Noorderkerk Amsterdam

Noorderkerk, Amsterdam’ın önemli dini yapılarından birisidir. Şehrin ünlü bölgelerinden Jordaan’daki yoksul yerleşimciler için açılan Kuzey Kilisesi, kentin ilk Yunan haçı planına sahip kilisesidir. Yapımına tasarımcısı Hendrick de Keyser’in ölümünden 1 sene önce, 1621 yılında başlanan kilise, oğlu Peter’in gözetiminde 1623 yılında tamamlanmıştır.

Bölgedeki yoksullar için inşa edilen kilise, Amsterdam’ın en alçak kulelerine sahip, sade, tuğla bir binadır. Günümüzde Noorderkerk halen kalabalık bir Kalvenci (16. yüzyıl başlarında ortaya attığı görüşlere dayanarak kurulan bir Hıristiyanlık mezhebi) cemaatine sahiptir ve Jordaan’ın işçi sınıfını anımsatacak pek çok özellik taşır.

Kilise girişinin yanında, birbirine bağlı üç figürden oluşan bir heykelin yazıtındaki “Birlik Güçtür” yazısı dikkat çeker. Bu yazı 1934 yılında yaşanan Jordaanoproer olaylarına gönderme yapar.

Noorderkerk Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Noodermarkt 44-48, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Marnixplein (3, 10)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi, Perşembe, Cumartesi 11.00-13.00 (ayrıca öğleden sonra konserleri ve Nisan-Ekim : Çarşamba 11.00-15.00, Pazar 12.00-17.30)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın