new york gezi rehberi

Los Angeles ile birlikte Amerikan ekonomisinin en güçlü 2 kentinden birisi olan New York, tarihinin ilk dönemlerinden itibaren sahip olduğu etnik çeşitlilik sayesinde günümüzde turistik açıdan görülmesi gereken bir kent haline gelmiş. New York gezi rehberi bünyesinde yer verdiğim tüm konularda göreceğiniz üzere, 24 saat yaşayan şehir konuklarına beklentilerinin çok ötesinde bir tatil deneyimi yaşatıyor.

New York Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

New York gezi notları
New York gezi rehberi blog

Konaklama, yeme içme, gezilecek yerler ve ulaşım gibi detaylı konulara girmeden önce New York gezi rehberi yazımızın ilk sırasını kent hakkındaki temel bilgilere ayırdım.

Nüfus: Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip kentinde 8,5 milyon insan yaşıyor.

Din: Kentin %59’u Hıristiyan. En fazla mensuba sahip diğer dinlerse Musevilik ve İslam.

Resmi Dil: Resmi olarak konuşulan dil İngilizce. Ancak etnik çeşitlilik sayesinde İspanyolca, Çince gibi yabancı dilleri konuşan toplulukları rahatlıkla görebilirsiniz.

İklim: Kentte nemli subtropikal iklim koşulları hüküm sürüyor. Bu nedenle bu güzel şehre 4 mevsimde de seyahat edebilirsiniz.

Yüz Ölçümü: Mega kent 1,213 km²’lik alana sahip.

Coğrafya: Amerika’nın doğu kıyısındaki aynı adlı eyaletin merkezi konumundaki New York, Hudson Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü alan üzerine kurulmuş.

Ekonomi: İş ve ticaret alanlarında uluslar arası bir merkez konumundaki kent; Wall Street, Silikon Vadisi gibi bölgelerinin sahip olduğu iş hacmi ve turizm, medya, eğlence sektörleri sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin 2 metropolünden birisi olarak anılıyor.

Para Birimi: Amerika Birleşik Devleti’nin resmi para birimi olan dolar kullanılıyor.

Saat Farkı: Ülkemize göre 7 saat geride.

Vize: Pasaport türü ne olursa olsun kente seyahat için vize isteniyor.

Gezi Süresi: Minimum 4-5 gün.

Tarih: Yazılı kayıtlara göre New York’a ilk olarak 1524’te Fransa adına keşifler yapan Giovanni de Verrazzano ayak basmış. Bu dönemin ardından Avrupalı kâşiflerin sıkça ziyaret ettiği kentin ilk yerleşimcileri ise 1624’ten itibaren Hollandalılar olmuş.

Savaşın ardından İngilizler’in ele geçirdiği New York, Birleşik Devletler’in kurulmasını takip eden yıllarda bir dönem başkent olarak kullanıldıktan sonra 1900’lerin başındaki Avrupalı göçmen akımıyla hızlı bir gelişim sürecine girmiş.

New York’ta Ulaşım

new york gezi rehberi ulaşım

Metro ve otobüs hatlarına ek olarak çok sayıda taksi sayesinde New York’ta ulaşım sistemi oldukça gelişmiş durumda. Ancak yoğunluk nedeniyle kentin Manhattan gibi kalabalık bölgelerinde trafik günün belirli saatlerinde içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor.

Bu nedenle gideceğiniz yer yakınsa yürüyerek ulaşımı tercih edebilirsiniz. Gideceğiniz yer uzaksa metroyu, şehir dışındaysa treni, trafiğin nispeten az olduğu bölgelerdeyse otobüsü kullanabilirsiniz.

Şehirdeki en hızlı ve gelişmiş toplu ulaşım ağını metro oluşturuyor. Metro ile şehir içinde seyahat etmenin getirdiği en büyük avantaj trafik ile uğraşmadan, dilediğiniz yere zamandan tasarruf ederek ulaşmanızı sağlaması. Kapsamlı bir ağa sahip metroda kaybolmamak için harita edinmenizde fayda var.

New York’ta bir diğer gelişmiş ulaşım ağını ise otobüsler oluşturuyor. 24 saat kesintisiz ulaşım imkanı sağlayan bu araçları metro istasyonlarına uzaktaysanız tercih edebilirsiniz.

Trafiği sorun etmeyenler için uygun bir seyahat aracı olan taksilerde sarı renkli, kaputunda madalyonu olan ve çatısında numarasının yazılı olduğu tabela taşıyan araçları tercih etmenizde fayda var. Ancak gündüz ve gece olmak üzere 2 tarifeyle çalışan taksilerin bir kısmı 3 kişiden fazlasını almıyor.

Kentin gelişmiş toplu taşıma sisteminde avantajlı fiyatlarla yolculuk yapmak için New York Pass veya Metro Card edinmenizi tavsiye ederim. 1, 2, 3, 7 günlük seçeneklerle satılan New York Pass aynı zamanda şehirde gerçekleştirilen aktivitelere ve müzelere ücretsiz giriş avantajı sağlıyor. Metro Card ise limitsiz ve bakiyeli 2 seçenek halinde yolculara sunuluyor.

New York Pass kartınızı internetten satın almak için tıklayın: New York Pass: En popüler etkinliklerde %45’e varan tasarruf (Kişi başı başlangıç fiyatı 110 Euro)

Türkiye’den direkt uçuşların gerçekleştirildiği JFK Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için metroyu kullanmak isteyenlerin önce havaalanı sınırları içerisinde ring seferler yapan trene, sonrasındaysa Jamaica İstasyonu’ndan Manhattan’a giden metroya binmeleri gerekiyor.

Ayrıca önceden rezervasyon yaptırmak kaydıyla Shuttle servisler ile kent merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım konusunda detaylı bilgileri New York havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Dilerseniz havaalanı-otel arasını özel transferler ile sağlayabilirsiniz; tıklayın: Manhattan Özel Transferler JFK Havaalanı (Süre 40 dakika, 3 kişilik grup için başlangıç fiyatı 106 Euro)

New York’ta Yeme İçme

new york gezi rehberi yeme içme

Yeni lezzetler denemeyi seven veya ödüllü şeflerin hazırladığı yemekleri tüketmekten hoşlanan gastronomi meraklıları için New York, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Çünkü bu şehirde dünyanın önde gelen mutfak kültürlerine ait yemekleri menülerinde barındıran çok sayıda restoran faaliyet gösteriyor. Kendi mutfak kültüründen vazgeçemeyenler içinse New York’ta azımsanmayacak kadar çok Türk restoranı bulunuyor.

Fast food kültürünün gelişmiş olduğu kentlerden birisi olan New York’ta öncelikli olarak pizza, bagel, hot dog, mısırlı börek, istiridye çorbası gibi yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Canınız tatlı bir şeyler istediğinde ise kentin merkezi noktalarından yaygın olan pastanelerden bir dilim cheesecake veya önce görünümü ardından lezzetiyle bağımlılık yaratan birkaç tane cupcake satın alabilirsiniz.

Bira kültürünün gelişmiş olduğu şehirde su genelde gazlı olarak servis ediliyor.

Pizza yemek için Grimaldi’s Pizza’yı, hamburger ve milksake seviyorsanız Shake Shack şubelerini, bir New York klasiği olan Falafel’i yerinde yemek için Taim Falafel’i deneyebilirsiniz.

Self servis hizmet veren dükkânlar dışında New York’ta yemek yediğiniz restoranlarda, gelen hesabın %10’u ila %20 arasında bahşiş bırakmanız bekleniyor. Kimi yerlerde bu bedel gelen ücrete dâhil edilebiliyor.

New York’ta Gezilecek Yerler

new york gezi rehberi gezilecek yerler

New York gezi rehberi yazımızın en önemli bölümü gezilecek yerler. Dünyanın en hareketli metropollerinden birisi olan New York; önemli olayları temsil eden anıtları, zengin içerikli müzeleri, ihtişamlı gökdelenleri ve alışveriş bölgeleri sayesinde her yıl 40 milyondan fazla gezgini ağırlıyor.

Gezi listenizin başında kentin kalbi sayılan Times Meydanı’na yer verebilirsiniz. Bu meydanı dolaştıktan sonra şehrin simgesi haline gelmiş Empire State ve Rockefeller binalarını ziyaret edip, üst katlarındaki gözlem teraslarından New York’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Mimariye düşkünseniz listenize ekleyebileceğiniz diğer mekânlar ise Brooklyn Köprüsü ve Grand Central Terminali.

Alışveriş tutkunları için Soho ve 5. Cadde, sanat tutkunları içinse Solomon R. Guggenheim ve Metropolitan Sanat müzeleri görülmesi gereken yerler. Kentin gelişiminde önemli katkıları olan toplulukların yaşayışlarını ve kültürlerini Chinatown, İtalyan Mahallesi gibi bölgeleri ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

New York gezinizi Ulusal 11 Eylül Anıtı’nı ve Özgürlük Heykeli’ni görmeden sakın noktalamayın.

Sizlere yukarıda bahsettiğim yerler ve daha fazlası hakkında ayrıntıları, daha önceden yayınlamış olduğum “New York Gezilecek Yerler” içeriğinde bulabilirsiniz.

New York’ta Alışveriş

new york gezi rehberi alışveriş

New York gezi rehberi içerisinde değinebileceğim bir diğer zengin içerikli konu ise alışveriş. Şehirde büyük alışveriş merkezlerinden butik mağazalara, sokak satıcılarından uygun fiyatlı hediyelik eşya dükkânlarına kadar oldukça fazla seçenek sizleri bekliyor.

Hemen hemen her bölgesinde alışveriş olanakları bulunmakla birlikte New York’ta alışveriş denildiğinde akla ilk gelen yerler Soho, 5. Cadde, Orchard ve Madison oluyor. Eğer seyahat tarihinizi bu bölgelerde düzenlenen indirim günlerine denk getirebilirseniz, başta elektronik olmak üzere pek çok kategoride satışa sunulan ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Alışveriş konusunda öncelik verebileceğiniz mekânlar ise 10 katında çeşitli kategorilerden binlerce eşyanın bulunduğu Macy’s, 1.000 m²’lik alana kurulu 5. Cadde’deki Apple Mağazası, ünlü tasarımcıların ürünlerini satıldığı Century 21. Bütçeniz kısıtlıysa Williamsburg’daki Bedford Caddesi’ne, eski eşyalar düşkünseniz Brooklyn Bit Pazarı’na zaman ayırabilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

New York gezi rehberi otel tavsiyeleri

Gezilecek yerlere yakınlığı ve kentin sosyal yaşam olanaklarının merkezinde yer alması nedeniyle New York’ta nerede kalınır sorusu için en doğru yanıt birçok deneyimli gezgine göre Manhattan Bölgesi. Manhattan’ın özellikle Times Meydanı’na doğru olan bölümünde yoğunlaşmış oteller, her zevke ve bütçeye hitap etmeleri bir yana toplu ulaşıma da çok yakınlar.

Pod 51, Radisson Martinique on Broadway, InterContinental New York Times Square gibi hizmet kalitesi yüksek bölge otellerinde lezzetli bir sabah kahvaltısıyla güne başladıktan sonra Empire State Binası ve Central Park gibi ikonik alanlara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kentin bu bölümündeki konaklama seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için daha önce yayınladığım “New York’ta Nerede Kalınır?” yazımı okuyabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum. Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm New York otellerini incelemek için tıklayın.

New York gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de New York gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

New York Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın