Nou Camp Stadyumu (Camp Nou), Barselona’nın dünyaca ünlü futbol takımı F.C Barcelona’nın maçlarını oynadığı stadyumudur. 1957 yılında Francesc Mitjans’ın tasarımına uygun olarak yapılan Nou Camp 1981 ve 1998 yıllarında yenilenmiş olup stadyumun resmi seyirci kapasitesi 98.722’dir. Stadyumun en çok ilgi çeken bölümlerinden biri kulübe ait anıların ve kupaların sergilendiği ve bir hediyelik eşya mağazasının da yer alığı iki katlı müzedir (Museu del FC. Barcelona).

Özellikle futbol tutkunlarının mutlaka görmesi gereken Museu del FC Barcelona’da futbol takımı hakkında birçok bilgiye ulaşabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Müzeyi gezmeye başlamadan önce dilerseniz yaklaşık 5€ karşılığında Audio Guide (sesli rehber) kiralayabilir, müzede yer alan objeler hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Maalesef Audio Guide’da Türkçe dil seçeneği yer almıyor.

Nou Camp Stadyumu Barselona
Nou Camp Stadyumu, Barselona

Müze 9.uncu girişin altındadır ve kupalar, madalyalar, fotoğraflar, önemli ünlü maçların görsel işitsel şovlarını ve özellikle bu kulübün politik bir araç olan ve Katalanların toplanma yeri olan sıra dışı tarihi dâhil olmak üzere ilk başlangıcından günümüze kadar futbol tarihinin hatırlanmaya değer etkileyici belgesellerini ihtiva eden göz kamaştıran bir sergisi vardı.

Barcelona futbol takımı müzesi
Barcelona futbol takımı müzesi

Müze ve stadyum gezisi boyunca  misafir soyunma odası, duşlar, koridorlar, saha çıkış tüneli, basın tribünü, kapalı tribün vb gibi en önemli noktaları dilediğiniz gibi gezebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Özellikle tribün ses efektlerinin verildiği sahaya çıkış tüneli çok etkileyici. Dilerseniz Nou Camp Müzesi’nin çıkışına doğru dilediğiniz futbolcu ile fotomontaj fotoğraf çektirebilirsiniz. Fotoğraf çektirmek ücretsiz, eğer beğenmezseniz fotoğrafı almak zorunda değilsiniz. Beğenip satın almak isterseniz fotoğraf bedeli 12 Euro.

Nou Camp Müzesi 6
FBC Museum, Nou Camp Stadyumu, Barselona

Özellikle futbol tutkusu olan gezginler eğlenceli vakit geçirmek için Nou Camp Stadyumu ve Müzesi’ni Barselona gezilecek yerler listelerine ekleyebilirler.

F C Barcelona futbol takımı müzesi, Barselona
FB Museum, Barselona

Nou Camp Stadyumu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Avda de Aristides Maillol, Barselona
  • Ulaşım: “Maria Cristina” ya da “Collblanc” metro duraklarında inerek stadyuma ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.30 (Nisan-Ekim başı 20.00’ye kadar) Pazar 10.00-14.00
  • Giriş Ücretleri: 17€

Barselona Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın