Eskişehir Odunpazarı gezilecek yerler evler

Eskişehir gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer verdiğim Odunpazarı, Eskişehir‘in tarihi ve turistik bir semti. Esasen Eskişehir şehir merkezi Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinden oluşuyor. Odunpazarı şehrin yarısını kapsayan büyük bir ilçe. Bu yazıda bu ilçeden daha ziyade bölgenin en popüler ve turistik noktalarından bahsedeceğim.

Eskişehir Odunpazarı Tarihi

Odunpazarı bölgesi şehrin en tarihi semti. Şehrin ilk yerleşim bölgesi olan bölge ile ilgili bir rivayet bulunur. Şehre yerleşim için gelen halk Odunpazarı ile Porsuk Çayı‘nın yer aldığı Adalar bölgelerine birer adet koyun ciğeri asar. Bir süre sonra Odunpazarı’na asılan ciğerin daha geç bozulması üzerine halk yerleşim için bu bölgeyi seçer.

Bölgeye Odunpazarı adının verilmesinin nedeni ise zamanında köylülerin dağlardan şehre satmak için getirdikleri odunları bölgedeki Yediler Parkı‘ndaki meydanda satmalarındandır.

Günümüzde ise bölge turistik olarak şehrin en önemli yeri. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilen Odunpazarı, şehrin gezilip görülmesi gereken birçok noktayı bünyesinde bulunduruyor.

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı gezilecek yerler haritası
Odunpazarı gezilecek yerler listemizdeki tüm noktaları görselde inceleyebilirsiniz. Haritayı büyütmek için tıklayın.

Odunpazarı gezilecek yerler listemizdeki tüm noktaların konumlarını üstteki görselde inceleyebilirsiniz. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Odunpazarı bölgesinde gezip görülecek onlarca müze, çeşme, han ve türbe yer alıyor. Bunlar içerisinde en önemli olanlar ise şunlar:

Tarihi Odunpazarı Evleri

Odunpazar gezilecek yerler

Odunpazarı bölgesinin bu kadar popüler olmasının en temel sebebi şüphesiz bölgede yer alan evler. Osmanlı sivil mimarisi yapılarının en güzel örneklerini görebileceğiniz Odunpazarı Evleri ilk kez görenleri etkiliyor.

Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki görünümüne kavuşan evler Eskişehir’e gelenlerin ilk görmeleri gereken yerlerden. Bölgenin topografik yapısına uygun olarak konumlandırılmış evler geleneksel Osmanlı dokusunu yansıtıyor.

Tarihi Odunpazarı evler Eskişehir

Dar sokaklar boyunca uzanan 2-3 katlı yapılar günümüzde halen konaklama için kullanılmasının yanında birçok turistik yapıya da ev sahipliği yapıyor. Yenilenen evler bugün birçok kafe, restoran, butik otel, müze ve ufak dükkanlar olarak turistlerin hizmetinde.

Eskişehir rögar kapağı adam

Bölgede dolaşırken güzel bir kafede mola verip tarihi bir evin bahçesinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Şahsen bir Eskişehirli olarak şehirde turistik olarak en sevdiğim yerlerin başında Odunpazarı geliyor.

Eğer nargile içmeyi seviyorsanız bölgede son zamanlarda oldukça fazla nargileci açıldı. Son olarak bölgede çok fazla ev olsa da en ünlü olan sokaklar Kurşunlu Külliyesi‘nin yakınında olanlar.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Odunpazarı gezilecek yerler Eskişehir

Odunpazarı bölgesinin en önemli yapılarının başında Kurşunlu Camii ve Külliyesi geliyor. Burası Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Mimar Acem Ali‘ye yaptırılmış şehrin önemli dini yapılarından. Yüzyıllar boyunca cami ve külliye olarak hizmet veren yapı günümüzde turistik amaçlarla da hizmet veriyor.

Külliyenin cami dışındaki bölümleri günümüzde El Sanatları Çarşısı, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Lületaşı Müzesi olarak hizmet veriyor. Külliye hakkında detaylı bilgileri ve fotoğrafları Kurşunlu Camii ve Külliyesi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Lületaşı Müzesi

Odunpazarı gezilecek yerler Eskişehir

Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Lületaşı Müzesi, alanında dünyanın önde gelen müzelerinden. Eskişehir’in simgelerinden olan lületaşının ham halinin ve çeşitli sanatçılar tarafından işlenerek birbirinden güzel objelere dönüştürülmüş hallerini bu ufak müzede inceleyebilirsiniz. Bu girişi ücretsiz, en fazla 15-20 dakikalık bir süre müze gezisi için yeterli.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Odunpazarı Eskişehir

Bölgedeki bir diğer tarihi yapı olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, 1850‘li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından han olarak yaptırılmış. Zamanında Eskişehir’e gelenlerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konakladıkları han günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmet veriyor.

Başta lületaşı olmak üzere şehre özgün yöresel hediyeliklerinin satışının yapıldığı çarşıda kendinize ve sevdiklerinize birçok hediye bulabilirsiniz. Çarşı hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Atlıhan El Sanatları Çarşısı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi Eskişehir

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, yurt dışında bulunan ünlü Madame Tussauds Müzeleri‘nin bir benzeri. 2013 yılında Odunpazarı evlerinin bir tanesinde hizmete açılan müzede 200‘e yakın balmumu heykelinin yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve çeşitli dönemlere ait bazı objeler de sergileniyor.

Müzede; Kemal Sunal, Barış Manço, Şener Şen, Cüneyt Arkın gibi birçok önemli şahsın balmumu heykellerini inceleyebilir, heykellerle birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. Kabul etmek gerekirse heykellerin bazıları asıllarına gerçekten çok benzerken bazıları oldukça alakasız olmuş.

Müze hakkında detaylı bilgileri ve heykelleri fotoğraflarını Eskişehir Balmumu Müzesi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Odunpazarı Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi‘nin hemen yanındaki Çağdaş Cam Sanatları Müzesi içerisinde yerli yabancı yüz kadar eser sergileniyor. Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu‘nun ortak çalışmasıyla meydana gelen müze cam sanatının tanıtıldığı en önemli müzeler arasında yer alıyor.

Müze çok büyük değil. İçerisindeki sergi ne kadar ilginizi çeker bilmiyorum lakin bölgedeki evlerden bir tanesi içerisinde yer alan müzeyi gezerek evlerin iç yapısını da inceleme fırsatınız olabilir.

Şelale Park

Odunpazarı Eskişehir Şelale Park

Odunpazarı’nın üst kısımlarında yer alan Şelale Park, sahip olduğu konum ile Eskişehir manzarasını en güzel seyredebileceğiniz güzel bir park. Park içerisinde yer alan yapay şelale buraya adını vermiş.

Park içerisinde yer alan şelale dışında ufak bir yel değirmeni, Don Kişot Heykeli, çocuklar için oyun grupları ile manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafe ve restoran yer alıyor. Park hakkında bilgi ve fotoğrafları Şelale Park başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Osmanlı Evi

Osmanlı Evi Odunpazarı Eskişehir

Osmanlı Evi ya da asıl adı ile Yeşil Efendi Konağı, 1890 yılında bölgenin ileri gelenlerinden Halil İbrahim Efendi tarafından yaptırılmış güzel bir konak. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’i ziyareti sırasında burada konaklaması evin tarihsel olarak önemli özelliklerinden biridir.

Evin mimarisi oldukça etkileyici. Kurşunlu Külliyesi‘nin hemen arkasında yer alan konak günümüzde Odunpazarı Belediyesi Turizm Ofisi olarak kullanılıyor. Dilerseniz evin içerisini ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Odunpazarı Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Odunpazarı bölgesinde yer alan önemli müzelerden bir tanesi olan Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi’ne yakın bir konumda yer alıyor. Müze binası 1916 yılında Numune Mektebi olarak yapılmış.

Günümüzde Cumhuriyet Tarihi olarak hizmet veren yerde, Kurtuluş Savaşı ile ilgili çeşitli objeler, Atatürk’ün çeşitli özel eşyaları, Çanakkale ve Sakarya Savaşlarına, Kongrelere, İnönü Savaşlarına, Büyük Taarruza, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 131 fotoğraf ile Cumhuriyet Dönemi’nde önemli hizmetleri olan gemilerin maketleri sergileniyor.

Alaaddin Camii

Eskişehir Alaaddin Cami

Odunpazarı bölgesindeki bir diğer önemli cami olan  Alaaddin Camii 1267 yılında III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yapılmış. Anadolu Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen cami, ilerleyen dönemlerde yapılan yenilemeler sonucunda Selçuklu mimarisi özelliğini yitirmiş.

1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılan cami, Arkeoloji Müzesi‘nin açılmasının ardından tekrar ibadete açılmış. Günümüzde önündeki park ile birlikte yerli halkın günlük ibadetlerinde sıkça tercih ettiği bir yapı.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Odunpazarı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Tarihi Odunpazarı Evleri‘nin birinde kurulu olan Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi içerisinde yerli yabancı karikatüristin yüzlerce eseri sergileniyor. Müze içerisinde bir de kütüphane yer alıyor. Yapının mimarisi güzel. Yalnız burayı karikatür müzesi gibi hayal etmeyin.

Arasta

Arasta Çarşısı Eskişehir Odunpazarı

Kurşunlu Külliyesi‘nin hemen yanında Arasta Çarşısı yer alıyor. İki katlı çarşı içerisinde cam, çini ve seramik eserleri sergilenip satışı yapılıyor. Bana kalsa hediyelik eşya alışverişi için Atlıhan El Sanatları Çarşısı ya da bölgede yer alan hediyelikçileri tercih edebilirsiniz.

Şeyh Edebali Türbesi

Eskişehir Şeyh Edebali Türbesi Odunpazarı Eskişehir

Odunpazarı bölgesinde şehrin en eski mezarlıklarından biri yer alıyor. Burada çeşitli türbeler de var. Bunlar içinde en önemli olanların başında Şeyh Edebali Türbesi geliyor.

Osmanlı Devleti’nin fikir babalarından olan bir İslam alimi, Ahi şeyhi ve Osman Gazi‘nin kayın babası ve hocası olan Şeyh Edebali‘nin türbesi aslen Bilecik‘te yer alsa da bir dönem Eskişehir’de ikamet etmesinden dolayı Eskişehir’de de adına bir türbe yaptırılmıştır.

Eskişehir Odunpazarı’nda Yeme İçme

Haşhaşlı ekmek Eskişehir

Eskişehir’de yeme içme hakkında tüm genel bilgileri aslında Eskişehir yeme içme rehberi başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu yazıda da bahsettiğim gibi Eskişehir’in yöresel lezzetlerinin en önemlileri çibörek, balaban köfte, haşhaşlı ekmek ve met helvası.

Met HelvaE skişehir Odunpazarı

Şehirde çibörek ve met helvayı yiyebileceğiniz çeşitli restoranlar var. Eğer kendinize ve sevdiklerinize Eskişehir lezzeti olarak farklı bir şeyler almak isterseniz Odunpazarı’ndaki çeşitli dükkanlarda satılan met helvalardan ya da haşhaşlı ekmeklerden satın alabilirsiniz.

Odunpazarı Bölgesi’nde nerede kalınır?

Odunpazarı semti konaklama

Odunpazarı Bölgesi şehrin en otantik ve turistik noktası. Eğer Eskişehir’de kaldığınız süre boyunca bu bölgede konaklamak isterseniz çevrede yer alan çeşitli butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Arslanlı Konak Otel, Han Royal Otel, Abacı Konak Otel, FRZ Konak Butik Otel ve biraz daha lüks seviyede yer alan TASIGO Eskişehir bölgede konaklama yapabileceğiniz otellerden.

Bunlar dışında Eskişehir’de konaklama yapabileceğiniz tüm oteller hakkında bilgi ve tavsiyelerimi Eskişehir’de Nerede Kalınır? yazımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın