Noordermarkt Amsterdam

Noordermarkt, Amsterdam’ın eski ve ünlü sokak pazarlarından biridir. Nooderkerk civarında, 1627 yılından bu yana kurulan bu pazarda, çeşitli gereçler ve eski kıyafetler satılırdı. Şehrin bu tarihi geleneği günümüzde halen pazartesi sabahları burada kurulan pazar ile devam etmektedir.

Pazarın bulunduğu bu bölge aynı zamanda 18. yüzyıldan bu yana mefruşatçıların da merkezidir. Westerstraat’ta pazartesi sabahları öğlene kadar kurulan antika ve ev eşyaları pazarında; perdelerden düğmeye kadar her şeyi bulabilirsiniz. Cumartesi sabahları küçük kuşlar pazarı ve saat 10.00’da sebze, meyve bulabileceğiniz pazar kurulur.

Burası aynı zamanda, 1934 yılında, Büyük Bunalım sırasında hükümetin işsizlik sigortasını kesmesi yüzünden meydana gelen kanlı Jordaanoproer ayaklanmasının anısına yapılan üç heykele ev sahipliği yapmaktadır.

Noordermarkt Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Noordermarkt, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Marnixplein (3, 10)
  • Ziyaret Bilgileri: Genel Pazar: 09.00-13.00. Boerenmarkt (Organik Pazar): Cumartesi 09.00-17.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın