new york yapılacak şeyler new york'ta ne yapılır

Gökdelenlerini, caddelerini, sokaklarını ve yer altı metrolarını Hollywood filmlerinden görmeye alışık olduğumuz, ticaret, medya, sanat, moda ve eğlencenin başkenti, ABD’nin en kalabalık şehri New York hemen herkesin her ne sebepten olursa olsun en az bir kez olsun görmeyi dilediği şehirlerin başında geliyor. 1898’de Bronx, Brooklyn, Queens, Manhattan ve Staten Island kentlerinin birleşmesiyle tek bir şehir haline gelen şehirde yaklaşık 170 ayrı dil konuşuluyor ve şehir her yıl milyonlarca turiste, film, moda ve sanat severe ev sahipliği yapıyor.

Gezmesi kadar yaşaması da bir hayli maliyetli olan, dünyanın en pahalı şehirleri listelerinde ilk sıralarda yer alan New York’u ziyaret etmek isteyenlere yardımı olabileceğini düşündüğümüz New York’ta Gezilecek 10 Ücretsiz Yer yazımız ile, bütçesi kısıtlı olan veya gezerken parasını planlı bir şekilde harcamayı isteyen tüm seyahat severe yardımı dokunabilecek ipuçları vermek ve bu ünlü şehrin tadını çok para harcamadan da çıkarılabileceğini göstermek istedik.

New York’ta Gezilecek Yerler

1. Central Park

new york'ta gezilecek yerler Central Park

Bir zamanlar bataklık iken, 1857 yılında yapımına başlanıp yenileme – peyzaj çalışmalarıyla şimdiki halini alan, bakımı için her yıl milyonlarca dolar harcanan ABD’ nin en çok ziyaret edilen şehir parkı olan Central Park New York’un Manhattan’ın ortasında yer alıyor.

Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz parkta onlarca heykel, göl, çiçek bahçesi, bisiklet ve koşu yolları, tenis kortları, tiyatro sahnesi, hediyelik mağazası, çocuk oyun alanları, dönme dolap, (oldukça karşı olduğum bir bölüm olsa da) hayvanat bahçesi ve hatta bir adet satranç evi bulunmakta.

Saatlerce gezseniz de bitiremeyeceğiniz, özellikle görmek istediğiniz bir yer varsa yanınızda mutlaka harita bulundurmanızı gerektiren bu devasa parkta yapabileceğiniz onlarca aktivite var. Parkın orta bölümünde yer alan su reservuarı ve gölü ziyaret edebilir, piknik eşyalarınızı getirip çimlerin ve ağaçların tadını çıkarabilir ya da rahat bir çift ayakkabı giyerek yeterli enerjiniz varsa parkı baştan sona yürüyerek gezebilirsiniz 🙂

Özellikle görmek isteyebileceğiniz yerler arasında olabileceğini düşündüğüm, parktaki onlarca heykelden biri olan Alice Harikalar Diyarında Heykeli ve Bethoveen Heykeli ilk sırada yer alıyor. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız oldukça fotografik bir görüntüye sahip olan The Mall and Literary Walk ismine sahip yürüyüş alanına gitmenizi öneririm. Uzun bir yürüyüşün ardından dinlenmek için Sheep Meadow’da geniş yeşil alanın tadını çıkarıp uyuklayabilirsiniz.

New York’ta Gezilecek 10 Ücretsiz Yer arasında ilk sırada yer alan Central Park’a ulaşım için en iyi yol yer altı metrosu. Parkın dört bir yanının yer altı metro ağlarıyla sarılı olması parka ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Ekspres olan kırmızı renkli 2 veya 3 numaralı hatlarla kuzeyden ve batıdan, yeşil renkli 4 veya 5 numaralı hatlarla ise doğudan parka ulaşım mümkün. Bulunduğunuz konuma bağlı olarak turuncu, mavi ve sarı renkli yerel hatları da tercih edebilirsiniz.

2. Times Meydanı

new york yapılacak şeyler Times Meydanı

Resmi olarak ismi “Longacre Square” olarak geçse de, The New York Times Gazetesi’nin meydandaki binalardan birine taşınmasıyla ismi 1904 yılında Times Square olarak değiştirilen, dünyanın en kalabalık yaya yürüyüşüne açık meydanı her yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Broadway Tiyatro Bölgesi’nde yer almasından dolayı şehrin eğlence merkezi sayılan bu bölgedeki binalarda bulunan onlarca ışıklı reklam tabelası meydana adeta panayır havası veriyor.

Özellikle akşam saatlerinde daha da kalabalık olan meydanda hediyelik eşya dükkanları, restoranları, sokak gösterisi yapanları ve kabare gösterileri için bilet satmaya çalışanları görmeniz mümkün. Çok kalabalık bir meydan olması nedeniyle yanınızda çok değerli eşya götürmemenizi tavsiye ederim. Port Authority Otobüs Terminali yanında bulunan meydana Times Sq – 42St durağından geçen 123NQRS metro hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

3. Grand Central Tren Garı

new york'ta gezilecek yerler Grand Central Tren Garı

1871 yılında hizmete açılan dünyanın en büyük tren garı unvanına sahip olan Grand Central her gün on binlerce New Yorkluya ve şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Grand Central’i New York’ta Gezilecek 10 Ücretsiz Yer listesine almamın nedeni, bu garı yalnızca bir ulaşım ağı noktası olması değil, adeta incelikle işlenmiş mimari bir sanat eseri havasına sahip olmasıdır. Birbirinden ünlü oyuncuların yer aldığı onlarca filmin çekildiği bu tren garına adımınızı attığınızda ne demek istediğimi anlayacağınızdan eminim 🙂

Tavanında burç sembollerinin resmedildiği bu görülesi tren garı, ünlü Empire State Building’e oldukça yakın ve içerisinde kafeler, mini marketler, kahve dükkanları ve hediyelik eşya mağazaları var. Her yıl farklı etkinlikler düzenlenen garının internet sitesinden geldiğiniz tarihlerde neler var neler yok takip etmenizi öneririm. Yeşil renkli 4 veya 5 numaralı metro hatlarını kullanarak doğrudan tren garının içine giriş yapabilirsiniz.

4. New York Halk Kütüphanesi

new york yapılacak şeyler NYC Public Library

Dünya’nın dördüncü, ABD’nin ikinci en büyük halk kütüphanesi unvanına sahip New York Halk Kütüphanesi, şehre bir kaç haftalığına ziyarete gelmiş olsanız da görülmeyi sonuna kadar hak ediyor. Soğuk veya sıcak bir günde kahvenizi elinize alıp birkaç saat bu görkemli kütüphanede vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

Yalnızca üç buçuk milyon adeti kullanıma açık olsa da bünyesinde toplam 53 milyon adet yazılı kaynak barındıran bu dev kütüphaneye giriş için ücret veya üyelik gerekmiyor.

New York’ta bir kaç haftadan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız kütüphanenin düzenlediği ücretsiz kurslara, etkinliklere, sanat aktivitelerine ve sergilere katılabilirsiniz. Grand Central’ın iki blok batısında yer aldığı için önce Grand Central’a sonrasında ise buraya uğrayabilirsiniz.

5. Çin ve İtalyan Mahalleleri

new york'ta gezilecek yerler Chinatown

New York’ta yapılabilecek en iyi 10 ücretsiz aktivite arasında ilginizi en çok çekebilecekler arasında olduğuna inandığım, 1800’lü yıllarda ülkeye toplu göçle gelen Çin ve İtalyan nüfusun neredeyse tamamını oluşturduğu bu semtler kendinizi Çin veya İtalya’nın küçük bir mahallesindeymiş gibi hissettirecek.

Eğer vaktiniz kısıtlı değilse, “Little Italy” olarak bilinen İtalyan mahallesinin kuzeyinde yer alan Çin mahallesinde Amerika’daki Çinliler hakkında daha detaylı bilgiler alabileceğiniz Museum of Chinese in America’yı ziyaret edebilir, abur cubur ve kuru meyveleriyle ünlü Aji Ichiban’dan veya 3 katlı dev Çin süper marketi New Kam Man’dan ilginç yiyecekler tadabilir veya bir şey satın almasanız bile, Amerika’daki en büyük Çin aktarlarından olan Kamwo Bitki Eczanesine (Kamwo Herbal Pharmacy) şöyle bir göz atabilirsiniz.

Yürümekten ağrıyan ayaklarınızı dinlendirmek ve balık kokulu sokaklarından biraz olsun kaçmak isterseniz, bölgedeki Colombus Park’ta boş bir nokta arayabilirsiniz. Hem yerel hem de ekspres yer altı metro hattı ile ulaşabileceğiniz bölgeye en yakın yer altı metro durağı Canal Street.

6. Governors Island (Vali Adası)

new york'ta gezilecek yerler Governor Island

Bölgede bolca bulunan ağaçlardan dolayı bir zamanlar ismi Kestane Adası olan ve şimdiki adı adanın New York Eyaleti’nin doğum yeri olarak kabul edilmesi nedeniyle Vali Adası olarak değiştirilen Governor Island 1 Mayıs-30 Eylül arasında açık ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz şehirdeki bir diğer nokta.

Manhattan Battery Maritime Building’den ve Brooklyn Pier 6’ den kalkan feribotlarla 70 hektarlık yeşilliklerle kaplı bu adayı ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yapılarla, hamaklarla, çocuklar için oyun alanları ve yürüyüş yollarıyla dolu bu ada güneşli bir günde neredeyse hiç para harcamadan yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden.

Hafta sonu en erken 10.00 ve 11.30 da Manhattan’dan, Brooklyn’den ise 11.00-11.30’dan  kalkan feribotlar ücretsiz. Bunları kaçırırsanız veya planınıza uymaz ise üzülmenize gerek yok, çünkü feribot ücretleri en fazla 3 Dolar. Biletleri iskelelerden veya internet sitesinden temin edebilirsiniz.

7. Rockefeller Sanat Meydanı

new york yapılacak şeyler Rockefeller Sanat Meydanı

Açık havada sergilendiği için yılın 365 günü ziyaret edebileceğiniz, Times Meydanı’na ve Central Park’a oldukça yakın olan Rockefeller Binası‘nın hemen önünde her yıl bir başkası sergilenen dev sanat eserlerini görmek ve elbette bunu ücretsiz yapmak isterseniz bu meydan tam size göre…

Gökdelenleri ve sanat eserlerini bir arada görmek için yakalanmanız gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Eğer New York’u kuş bakışı görmek isterseniz binanın internet sitesinden teras ziyareti için fiyatı yaklaşık 35 Dolar olan biletlerden satın alabilir.

8. Dumbo

new york yapılacak şeyler Dumbo

19. ve 20. yüzyılda endüstriyel binalarla dolu olsa da, yerini lüks konutlara ve teknoloji ofislerine bırakan şehrin en pahalı bölgelerinden biri haline gelen “Down Under Manhattan Bridge Overpass”, kısaca DUMBO görmeniz gereken yerlerden.

Köprüye doğru yaklaştıkça manzaranın daha da etkileyici olduğu, Manhattan’ı Brooklyn’den seyredebileceğiniz ve tabi bunu para ödemeden yapabileceğiniz noktalardan biri. Hafta sonu gelirseniz nostaljik elbiselerin, birbirinden ilginç ikinci el eşyanın ve sokak yemeklerinin satıldığı “Brooklyn Flea” olarak bilinen pazarı gezmeniz mümkün.

Kırmızı renkli 2 ve 3 numaralı yer altı metrosu ile Clark Street durağında indikten sonra 15 dakikalık yürüyüşle bölgeye ulaşabilirsiniz. Yol üstünde bulunan ünlü City Hall’ı fotoğraflamayı unutmayın 🙂

9. Brooklyn Botanik Bahçesi

new york'ta gezilecek yerler Brooklyn Botanik

Bahar ayında ziyaret ederseniz rengarenk çiçekleri, sonbahar ayında ziyaret ederseniz kırmızıdan sarıya her tonuyla muhteşem yapraklı ağaçları görebileceğiniz Brooklyn Botanical Garden hayatınızda belki de sadece bir kere ve tamamını bir arada görebileceğiniz bitki ve çiçeği bünyesinde barındırıyor. Salı günleri tüm gün, Cumartesi günleri ise öğlen 12.00’a kadar yapılan girişler ücretsiz. Diğer günler ise yetişkin 18 Dolar.

İçerisinde bonsai serası, japon bahçesi bulunmakta ve eğer sezonunda gelme şansınız olursa rengarenk çiçekleri bir arada görebileceğiniz gül ve lavanta bahçesi bulunmakta.

Prospect Park’ın, Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin ve Booklyn Müzesi’nin hemen yanında yer alan  bu renkli bahçeye ekspres olan kırmızı renkli 2 ve yeşil renkli 4-5 numaralı metro hattı ile Eastern Parkway Brooklyn Museum İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

10. Green-Wood Mezarlığı

new york'ta gezilecek yerler Green Wood Mezarlığı

Tatilde mezarlık seyahati fikri kulağa garip gelse de, Brooklyn’de bulunan, birbirinden ilginç ve sanatsal mezar taşlarıyla ve tarihi yapılarla dolu bu bölgeyi ziyaret etmenizi öneririm.

Tarihi ve sanatsal kişilikleriyle öne çıkmış yüzlerce kişinin yattığı 1800’lü yılların başında kurulan bu oldukça eski mezarlık eğer bölgedeyseniz görmek isteyebileceğiniz yerlerden olabilir. Girişine ücret ödemeyeceğinizi söylememe gerek yok sanırım 🙂

New York’ta yaşayan biri olarak sahip olduğu çeşitlilik ve yapılabilecek aktivite ve görülebilecek yerlerin bolluğundan dolayı New York Gezegeni olarak adlandırdığım bu şehir mutlaka görmeniz gerekenler listenizde mutlaka olmalı 🙂 Sıralarken oldukça zorlandığım ama en iyilerinin listede olduğunu düşündüğüm New York’ta Gezilecek 10 Ücretsiz Yer yazısı ile tatil planlarınızı kolaylaştırmayı diliyorum…

New York’ta konaklama konusunda genel bilgiler, otel tavsiyelerimizi New York’ta nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlerle bilgiler ise New York gezilecek yerler başlıklı yazımızda…

Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın