsatı veriyor.

Gösterişli Times Meydanı’na ev sahipliği yapan bölge, yüksek otel fiyatlarına rağmen Rockefeller Center, Empire State, St. Patrick Katedrali ve Modern Sanatlar Müzesi gibi ikonik cazibe merkezlerine yakın olmak isteyenler için ideal.

Bohem havasıyla ilgi uyandıran Chelsea, hareketli gece hayatı olanaklarını bünyesinde barındırıyor. Times Meydanı’na 10-15 dakika uzaklıktaki bölge, cazip alışveriş fırsatlarına da ev sahipliği yapıyor. Yalnız konu alışveriş olunca Greenwich Village’ı da unutmamak gerekiyor. Dev boyutlu alışveriş merkezleri ve komedi kulüpleri sayesinde ailelerin ilgisini çeken yerleşim aynı zamanda “Sanatçıların Bölgesi” adıyla anılıyor.

Eğer New York tatili boyunca sakin atmosfere sahip ve kentin çok kültürlü yapısını tanımanıza olanak verecek bir bölgede konaklamayı amaçlıyorsanız, SoHo ve Lower East Side sınırları içerisinde tam da aradığınız tarzda seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde Financial District de sakinliğiyle ön plana çıkıyor.

Central Park civarı ile hemen doğusundaki Upper East Side, lüks olanakları değerlendirmekten hoşlanan gezginlere hitap ediyor. Lüks odaklı bir New York tatili düşlüyorsanız, konaklama bölgesi araştırmanızda Brooklyn ve Queens otellerine de göz atabilirsiniz.

Bölge araştırmasını es geçip doğrudan ekonomik fiyatlı oteller arasından seçim yapmayı düşünüyorsanız, 3★ Pod 39 ile Holiday Inn Express’i incelemeye öncelik verebilirsiniz.

Hizmet kalitesinin standartların üzerinde olmasını arzulayanlara 4★ Courtyard by Marriot ve The Maritime Hotel’i önerebilirim. Konaklama bütçeniz genişse 5★ InterContinental New York Times Square, Conrad New York gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Özellikle yaz aylarında meydana gelen fiyat artışlarından etkilenmemek adına New York otelleri erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.. Hatta bu konudaki araştırmanızı benim de tüm seyahatlerim öncesinde konaklama ihtiyacıma çözüm aradığım Booking.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi fiyat garantisi prensibiyle hizmet veren sitenin arayüzü gayet başarılı tasarlanmış. Bu sayede ideal sonuçlara ulaşmak son derece kısa sürüyor. Üstelik Booking.com, kullanıcılarına otelde ödeme ve ücretsiz iptal gibi avantajlar sunuyor.

New York gezi rehberi dâhilinde bahsettiğim bölgeler ve oteller hakkında detaylı bilgiyi “New York’ta Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

New York’ta Gezilecek Yerler

New York gezi notları, New York'ta gezilmesi gereken yerler

New York, gezilecek yerler anlamında gerçekten de zengin içeriğe sahip. Hatta bu tanımlama bile kentin gerçek potansiyelinin anlaşılabilmesi adına bana göre oldukça yetersiz kalıyor.

Kentteki ilk ziyaretinizi, Liberty Adası üzerinde yükselen ikonik Özgürlük Heykeli’ne gerçekleştirebilirsiniz. Heykelin altındaki müzeyi gezip üst kısmından kent manzarasını seyrettikten sonra rotanızı Times Meydanı’na çevirebilirsiniz.

Meydan, New York’u özgün kılan havayı solumak için en ideal yerlerin başında geliyor. Üstelik hemen yakınında Empire State ve Rockefeller Centre gibi uzun süreden beri kentin başlıca simgeleri arasında gösterilen iki mimari harikası yapı bulunuyor. Her iki binanın üst kısımlarında, konuklarına enfes manzaralar sunan seyir terasları sizleri bekliyor.

Kentin simgeleri demişken Brooklyn Köprüsü ile Central Park’ı listenize eklemeyi sakın unutmayın. Gerçi parkı gezmek için en azından yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Çünkü bünyesinde eğlenceli anlar geçirmenizi sağlayacak birçok olanağı barındırıyor.

New York’un kültürel birikimini yakında tanımak isterseniz, Metropolitan Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Hayranlık uyandıran çalışmaların sergilendiği Solomon R. Guggenheim Müzesi ile MoMa’yı da sakın es geçmeyin.

Sakin bir ortamda keyif dolu bir gün geçirmek isterseniz, SoHo’ya gidebilirsiniz. Hatta akşama kadar burada zaman geçirip akşam etkileyici performansları canlı olarak seyretmek için Broadway’deki tiyatrolarda yerini alabilirsiniz.

Çin Mahallesi ve Küçük İtalya gibi farklı etnik gruplara ait yerleşim bölgelerine ev sahipliği yapan New York’ta birkaç saatinizi kentin karmaşasından uzakta, dinlenerek geçirmeyi arzuladığınızda Bryant Park’ın yolunu tutabilirsiniz.

New York gezi rehberi yazımızın bu bölümünde ziyaret etmenizi önerdiğim mekânlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, “New York Gezilecek Yerler” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

New York’ta Ne Yapılır?

New York gezi rehberi, New York'ta ne yapılır

New York seyahatiniz boyunca her günü farklı aktivitelere odaklanarak dolu dolu geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Önceliği şehir turu yapmaya verebilirsiniz. Modern binalarla çevrili geniş bulvarları, Little Italy ve Chinatown gibi otantik mahallelerdeki dar sokakları isterseniz yürüyerek ya da hop on hop off otobüslere binerek gezebilirsiniz. Hatta dilerseniz bisiklet turlarına da katılabilirsiniz.

Yürüyüş için en uygun rotalar olarak Brooklyn Köprüsü, Central Park ve Beşinci Cadde öne çıkıyor. Tabii rotanıza Brooklyn Heights, Harlem, SoHo, High Line gibi mahalleleri ekleyerek bu deneyimi çok daha doyurucu hale getirebilirsiniz.

Yürümek dışında feribota binerek kenti farklı açılardan gözlemleme ve New York tarihinde önemli yere sahip mekanları ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

Fotoğrafını çekebileceğiniz ilgi çekici manzaraları yakalamanın peşindeyseniz, hop on hop off feribot turlarına mutlaka katılmanızı tavsiye ederim. Liberty, Staten ve Ellis adalarına yönelik turlar vasıtasıyla kentin tarihi hakkında değerli ipuçları elde edebilirsiniz.

Manzaradan bahsetmişken mimari harikası gökdelenlerin üst kısımlarında yer alan seyir teraslarına çıkmadan sakın kentten ayrılmayın.

Özgürlük Kulesi, Rockefeller Centre ve Empire State’in üst katlarındaki bu özel alanlardan kentin neredeyse tamamını görebilirsiniz. Tabii bütçeniz genişse helikopter turlarında yerinizi almayı da düşünebilirsiniz.

New York’ta yapılabilecek aktiviteler söz konusu olduğunda, müze ziyaretlerine ayrı bir kategoride değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Zira Doğa Tarihi Müzesi ve MoMa gibi kültürel tesislerde eşine az rastlanır güzellikte ve birçok konuda bilgi dağarcığınızı genişletebilecek koleksiyonlar sergileniyor. 9/11 Anma Müzesi ise 2001 tarihinde gerçekleşen acı olayın izlerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Tur Rezervasyonları

New York gezi rehberi dâhilindeki bir önceki bölümde de bahsettiğim gibi şehirde gezilecek pek çok yer bulunuyor. Bu yerleri detaylıca tanımanın en kolay yolu ise rehberli turlara katılmaktan geçiyor.

Ben bu konuda tüm rezervasyon işlemlerini Getyourguide aracılığıyla gerçekleştiriyorum. Böylece tur kontenjanının dolması ya da bir cazibe merkezinin kapısında uzun süre bilet almak için kuyruk bekleme gibi zaman kaybettirebilecek detaylarla uğraşmıyorum.

New York’ta Ulaşım

New York gezi rehberi, havaalanı şehir merkezi arası ulaşım, toplu taşıma

New York gezi rehberinde sıra, havalimanı-kent merkezi transfer başta olmak üzere şehir içi ulaşım olanaklarına geldi.

Daha önce de bahsettiğim gibi kentte üç farklı havalimanı bulunuyor. Ülkemizden, genelde JFK Havalimanı’na yönelik doğrudan seferler düzenleniyor. Ancak aktarmalı uçuşlarda Newark Liberty ve La Guardia havalimanlarının da kullanıldığı oluyor.

Havalimanından kent merkezine ulaşım konusunda konfor ve zamandan tasarruf sizin için önemliyse Getyourguide aracılığıyla özel transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bu seçenekler dışında indiğiniz havalimanına bağlı olarak tren ve metro kombinasyonunu kullanarak kentin kalbine ekonomik ulaşım imkanı bulabilirsiniz. Her üç havalimanında ayrıca otobüs seferlerini de tercih edebilirsiniz.

Havalimanı-kent merkezi transferi konusunda detaylı bilgiyi “New York Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Midtown gibi merkezi bölgelerde konaklamayı planlıyorsanız, yürüyerek birçok yere rahatça ulaşabilirsiniz. Tabii zamandan kazanmak için metro seferlerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz. Hatta aşağı Manhattan civarındaysanız, PATH ile seyahat edebilirsiniz. Metro ve PATH, 7/24 hizmet veriyor.

New York’ta otobüs ağı, en az metro kadar detaylı tasarlanmış. Bu sayede özellikle kentin doğusundaki semtlerden batısındakilere ya da tersi istikamette yolculuk ciddi anlamda kolaylaşıyor. Otobüsün hangi semte ulaşım sağladığını öğrenmek için ön tarafındaki panoda yazılı harfe bakabilirsiniz.

Kentteki en popüler ulaşım yöntemi olan metro için kullanım sıklığınızı göz önüne alıp tek kullanımlık ya da bakiyeli MetroCard edinebilirsiniz. Bu kartlarla otobüslere aktarma da yapılabiliyor. Eğer otobüs kullanımına ağırlık verecekseniz, yedi günlük Express Bus Plus’a yönelebilirsiniz.

New York’ta taksi ile ulaşım konusu ise biraz karışık. Gerçi hangi aracın nereye ulaşım sağladığını bildikten sonra iş biraz kolaylaşıyor.

Örneğin sarı taksiler havalimanları ile Manhattan’ın güneyinde yolcu taşıyor. Yeşil renkli olanlarsa yalnızca kentin kuzey bölgelerinde hizmet veriyor. Siyah renkli taksilere binmek isterseniz, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bu kısıtlamalardan dolayı şehirde mobil uygulama üzerinden araç bulmak ciddi anlamda popüler olmuş durumda.

New York İndirim Kartları (New York Pass)

New York Pass New York gezi rehberi

New York, gezilecek yerler ve yapılabilecek aktiviteler açısından gayet zengin bir şehir. Bu durum, gezginlere tatil günlerinin her anından keyif alma fırsatı veriyor. Ancak diğer taraftan ulaşım ve giriş ücretlerine ciddi miktarda pay ayırma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Tatil bütçenizi aşmadan kentin en önemli cazibe merkezlerini ziyaret etmek ve eğlence dolu aktivitelere katılmak isterseniz, şehir indirim kartlarından satın alabilirsiniz.

Kentte tatil yapmayı planlayan gezginler için farklı içeriklere sahip kartlar satışa sunuluyor. Örneğin New York CityPASS sayesinde Empire State, Amerika Doğa Tarihi Müzesi, MoMa gibi yerleri %41’e varan oranlarda indirimli fiyatlarla ziyaret edebilirsiniz.

90 farklı cazibe merkezine girişte daha yüksek indirim oranlarından yararlanmak istediğinizde New York Explorer Pass edinebilirsiniz.

Şehirde geçireceğini tatil günlerinizde The Sightseeing Pass – New York, Build Your Own Go New York Explorer gibi kartlarla da ciddi oranlarda indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ancak kapsam açısından tüm bu seçenekler arasından ben sizlere New York Pass’ı öneririm.

New York Pass, ilk aktivasyondan itibaren 1 ila 10 gün arasında değişen sürelerde 100’ün üzerinde etkinliğe ücretsiz giriş imkânı sunuyor.

Bu etkinlikler arasında Empire State Binası, Top of the Rock Gözlemevi ve İndi Bindi Big Bus Turu bulunuyor. Bazı popüler cazibe noktalarına sıra beklemeden, %45 indirim oranıyla giriş yapma olanağı sunması da cabası.

New York Pass alan gezginlere kenti her yönüyle tanıtan 200 sayfalık dijital rehber kitap hediye ediliyor. Üstelik kart kapsamındaki indirimler yalnızca cazibe merkezleri ve turlarla sınırlı kalmıyor. Şehirdeki en popüler restoranlar, mağazalar ve Broadway gösterilerinde avantajlı fiyatlarla yerinizi alabilirsiniz.

  • Kart hakkında detaylı bilgi edinmek ve rezervasyon için tıklayın.

New York’ta Alışveriş

New York gezisi boyunca ne alınır

Tam bir alışveriş cenneti olan New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin moda konusundaki amiral gemisi konumunda yer alıyor.

Kent ayrıca çok kültürlü yapısının izlerini bu alanda da hissettirmeyi başarıyor. Tabii bu izleri takip edebilmek için birbirinden prestijli mağazalarla dolu alışveriş merkezlerinden ve cazip indirimlerin sunulduğu mağazalardan bir süreliğine uzaklaşıp sokak pazarlarına yönelmek gerekiyor.

Kentteki alışveriş çılgınlığına daha JFK Havalimanı’nda kapılma fırsatı bulabilirsiniz. Havalimanının 5 numaralı terminal binasında modern mağazalar sizleri bekliyor. 4 ve 8 numaralı terminal binalarındaki alanlarsa indirim ve duty free mağazalarına ayrılmış.

Hediyelik eşya konusunda en otantik seçeneklere Çin Mahallesi’ndeki dükkânlarda denk gelebilirsiniz. Klasik tarzdaki hediyelikler içinse Manhattan ve Brooklyn’e yönelebilirsiniz. DUMBO Street Flea, Hell’s Kitchen Street Flea gibi pazarlarda da özgün niteliklere sahip ürünlerle karşılaşabilirsiniz.

Şehirde, marka çeşitliliği ve uygun fiyatları ile öne çıkan mağazalar arasında ilk sırayı Century 21 alıyor. Tabii benim bu konudaki favorim kesinlikle Target.

New York’ta Yeme İçme

New York gezi rehberi yemekler

Yeni lezzetler denemeyi seven veya ödüllü şeflerin hazırladığı yemekleri tüketmekten hoşlanan gastronomi meraklıları için New York, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir.

Çünkü bu şehirde dünyanın önde gelen mutfak kültürlerine ait yemekleri menülerinde barındıran çok sayıda restoran faaliyet gösteriyor. Kendi mutfak kültüründen vazgeçemeyenler içinse New York’ta azımsanmayacak kadar çok Türk restoranı bulunuyor.

Fast food kültürünün gelişmiş olduğu kentlerden birisi olan New York’ta öncelikli olarak pizza, bagel, hot dog, corned beef, istiridye çorbası gibi yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Canınız tatlı bir şeyler istediğinde ise kentin merkezi noktalarından yaygın olan pastanelerden bir dilim cheesecake veya önce görünümü ardından lezzetiyle bağımlılık yaratan birkaç tane cupcake satın alabilirsiniz.

Bar kültürünün güçlü olduğu şehirde su genelde gazlı olarak servis ediliyor. Bu nedenle garsondan musluk suyu isteyebilirsiniz. Merak etmeyin; şebeke suyunu güvenle tüketebilirsiniz.

Pizza yemek için Grimaldi’s Pizza’ya, hamburger ve milksake seviyorsanız Shake Shack şubelerine gidebilirsiniz. Hatta kentin farklı noktalarında duraklayan yemek arabalarında şeflerin kendilerine ait olan özgün tarifleri deneyebilirsiniz.

Instagram üzerinden araştırma yaparak çoğu popüler yemek arabasının kentin en tarafında durakladığını öğrenebilirsiniz.

Self servis hizmet veren dükkânlar dışında New York’ta yemek yediğiniz restoranlarda, gelen hesabın %10’u ila %20 arasında bahşiş bırakmanız bekleniyor. Kimi yerlerde bu bedel ücrete dâhil edilebiliyor.

New York Gece Hayatı

New York gezi rehberi New York gece hayatı

New York gezi rehberi yazısını noktalamadan önce biraz da sizlere kentteki gece hayatı olanakları hakkında bilgi vereceğim.

New York, 24 saat boyunca hareketliliğin bir an için bile azalmadığı bir şehir. Dolayısıyla eğlence sektörü bu köklü kentte 20. yüzyılın başından itibaren kesintisiz gelişim olanağı bulmuş. Başlarda eğlence denildiğinde akla ilk olarak Broadway geliyormuş. Ancak zamanla gece hayatı kentin farklı noktalarında da kök salmayı başarmış.

Times Meydanı ve çevresi bu konuda kentin en çok dikkat çeken bölgesi olmayı sürdürüyor. Kentin bu kısmında, canlı performanslarla renklenen konser salonlarından komedi kulüplerine kadar farklı kategorilere odaklı mekânlar yer alıyor.

Yeme-içme bölümünde de bahsettiğim gibi kentte bar kültürü bir hayli gelişmiş durumda. Kent merkezi sınırları içerisinde kalan tüm bölgelerde samimi atmosfere sahip barlardan birine oturup uzun saatler boyunca koyu sohbetlere dalabilirsiniz.

Mekân önerisine ihtiyaç duyanlar için 230 Fifth Avenue, Apotheke ve La Esquina’yı önerebilirim. Her birinin atmosferi gerçekten de büyüleyici.

New York gezi rehberi boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nin bu dünyaca ünlü kenti hakkında birçok konuda bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu konuları da New York gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“New York Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine bir yorum

Yorum yapın