nice gezi rehberi

Adını Yunan zafer tanrıçası Nike’den alan Nice, Akdeniz’in masmavi sularının kıyısında uzanan sakin bir kent. Özgün mimarisi ve sosyal yaşamıyla kendisine hayran bırakan şehri; konaklama bölgeleri, gezilecek yerleri, alışveriş olanakları, yeme içme kültürü ve toplu taşıma sistemi hakkında bilgiler verdiğim Nice gezi rehberi sayesinde tüm detaylarıyla tanıyabilirsiniz.

Nice Gezi Rehberi

Nice hakkında kısa bilgiler vererek Nice gezi rehberi yazımıza başlamanın, tatil hazırlıkları sırasında sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum.

Nüfus: Nice’de 343 bin kişi yaşıyor.

Din: Yerel halkın büyük bölümü Hristiyan.

Resmi Dil: Kentte konuşulan resmi dil Fransızca.

İklim: Akdeniz ikliminin etkisinde olduğu için 4 mevsim ziyaret edilebiliyor.

Yüz Ölçümü: Kent, 71 km² gibi küçük bir alanı kaplıyor.

Coğrafya: Nice, Güneydoğu Fransa’nın Akdeniz’e bakan bölümünde yer alıyor.

Ekonomi: Kentin tüm ekonomisi turizm gelirleri üzerine kurulmuş durumda. Buna rağmen kişi başına düşen 34 bin dolarlık gelir Fransa ortalamasının altında kalıyor.

Para Birimi: Resmi para birimi Euro.

Saat Farkı: Ülkemiz ile arasında 1 saatlik zaman farkı bulunuyor.

Vize: Sadece normal pasaport sahibi kişilerin kente seyahat edebilmeleri için vize almaları gerekiyor.

Gezi Süresi: 2-3 günlük bir gezi programıyla kentin tüm popüler yerlerini gezebilirsiniz.

Tarih: Geçmişi tarih öncesi dönemlere kadar uzanan Nice, uzun süre Fransa ile İtalya hanedanları arasında el değiştirmiş. 1543’te Osmanlı kuşatması ile yıkıma uğrayan kent, 1861 yılında kalıcı olarak Fransız hâkimiyetine girmiş.

Nice’de Ulaşım

Nice gezi rehberi ulaşım

Trafik probleminin yaşanmadığı Nice’de ulaşım konusunda en fazla tercih edilen araçlar otobüsler. Lignes d’Azur tarafından koordine edilen şehir içi toplu taşımada otobüsler dışında tramvaylardan da faydalanabilirsiniz.

Otobüsler şehir genelini kapsayan geniş bir ağ üzerinde hizmet verirken, tramvaylar sadece ana tren garına ve şehir merkezine ulaşım sağlayan tek bir hatta işliyor.

Nice’in kent içerisinde seyahat için yeterli düzeydeki toplu taşıma araçlarından faydalanmak isteyenlere, koordinasyon şirketi tarafından tek binişlik ve günlük olmak üzere 2 farklı bilet seçeneği sunuluyor.

Toplu taşıma yerine konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenlerin tercih edebileceği taksiler ise ülkemizdekilerle aynı şekilde çalışıyor.

Nice Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Nice Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım, Nice Airport Express isimli otobüsler vasıtasıyla sağlanıyor.

Şehir içi otobüslerden farklı fiyat tarifesiyle çalışan havaalanı otobüsleri kent merkezine ve tren garına ulaşımı kolay hale getiriyor.

Nice havaalanı şehir merkezi arası ulaşım konusuna çok detaylı bilgileri Nice havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Nice’de Yeme İçme

Nice gezi rehberi yeme içme
Socca

Nice gezi rehberi boyunca anlatacağım konular içerisinde belki de en rahat edeceğiniz konu yeme içme. Çünkü kent, bizim damak tadımıza oldukça uygun olan ve pek çok örneğini ülkemizde de tatma fırsatınızın olduğu Akdeniz mutfağının etkisinde.

Nice’e özgü yemekleri tatmak için en fazla restoran seçeneğini barındıran bölge kentin Eski Şehir bölümü. Size önerebileceğim yerel lezzetlerin ilki olan Socca, nohut unundan yapılıyor ve krep gibi pişiriliyor.

Şarap veya bira ile tüketimi yaygın olan bu lezzetin dışında bol soğanlı, ançüezli ve zeytinli tart Pissaladiere; bir tür sebze güveci olan Ratatouille; haşlanmış yumurta ve ton balığı eklenerek hazırlanan Nicoise Salatası fırsatınız olursa yemenizi önerebileceğim diğer lezzetler.

Ağzınızı tatlandırmak içinse kentin pastanelerinde üretilen çeşit çeşit dondurmayı deneyebilirsiniz. Eski Kent’teki Oui Jelato ve Fenocchio, sundukları yüze yakın çeşitle kentin en popüler dondurmacıları haline gelmiş.

Nice Gezilecek Yerler

nice gezi rehberi gezilecek yerler

Akdeniz’e açılan upuzun sahilleri ve yeşil alanların arasında yükselen tarihi yapıları sayesinde Nice, turizm alanında Fransa’nın en önemli kentlerinden birisi haline gelmiş.

Huzurlu ve sakin yapısı ile dikkat çeken kentte ayrıca kültür turlarının vazgeçilmez durakları olan müzeler, sosyal hayata canlılık katan meydan ve caddeleri de gezi listelerinize mutlaka eklemelisiniz.

Neredeyse her Avrupa kentinde olduğu gibi Nice’de de ziyaret etmenizi önereceğim ilk bölge Vieux Nice. Kentin tarihi kısmındaki dar sokaklarında yer alan rengârenk evler, fotoğraf çekmeye meraklı gezginlere eşsiz görüntüler sunuyor.

Eski Nice’in en popüler noktası ise savunma amaçlı inşa edilmiş olan ve büyüleyici manzaraya sahip Colline du Chateau.

Akdeniz serin sularının keyfini çıkarmak ve güneşlenmek isterseniz, Promenade des Anglais’e paralel uzanan plajları tercih edebilirsiniz.

Deniz ve güneş keyfinin ardından kentin alışveriş olanaklarını değerlendirmek için Jean Medecin Caddesi’ne veya Massena Meydanı’na uğrayabilirsiniz. Keyifli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız Place Rossetti 1. tercihiniz olmalı.

Kentin geçmişini anlamak için Palais Lascaris ve Massena Müzesi, sanatsal birikimine göz atmak için Musée D’art Moderne et D’art Contemporain ve Marc Chagall Ulusal Müzesi ideal mekânlar.

Sizlere yukarıda tavsiye etmiş olduğum yerler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi için “Nice Gezilecek Yerler” başlıklı yazmıza göz gezdirebilirsiniz.

Nice’de Alışveriş

Nice gezi rehberi alışveriş

Nice gezi rehberi dâhilinde anlattığım her konuda olduğu gibi alışveriş söz konu olduğunda da Vieux Nice, kentin en fazla olanağa sahip bölgesi olarak öne çıkıyor. Kentte sayıları 7 bini bulan alışveriş mekânlarının büyük kısmı bu bölge içerisinde yer alıyor.

Pazarları, mağazaları, mücevher dükkânları ve butikleriyle ziyaretçileri kendisine çeken Eski Nice’de marka meraklılarına tavsiyem Rue Paradise ve Rue de Suede üzerindeki mağazalara zaman ayırmaları yönünde. Bu iki cadde dışında Jean Medecin’de faaliyet gösteren outlet mağazalara da göz atabilirsiniz.

Meyve-sebze, hediyelik eşya, yerel yiyecekler gibi biraz daha Nice kültürüne yönelik ürün arayışındaysanız, renkli atmosferi ile ilgi odağı olan Çiçek Pazarı’na zaman ayırabilirsiniz. Üstelik pazartesileri antika satışının da yapıldığı pazarın çevresi soluklanabileceğiniz yeme içme dükkânlarıyla dolu.

Nice’de Nerede Kalınır?

Fransız Rivierası’nın gözde kenti Nice, konaklama açısından bol alternatifli kentlerden birisi. Konforlu bir tatil için kentteki otelleri tercih edebileceğiniz gibi uygun fiyatlı pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.

Tercihiniz ailenizle baş başa kalmaktan yanaysa kiralık ev seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Bol alternatifler arasından hem kültürel alanlara hem de eğlence olanaklarına yakınlığı nedeniyle Nice’de nerede kalınır sorusuna cevap olarak öne çıkan konaklama bölgesi, Promenade des Anglais.

Bu bölgede konakladığınızda, plajların bitişiğinde tatil günlerinizi geçirirken Akdeniz manzarasının keyfini odanızdan çıkmadan da yaşayabilirsiniz. Tren garına yakın olmanız sayesinde yakın şehirlere günü birlik geziler planlayabilirsiniz.

Promenade des Anglais civarında Ibis Styles Nice Centre Gare, Hôtel West End ve Hyatt Regency gibi hizmet kalitesi ve çeşitliliği açısından kendilerini kanıtlamış oteller faaliyet gösteriyor.

Bahsetmiş olduğum oteller başta olmak üzere Nice’de tatilcilerin en çok tercih ettikleri tesisler hakkında merak ettiklerinizi “Nice’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Nice gezi rehberi boyunca kent hakkında aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım bu yazı Fransız Rivierası’nda geçireceğiniz günlerin unutulmaz bir tatile dönüşmesine yardımcı olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın