New York'ta gezilecek yerler listesi

Hollywood filmlerinden sokaklarına aşina olduğumuz New York’a seyahat etmek istediğiniz destinasyonlar arasındaysa ya da aday adayı destinasyonlardan biriyse bu yazımız tam size göre. Şehirde geçirmeyi planladığınız süre kısıtlı ise, veya sadece iş gezisi için şehirdeyseniz ve şehri az ve öz bir şekilde görmek istiyorsanız, New York’ta mutlaka görülmesi gereken 5 yer başlıklı yazımız ile işinizi oldukça kolaylaştıracağımı düşünüyorum. Hem vakti hem de bütçesi kısıtlı olan seyahat severlerin seveceğine inandığım, ücretsiz aktiviteleri detaylı bir şekilde anlattığım New York’ta gezilecek 10 ücretsiz yer başlığıyla yayınladığımız yazımızda, aşağıda listelediğim yerlerde yapılabilecek ücretsiz aktiviteleri bulmanız mümkün. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum 🙂

New York’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

1. SoHo

New York'ta gezilecek yerler SoHo

Manhattan’ın güneyinde bulunan, “South of Houston Street”, Türkçesiyle “Houston Caddesi’nin Güneyi” şehirdeki konumundan dolayı ismi kısaltılan ve herkes tarafından SoHo bölgesi hem şehri yeni görecekler için hem de şehirde yaşayanlar için New York’un en popüler bölgelerinden. 1960 ve 70li yıllarda yaşamış olan şehirdeki sanatçılarının sadece şehrin çılgınlığından kaçış noktası olarak seçtiği bu kendine has bölge 2000’li yıllardan itibaren konaklamak için şehirliler tarafından rağbet görmeye başlamış.

2010 yılından sonra ise pahalı apartman daireleriyle, havalı butik mağazalarıyla, yenilikçi sanat galerileriyle New Yorkluların en popüler buluşma noktalarından biri haline gelmiş. Bir kaç blok gerisinde bulunan Çin Mahallesi’nden SoHo’ya geçtiğinizde görecek olduğunuz değişim ve sanat eseriymişçesine hazırlanmış vitrinlere sahip butiklerin şaşkınlığını üzerinizden attıktan sonra, bölgedeki en leziz yemekleri tadabileceğiniz restoranlardan olan Cafe Habana’da Küba ve Meksika mutfağı, sağlıklı vejetaryen yemekler için Spring Natural Restaurant veya ilginç konsepti nedeniyle tavandan zemine tamamı pembe renkli olarak döşenmiş olan Pietro Nolita seçenekleriniz arasında olmalı. Farklı tatlara açık değilseniz Pera SoHo ‘da Akdeniz mutfağı kurtarıcınız olabilir 🙂

Bilmeyenin olmadığı teknoloji markası Apple Store, ünlü giyim markası North Face ve Victoria’s Secret gibi dünyanın en ünlü markalarını bulabileceğiniz, sokaklarında dolaşırken eğer gidenleriniz olduysa İstanbul’un Cihangir’indeymişsiniz hissine kapılacağınız SoHo New York’a gelecekseniz kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 4 veya 6 numaralı yer altı metro hatları ile Spring St Subway isimli duraktan veya 1, 2, 5 numaralı hatlar ile Houston St isimli duraktan bölgeye ulaşabilirsiniz.

2. DUMBO

New York'ta neresi görülmeli dumbo

İsmi zamanında “Down Under Manhattan Bridge Overpass” olarak geçse de, bölgenin adını oluşturan kelimelerin baş harfleri kullanılarak oluşturulan DUMBO, şehrin görmeniz gereken yerleriden. Manhattan’ı Brooklyn’den gözlemleyebileceğiniz güzel bir nokta olan DUMBO’ya hafta sonu geldiğinizde nostaljik elbiselerin, birbirinden ilginç ikinci el eşyanın ve sokak yemeklerinin satıldığı “Brooklyn Flea” olarak bilinen bit pazarını da ziyaret etmeden dönmeyin. Kırmızı renkli 2 ve 3 numaralı yer altı metrosu ile Clark Street durağında indikten sonra 15 dakikalık yürüyüşle bölgeye ulaşabilirsiniz. Hangi sezon gelirseniz gelin birbirine oldukça yakın bir mesafede bulunan ünlü dondurmacı Brooklyn Ice Cream Factory ve New York’un en iyi sıcak çikolatasını içebileceğiniz Jacques Torres Chocolate bölgedeyseniz kesinlikle uğramanız gereken yerlerden 🙂

3. Grand Central Tren Garı

New York'ta gezilecek yerler Grand Central Station

New York’ta mutlaka görülmesi gereken 5 yer yazımızda olmayı kesinlikle kadar hak eden, 21 milyondan fazla ziyaretçiyle 2013 yılının en çok ziyaret edilen turistik destinasyonu ünvanına sahip olan, 1871 yılında hizmete açılmış dünyanın en büyük tren garı Grand Central her gün, diğer eyaletlere seyahat eden binlerce tren yolcusuna ve bu etkileyici garı görmeye gelen seyahat severe ev sahipliği yapıyor.

Times Meydanı’nın arkasında bulunan terminalin ana salonunda bulunan 20 milyon Dolar değerindeki hiç bir zaman şaşmayan gişe saatinin bilgi gişesinden her gün 1000’den fazla soru cevaplanıyor. Aynı salonun, 12 yıllık yenileme ve temizleme çalışmasıyla günümüzdeki halini alan tren garının turkuaz-yeşil renkli, burç sembollerinin resmedildiği, sigara yasağının olmadığı dönemlerde yoğun miktarda nikotin ve kire maruz kalması nedeniyle neredeyse siyaha yakın bir renge sahip olan ilginç tavanını oturacak bir köşe bulup incelemenizi tavsiye ederim 🙂

Yeme-içme bulma anlamında sıkıntı çekmeyeceğiniz garın içerisinde pek çok alternatif bulunmakta. Her yıl farklı dönemlerde dönemlerde farklı etkinlikler düzenlenen garın internet sitesinden geldiğiniz tarihlerde neler var neler yok takip etmenizi öneririm. Yeşil renkli 4 veya 5 numaralı metro hatlarını kullanarak doğrudan tren garına ulaşım sağlanabiliyor.

4. Central Park

New York'ta görülecek yerler Central Park

1800’lü yıllarda yapımına başlanıp yenileme – peyzaj çalışmasıyla günümüzdeki halini alan ve temizlik, bakım gibi işlemler için her yıl milyonlarca dolar harcanan ABD’ nin en çok ziyaret edilen şehir parkı Central Park adından da anlaşılacağı üzere Manhattan’ının tam ortasında yer alıyor. Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz parkta görebilecekleriniz arasında heykeller, yapay göller, bitki bahçeleri, bisiklet ve koşu yolları, hediyelik eşya mağazası, çocuk oyun alanları, dönme dolap, (oldukça karşı olduğum bir bölüm olsa da) hayvanat bahçesi ve hatta bir adet satranç evi bulunmakta.

Parkın her köşesini görmek isteseniz bile, çok büyük olması nedeniyle günlerinizi alabilir. Bu nedenle özellikle görmek istediğiniz yerleri önceden belirlemeli ve rotanızı çizip o şekilde dolaşmaya başlamalısınız. Akıllı telefonunuzda internetiniz yoksa bilgi gişelerinden parkın bir adet haritasını alabilirsiniz. Havanın güzel olduğu bir dönemde parkı ziyaret etme şansınız olursa yanınızda yiyecek-içecek getirip rahat kıyafetler giyindiğiniz bir gün parkın 1900lü yıllarında koyun güdülen, günümüzde halka açık yeşil alan olan Sheep Meadow’da günün tadını çıkarmanızı öneririm. Ekspres olan kırmızı renkli 2 veya 3 numaralı hatlarla kuzeyden ve batıdan, yeşil renkli 4 veya 5 numaralı hatlarla ise doğudan parka ulaşım mümkün. Bulunduğunuz konuma bağlı turuncu, mavi ve sarı renkli yerel hatları da tercih edebilirsiniz.

5. Metropolitan Sanat Müzesi

New York'ta gezilecek yerler Metropolitan Sanat Müzesi

New York’ta mutlaka görülmesi gereken 5 yer başlıklı yazımızda listenin sonunda yer alsa da görülmeyi en az diğerleri kadar hak eden, halk arasında The Met olarak bilinen, 1870 yılında kurulmuş, Amerika’nın en büyük ve dünyanın en çok ziyaret edilen modern sanat müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi’ni müze ziyaretleri seyahat listenizde ilk sıralarda yer almasa da, mimarisi ve sergilenen eserleri nedeniyle en az bir kez görmenizi tavsiye ederim 🙂

2016 yılında 7 milyon ziyaretçiye kapılarını açmış olan Central Park’ın sınırları içinde yer müze Afrika’dan, Asya’ya, Bizans’tan, Hint ve İslam kültürüne ait Dünya’nın her köşesinden toplanarak bir araya getirilmiş birbirinden eşsiz sanat eserini bünyesinde barındırıyor. Müze içerisinde vakit geçirmekten kesinlikle keyif alacağınız binanın kuzey kanadında yer alan Charles Engelhard Salonu’nu ve Temple of Dender Odası’nı soluklanmak ve dolaşmaya devam etmeden önce dinlenmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tavsiyem çantanızda sizi müzede geçireceğiniz süre boyunca sizi idare edecek kadar atıştırmalık taşımanız olsa da, yemek yemek isteyenler fiyatları doğal olarak ortalamanın üzerinde olan müze içinde yer alan Petrie Court isimli restorana gidebilir. Giriş ücreti 25 Dolar olan Metropolitan Sanat Müzesi’ne en yakın duraktan olan Lexington Av isimli duraktan geçen ekspres metro hattı yeşil renkli 4, 5 ve 6 numara.

Daha çok New York’ta seyahat için vakti kısıtlı olanları ve şehirdeki vaktini değerli olarak kullanmayı isteyen seyahat severi düşünerek yazdığım New York’ta mutlaka görülmesi gereken 5 yer yazımızda yer alan yerleri ziyaret etmekten kesinlikle pişmanlık duymayacağınızdan eminim 🙂 7-10 günlük New York gezisi planı olanlar için oldukça ideal olan görmek isteyebileceğiniz bu 5 yer ile şehirde keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Son olarak; şehirde gezilmesi gereken tüm önemli yerlerle ilgili bilgi almak için New York gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri hakkında bilgiler için New York’ta nerede kalınır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın