Barselona Müzesi Camp Nou stadyumu ziyaret bilgileri

Nou Camp Stadyumu. Futbolla çok ilgim yoktur ama seyahatlerimde kendimi sadece müze ve tarihi yapılarla sınırlamam.

Gezdiğim şehrin kültürel hayata katkılarını, sportif anlamdaki başarı ve popülaritesini de göz ardı etmeden, en önemli yerlerini görmeye çalışırım.

Zaten, eğer bir kenti tarihiyle, sanatıyla, sosyal ve kültürel hayatıyla yakından ve gerçekten tanımak istiyorsanız orayı popüler kılan detaylardan da hiçbirini atlamamak lazım. Ki Barselona’daki Nou Camp Stadyumu da bunlardan biri.

Zamanında Maradona, Romario, Ronaldinho ve Ronaldo gibi efsanelerin oynadığı, bugün Messi ve takım arkadaşları gibi efsanelere ev sahipliği yapan Barselona Futbol Kulübü’nün stadyumu Camp Nou işte sadece bu sebeplerle bile görmeye değer bir yer.

Kulüp yöneticileri de sağ olsun hem stadyumda yer alan müze sayesinde hem de stadyumu sadece maç günleri değil, diğer günlerde turistik ziyaretlere de açarak bu açıdan fazlasıyla girişimci.

O yüzden ben de, yakınlarda Barselona’ya gidecek olan futbol veya Barselona Futbol Kulübü fanlarına, ya da benim gibi gittiği şehri en ince detayına kadar tanımak isteyenlere yardımcı olmak adına Nou Camp Stadyumu hakkında ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri içeren bir rehber hazırlamak istedim. Hazırsanız başlıyorum….

Nou Camp Stadyumu Tarihi

Camp Nou stadyum turu, maç izle

1957 yılında FC Barcelona’nın Legia Warsaw ile yaptığı maçla açılışı yapılan stadyumun inşası 1954 yılında başlamış.

Aslında burada önceleri Camp de Les Corts Stadyumu bulunuyormuş ancak kapasitesi artık yetersiz kaldığı, o stadyumu da genişletme olanağı bulunmadığı için yıkıp yenisini yapmayı tercih etmişler ve bugünkü Nou Camp Stadyumu ortaya çıkmış.

İlk etapta 80 bin seyirci kapasiteli olarak yapılan stadyumun adı o yıllarda Estadi del FC Barcelona imiş. 1982 Dünya Kupası için 120 bin kapasiteli olacak şekilde genişletilen stadyumun adı da zamanla Nou Camp Stadyumu olarak kalmış. Ki bu dünya kupasının Belçika ve Arjantin arasında oynanan açılış maçı yanında, Nou Camp Stadyumu ikinci grupta üç maça ve yarı final maçına da ev sahipliği yapmış.

Camp Nou tarihinde sadece 82 Dünya Kupası ile anılmıyor elbette. 1989 yılındaki UEFA Şampiyonlar Ligi Final Maçı da stadyum tarihçesinin mihenk taşlarından. AC Milan ve FC Steatua arasında oynanan bu UEFA Şampiyonlar Ligi maçından sonraki mihenk taşı ise 1999 yılında Manchester United ile FC Bayern arasında oynanan Şampiyonlar Ligi Final Maçı.

Elbette tüm bu efsanevi şampiyonalar ve final, yarı final maçları sırasında Nou Camp stadyumu da mimari açıdan gelişmeye devam etmiş.

90’ların başında yapılan renovasyon (ayakta maç seyredilen alanların koltuklu alana çevrilmesi) ile stadyumun kapasitesi fazlasıyla düşmüş ama bir yandan da saha zemininin alçaltılmasıyla yeni yerler açılmış ve kapasite düşüşü biraz dengelenmiş, sonucunda bugünkü 100 bine yakın kapasiteye ulaşmış.

Nou Camp Stadyumu bugün FC Barcelona maçları yanı sıra EUFA ve Şampiyonlar Ligi’nin önemli karşılaşmalarına ev sahipliği yaparak spor severlerin gönlündeki yerini koruyor, biz gezginlere de nefes kesici anılarla dolu bir turistik destinasyon sunuyor.

Nou Camp Stadyumu Hakkında Bilgiler & Barcelona FC Müzesi

Nou Camp Stadyumu turu, maç biletleri

Tam olarak 99.786 seyirci kapasiteli Nou Camp Stadyumu bu haliyle Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise onbirinci büyük stadyumu.

Haftanın her günü turistik ziyaretlere açık olan stadyum misafirlerine Camp Nou Experience isimli bir tur da sunuyor.

Yaklaşık 1,5-2 saat süren tur boyunca sesli rehber (ses kaydı) eşliğinde stadyumun soyunma odaları, yeşil sahası ve VIP tribünleri ziyaret ediliyor ancak tur burada bitmiyor.

Bir zamanlar Ronaldo’nun Maradona’nın antrenman yaptığı, binlerce seyirci önünde efsanevi oyunlarını oynadıkları yeşil saha ve stadyumun diğer bölümleri dışında Camp Nou Müzesi de turun önemli duraklarından.

Yılda 1,2 milyon ziyaretçi ile, Picasso Müzesi’nden sonra Barselona’dan en çok ziyaret edilen ikinci müze olan Camp Nou Müzesi, ya da resmi adıyla Barcelona FC Müzesi 1984 yılında kurulmuş.

Stadyumla bitişik olan müze 3 kattan ve “Tarihi Müze“, “Futbol Sanatı Koleksiyonu” ve “Geçici Sergiler” isimli bölümlerden oluşuyor.

Kulübün çeşitli şampiyonalarda kazandığı kupalar Tarihi Müze Bölümü’nde sergileniyor. Ki isterseniz Şampiyonlar Ligi Kupası’nı tutarak fotoğraf bile çektirebilirsiniz. Yine bu bölümde yer alan interaktif cam ekran sayesinde kulübün tarihçesini oluşturan fotoğraflar, videolar ve görseller de fazlasıyla açıklayıcı bilgiler sunuyor.

Bu kısım aynı zamanda kulübün “More Than A Club – Bir Kulüpten Daha Fazlası” cümlesiyle ifade edilen mottosunu en iyi açıklayan yer. Barselona Futbol Kulübü’nün tarihindeki Katalan siyaseti ve Diktatör Franco Dönemi’ndeki anifaşist direnişi bunun en güzel örneği.

Futbol Sanatı Koleksiyonu Bölümü ise Ünlü İspanyol Ressam Joan Miro’nun posteri, Salvador Dali taş baskısı ve Antoni Tapies’in 1999 yılında kulübün 100. Kuruluş yıl dönümü için yaptığı resim gibi sanat eserlerine sahip.

Nou Camp Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi’ni bant kaydı rehberle gezebilirsiniz ancak daha fazla bilgi edinmek isterseniz biraz fiyat farkı karşılığında canlı rehberle gezmek de mümkün. Ki fiyat bilgilerinin yazının devamında vereceğim.

Bu arada, Nou Camp Stadyumu turu sırasında biraz atıştırmak veya oturup dinlenmek isterseniz 9 no’lu girişteki Pans and Company ve La Carpa gibi seçenekler mevcut.

Nou Camp Stadyumu Nerede? Nasıl Gidilir?

Camp Nou Stadyumu nerede
Camp Nou Stadyumu’nun harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Barselona’nın doğusunda, tarihi şehir merkezinden 5 kilometre kadar mesafede yer alan Nou Camp Stadyumu’na her türlü toplu taşıma ile ulaşım mümkün ancak en konforlusu da metro. Seçenekler şöyle:

Metro tercih ederseniz; Line 3’ binerek Les Corts veya Maria Cristina İstasyonları’nın herhangi birinde, Line 5’e binerek Badal veya Collblanc İstasyonları’nın herhangi birinde inebilirsiniz. Tüm bu istasyonlardan Nou Camp Stadyumu’na yürüyüş 5-10 dakika arasında sürüyor.

Otobüs tercih ederseniz; 75 no’lu otobüse binerek Estadi del Futbol Club Barcelona Durağı’nda, H8 no’lu otobüse binerek Les Corts Durağı’nda, 113 no’lu otobüse binerek Mini-Estadi veya Palau Blaugrana Durakları’ndan birinde inebilirsiniz.

Turistik hop on hop off otobüslerini kullananlar da Cam Nou Durağı’nda inebilirler.

Nou Camp Stadyumu Güncel Giriş Ücretleri

Nou Camp Stadyumu Barselona tarihi

Nou Camp Stadyumu turları için birkaç alternatif var. Şöyle:

Basic Tour denilen, stadyum gezisi ve müzeyi içeren turun ücreti gişede 29,50 Euro, internette 26 Euro. Aynı turun rehber eşliğinde olanı ise 45 Euro.

Yine aynı turun “sanal gerçeklik” içeren versiyonu da gişede 38,50 Euro, internette 35 Euro.

Biletleri internetten satın almak isteyenler için resmi web sitesi inkinei de tıklayabilir.

Nou Camp Stadyumu Ziyaret Gün ve Saatleri

Nou Camp Stadyumu 1 Ocak ve 25 Aralık dışında yılın her günü turistik ziyaretlere açık. Ziyaret saatleri ise:

Kış aylarında 09:30 – 18:30, Yaz aylarında 09:30 – 19:30. Sadece Pazar günleri (yaz ve kış fark etmeksizin) kapanış 14:30’da.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın