Nürnberg Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Almanya deyince aklınıza ilk gelen şehirlerden biri olmayacak bekli de Nürnberg. Ama ihtişamlı imparatorluk tarihine şahitlik ettiği kadar, kanla ve acıyla yazılmış yakın tarihe de sahne olan Nürnberg. Fuarları, bitpazarları, nefes kesen yapılarıyla sizi kendisine bağlayacak. Tüm bu ayrıntılar Nürnberg gezi rehberi yazısında…

Nürnberg Gezi Rehberi

Nürnberg gezi rehberi tatili

Almanya’nın endüstri başkenti olan Nürnberg, içerisinde başka bir şehir daha saklıyor. Tipik Ortaçağ ögelerini taşına bu şehir, yalnızca uzak değil yakın tarih açısından da önemli olayları görmüş, yaşamış.

Dilim döndüğünce, Nürnberg gezi rehberi yazımda size, nasıl gideceğinizi, nereleri gezeceğini anlatacağım,  şehirle ilgili tarihinden mutfağına, pek çok ayrıntıyı aktarmaya çalışacağım.

Nürnberg Gezisi Hakkında Bilgiler

Bavyera Eyaletine bağlı olan Nürnberg şehri, bu eyaletin, Münih’ten sonra ikinci büyük şehri. Orta Frankonya adı verilen bölgede bulunuyor.

Pegnitz ve Ren nehirleri ile Main-Tuna kanalı arasında kalan bölgeye kurulmuş olan Nürnberg, Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun merkezi, “Hazine Sandığı”, sanayi devrimi sonrasında ise “Endüstrinin Başkenti” olarak adlandırılmış. Günümüzde 500.000 kişinin yaşadığı şehrin nüfusunun %10 kadarı Türk.

Pegnitz River almanya
Pegnitz River

Hitler’in en kıymet verdiği kent olan Nürnberg bu nedenle II. Dünya Savaşı’ndan en çok yarayı alan şehirlerden biri. Nazi Almanyası yıllarında, Gerek Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun merkezi, gerekse Almanya coğrafyasındaki jeopolitik konumu nedeniyle, dokümantasyon merkezi ve askeri malzeme üretim merkezi olarak belirlendi.

Büyük Nazi Partisi toplantı ve mitingleri burada yapıldı. Hitler’in yeni başkent olarak Nürnberg‘i seçtiği ama bunu gerçekleştirmeye vakti olmadığı da söylenir.

Nürnberg, 2 Ocak 1945 tarihinde Amerikan ve İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından 1 saat bombalanmış ve şehrin %90’ı tahrip olmuştur. Sonraki yıllarda aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. 1940’ların ilk yıllarında çekilmiş fotoğraflarla kıyaslandığında oldukça başarılı bir yenileme olduğu söylenebilir.

Nürnberg gezi rehberi Old Town
Old Town, Nuremberg

Nürnberg yılda yaklaşık 50 fuara ev sahipliği yapan, Siemens, Mann, Michelin gibi dünya devlerinin fabrikalarının bulunduğu elektronikten mekaniğe, optikten otomotive, kırtasiyeden tıp teknolojisine kadar pek çok sektör için merkez sayılabilir.

Her yıl düzenlenen oyuncak fuarı dünyanın en büyüğüdür. Ayrıca saha araştırma şirketlerinin merkezleri de Nürnberg’de bulunmaktadır.

Nürnberg Ulaşım Rehberi

Nürnberg, hem sanayi hem de fuar alanında bulunduğu nokta sebebiyle oldukça hareketli bir havalimanı Albrecht Dürer. İstanbul’dan Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın doğrudan uçuşu var. Ayrıca Lufthansa, AirSerbia, EuroWings, Air Berlin, British Airways gibi firmaların tek ya da iki aktarmalı uçuşları bulunuyor.

Pegasus günde tek sefer yaparken, Türk Hava Yolları yaz sezonunda günde üç, kış sezonunda ise iki uçuş düzenliyor. Antalya ve İzmir’den ise Sunexpress ve Onur Air’in uçuşları var.

Albrecht Dürer Havalimanı’nın yolcusu çok olduğu gibi, önemli bir transit noktası da aynı zamanda. Bu nedenle havalimanında çeşitli kafeler, zincir restoranlar, kuaför, hediyelik eşya mağazası Nürnberg Store), gümrüksüz mağazalar bulunuyor.

Havalimanında pasaporttan geçip, yapılacakları tamamladıktan sonra, artık şehir merkezine inmenin zamanıdır Nürnberg Gezi Rehberi okurları. Havalimanı şehre 8 kilometre uzakta.

Almanya’da toplu taşıma, özellikle metro ve tren çok gelişmiş, bu durum elbette Nürnberg için de geçerli. Havalimanından şehre ulaşmanız için 3 seçenek mevcut:

Birincisi, DB tarafından işletilen metronun, U2 hattına binip, merkez tren istasyonunda (Hauptbahhnof) ineceksiniz. 10 dakikada bir sefer mevcut. İkincisi, 1 numaralı terminalden, VGN tarafından işletilmekte olan otobüslerden, gündüz 32, gece ise N12 numaraya binerek. Üçüncüsü ise taksiye binmek, 15-20 dakikada şehre inmiş olursunuz. Ücreti ise 19,50 €.

Nürnberg ulaşım tren

Şehir içi ulaşıma da ise yine VGN firmasına ait otobüs ve tramvaylar kullanılmakta. 90 dakikalık bilet 3€, 60 dakikalık 1,60€. Günlük bilet 7,90€ ve 6 kişiye kadar kullanılabiliyor.

Haftalık biletlerde de aynı durum geçerli, 6 kişiye kadar kullanımlı ve 25,30€. Araçlara köpek ve bisikletle binilebiliyor. Günlük ve haftalık biletlerde kişi yerine bisiklet ücreti düşülüyor kartınızdan.

Eski şehrin dışına çıkmak için metronun U1, U3, U11 ve U23 hatları kullanılıyor. Biletinizi alırken mutlaka bir toplu taşıma haritası edinin derim.

Nürnberg Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Nürnberg'de gezi rehberi

Nürnberg gezi rehberi boyunca anlatabileceğimiz yer çok 🙂 Mühim olan Nürnberg’de ne kadar vaktinizin olduğu. Şehri gezmeye başlamak için en uygun nokta, Allstadt yani eski şehir.

Görmek isteyeceğiniz pek çok yer burada. Ancak kendisi de başlı başına gezilecek bir yer. Sokak sokak gezebilir, Franconia mimarisine ait, hala yaşamın sürdüğü evleri görebilirsiniz.

St.Lorenzkirche, 80 ve 81 metre yüksekliğindeki iki kulesi, gotik mimarisi ve içerisindeki dönemin ünlü ressamlarının yaptığı freskleri ile görülmeye değer.

Romanesk üslupla yapılan Nürnberg’ in en eski kilisesi St. Sebalduskirche, yıkılan bir sinagogun yerine yaptırılan, eşsiz mimarisi ile Fraunkirche görmeniz gereken yapılar.

Central Square Nürnberg
Central Square, Nuremberg

Kaiserburg Kalesi, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu döneminde 1050-1071 yılları arasında inşa edilmiş. İmparatorluğun çöküşünden sonra neo-gotik üslupla yenilenen bu kale sizlere ayrıca şehrin müthiş bir panoramik fotoğrafını da sunacak.

Kaiserburg Nürnberg
Kaiserburg
Nürnberg gezi rehberi
Kaiserburg’dan şehir manzarası

14. yüzyılda, Veba salgını sırasında, Pegnitz Nehri üzerine yaptırılan Heilig-Geist-Spital (Kutsal Ruh Hastanesi) uzun yıllar boyunca çocuk, yaşlı ve düşkünlere hizmet vermiş.

16. Yüzyıla kadar genişletilen bu yapı zamanının en büyük dini sağlık merkezi halini almış. Bugün müze olarak hizmet veren bu yapıyı gezebilir, restoran kısmında dinlenip yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

Nürnberg gezi rehberi Heilig Geist Spital
Heilig Geist Spital

Nürnberg pek çok heykelin ve sanat eseri çeşmenin bulunduğu bir şehir. Ship of Fools müthiş bir hiciv örneği. St. Lorenzkirche civarındaki Erdemler Çeşmesi görülmeye ve fotoğraflanmaya değer.

Nürnberg’in en ünlü çeşmesi ise Schöner Brunnen yani güzel çeşme. Old Markt bölgesinde bulunan bu gotik çeşme 19 metre yüksekliğinde ve 40 adet renkli figürden oluşuyor. Bu figürler Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun dünyaya bakışını simgeliyor. Çeşmenin uğurlu olduğu yönünde bir de inanış var.

Nürnberg gezi rehberi Schoner Brunnen
Schoner Brunnen

Bir diğer ünlü çeşme ise Ehekarussell. Jürgen Weber tarafından 1981 yılında yapılan bu çeşme, Orta Çağ Şairi Hans Sachs’ın şiirinde geçen, (aşkın ilk kavgasından ölüm bizi ayırana kadar) kadın erkek ilişkisinin evrelerini anlatan 6 sahneden oluşuyor.

Almanya Nürnberg

Nürnberg, görece küçük bir şehir olmasına rağmen çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor. Hepsini gezmek belki mümkün değil ama Nürnberg Gezi Rehberi yazımda, görmezseniz olmazlardan bahsedeyim biraz. Ulusal Müze (Germanisches Nationalmuseum) Alman tarihine ait her türden eser ve objeyi barındırıyor diyebiliriz.

Ünlü ressamların, mesela Rembrandt ve Dürer, tablolarına, müzik aletlerinden giysilerden,ev eşyalarına kadar, bir dönemi sembolize edebilecek ne varsa hepsi dönemlerine göre sergileniyor. 3 kat 10 sergi alanından oluşan bu müze 8€ karşılığında gezilebiliyor, pazartesileri kapalı.

Girişte broşür alırsanız hem kolay gezersiniz, hem de hatıra olur. Kartausergasse 1 adresindeki müzeye kadar gitmişken, hemen yanında bulunan İnsan Hakları Yolu‘nu da görmeden dönmeyin derim.

Nürnberg gezi rehberi
German National Museum

Bir diğer önemli müze ise Nürnberg’in medarı iftiharı, Albrecht Dürer‘in Evi. Yalnızca bir ressam değil, matematikçi, mucit ve sanat teorisyeni aynı zamanda. Son 19 yılını geçirdiği bu evde nasıl çalıştığını, geliştirdiği teknikleri görebileceğiniz gibi, dönemin günlük yaşantısı hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Kale duvarlarının hemen altında, Tiergartner Meydanı’nda bulunan müzeye giriş 2€. Ama eğer isterseniz öğleden sonra yapılan özel turla, Dürer‘in eşi Agnes‘i canlandıran bir rehber eşliğinde de gezebilirsiniz, o zaman 5€ daha vereceksiniz.

Nürnberg gezi rehberi Albrect Durer Haus
Albrect Durer Haus

Önereceğim bir diğer müze ise Oyuncak Müzesi Spielzeugmuseum (Museum Lydia Bayer). Çocuk ruhlu olabilir,siniz ya da belki olmayabilirsiniz ama oyuncaklar aslında bir toplumun tüm kültürel ögelerini, o ögelerin zaman içerisinde nasıl geliştiğini gösterdiği gibi, teknolojisi ve üretim kaynakları hakkında da bilgi verir. Karlstasse 13-15 adresinde bulunan oyuncak müzesini görmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti 5€.

Spielzeugmuseum Nürnberg
Spielzeugmuseum

Nazi Dokümantasyon Merkezi bugün müzeye dönüştürülmüş olan yer. Adım adım Hitler’in yükselişi, II. Dünya Savaşı’nın nasıl meydana geldiği, nasıl sonlandığı, çekilen acıları adım adım anlatan bir müzeye dönüştürülmüş Avusturyalı mimar Günter Domenig tarafından muazzam bir müzeye dönüştürülen bina, Colesseum’a benzer biçimde yapılan kongre merkezi ile sonlanıyor ve rehbersiz gezilebilecek kadar sistematik.

İçerisinde çeşitli belgeler ve fotoğrafların sergilendiği, film gösterimlerinin yapıldığı müze, yakın geçmişin iç acıtan bir özeti aslında. Giriş ücreti 5€. II. Dünya Savaşı’nın sonlandırılması ile Nazileri cezalandırmak adına Aralık 1942 de kurulan Nürnberg Askeri Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonları da bugün gezilebilir.

Nürnberg Courthouse
Courthouse

Vakti kalan ya da gezisini uzun tutanlar ayrıca, DB Museum’u, Staatstheater (Şehir Tiyatrosu), Opernhaus (Opera Binası) , Nürnberg Zoo gibi yerleri de listelerine ekleyebilirler.

Nürnberg’de Yeme İçme

Nürnberg gezi rehberi yeme içme

Nürnberg gezi rehberi yazısında sıra zevkler ve renkler kısmına geldi. Nürnberg, Bavyera ve Franconia mutfağının örneklerini bulabileceğiniz pek çok adrese sahip.

Nürnberg’in diğer Bavyera şehirlerinden farklı olan yiyeceklerinden biri Nürnberg Sosisi (Nürnberger Bratwurst) diğer Alman sosislerinden bir tık farklı. Boyları oldukça kısa, genelde mangalda kömür ateşinde pişiriliyor, hardal ve horseradish (bayır turpu) ile servis ediliyor.

Kartoffelssalat  alışık olduğumuzdan farklı bir patates salatası, patateslere sos eklendikten sonra tavada biraz kızartılarak servis ediliyor. Sosis ile servis edilen Sauerkraut, bir tür lahana turşusu.

Leberkaese, soğan ve dana eti konservesinin kek gibi pişirilmesiyle ortaya çıkıyor ve ekmek arası olarak servis ediliyor.  Frikassee için ise haşlanmış tavuk etin yine haşlanmış karnabahar, bezelye ve havuç ile karıştırılıyor ve yanında pilavla servis ediliyor. Bavyera Usulu Pilici birde vatanında deneyin derim.

Nürnberg gezi rehberi yemek

İşin tatlı kısmına gelirsek, tatlılarının çoğu pastane mamulü.  Apfelstrudel, Alman Pastası, Vişneli Pay, Kara Orman Pastası en yaygınları. Birde Nürnberg’e özgü, Lebkuchen adı verilen kurabiye kek var.

Nürnberg’den Baharat Yolu geçtiği yıllarda yapılan bu yiyecek orijinalinde, bolca baharat içeriyor. Bugün ise, kakaolu, bademli portakallı gibi çeşitleri de yapılıyor.

Nürnberg gezi rehberi Lebkuchen
Lebkuchen

Bu yerel yiyecekleri bulabileceğiniz birkaç adres vereyim o zaman: Behringer’s Bratwursthäusle (Rathausplatz 1), Restaurant Heilig GeistSpital (Spitalgasse, 16), (Albrecht-Dürer-Straße 6), ZurBaumwolle (Adlerstrasse 18), Zum Gulden Stern (Zirkelschmiedstrasse 26)

Bavyera ya da Franconia mutfağından hoşlanmayanlar, sosis sevmeyenler için zincir fastfood mağazaları, İtalyan, Türk lokantaları bolca bulunuyor. Pastane ve fırınlarda nefis sandviçler, tart ve kurabiyeler satılıyor, benden söylemesi 🙂

Nürnberg’de Alışveriş

Nürnberg gezi rehberi ne alınır

İşte karşınızda Nürnberg gezi rehberi yazımızın en para harcatan kısmı :). Siz yurt dışına çıkınca çok alışveriş yapanlardan mısınız bilmem. Ben değilim ama eğer fırsatım varsa, mağazalara girip çıkıp ne var ne yok fiyatı ne kadardır diye şöyle bir bakarım. Ama itiraf edeyim ki Nürnberg’de almak isteyeceğiniz çok şeyle karşılaşacaksınız.

Eğer giyim, ayakkabı, kozmetik gibi ürünlere bakmak ve alışveriş yapmak isterseniz iki seçeneğiniz var: alışveriş merkezleri ya da caddeler.

Breuninger Nürnberg en bilinen ve sevileni. Karolinenstrasse üzerinde bulunan bu alışveriş merkezine ulaşmak çok kolay U1’e binip Lorenz Kirche durağında ineceksiniz.

Casamar GmbH, City Point diğer popüler alışveriş merkezleri. Yok ben kapalı ortamda kalamam diyorsanız, o zaman caddelerdeki butiklerden, dünyaca bilinen markalardan ya da Alman lokal mağazaları ile tasarım butiklerinden alışveriş yapabilirsiniz.

En iyi alışveriş caddeleri KarolinenStrasse, KönigStrasse, BreiteFauenter ve KaiserStarsse. KiaserStarsse en çok lüks mağazanın olduğu cadde.

Ben o kadar kapsamlı alışverişe girmeyeceğim, bir iki ufak hatıra alacağım yalnızca derseniz, iki adres önerim var: birincisi tren istasyonu karşısındaki Handwerkerhof, diğeri ise KönigStrasse 8 numarada bulunan KatheWohlfahrt. Ahşaptan yapılma eşyalar, minik objeler, oyuncaklar bulabilirsiniz.

Nürnberg Handwerkerhof
Handwerkerhof

Allstadtın ortasına kurulan Hauptmarkt size hem eşya hem de yiyecek açısından çeşitler sunuyor. İster alıp ayaküstü yiyebilir, ya da çok sevdiğiniz bir yiyeceği güzelce paketleyip yanınızda getirebilirsiniz.

Yılda iki kez Mayıs ve Ekim aylarının ikinci hastasında kurulan Trempelmarkt ise envai çeşit eski eşyayı bulabileceğiniz bie yer. Gezerken aman kaybolmayın, zira Almanya’ nın en büyük bitpazarı olduğu söyleniyor. Söylemeden geçmeyeyim Ünlü Alman porselen markası Rosenthal‘ın klasik ürünleri Tremplelmark’ta bulunuyor.

Nürnberg gezi rehberi Christmas Market
Christmas Market

Nürnberg’de Konaklama

Geldik Nürnberg gezi rehberi yazımızın en çetrefilli bölümüne. Çetrefilli deme nedenim, konaklama söz konusu olunca, işin içine beklenti, bütçe, merkezi olma olmama gibi faktörlerin girmesi.

Bir otelden beklentiniz yalnızca temiz yatak ve sıcak suysa durum farklı olur, ille merkezde olsun ama ucuz olsun derseniz farklı. Eğer bir de kalabalık bir ekiple gidiyorsanız ya da iki kişi olup farklı zevk ve beğenilere sahipseniz işler karışır. Ben herkese ip ucu olacak kısa bilgiler geçeceğim burada.

Nürnberg, sanayi ve fuar şehri olması nedeniyle, yılda pek çok misafir ağırlamakta. Bir de buna turizmi eklerseniz, sayı iyiden iyiye büyür.

Dünyaca ünlü zincirlerin, Le Meridien, Hilton, Sheraton, Novotel, İbis gibi markaların otelleri mevcut. Üstelik bazı markaların hem şehir dışında hem de şehir içinde otelleri bulunuyor.

Le Meridien Grand merkez tren istasyonunun karşısında, Sheraton Carlton ise Nürnberg şehir istasyonuna 3 dakikalık bir yürüme uzaklığında. Dürer-Hotel, Ringhotel Loew’s Merkur, NH Nürnberg City Nürnberg tren istasyonu civarındaki diğer güzel oteller.

Nürnberg'de nerede kalınır

Allstadt bölgesinde ve civarında kalalım, her yere yürüyelim, gezeceğimiz yerlere, kafelere yakın olalım derseniz, üstüne üstlük eski binalardan dönüştürülmüş otelleri de seviyorsanız, o zaman tercihinizi Hotel VictoriaHotel Drei Raben, Melter Hotel gibi yerlerden birinde kullanabilirsiniz.

Allstadt civarı otellerin gecelik fiyatları size yüksek geldiyse, yine o civarda bulunan Hotel&Hostel tarzı yerlere de bakabilirsiniz. Nürnberg’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırma için tıklayın.

Yorum yapın