Eskişehir Odunpazarı Evleri

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı‘nda yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen evler günümüzde şehrin turizminde büyük öneme sahip.

Yapılan başarılı restorasyon çalışmalarının ardından turizmde adından sıkça söz edilen Odunpazarı Evleri‘nin bir kısmı halen konut olarak kullanılsa da büyük bir kısmı de ufak dükkanlar, müze, kafe, restoran ve butik oteller olarak kullanıma açılmıştır. Odunpazarı Evleri’nin tarihi, Eskişehir tarihiyle özdeştir. Daha çok Türkmen izleri taşıyan bu evlerde Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Muhafaza ve restore edilmiş bu evler genellikle iki katlıdır. Bölgeyi gezerken aniden karşınıza çıkan şirin, tek katlı bahçeli evleri saymazsanız evlerin geneli bir taşra ihtişamıyla inşa edilmiştir. Bu evler iki katlıdır. Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunmakta, aynı zamanda genellikle arka bahçeye çıkan kapılar da buradaki hol bitiminde yer almaktadır. Üst katlarında ise odalar bulunmaktadır. Bu gün evlerin mimari yapısının zarar gördüğü bilinse de halen eski biçimini muhafaza etmiş yapılar da bulunmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri Eskişehir
Odunpazarı Evleri arasında gezerken kendinizi adeta zaman tünelinde gibi hissedersiniz. Gelin ve damatlar da fotoğraf çekimi için bölgeyi tercih ediyor.

Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu bölgede gezerken adeta tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz. Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor. Bölgede yer alan; Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Cami, Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi, Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önemli yerlerden. Bunlar dışında Odunpazarı’nda daha onlarda konak, cami, türbe ve çeşme yer alıyor.

Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir

Odunpazarı Evleri Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Akarbaşı Mh.26020 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: Odunpazarı Evleri’ne ulaşım şehrin her yanından kolay ve hızlıdır. Otogar ve SSK arasında çalışan tramvayın “Atatürk Lisesi” durağında inerek burayı gezebilirsiniz. Aynı zamanda bölgede otobüslerin çoğunun kullandığı bir aktarma merkezi ve durak da bulunmaktadır. Şehrin bu yanı Eskişehir ulaşımının merkezi sayılabilir. Bu yüzden Atatürk Lisesi civarına gidebileceğiniz pek çok araç bulabilirsiniz.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın