Eskişehir Odunpazarı Evleri hakkında bilgielr, fotoğraflar

Sadece Eskişehir değil, belki tüm Türkiye’deki en estetik evlerdendir Odunpazarı Evleri. Elbette Safranbolu ve Göynük ile birlikte. Kentin aynı zamanda en turistik yeri de olan ve UNESCO Dünya Mirasları arasındaki Odunpazarı Evleri bir Eskişehir seyahatinde uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden.

Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer alan, Anadolu ve Geç Dönem Osmanlı Mimarisi’ni son derece zarif bir şekilde temsil eden bu evler Odunpazarı Semti’nde bulunan külliye, cami, el sanatları çarşıları ile bir araya gelince tarihe ışık tutan ve aynı zamanda ziyaretçilerin göz zevkini okşayan bir görünüm çıkarmış ortaya.

Odunpazarı Evleri yazısında sizlere bu evlerin tarihçesinden kısaca bahsedip biraz da özelliklerini anlatacağım. Çevrede başka neler olduğunu da okuduktan sonra kendinize yarım veya bir günlük bir program yapıp, bölgeyi doya doya gezebilirsiniz.

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri hakkında bilgi ve tavsiyeler

Büyük çoğunluğu 18. ve 19. YY’da yapılan ve hem malzeme hem de işçilik açısından bugünün mimari anlayışından çok farklı bir tarzda inşa edilen Odunpazarı Evleri o dönemde orta ve üst sınıf kentlilere aitmiş.

Ancak Eskişehir büyüdükçe ve bugünkü şehir merkezi geliştikçe Odunpazarı Semti’nin özellikle varlıklı  sakinleri birer birer buradan ayrılmış ve şehir merkezine taşınmışlar.

Tabii buradaki evler boş kalınca köyden kente göç edenler tarafından kullanılmaya başlanmış. Ancak onlar da bu evlere herhangi bir bakım, onarım yapmamışlar ve Odunpazarı Evleri zamanla teker teker birer harabe halini almış ve haliyle tüm bölge de benzer bir değişim yaşamış.

Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri bilgiler

Ancak Eskişehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin öncülüğünde Odunpazarı evleri ve bölgedeki diğer cami, külliye gibi yapılar geçtiğimiz 10 yılda teker teker, aslında uygun olarak restore edilmiş ve bugün Tarihi ve Kentsel Sit Alanı olarak tescil edilip tekrar görücüye çıkmış. Ki bu kapsama bölgedeki 253 konut, 16 anıtsal yapı ve 17 çeşme giriyor.

Odunpazarı Evleri Hakkında Bilgiler

Eskişehir Odunpazarı Evleri gezisi

Bir kısmı hala konut olarak, bir kısmı da butik otel, cafe ve restoran olarak kullanılan Odunpazarı Evleri Eskişehir’i ziyaret eden turistlere bir göz ziyafeti çekiyor.

Evler genellikle iki katlı ve bitişik nizam. Alt katlarında mutfak, kiler, kömürlük, çamaşırhane gibi odalar yer alırken, üst katlar salon ve yatak odalarından oluşan yaşam alanı olarak kullanılmış. Tabii üst katların mimarisi klasik Anadolu mimarisi tarzında, yani ortada büyük bir salon ve çevresinde yatak odalarından oluşuyor.

Odunpazarı Evleri konaklama, alışveriş

Evlerin salonunun sokağa bakan cephesinde yer alan çıkıntı, yani cumba sayesinde hem yaşam alanı genişletilmiş oluyor hem de sokağa daha hakim bir manzara elde ediliyormuş. Ki bu cumbalar evlere tarihi ve otantik dokusunu kazandıran bence en önemli ayrıntılardan biri.

Odunpazarı Evleri’nin pencereleri ya giyotin denilen, aşağı yukarı yönde hareket eden pencerelere veya kanatlı camlara sahip. Kapılar ise çift kanatlı veya tek kanatlı olabiliyor. Söylenilene göre çift kanatlı kapılar at arabalarının da girebilmesi içinmiş ve o dönemde çok varlıklı ailelerin evleri bu şekildeymiş.

Evlerin dış cephesi ise genellikle beyaz üzerine kahverengi pencere pervazlarına sahip ancak mavi, sarı, bej, somon gibi farklı renklerde de pek çok Odunpazarı evi görebilirsiniz ki bu renk çeşitliliği bölgenin görünümünü daha canlı, cıvıl cıvıl ve estetik bir hale getiriyor.

Odunpazarı Semti’nde 30 sokağa yayılmış yaklaşık 300 ev bulunuyor ve bu evlerin bazıları cafe, restoran, butik otel olarak işletiliyor. Abacı Konak Hotel ve Arslanlı Konak Otel bunlardan bazıları. (Bölgede daha lüks bir yerde konaklamak isterseniz de şehrin en popüler oteli olan Tasigo Hotel‘i tercih edebilirsiniz.)

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Arzu’nun Bebekleri Cafe, Cezve Sofrası, Nazenin Konağı, Hafız Ahmet Konağı ise çeşitli fiyat segmentlerinde restoran, cafe seçeneklerinden.

Odunpazarı Evleri tek başına bile sizi bölgeye çekmek için yeterli ancak burada Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Arasta Çarşısı, Yeşil Efendi Konağı, Kırk Ambar Çarşısı, Odunpazarı Modern Müze (OMM)Eskişehir Balmumu Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi gibi onlarca başka turistik yer de mevcut.

Ya da en iyisi siz Odunpazarı gezilecek yerler yazımızı da okuyun, orada tüm bölge hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Odunpazarı Evleri Nerede? Odunpazarı Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri'ne nasıl gidilir
Odunpazarı Evleri harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Eskişehir’in güneyinde ve son derece merkezi bir konumda yer alan Odunpazarı kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yer.

Tramvayla gitmeyi tercih ederseniz Atatürk Lisesi Durağı’nda inip güneye doğru karşınıza çıkan sokaklarda dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Şehirde çalışan otobüslerin zaten büyük kısmı Odunpazarı’ndan geçiyor zira burası toplu ulaşımda bir transfer merkezi aynı zamanda.

Kendi aracınızla gitmek istediğinizde ise Odunpazarı Evleri’nin üst sokaklarında müsait park yerleri bulabilirsiniz. Kurşunlu Külliyesi’nin ön tarafı ve yukarı doğru kısımda yer alan ücretsiz park alanlarını tercih edebilirsiniz.

Bunlar dışında Eskişehir seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerde bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın