Nice Gezilecek Yerler – En Güzel 34 Yer

Avrupa’nın seçkin şehirleri arasındaki Nice, Paris’ten sonra Fransa’nın en turistik yeri olma özelliğini de taşıyor. Dolayısıyla şimdiden unutulmaz tatil anıları biriktirmeye hazır olun! Nice gezilecek yerler listesini hazırlarken kente her yönüyle ışık tutacak, onu en iyi şekilde yansıtıp tanıtacak rotaları seçmeye özen gösterdim.

Güney Fransa’nın incisi Nice tam bir tatil şehri! Özellikle yaz aylarında Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinden çok sayıda turisti birbirinden güzel plajlarında ve turkuaz renkli denizinde ağırlıyor.

Bir yaz tatili kenti olsa da mutfağından, Fransız kimliğinin dışına taşan çok kültürlü dokusuna, tarihi yapılarından müze ve sanat galerilerine kadar gezginler için sunduğu daha birçok ilgi çekici unsura sahip.

Bu güzel şehri hakkını vererek dolaşmanız adına hazırladığım liste ise önemli bilgiler, uyarı ve öneriler içeren faydalı bir rehber niteliği taşıyor.

Nice Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Nice’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Nice’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı ibis Styles Nice Centre Gare güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Şehrin merkezindeki Avenue Jean Medecin caddesine 5 dk uzaklıktaki otelden şehirdeki birçok önemli noktaya yürüyerek ulaşmak mümkün.

Eğer otelinizin deniz kenarında olmasını tercih ederseniz de 4 yıldızlı Mercure Nice Promenade Des Anglais adlı otele göz atabilirsiniz.

Nice’de yapılacak en güzel aktivitelerin başında ise şüphesiz Günübirlik Fransız Rivierası Turu geliyor. Gün boyunca Monako (Monte Carlo), Antibes, Eze, Saint Paul de Vence ve Cannes’i gezip görebilirsiniz.

Nice Gezilecek Yerler Listesi (Şehir Merkezi)

Nice şehrine iki yönden göz atabiliriz; bunlardan ilki şehir merkezindeki popüler yerler diğeri ise kentin yakınında günübirlik gidebileceğiniz çok cazibeli rotalar.

Bu arada Nice’de gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Nice gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

1. Vieux Nice

Vieux Nice Nice gezisi hakkında bilgiler

Akdeniz şehri Nice’in tam bir kasaba havasındaki renkli, cıvıl cıvıl tarihi bölgesi Vieux Nice turistlerin en çok ilgisini çeken yerler arasında. Nice gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan “Vieux Nice” Türkçe anlamıyla eski Nice anlamına geliyor.

Arnavut kaldırımlı sevimli sokaklarını keyifle arşınlamak, bol bol alışveriş yapmak, birbirinden güzel renkli binalarını keşfetmek, ambiyansına nefis uyum sağlayan mekanlarında bir şeyler yiyip içmek bu tarihi bölgede yapabileceklerinizden yalnızca birkaçı.

Nice’in en eski yerleşim yeri olan bölgede tarihi yapılara da sıkça rastlayabiliyorsunuz. Ayrıca Fransa’dan çok İtalya’yı andıran havası da sizi biraz şaşırtabilir. Her yönüyle kentin en popüler yeri olarak görülen Vieux Nice’i ziyaret etmeden ve bir de meşhur dondurmasını tatmadan dönmeyin.

Şehrin Merkezinde Konaklamak İsteyenlere…

Vieux Nice, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden. Bölgedeki 4 yıldızlı Palais Saleya Boutique Hotel ise tercih edebileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi.

2. Promenade des Anglais

Promenade des Anglais Nice gezilecek yerler

Plajları ve enfes güzellikteki denizi ile bütünleşen Nice’in en popüler yerlerinden biri de efsaneleşmiş yürüyüş yolu olarak dillendirilen Promenade des Anglais.

Nice’de yürüyüş yapmak bir başka güzeldir; bu duruma tanık olacağınız en güzel yer de muhtemelen Promenade des Anglais. Çevredeki palmiye ve Fransız bahçelerinin büyüsüne kapılıp sahil boyunca yürüyüş yapmak burada geçireceğiniz zamanı özel kılacak unsurlar arasında yer alıyor.

Özellikle akşam saatlerinde bu popüler ve uzun sahil yolu daha da canlı; aynı zamanda çarpıcı bir silüet kazanıyor. Gökyüzünün rengi, denizden gelen esintiler, birbirinden güzel restoran, kafe ve barlar derken Promenade des Anglais çoğu gezginin Nice’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına ekleniyor.

Otel Tercihini Sahil Kıyısından Yana Kullananlara…

Nice’deki en popüler otellerden olan 4 yıldızlı Mercure Nice Des Anglais plajın yanında, Eski Şehir Meydanı ile Place Messana Meydanı’na ise kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

3. Parc de la Colline du Château

Nice'de gezilecek yerler gezip gördüm
Parc de la Colline du Château’daki seyir teraslarından çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz…

18. yüzyılda Fransa ordusu tarafından işgal edilen Parc de la Colline du Chateau Nice gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli yeri. Enfes manzarasının yanı sıra insan yapımı şelale ve havuzları ile de ziyaretçilerine birçok güzel duyguyu aynı anda yaşatıyor.

Kayalıklar üzerindeki tarihi kale Fransız ordusunun eline geçtikten sonra uzun bir süre savunma ve askeri amaçla kullanılmış. Şu anda kaleden kalan ise şelale ve havuzlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Tour Belhanda. Ayrıca piknik yapabilir, restoran ve kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Nice’in en nefes kesici manzaralarından birini izleyebileceğiniz Parc de la Colline du Château’da özellikle güneşin batışını kaçırmayın!

4. Cours Saleya (Çiçek Pazarı)

Cours Saleya Nice tatili

Eski Nice’in merkezinde renkli tenteler altında kurulan Cours Saleya şehirdeki klasik turistik noktalardan biri. Çiçek Pazarı olarak ünlenmesine rağmen açık pazarda ev yapımı doğal yiyecek ve içeceklerden, meyve ve sebzelere kadar çeşitli ürünleri bulmanız mümkün.

Çiçekleriyle meşhur Nice ile en iyi özdeşleşen yerlerden biri Cours Saleya. Çeşit çeşit çiçeklerin bulunduğu tezgahlar sabah erken saatlerden akşama kadar açık kalırken, meyve-sebze tezgahları ise öğlen saatlerinde kaldırılıyor.

Pazarda yiyecek ve çiçekler dışında hediyelik eşyalar, takılar, incikler, boncuklar da satılıyor. Ayrıca bölge lezzetli yemekleriyle ünlü restoranlara da ev sahipliği yapıyor.

5. Place Massena

Place Massena Nice gezilecek yerler

Nice’teki gündelik yaşamı seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri şehrin merkezindeki Place Massena. İsmini Fransız komutan Andrea Massena’dan alıyor.

Tarihi meydanı gezmeye başladıkça karşınıza ilginizi çekecek birçok eser çıkıyor. Özellikle de Jaume Planse’nin tasarladığı “Yedi Heykel” farklı kıtaları ve topluluklar arası iletişimi simgelerken bir yandan gece ışıklandırmalarıyla meydanı renklendiriyor.

Meydanda daha birçok heykel ve yapı ziyaretçileri karşılıyor. Turistlerin en çok ilgisini çeken bir diğer yapı da merkezinde 7 metrelik Apollon heykeli bulunan çeşme. Mitolojik esintiler taşıyan çeşme meydanın sembolleri arasında yer alıyor.

Çevresini saran Neo-klasik stil binalarıyla da dikkat çeken meydanın tarihi ise 1840’lı yıllara dayanıyor. Şehrin en canlı yerlerinden biri olan Massena Meydanı’nı da Nice gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Şehri Yürüyerek Keşfetmek İsteyenlere…

Nice tatiliniz boyunca gezip görülmesi gereken yerlere yürüyerek ulaşmak isterseniz bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz. 3 yıldızlı Albert 1er bölgedeki güzel ve ekonomik tesislerden…

6. Musee Matisse

Musee Matisse Nice'de gezilecek yerler

Binasının masalsı havası ile turistlerin gönlünü fetheden Musee Matisse Ceneviz stili bir 17. yüzyıl villasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ünlü ressam ve heykeltıraş Matisse’nin çok değerli bir koleksiyonun sergilendiği müzede yaklaşık 57 heykel, 30 tane resim ve bazı önemli eskiz çalışmaları bulunuyor.

Fransız ressama adanmış olan müze sanatçının en büyük ve değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yaptığı için dünyanın birçok yerinden çok sayıda sanatseveri kendine çekmeyi başarıyor.

Müzedeki sergi başlı başına sanat tutkunları tarafından büyük ilgi ile karşılansa da binanın da bir o kadar hatta belki daha fazla ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Renkleri, tasarımı, tarihi dokusu ve İtalyan bahçeleri ile Musee Matisse Nice’de görülmesi gereken yerler arasında.

7. Musee National Marc Chagall

Marc Chagall Ulusal Müzesi Nice gezilecek yerler

Nice’de gezilecek yerler arasındaki en önemli müzelerden biri de Musee National Marc Chagall. Ağırlıklı olarak dinden ve mitsel konulardan ilham alan eserlerin teşhir edildiği sanat müzesinde İncil mesajını gösteren 17 dizi resim en çok ilgi çekenler arasında.

Yaklaşık 100 yaşındayken hayatını kaybeden ünlü ressam Marc Chagall’e adanmış olan müze sanatçıya ait 400’den fazla heykel, pastel çalışma ve resim barındırıyor.

Renkli ve geniş hayal dünyasını eserlerine yansıtması ile tanınan Marc Chagall’ın hem yapıtları hem yaşamı hakkında bilgiler de aktarılıyor. Çok sayıda sanatsever özellikle ünlü ressamın hayat hikayesini konu edinen filmden oldukça etkilendiğini ifade ediyor.

Sanatla dolu bir turun dışında bahçeler içindeki binanın tasarımı da çok ilgi çekici. Vitray camlar, mozaikler, modern tasarım detayları müzeye etkileyici bir ambiyans kazandırmış. Ayrıca Nice’de bol bol yürümek isteyenler için müzenin merkezden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olduğunu da belirtelim.

8. Cathedrale Orthodoxe Saint Nicolas

Cathedrale Orthodoxe Saint Nicolas Nice gezilecek yerler

Fransa’nın popüler şehri Nice’in kültür zenginliğini gösteren değerli yapılarından biri de Cathedrale Orthodoxe Saint Nicolas. Nice’te Rusya’ya açılan bir kapı gibi görünen meşhur katedral zarifliği ile göz kamaştırıyor.

Rusya sınırları dışındaki en güzel Ortodoks Kilisesi olduğu düşünülen Cathedrale Orthodoxe Saint Nicolas 1912 senesinden kalma tarihi bir yapı. Rus stili mimarisi ince işçilik detayları ile görkemini daha da artırmış. Özellikle tipik Rus kubbeleri oldukça dikkat çekici.

Moskova Patrikhanesi’ne bağlı olan kilise Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Katedrali. Aynı zamanda Fransa’nın milli anıtları arasında bulunan katedral sık sık Moskova Kızıl Meydan’daki Aziz Vasil Katedrali’ne de benzetiliyor

Katedralin dışı ne kadar görkemli ve zarifse içi de bir o kadar zevkli dekore edilmiş. Özellikle de ikonalar, oymalar ve duvar resimleri ziyaretçilerin ilgi odağında.

9. Avenue Jean Médecin

Jean Medecin Nice'de görülecek yerler

Nice’te alışveriş için gidilebilecek en güzel yerlerden biri Jean Medecin Caddesi. Alışveriş tutkunu gezginlerin vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor.

Avenue Jean Medecin’de önemli alışveriş merkezlerinin yanı sıra tasarım ve zarafeti yansıtan çok sayıda Fransız butiği de yer alıyor.

Butikler ve AVM’ler dışında Nice’in en popüler alışveriş caddesinde daha neler var diye soracak olursanız burada dünyaca ünlü birçok markayı da bulabileceğinizi söyleyebilirim.

Her ne kadar en ünlüsü Jean Medecin olsa da yakınlardaki diğer caddelerde de birçok butik ve mağazaya rastlayabilirsiniz.

Jean Medecin Caddesi sadece alışverişseverlere hitap etmiyor; buradaki restoran, kafe ve benzeri mekanlar da turistlere oldukça cazibeli görünüyor.

10. Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain

Modern and Contemporary Art Museum Nice gezilecek yerler

Nice gezilecek yerler listesinde şehrin ruhunu taşıyan önemli müzelerden biri de Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain. Kısaltılmış ismiyle MAMAC.

1950-60’lı yılların sonrasındaki sanat akımları eserlerine ev sahipliği yapan müze modern ve oldukça büyük binası ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Yves Bayard ve Henri Vidal tarafından tasarlanmış olup 4500 metrekarelik bir alanda sanatseverleri ağırlıyor.

Modern ve Çağdaş sanat temalı müzede kalıcı ve geçici sergiler birçok değerli sanatçının eserlerini yakından incelemeniz mümkün. Müze 300’den fazla sanatçının 1500’e yakın değerli yapıtına ve geniş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Pop Art, Yeni Gerçekçilik, Minimalizm, Fluturas gibi sanat akımlarının ön plana çıktığı koleksiyonlar aynı zamanda yeni yetenekleri de sanatseverlere tanıtıyor. Müzede eserleri sergilenen ünlü sanatçılardan bazıları ise Yves Klein, Andy Warhol, Cesar, Picasso, Arman…

Müzeye gelmişken terastaki harika Nice manzarasını da kaçırmayın derim. Ayrıca bu bölümde ilgi çekici heykeller de teşhir ediliyor.

11. Notre Dame de Nice Bazilikası

Notre Dame de Nice Nice gezilecek yerler

Nice’de görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında bulunan Notre Dame de Nice Bazilikası 1868 yılının mimari izlerini günümüze kadar taşıyor.

Nice’deki en popüler turistik yerlerden biri olan Notre Dame de Nice Bazilikası Neo-Gotik tarzı ile görkemli bir görünüme sahip. Estetik unsurlarının cazibesi bulunduğu yerde binanın kolaylıkla fark edilmesini de sağlıyor.

Louis Lenormand isimli mimar tarafından tasarlanan bazilikanın tam ortasındaki gül pencere zarif bir detay olarak göze çarparken aynı zamanda manevi yönü ile de etkiliyor. Pencerede Meryem’in Göğe Kabul sahneleri tasvir ediliyor.

Pencerenin iki yanındaki kare kuleler ise 31 metre yüksekliğinde. Ayrıca bazilikanın iç dekorasyonu özellikle şık ve zarif vitray pencereler ile ayrı bir çekicilik kazanmış. Bunun yanı sıra şapeller ve ana nefi de oldukça dikkat çekici.

12. Cimiez Manastırı

Cimiez Manastırı Nice'de nereler gezilmeli?

Nice’in sessiz sakin tepelerinden birinde kurulu olan Cimiez Manastırı gezginler için en cazip noktalar arasında. Özellikle doğa ve manzara tutkunları kilise ve bahçe kısmında keyifli anlar yaşıyor.

Çevresindeki lüks bahçeli konutları ile de dikkat çeken manastır Françekan Mezhebine ait. Yüzyıllardır içinde Fransisken rahipleri yaşıyor. İçerideki müzede şehirdeki Fransiskanların tarihi anlatılıyor. Aynı zamanda 15-18. yüzyıl dönemlerine ait sanat eserleri de görülmeye değer.

Manastırın yan kısmındaki mezarlık da ziyaretçilerin ilgi odağında. Özellikle ünlü Nobel ödüllü Rouge Marten di Garr ve ressam Henri Matisse’nin mezarları sıklıkla ziyaret ediliyor.

Birbirinden güzel ve etkileyici bahçeler ise manastırın enfes Nice manzaralı tepe konumunu tamamlayan en çekici unsurlardan biri. Meyveler, zeytin ağaçları, çeşit çeşit çiçeklerin yetiştiği bahçeler tahmin edebileceğiniz gibi bahar aylarında bir başka güzel.

13. Parc Phoenix

Parc Phoenix Nice hakkında bilgiler

Nice doğal ortamları ve huzur verici harika alanları ile ünlü bir şehir; doğal olarak gezilecek yerler listesinde kafa dinleyip dinlenebileceğiniz birçok seçenek bulunuyor.

Nice gezilecek yerler listesindeki etkileyici doğa harikası noktalardan biri de Parc Phoenix. Şehrin güneybatı kıyılarında bulunuyor ve özellikle çocuklu ailelerin de favori yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Peki, Parc Phoenix’te neler yapabilirsiniz? Burada ilk olarak bitki ve çiçekler diyarına doğru ilgi çekici bir keşfe çıkabilirsiniz. 7 hektarlık büyük bir alanı olan Parc Phoenix’in en popüler yerlerinden biri meşhur Botanik Bahçesi.

Doğayla baş başa kaldığınız anlarda sevimli bir göl ve bakımlı peyzajlar birçok gezgin gibi sizin de dikkatinizi çekecektir.

Ayrıca hayvanat bahçesi de parktaki en popüler yerler arasında. Özellikle çocuklar hayvanat bahçesinde hem hayvan dostları ile ilgili yeni bilgiler öğreniyor hem de onlarla beraber vakit geçirmenin tadını çıkarıyor.

1990’lı yıllardan beri kapılarını halka açan Parc Phoenix şehirde görülebilecek en güzel yerlerden biri. Ziyaret etmeden dönmemenizi öneriyorum.

14. Garibaldi Square

Garibaldi Square Nice'de nereler gezilir?

Nice’in bir zamanlar İtalya’ya ait olduğunu anlatan en eski meydanlardan biri Garibaldi Square. İsmini İtalyan milliyetçi Giuseppe Garibaldi’den almış.

Tarihi 1773’lü yıllara uzanan Garibaldi Square eskiden askeri geçit törenleri için kullanılırken günümüzde ise Nice’lilerin en popüler buluşma noktaları arasında yer alıyor.

Alan trafiğine kapatılan meydanda birçok keyifli kafe, restoran ve mekan var. Kahvenizi yudumlayıp yemek yemek ve biraz dinlenmek için tercih edebileceğiniz ideal yerlerden biri burası.

Garibaldi Meydanı aynı zamanda kendisini çevreleyen tarihi yapıları, ünlü sokaklar ve mekanlar ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Meydana giderseniz Chapelle du Saint-Sepulcre başta olmak üzere Cafe de Turin, Ulusal Tiyatro, Jean Jaures Bulvarı, Cassini Caddesi gibi popüler yerleri de görebilirsiniz.

15. Jardin Albert I

Jardin Albert I Nice gezilecek yerler

Nice’in en meşhur ve etkileyici bahçeleri arasındaki Jarden Albert 1 genellikle yerel halkın vakit geçirdiği bir yer olsa da gezginlerin de ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Çeşit çeşit güzellikleri ile göz kamaştıran Jardin Albert I birbirinden ilginç çeşmeleri, palmiye/çam ağaçları, etkinlik/festivalleri, açık hava tiyatrosu ve yemyeşil dinlenme alanları sayesinde şehrin en keyifli yerleri arasında bulunuyor.

İsmini Belçika Kralı’ndan alan Jardin Albert I 1914 senesinde inşa edilmiş. Bahçe ve çevresindeki en popüler yapılardan bazıları ise Verdure Tiyatrosu, Arc de Venet ve Tritas Çeşmesi.

Tarihi meydanın gezginler için en avantajlı yönlerinden biri de İngiliz Kaldırımı’ndan yani Promenade des Anglais’ten sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olması.

Nice gezilecek yerler listesindeki İngiliz Kaldırımı’nı ziyaret edeceğiniz gün Jardin Albert I’i de gezi rotanıza dahil edebilirsiniz.

16. Massena Museum

Massena Museum Nice'de gezip görülecek yerler

Promenade des Anglais çevresindeyken Massena Museum’u da mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum.

Şehrin en önemli müzelerinden biri olan Massena Museum ismini Napolyon’un gözde generalleri arasına giren Mareşal Massena’dan alıyor. Generalin torununun isteği üzerine müzenin konutu 19. yüzyıl 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş.

Yazlık konut ve Neo-klasik stilde tasarlanan yapının güzel, geniş bir bahçesi bulunuyor. Hemen bitişiğinde ise bir otel yapılmış.

1921 senesinde halkın ziyaretine açılan müzede ise değerli koleksiyonlar sergileniyor. Koleksiyonlar içindeki en değerli ve nadide parçaların başında ise Napolyon’un Ölüm Maskesi ve Josephine’in Sedef Tacı geliyor.

Müzede ayrıca Alexis Mossa, Antonio Trachel ve Joseph Pricera gibi önemli sanatçıların eserlerini de yakından inceleme fırsatı bulacaksınız.

17. Nice Cathedral, Cathedrale Sainte Reparate

Nice'de gezilecek yerler Nice Cathedral

Nice’de biraz da Barok mimari örneklerini görmek isteyenler için listeye Nice Cathedral’i yani yerel halkın kullandığı ismiyle Cathedrale Sainte Reparate’i de ekledim. Kilise Eski Şehir merkezinde; Opera de Nice ile Palais Lascaris arasında yer alıyor.

1650-1699 seneleri arasında yaklaşık 50 yıl sonunda tamamlanıp ziyarete açılabilen Nice Katedrali kentin en eski yapılarından biri. Yalnızca mimari detaylarının güzelliği bile binayı estetik ve tarihi unsurları için ziyaret edenlerin de sayısını artırıyor.

Nice Katedrali aynı zamanda tarihteki acı ve çarpıcı olaylarla da bağdaştırılıyor. Nitekim kilise Roma İmparatorluğu’nda birçok kez işkence edilip öldürülen Azize Reporate’ye adanmış.

Kilisenin 18. yy’dan kalma çan kulesi en dikkat çekici yönlerinden biri. Ayrıca Nice Katedrali’nde bulunan 10 şapel de görülmeye değer.

18. Opera de Nice

Opera de Nice gezi blog

Nice’de opera ve bale geceleri bir başka güzel geçiyor. Şehirde hem opera, bale ve klasik müziğe verilen öneme yakından şahit olmak hem de birbirinden etkileyici performanslardan birine bilet almak isterseniz Opera de Nice sizi bekliyor.

Eski Şehir merkezde kolay ulaşılabilecek bir konumda olan Opera de Nice elektik tarzda dış cephe güzelliği ile daha ilk bakışta insanı kendine çekiyor. 1776 senesinde ilk olarak ahşap malzemeden yaptırılmışsa da yaklaşık bir 100 yıl sonra bugünkü görünümüne kavuşmuş.

Charles Garnier’in imzasını taşıyan bina tasarımı zarif ve şık detaylarla donatılmış. Aynı zamanda iç dekorasyon da oldukça görkemli bir ambiyans ile çevrili.

Binanın içinde girdiğinizde Emmanuel Costa fresklerinden özenle seçilmiş mobilyalara kadar her şeyin ince ince planlandığını görebilirsiniz.

Bale, klasik müzik ve opera alanlarında çok değerli sanatçıların eserlerinin sahnelediği Opera di Nice’de unutulmaz bir performans izlemek için biletinizi erkenden almanızı öneririm.

19. Place Rossetti

Place Rossetti Nice seyahati

Nice gezilecek yerler arasında cıvıl cıvıl enerjisiyle Place Rossetti de bulunuyor. Yerel halkın daha çok sosyalleşmek, biraz açık havada dolaşmak, güzel yemeklerin üstüne bir de tatlı keyfi yapmak için sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri burası.

Place Rossetti şehrin yerel halkını yakından gözlemleyebilmeniz adına ideal bir bölge. Ayrıca hareketli ve sevimli dekorasyonları ile son derece çekici görünen birçok kafe-restoran da burada yer alıyor.

Kalabalığa karışıp meydanı keşfe dalmışken özellikle rengarenk çiçek stantları ile canlı müzik gruplarının gözünüzden kaçacağını sanmıyorum. Lakin ikisi de Place Rossetti ile özdeşleşmiş durumda.

Place Rossetti ziyaretinizi Nice Katedrali ve Opera Binası ile aynı güne denk getirip, Eski Şehir merkezinde üçlü bir gezi güzergahı oluşturabilirsiniz. Ayrıca hazır buraya gelmişken meşhur Nice dondurmasını da kaçırmayın.

20. Musée des Beaux Arts de Nice

Musee des Beaux Arts de Nice Nice'de gezip görülecek yerler

Musée des Beaux Arts de Nice şehirde sanat ile iç içe olmak isteyen gezginler için Les Baumettes’de kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Ukraynalı bir prenses adına inşa edildiği söylenen Nice Güzel Sanatlar Müzesi binası estetik mimari unsurları ile de hayranlık uyandırıyor.

Müzede 16. yy ile 20. yy arası dönemlere ait olup sanatsal açıdan büyük değer taşıyan koleksiyonlar sanat tutkunlarının beğenisini kazanıyor.

Nice Güzel Sanatlar Müzesi’nde eserleri sergilenen en popüler isimler arasında Jules Cheret, Bannard, Carpeaux, Dufy ve Fragonard da bulunuyor.

Eserler arasında öne çıkanlar ise ağırlıklı olarak 19. yüzyıl tablo ve heykelleri ile 17. yy-18. yy Fransız resimleri. Genel olarak müze Fransız, İtalyan ve Flaman eserlerine ev sahipliği yapıyor.

21. Negresco Hotel

Negresco Hotel Nice'de gezilmesi gereken yerler

Nice’de gezilecek yerler listesine şehrin şaşalı tarihi binasında lüks restoranı ile hizmet veren 5 yıldızlı Negresco Hotel’i de ekledim.

Nice’in en pahalı ve lüks otelleri arasındaki Negresco Hotel, Promenade des Anglais’e bakan bir konuma sahip. Hem merkezi hem de oldukça güzel bir manzarası var.

20. yüzyılın başlarından kalma otelin en dikkat çekici özellikleri arasında görkemli mimarisi yer alıyor. Binanın mimari tasarımında yaklaşık 500 yıllık tarihi dönemlerden harmanlanmış detaylar göz kamaştırıyor. Bunlar arasında XIII. Louis stilini ve modern sanat izlerini görmeniz mümkün.

Negresco Hotel’i şehrin en popüler yapıları arasına sokan bir diğer nitelik ise Michael Jackson ve Pablo Picasso’nun da aralarında bulunduğu dünya çapındaki birçok sanatçının otelin odalarında konaklamış olması.

Otel ayrıca meşhur restoranı La Rotonde ismiyle de sık sık anılıyor. İçeriye girmeseniz bile Negresco Hotel’in önünde fotoğraf çekilebilir, mimarisinin güzelliğini inceleyebilirsiniz.

22. Palais Lascaris

Palais Lascaris Nice gezilecek yerler

Nice’deki birçok tarihi yapı gibi Palais Lascaris de 1946 senesinden beri koruma altına alınan önemli bir saray. Günümüzde geniş ve eski bir müzik enstrümanları koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Eski Nice’deki Lascaris Sarayı duvarlarının güzelliği, mobilyaları, birbirinden etkileyici freskleri ve şatafatlı merdivenleri ile 1600’lü yıllardan kalma bir saray olmanın hakkını fazlasıyla veriyor.

O dönemdeki birçok eser gibi Barok stilde tasarlanan Lascaris Sarayı’nın iç dekorasyonu kadar dış cephesi de oldukça etkileyici. Tabii ki saray sadece tarihi bir yapı olması ve görkemli Barok mimarisi ile ünlü değil.

Lascaris Sarayı bir zamanlar aristokrat Lascaris Ventimiglia ailesine aitken 17. yüzyıldan itibaren müzik ve sanata adanan bir müze haline getirilmiş.

Şu an Nice ve Fransa’nın en güzel, önemli müzeleri arasında bulunan Lascaris Sarayı’nda 500’ü aşkın sayıda eski dönem müzik aletleri sergileniyor. Her biri nadide eser değerindeki müzik aletlerini incelemekten binlerce gezgin gibi sizin de çok keyif alacağınızı düşünüyorum.

23. Port Lympia

Port Lympia Nice gezip görülecek yerler

Nice’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Port Lympia da bulunuyor. Garibaldi Meydanı’ndan doğuya doğru yürürseniz Marsilya merkezdeki yat limanını andıran Port Lympia’ya çıkıyorsunuz.

Port Lympia sahil kenti Nice’i en güzel yansıtan yerlerden biri. Çevresinde birçok bina, restoran, kafe ve mekanın olduğu bir havuza benziyor.

Limandaki yatlar bölgenin etkileyici ambiyansı ile güzel bir uyum içinde. Aynı zamanda çok sayıda gezgin limandan Korsika’ya gitmek için keyifli bir gemi yolculuğuna çıkıyor.

Not: Liman bölgesine gitmeye üşenirseniz ya da Nice seyahatinizde zamanınız kısıtlı ise yazı başlarında tanıttığım Parc de la Colline du Château’nun arka seyir terası oldukça güzel liman manzarası sunuyor, aklınızda olsun.

24. Bibliotheque Louis Nucera

Bibliotheque Louis Nucera Nice'de gezip görülecek yerler

Merkez ve çevresi için hazırladığım Nice gezilecek yerler listesinin son sırasında ise Bibliotheque Louis Nucera bulunuyor.

Ünlü heykeltıraş Sacha Sosno’nun heykelinin de bulunduğu kütüphane Nice’in en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

Modern tasarım çizgileri ile dikkatleri üzerine toplayan kütüphanede çalışma alanı, video alanı, multimedya bölümü, yetişkin/çocuk bölümleri ve geçici sergiler yer alıyor.

Kütüphane yaklaşık olarak 200.000’den fazla dokümana da ev sahipliği yapıyor. 10.000 metrekarelik bir alanda inşa edilmiş bu kütüphaneyi de ziyaret listenize dahil edebilirsiniz.

Nice Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi (Günübirlik Turlar)

Nice turu fransız rivierası

Nice geziniz için artı bir gün daha ayırabilirseniz sizi harika bir Fransız Rivierası turu bekliyor!

Güney Fransa’nın incisi Nice çevresi de birçok güzel yer, kasaba ve manzara ile çevrili. Dolayısıyla hazır Nice seyahatine çıkmışken Fransa’nın tadını daha çok çıkarma adına sunulan gezi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Gezginler için “Nice çevresinde gezilecek yerler” arasından en önemli olanları bir listede topladım. Bu listede her bir yer hakkında önemli noktaları paylaşacağım ama öncesinde keyifli bir gezi turu hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum.

Listedeki popüler 10 yerin hepsini tek tek gezmek; önemli merkezleri seçerek vaktinizi en iyi şekilde değerlendirmek zor olabilir. Her bir yer için nokta atışı yaparak yarım ya da 1 günlük turlarla doyumlu bir gezi deneyimi yaşamanız mümkün.

Klimalı, geniş ve konforlu otobüslerle listedeki tüm yerlere getyourguide.com sitesi aracılığıyla gidilebiliyor. Tur kişiye özel ya da gruplar halinde gerçekleştiriliyor.

Günübirlik katılacağınız tur 15 dakikalık Moyenne Corniche ziyareti ile başlıyor. Ardından Villefranche sur-Mer ve Saint-Jean Cap Ferrat’a geçerek enfes panoramik manzaraların tadını çıkarıyorsunuz.

Orta Çağ’dan kalma Eze Kasabası ise turun en ilgi çekici noktalarından birini oluşturuyor. Gezip keşfetmesi oldukça keyifli olan bu nostaljik güzelliklerle dolu kasabadan Monaco Prensliği’ne geçiliyor.

Katedrali, eski şehri, sarayı görmenin yanı sıra Monaco’da en keyif alabileceğiniz aktivitelerden biri de muhafız değişme törenini izlemek. Ayrıca burada serbest zamanınız esnasında güzel bir öğle yemeği de yiyebilirsiniz.

Günübirlik tur, kumarhanesi ve lüks mağazalarıyla ünlü Monte Carlo semti ile devam ediyor. Sonrasında ise özellikle Avrupa’nın en lüks yat limanını da sınırları içinde bulunduran Antibes şehrini gezebilirsiniz.

1 gün içinde Fransa ve Avrupa’nın öne çıkan birçok yerini görebilme fırsatı bulabileceğiniz turda bir sonraki durak Saint-Paul-De-Vence. Katılımcılar Provence Mücevheri’ni, sanat ve tarihle dolu sokakları keşfetmenin zevkini sonuna kadar çıkarıyor.

Turun en ilgi çekici bölümlerinden biri de tabii ki Cannes. Yıldızlar geçidi ile ünlenen Cannes’da lüks mağazalar, oteller ve kırmızı halı sizi bekliyor.

1 Günde Bölgeyi Keşfetmek İsteyenlere…

Ben son seyahatimde bölgenin en güzel yerlerini 1 tam günde gezme imkanı veren From Nice: French Riviera in One Day adlı tura katıldım ve açıkçası çok memnun kaldım. Siz de günübirlik turlara katılmak isterseniz bu tura göz atabilirsiniz.

1. Monako (Monte Carlo)

Nice çevresinde gezilecek yerler Monako

Nice çevresinde gezilecek yerler listesinin ilk sırasında dünya jet sosyetesinin ve milyonerlerin şehri olarak da ünlenen Monaco bulunuyor.

Vatikan’ın ardından dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti olan Monaco Fransa ile kuzey, doğu ve batı kara sınırlarına sahip. Kuzeybatı Akdeniz’de yer alan Monaco bir şehir devlet olmasının yanı sıra prenslik olarak isimlendiriliyor. Zaten diğer bir adı da Monaco Prensliği.

İtalya sınırlarına da yalnızca 15 km’lik bir mesafede olan Monako’nun tarihi ise 13. yüzyıla dayanıyor. Prenslikte başta Fransızlar olmak üzere İtalyanlar, Monakolular, İngilizler, Belçikalılar, Almanlar, İsveçliler gibi farklı milletten birçok insan yaşıyor.

Prenslik Sarayı, Eski Şehir ve katedral Monaco’nun popüler turistik noktaları arasında. Ayrıca Monaco denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri de tabii ki gösterişli kumarhaneleri ve dünyaca ünlü yat limanları ile Monte Carlo.

Monaco’nun zengin şehir semt şehri olan Monte Carlo’nun özellikle kumarhaneleri ile bu kadar ünlenmesi Prens III. Charles’a dayanıyor. Kendisinin isteği üzerine 1861 yılında şehrin gelirini artırmak amacıyla sahil şeridine büyük bir kumarhane açılmış.

Alman stilindeki bu kumarhanenin açılmasının ardından civarda başka kumarhaneler de inşa edilmiş ve bölge bugünkü görünümünü kazanmış. Ekonomisi turizm ve kumarhanelere dayalı olan Monte Carlo’da deniz tatili, tarihi gezi ve gece hayatı için çok sayıda alternatif bulunuyor.

Bölgede Yapılacak Şeyler & Konaklama

Monako’daki en güzel etkinlerin başında Oceanographic Museum gezisi geliyor. Dilerseniz müze giriş biletinizi önceden satın alabilirsiniz.

Eğer Monte Carlo’da konaklamayı planlıyorsanız 4 yıldızlı Fairmont Monte Carlo adlı tesise göz atabilirsiniz.

2. Cannes

Cannes Nice tatili

Fransız Rivierası’nın; Cote d’Azur bölgesinin en popüler şehirlerinden biri de dünyaca ünlü Cannes şehri. Küçük olmasına rağmen onu dünya çapında meşhur kılan birçok çekici özelliğe sahip.

Nice kentine yaklaşık 33-35 km’lik mesafede olan Cannes cıvıl cıvıl sokakları, bol güneşli havası, sahilleri ve denizi ile cazibesi yüksek bir sahil kasabası.

Eskiden bir balıkçı kasabası iken zaman içinde aristokratlar tarafından keşfedilmiş. Lüks kumarhanelerin de açılmasıyla şu anda Avrupa’nın birçok yönden en pahalı ve popüler turistik merkezleri arasında bulunuyor.

Deniz tatilcilerinin akın ettiği Cannes Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi yerleri ve limanı ile de gezginlere birçok keşif olanağı sunuyor.

Akdeniz’in bu güzel şehri aynı zamanda Mayıs aylarında gerçekleşen Cannes Film Festivali ile de büyük bir tanıtıma imza atıyor. Eğer Cannes’a seyahatinizi bu döneme getirirseniz şehrin sokaklarında dünyanın en ünlü aktris, aktör ve yönetmenlerini görme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Cannes’da Konaklama

Plaja 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Hotel Splendid bölgedeki popüler konaklama birimlerinden bir tanesi.

3. Saint-Paul de Vence

Saint Paul de Vence Nice'de yapılması gereken şeyler

Nice çevresinde gezilecek yerler listesindeki Saint-Paul de Vence Orta Çağ’dan kalma çok etkileyici bir kasaba. Bin yıllık geçmişi, büyülü Orta Çağ atmosferine rağmen onu farklı kılan özelliklerinin başında modern ve çağdaş sanat galerileri geliyor.

Gerçi Fransa’nın birçok kasabasında sanata dair birçok mekan, müze ya da modern unsurlar görmek mümkün ancak Saint-Paul de Vence en güzellerinden biri. Denize bakan bir tepelik üzerinde kurulan kasaba turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor.

Fransa’nın güneyinde olup Nice ile arasında yalnızca 22 km bulunan kasabaya gitmek ortalama 30 dakika sürüyor. Sanata verdiği önemi kasabanın hemen her köşesinde görüp hissedebiliyorsunuz. Buranın adeta sanatçı bir ruhu var.

Sanatçılardan bahsetmişken vakti zamanında dünyaca ünlü bazı ressam ve şahsiyetler de Saint-Paul de Vence’i ziyaret etmiş hatta kasabaya yerleşmiş. Bu sanatçılar arasında Picasso, Matisse ve Chopoli de bulunuyor.

Sadece sanatseverlere değil tarih ve doğa tutkunlarına da hitap eden Saint-Paul de Vence özellikle Nice-Cannes gezisi yapanların günübirlik turlarına dahil ediliyor. Siz de bir tura katılıp Fransa’nın bu özel ve güzel sanatla dolu kasabasını ziyaret edebilirsiniz.

4. Antibes

Antibes Nice çevresinde gezilecek yerler

Nice yakınlarında gezilecek yerler arasındaki en keyifli Akdeniz beldelerinden olan Antibes de turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Özellikle günübirlik gezilerin en cazibeli duraklarından birinin Antibes olduğunu söyleyebiliriz. Cannes ve Nice arasında konumlanıyor.

Nice ile Antibes arasındaki mesafe ise yalnızca 23 km; yani yaklaşık 30 dakika içinde Nice’den Antibes’e geçmeniz mümkün.

Masmavi deniz, Avrupa’nın en lüks yat limanı, müzik festivalleri, hareketli gece hayatı, alışveriş yerleri, plajları, Carre Kalesi, görkemli villaları ve daracık tarih kokan Orta Çağ sokakları… Hepsi Antibes’in parçası ve beraber son derece çekici bir ambiyans yaratıyorlar.

Özellikle tarihi kent merkezi turistik açıdan oldukça zengin. Asırlar öncesine dayanan tarihine rağmen yine de temel dokusunu iyi korumuş olan Antibes’i de mutlaka görmenizi öneriyorum.

Antibes’te Konaklama

Antibes’in tam merkezinde yer alan 4 yıldızlı Hôtel La Villa Port d’Antibes & Spa sahip olduğu zengin imkanlar ile gezginleri ağırlıyor.

5. Eze

Eze Köyü Fransa Nice'de nereler gezilir?

Yeşilin her tonunu içinde saklayan, denizden 500 metre yükseklikte gizli cennet gibi bir köy Eze. Fransız Rivierası’nın belki de en huzurlu, sokaklarında zamanın su gibi akıp geçtiği yerleri arasında.

Eze Köyü sahillerin harika manzarasını ayaklarınız altına sererken öte yandan da hangi yöne baksanız çok sayıda ağaç görmenizi sağlıyor. Çarpıcı güzellikteki manzaralar eşliğinde ve tertemiz bol oksijenli havasını soluyarak Eze Köyü’nü keşfetmek gezginler için oldukça keyifli bir deneyim halini alıyor.

Daracık Arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarından yüzyıllar öncesinden kalma taş evlerine, sık sık karşınıza çıkan karakteristik merdivenlerinden hediyelik eşya dükkanları, sanat galerileri ve butik restoranlarına kadar Eze bünyesinde birçok güzelliği barındırıyor.

Ayrıca Eze’de botanik bahçe, Notre Dame Kilisesi ve parfüm fabrikaları da oldukça ünlü. Özellikle de dünyaca ünlü Fransız parfüm üreticisi Fragonard’ın fabrikası turistlerin akınına uğruyor. Fransız parfümlerine tutkun olanlar bu fabrikada ürünlerin sırlarına vakıf olabilir.

Huzur ve ilham verici bir yer olan Eze’de ünlü filozof Nietzsche de bir dönem yaşamış. İnsanın stresten uzaklaşıp enerjisini yenileyebildiği bir köy burası.

Nice şehrine sadece 12 km mesafedeki Eze Köyü’nü de ziyaret etmeden dönmeyin.

6. Villefranche-sur-Mer

Villefranche sur Mer Nice'de gezip görülecek yerler

Nice’den 7 km uzaklıktaki konumu ile günübirlik tura çıkanların en sevdikleri sahil şehirlerinden biri de Villefranche-sur-Mer. Nice gezginleri kısıtlı seyahat süreleri içinde ulaşıma fazla zaman harcamadan Fransa’nın en güzel tatil yerlerinden birini daha görme şansına sahip oluyor.

Monako’nun güneybatısında kalan şehre Nice’den gitmek yalnızca 15-20 dakikanızı alıyor. Şehre vardığınızda ise göz alıcı masmavi bir deniz, rahatsız edici taşların pek bulunmadığı ücretsiz plaj, birçok kafe-restoran karşınıza çıkıyor.

Çoğu gezginin favori Fransız Rivierası rotaları arasında bulunan Villefranche-sur-Mer özellikle fotoğraf tutkunları için adeta bir cennet. Birbirinden güzel doğa manzaraları ve rengarenk tarihi eski şehir evleri ile hem göze hem ruha hitap ediyor.

Bilhassa sahil şeridi boyunca yan yana dizilmiş manzaralı rengarenk evler şehre yağlı boya tablosu misali bir görünüm kazandırıyor.

Panoramik manzaraları, tarihi yer ve yapıları, sahili, mekanları, plajları ile Villefranche-sur-Mer çok sayıda turist için görülmeye değer güzellikte.

Bölgede Yapılacak Şeyler & Konaklama

Dilerseniz Nice’den kalkan tekne turlarına katılarak bölgeyi gezip görebilirsiniz. Eğer Fransa’nın bu güzel bölgesinde gecelemek isterseniz 4 yıldızlı Welcome Hotel adlı oteli inceleyebilirsiniz.

7. Saint-Tropez

Saint Tropez Nice'de yapılması gereken şeyler

Nice’den yaklaşık 1,5 saatlik uzaklıkta olan Saint-Tropez eskiden bir balıkçı köyüyken 1960’lı yılları takiben jet sosyetenin keşfettiği sahil kasabaları arasında yer almaya başladı.

Sosyetenin yanı sıra özellikle son yıllarda sanatçıların da gözdesi haline geldi. Plajları ve gece hayatı ise kasabanın turistik cazibesini pekiştiriyor.

Arnavut kaldırımlı şirin La Penche Mahallesi, Eski Liman’daki lüks yatlar, tepedeki kale, modern sanat koleksiyonları ile ünlü L’annonciade Müzesi, film müzesi, deniz manzaralı mekanlar Saint-Tropez’in öne çıkan simgelerinden birkaçı.

Kasabanın sahil şeridi boyunca yürüyüş yapıp, seyir terasından şehir manzarasına dalıp gitmek ve bol bol fotoğraf çekilmek ise burada gerçekleştirilen en keyifli aktiviteler arasında bulunuyor.

Saint Tropez sahili kadar arka taraftaki küçük sokaklarının güzelliği ile de ünlü. Her yönüyle Güney Fransa’nın en büyüleyici yerleşim merkezlerinden biri olarak özellikle yaz aylarında çok sayıda turist ağırlıyor.

Bölgede Konaklama

Saint-Tropez’in merkezinde, plaja kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Hotel des Lices konaklama için güzel bir seçenek.

8. Menton

Menton Nice gezisi

Nice çevresinde gezilecek yerler listesindeki popüler çekim merkezleri arasında bulunan Menton turistik açıdan sürekli gelişiyor.

20. yüzyıl başlarından itibaren kasabanın turizm potansiyeli keşfedilmeye başlanmış. Menton denilince akla ilk gelenler arasında plajları ve bilhassa birbirinden güzel rengarenk bahçeleri yer alıyor.

İngiliz mirası olan tropikal bahçeleri, sanat/tarih müzeleri, Saint Michel Bazilikası, Penitarta Blanca Şapeli, çeşitli festivalleri ve özellikle meşhur limonu ile tanınıyor Menton. Hatta kasabada Limon Festivali bile düzenleniyor.

Tarihi çok eski dönemlere dayanan kasaba ilk olarak korsanlar tarafından kurulmuş ve bölgede hem onlara hem de Paleolitik Çağ’a ait buluntulara rastlanmış. Ayrıca İtalyan, Fransız ve İngiliz etkilerini bir arada görebileceğiniz Menton birçok açıdan tarih/kültür gezilerinden hoşlanan gezginlerin kalbini fethedecek bir zenginlik barındırıyor.

Fransa’nın güneydoğusunda; Nice’e sadece 30-32 dakikalık bir uzaklıktaki kasaba günümüzde sanatçı ve aristokratların da favori tatil beldeleri arasında. Zamanında Churchill, Emile Zola, Guy de Maupassant, Flaubert gibi birçok ünlü kişinin de Menton’da tatil yaptığı söyleniyor.

Yazarlar, ressamlar, futbolcular ve daha birçok ünlü şahsiyetin gözdesi olmasına rağmen Menton genellikle öyle dünyaca ünlü yıldızların katıldığı çok şaşalı kutlamalara, gösterilere, partilere ev sahipliği yapmıyor. Sakin bir cazibesi var.

Nice seyahatinizde zaman bulursanız bu özel Orta Çağ kasabasını da mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

9. Villa Ephrussi de Rothschild

Villa Ephrussi de Rothschild Nice çevresinde gezilecek yerler

Nice’den yola çıkıp yaklaşık 20 dakika içinde gidebileceğiniz çok ihtişamlı, tarihi ve etkileyici bir yapı Villa Ephrussi de Rothschild. Hikayesinin yanı sıra villanın içi ve bahçeleri de gezginler üzerinde büyülü bir hava yaratıyor.

Villa Ephrussi’nin hikayesi tanınmış sanat koleksiyoneri ve bankacı bir baronun kızı olan Beatrice Ephrussi de Rothschild’e dayanıyor.

19. yüzyılda yaşayan Beatrice Ephrussi tam bir sanat aşığı, başta porselen olmak üzere çeşitli koleksiyonları bulunuyor ve tutkulu şekilde pembe gül aşığı. En sevdiği rengin de pembe olduğu söyleniyor, zaten bu durum inşa ettirdiği villanın birçok bölümünde gözler önüne seriliyor.

Beatrice Ephrussi’nin isteği doğrultusunda yaptırılan villanın dış cephesi ve iç dekorasyonundaki birçok yer pembe renkli. Villada koleksiyonunun sergilendiği porselen oda, Gablon Salonu, Fragonard Salonu, hayvanlar için ayrılan oda gibi ilgi çekici birçok bölüm ziyarete açık.

Beatrice Ephrussi villası için dünyanın dört bir yanından paha biçilmez değerde eşyaları trenle Fransa’ya getirtmiş. İçlerinde Roma sütunları, çok pahalı heykeller-tablolar, Louis XVI. dönemden kalma mobilyalar bulunuyor.

Beatrice Ephrussi villasını İtalyan stilde inşa ettirmiş. Denize hakim konumu villaya harika bir manzara sağlıyor. İhtişamlı villanın içini gezmesi çok keyifli ama büyük ihtimalle olağanüstü güzellikteki tematik bahçelerinden daha fazla zevk alacaksınız.

Şelaleler, göletler, yüz yıllık çeşit çeşit ağaçlar, fıskiyeler, heykeller, merdivenler ve daha birçok etkileyici özellikleri ile tematik bahçeler gezginleri masalsı bir dünyanın içine çekiyor.

Ephrussi’nin enfes güzellikteki bahçeleri Fransız, İspanyol, Japon, Taş, Egzotik, Gül, Provençal, Florentine temaları ile yaratılmış. Bu bahçelerde keşfedilecek o kadar çok şey var ki zamanın nasıl geçtiğini unutuyorsunuz.

10. Cagnes-sur-Mer

Cagnes sur Mer Nice çevresinde gezilecek yerler

Nice çevresinde gezilecek yerler listesinin son sırasında ise Cagnes-sur-Mer bulunuyor. Nice’den 20 dakika içinde ulaşabileceğiniz şirin kasaba aynı zamanda Saint Paul de Vence’e de 7 km’lik bir mesafede.

Fransız Rivierası’nın ünlü tatil beldeleri arasında olan kasabanın 3,5 km uzunluğunda masmavi Akdeniz suları ile bütünleşen bir kumsalı bulunuyor.

Cagnes-sur-Mer tertemiz havası ve doğal güzellikleri ile içinizi ısıtıyor. Otantik ve sakin bir enerjisi var. Kasabada turistik açıdan öne çıkan bazı yerler arasında ise tarihi kiliseler, katedraller, kale, Haut de Cagnes ve Eglise Saint Pierre yer alıyor.

Çok sayıda gezgin Nice seyahatini çevresindeki popüler Cote d’Azur kasaba ve şehirleri ile tamamlıyor. Cagnes-sur-Mer de bunlar arasında; mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Nice Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Nice gezilecek yerler harita konumları
Nice gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Nice gezginlerinin gereksinim duydukları anda kolaylıkla yararlanabilmeleri amacıyla bir Google haritası hazırladım. Google Maps üzerinde Nice gezilecek yerler listesindeki her bir noktanın konumunu işaretledim. Haritayı seyahatiniz süresince ne zaman isterseniz cep telefonu veya tabletleriniz üzerinden pratik şekilde açabilirsiniz.

Haritada listedeki her bir turistik noktanın konumunu bulabileceğiniz gibi Nice’deki bazı önemli alışveriş ve konaklama tesislerinin de yerlerini görebilirsiniz. Haritayı açmak için tıklayın.

Nice Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Nice gezi rehberi otel tavsiyeleri
3 yıldızlı ibis Styles Nice Centre Gare uygun fiyatlı konaklama yapabileceğiniz temiz bir yer…

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Nice küçük yüz ölçümüne rağmen konaklama için ideal 5 farklı bölgeye sahip. Kentteki gezginler kendi beklentilerine, gezi planlarına, bütçelerine göre birçok seçeneği değerlendirme fırsatı buluyor.

Nice gezilecek yerler listesindeki noktalara yakın bölge ve otellerde konaklamak zamanınızın yanı sıra bütçenizi de daha iyi ayarlamanıza destek olacak.

Nice konaklama alternatifleri ile ilgili çok daha detaylı olarak hazırladığımız içeriğe de göz atarsanız size oldukça fayda sağlayacak ekstra bilgiler edinebilirsiniz. Dileyenler Nice’de nerede kalınır? isimli yazımızı da okuyabilir.

İşte Nice’de konaklayabileceğiniz ideal 5 bölge:

 1. Nice’e ilk defa gelenler için yürüyerek birçok yeri keşfetme fırsatı sunan Vieux Nice
 2. Popüler sahil yolu ve canlı mekanları ile romantik bir atmosfere sahip Promenade des Anglais
 3. Bol eğlence ve alışverişi aynı noktada birleştiren Jean-Medecin
 4. Nispeten biraz daha sakin, gözlerden uzak bir tatil için Le Port
 5. Ekonomik konaklama seçenekleri araştıranlar için Gambetta

Görüldüğü gibi Nice kenti konaklama bölgeleri açısından birçok avantajlı seçenek sunuyor. Ayrıca oteller için araştırma yapıyorsanız bu alanda da beklentilerinizi karşılayacak birçok alternatif bulacağınızı söyleyebilirim.

Ben son Nice seyahatimde tren istasyonu üzerinden Milano’ya geçtim. Bu yüzden istasyona yakınlık benim için önemli bir kriter olduğundan tercihimi 3 yıldızlı ibis Styles Nice Centre Gare adlı otelden yana kullandım. Fiyat/performans olarak çok memnun kaldığım otelin odaları oldukça büyük ve temizdi. Göz atabilirsiniz.

Bu tesis dışında merkezde güzel bir yer arayanlar için 4 yıldızlı Mercure Nice Promenade Des Anglais ile biraz daha lüks arayanlar için 5 yıldızlı Boscolo Exedra Nice & Spa adlı tesisleri önerebilirim.

Nice’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Nice gezi rehberi ulaşım araçları

Nice, küçük bir şehir olduğu için gezginlerin trafik ve ulaşım konusunda en rahat ettikleri yerler arasında bulunuyor. Gezilecek yerler listesindeki çoğu turistik nokta birbirine yürüme mesafesinde olduğundan toplu taşımaya bile birçok kez gerek kalmıyor.

Nice yürüyerek dolaşması oldukça keyifli olan şehirler arasında. Ayrıca yabancı bir şehri en iyi keşfetme yöntemlerinden biri olarak Nice’de uzun yürüyüşler yapmak turistler için de son derece popüler bir aktivite. Nice’e gelen birçok turist özellikle Promenade des Anglais’de keyifli bir yürüyüş yapmadan dönmek istemiyor.

Yürüme dışında şehirde dolaşmanın diğer yollarına gelecek olursak en popüler iki ulaşım aracı otobüs ve tramvaylar. Bu iki toplu taşıma aracı ile Nice’in hemen her yerine erişim sağlanabiliyor.

Gece yarısından sonra gezginler Noctambus denilen otobüslerden faydalanıyor. Sabahın erken saatlerine kadar otobüs bulmak mümkün.

Gezginler Nice’de ilk olarak Nice Cote d’Azur Havaalanı’na iniş yapıyor. Havalimanı deniz kenarında ve şehir merkezine yaklaşık 7 km’lik bir mesafede.

Nice Havalimanı’ndan şehir merkezine tramvay, otobüs, tren, taksi, özel araç ve transfer hizmetleri ile kısa süre içinde gidilebiliyor. Nice havaalanı ulaşım rehberi için linke tıklayarak her bir araç hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Nice’de Ne Yemeli?

Nice gezi notları yeme içme

Güney Fransa’nın incisi Nice, Akdeniz yemeklerinin ağırlıkta olduğu keyifli bir mutfağa sahip. Sahil kenti olmasının yanı sıra harika manzara ve birbirinden güzel restoranları ile de ün yapan Nice’de tabii ki deniz ürünleri popüler yemekler listesinin başında geliyor!

Nice’de Fransız yöresel yemekleri ile birlikte İtalyan mutfağının da yoğun etkisi görülüyor. Fransız ve İtalyan yemeklerini çok seviyorsanız Nice’de keyfinize keyif katacak birçok menü ile karşılaşıyorsunuz. Özellikle deniz ürünlü pizza ve makarnalar birçok turistin favorisi!

Şehirde her damak tadına uygun lezzet bulmak mümkün. Gezginler çoğunlukla yöresel Fransız yemeklerine yönelse de isteyenler için birçok restoran ve kafede çeşitli dünya mutfaklarından lezzetler de sunuluyor.

Nice denilince akla gelen dondurma ve macaron tatlılarını da unutmayalım! Bu ikili yerel halkın en sevdikleri tatlılar arasında yer alıyor.

Peki, Nice’e gittiğinizde hangi yemekleri tatmalısınız? Size en popüler Nice yemeklerinden oluşturduğum bir öneri listesi sunuyorum. Tabii ki listede yöresel Fransız lezzetleri ön planda. İşte Nice’in en popüler yemekleri:

 1. Salade Niçoise
 2. Pissaladiare
 3. Socca
 4. Daube
 5. Pan-Bagnat
 6. Ratatouille
 7. Tapenade
 8. Magret de Canard
 9. Fransız Peyniri
 10. Dondurma
 11. Macaron
 12. Fransız Usulü Patates Kızartması
 13. Balık çorbası
 14. Tarte Tropezienne

Not: Eğer yurt dışında yeme içme konusunda siz de bizim gibi hassassanız listede adı geçen yemeklerin içerikleri konusunda dikkat edebilirsiniz. Çünkü yöresel yemeklerde helal kesim olmayan et dışında domuz eti de kullanılıyor olabilir.

Nice’de Alışveriş için Nereler Gezilir?

Nice gezi notları Çiçek Pazarı

Nice, Paris gibi çok sayıda alışveriş olanağı sunan bir şehir değil ancak yine de bazı popüler alışveriş yerleri ile gezginleri tatmin etmeyi başarıyor.

Nice’de AVM kültürü de çok gelişmiş değil ancak merkezde birkaç tane gezebileceğiniz alışveriş merkezi bulunuyor. AVM dolaşmayı sevenlerdenseniz Nice bu konuda sizi pek memnun etmeyebilir.

Şehrin en popüler ve keyifli alışveriş yerleri genellikle caddeler ya da caddeler üzerinde açılan pazarlar. Cours Saleya ismindeki ünlü çiçek pazarı, İngiliz Kaldırımı olarak da isimlendirilen meşhur sahil yolu Promenades des Anglais, yöresel yiyeceklerden ürünlere kadar çok sayıda çeşit bulunan Vieux Nice kentin popüler alışveriş merkezleri arasında.

Biraz daha uygun fiyatlarla alışveriş yapmak isteyenler içinse önerim Jean Medicine. Alışverişin Nice’deki bir diğer adresi ise Massena Caddesi. Trafiğe kapalı olması ekstra konfor sunuyor.

Aşağıda Nice’de alışveriş için nereler gezilir? sorusunun cevabını bulabileceğiniz mini bir liste paylaşıyorum:

 • Cours Saleya
 • Vieux Nice
 • Promenades des Anglais
 • Massena Caddesi
 • Jean Medicine
 • Nice Etoile
 • Galeries Lafayette
 • Gare du Sud

Nice’de Akşam Gezilecek Yerler

Nice gezi notları akşamturu

Nice’in çekiciliği yalnızca gündüz saatleri ile sınırlı değil. Bir sahil kenti olması nedeniyle çoğunlukla deniz turizmi, kum ve güneş keyfi ön planda olsa da akşam saatlerinde de şehirde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nice akşamlarında gezebileceğiniz yerler ile ilgili aşağıdaki listeye bir göz atmanızı öneririm. Gerçi akşamları Nice’in hemen her yanı güzel; her köşesi gezilesi. Yine de ben bir liste hazırladım; umarım seyahatinizde yardımcı olur:

 • Promenade des Anglais (İngiliz Kaldırımı)
 • Vieux Nice
 • Place Rossetti
 • Place Massena
 • Jean Medecin
 • Garibaldi Square
 • Opera di Nice
 • Port Lympia

Nice ve Çevresinde Denize Girilecek Yerler & Plajlar

Nice gezilecek yerler plajlar
Nice şehir merkezindeki Promenade des Anglais boyunca denize girebilirsiniz…

Nice’in tam bir deniz tatili şehri olduğunu yazı boyunca vurguladık şimdi sıra geldi biraz o meşhur plajlarından bahsetmeye. Nice merkezinde de çevresinde de çok sayıda güzel plajlarla çevrili. Halk plajlarının birçoğu merkezde yer alıyor.

Plajların neredeyse hepsi mavi bayraklı; tertemiz ve masmavi bir deniz çıkıyor karşınıza. Belki bazılarınız için hayal kırıklığı yaratabilecek bir özellik ise kumsalların birçoğunun kumlarla değil çakıl taşları ile kaplı olması. Bunun nedeni de yakınlardaki Nice Havaalanı. Plajlardan gelen kumlar havaalanına doğru uçtuğu için çeşitli zorluklar ortaya çıkıyormuş.

Dolayısıyla Nice çevresindeki plajların merkezdekilere göre daha kumluk olması bazı gezginlerin denize girmek için bu bölgeleri tercih etmesinin de başlıca nedenlerinden biri.

Nice’in popüler plajlarından bir liste hazırladım ama eminim bu deniz cennetinde daha birçoğunu kendiniz de keşfedebilirsiniz. İşte en güzel Nice plajları:

 1. Kumlarla kaplı, Cannes’a yakın ve mavi bayraklı Juan Les Pins
 2. Gezginlerin gözdelerinden; mavi bayraklı ve çoğunlukla denizi dalgasız Antibes
 3. Özellikle şarapları, güzel yemekleri ile meşhur Blue Beach
 4. Şehirdeki en kaliteli plajlardan biri olarak değerlendirilen, yüzmek ve yemek için ideal Castel Beach
 5. Kristal berraklığındaki denizi ile büyüleyen Coco Beach
 6. Hem özel hem de halk plajı bölümleri bulunan Opera Beach
 7. Çevresinde birçok restoranın da bulunduğu temiz ve konforlu Florida Beach

Bunun dışında Nice şehir merkezinde sahilde yer alan Promenade des Anglais boyunca denize girebileceğiniz birçok güzel plaj var. Sahil yapı olarak Antalya’daki Konyaaltı’na çok benziyor…

Özet Olarak Nice’de Nereler Gezilir?

Nice gezilecek yerler blog

Nice gezilecek yerler içeriğinde başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinde ün yapmış popüler çekim merkezlerini, şehrin çok yakınındaki meşhur Fransız Rivierası bölgelerini ve tabii ki birbirinden etkileyici Nice plajlarını paylaştım.

Nice Güney Fransa’nın ve Akdeniz kıyılarının en keyifli tatil yerlerinden biri; üstelik küçük olmasına rağmen bu kadar çok güzelliği sınırları içinde saklıyor. Son olarak siz de aşağıdaki gibi bir gezi listesi hazırlarsanız her yanı güzelliklerle çevrili bu şehirde çok daha doyumlu bir seyahat geçirebilirsiniz:

 1. Vieux Nice
 2. Promenade des Anglais
 3. Parc de la Colline du Chapeau
 4. Cours Saleya
 5. Place Massena
 6. Musee Matisse
 7. Musee National Marc Chagall
 8. Cathédrale Orthodoxe Saint Nicolas
 9. Avenue Jean Medicine
 10. Musée d’art moderne et d’art contemporain

Siz de Nice gezilecek yerler listesi hakkında fikir ve önerilerinizi paylaşmak ister misiniz? Deneyim ve görüşlerinizi, varsa eklemek istediklerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Son olarak Nice gezi rehberi ve Nice’de ne yapılır? başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneriyorum. İki içerikte de Nice seyahatinizi çok daha verimli kılacak ve size ihtiyacınız olduğu anda fikir verebilecek detaylı bilgiler sunuluyor.

Nice’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Nice gezi blog rehberi

Nice’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Nice’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Nice’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Vieux Nice, Promenade des Anglais, Cours Saleya, Place Massena, Musee Matisse, Musee National Marc Chagall, Avenue Jean Medicine, Parc de la Colline du Château vb. bulunuyor.

Nice’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Nice’de ücretsiz gezebileceğiniz yerlerden bazıları Notre Dame de Nice Bazilikası, Bibliothèque Louis Nucéra, Vieux Nice, Promenade des Anglais, Place Massena, Jean Medicine, Course Saleya’dır.

Nice’deki en ünlü müzeler hangileri?

Nice’deki ünlü müzeler Musee Matisse, Musee National Marc Chagall, Musée d’Art moderne d’Art et Contemporain, Massena Museum, Musee des Arts Beaux de Nice’dır.

Nice’de kaç gün kalmalı?

Nice’de en az 3 gün kalmak özellikle tarihi yerleri, önemli yapıları ve sanat galerilerini görmek için yeterlidir. Plajları gezmek içinse minimum 7 gün kalmanız önerilir.

Nice’e ne zaman gitmeli?

Nice şehri yılın her dönemi için ziyarete uygun olsa da turist yoğunluğu daha çok yaz aylarındadır.

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele otobüs, tramvay, taksi, tren ve özel/transfer araçları ile gidilir.

Nice’de nerede kalmalı?

Nice’de kalmak için ideal yerler Vieux Nice, Promenade des Anglais, Le Port, Jean Medicine ve Gambart’tır.

“Nice Gezilecek Yerler – En Güzel 34 Yer” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba
  Öncelikle bu faydali yazı için tesekkurler. Bir sorum vardi;eğer gittiyseniz Montpellier, Sète plajlari ile benzerlik taşiyor mu Nice plajlari ?
  Şimdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
 2. Temmuz 2022 Nice gidip 2 hafta kalacağız.
  Cok güzel ve detaylı bilgiler ile fotoğraflar çok faydalı olacak.Gitmeden gezdik Nice ‘i sayenizde 🙂
  Cok tesekkurler …Elinize sağlık…Bol bol gezin ve paylaşın.

  Cevapla

Yorum yapın