Nieuwe Kerk Amsterdam

Nieuwe Kerk, Amsterdam şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alan, Amsterdam’ın ikinci cemaat kilisesidir. Oude Kerk cemaatinin sayıca artmasının ardından 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Meryem Ana ve Azize Caterina’ya adanan kilise Oude Kerk’ten ayrılması için Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) adını almıştır.

Tarih boyunca birçok kez yangın çıkan kilisede birçok kez tadilat geçirilmiştir. Alterasyondan sonra eski görünümünü kaybeden yapı günümüzdeki haline 1650 yılından sonra ulaşmıştır.

Kilisenin yanındaki Koninklijk Paleis’in Kraliyet Sarayı’na dönüştürülmesinin ardından 1814 yılından bu yana tüm Hollanda hükümdarlarının taç giyme törenleri burada düzenlenmiş olup yapı, günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Nieuwe Kerk
Nieuwe Kerk

Niuwe Kerk’in ziyaret gün ve saatleri burada yapılan geçici sergilere göre değişmektedir. Yapı ziyarete iki sergi arasında tamamen kapalıdır. 1645 tarihli Jacob van Campen’in eseri olan Büyük Org, 1664 yılında Albert Vinckenbrinck tarafından yapımı 15 yılda tamamlanmış olan Oyma Vaiz Kürsüsü ve Rombout Verhulst’un De Ruyter’ın anısına yaptığı Michiel de Ruyter’in Mezarı (1607-76) Nieuwe Kerk’teki en önemli bölümler arasında yer alır.

Nieuwe Kerk Jan van Galen
Jan van Galen

Kilisenin karşısında şehrin ünlü müzelerinden olan Madame Tussauds Müzesi yer almaktadır. Eğer uygun bir sergi dönemine denk gelirseniz şehrin en ünlü yapılarından olan Nieuwe Kerk’i Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Nieuwe Kerk Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Dam Meydanı, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım seçenekleri: Dam (4, 9, 16, 24); Dam/Paleisstraat (14); Dam/RaadHuisstraat (1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17)
  • Ziyaret Bilgileri: Sadece sergiler sırasında açık.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretli.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın