Booking.com
Nieuwmarkt & Waag

Nieuwmarkt, Amsterdam’ın ünlü Kırmızı Fener Mahallesi’nin uzak tarafında yer alan şehrin en önemli sokak pazarlarından birinin kurulduğu bir meydandır. Bölgede, belediyenin tartım evi olmadan önce 1480’lerde şehrin takviyeli kapılarından biri olarak hizmet veren çok kuleli, zevkli bir bina olan Waag yer almaktadır. Geçmişteki idamlar burada yapılırken bina, 1617 yılında köylülerin ürünlerini tarttırdıkları ve buna göre vergi ödedikleri bir tartım evine dönüştürülmüştür. Tartım evinin 19. yüzyılın başında kapanmasının ardından itfaiye evi olarak kullanılmıştır, günümüzde ise yapının içerisinde bir kafe yer almaktadır.

Waag’ın hakim olduğu Nieuwmarkt ise 15. yüzyıldan bu yana Pazar yeri olarak kullanılan geniş bir meydandır. Günümüzde hala her cumartesi meydanda organik Pazar kurulur. Kentin 17. yüzyıldaki büyümesi sırasında Nieuwmarkt adını alan ve günümüzdeki boyutuna ulaşan meydan, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma sivri çatılı evlerle çevrilidir.

Nieuwmarkt & Waag Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Nieuwmarkt, Amsterdam
  • Ulaşım: “Nieuwmarkt” metro durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Antika Pazarı: Mayıs-Eylül Pazar 09.00-17.00. Organik Ürünler Pazarı Cumartesi 09.00-17.00
PAYLAŞ
Önceki makaleNoorderkerk
Sonraki makaleWesterpark
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın