Odunpazarı Gezilecek Yerler Eskişehir

Odunpazarı, Eskişehir‘in en eski ve turistik semti. Eskişehir gezilecek yerler listemizde yer alan birçok önemli gezi noktası burada yer alıyor. Şehrin ilk yerleşim bölgesi olan Odunpazarı ile ilgili bir rivayet bulunur. Şehre yerleşim için gelen halk Odunpazarı ile Porsuk Çayı’nın yer aldığı Adalar bölgelerine birer adet koyun ciğeri asar. Bir süre sonra Odunpazarı’na asılan ciğerin daha geç bozulması üzerine halk yerleşim için bu bölgeyi seçer. Bölgeye Odunpazarı adının verilmesinin nedeni ise zamanında köylülerin dağlardan şehre satmak için getirdikleri odunları bölgedeki Yediler Parkı’ndaki meydanda satmalarındandır.

Günümüzde ise bölge turistik olarak şehrin en önemli yeri. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Odunpazarı, şehrin gezilip görülmesi gereken birçok noktayı bünyesinde bulunduruyor.

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Balmumu Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Arasta ile Şeyh Edebali Türbesi, Odunpazarı’nda yer alan en önemli gezi noktaları. Bunlar dışında bölgede onlarca han, çeşme, cami ve türbe yer alıyor. Eğer Odunpazarı’nda çok daha detaylı gezmek isterseniz Osmanlı Evi içerisinde yer alan turizm ofisinden Odunpazarı bölge haritasını alabilirsiniz. Odunpazarı gezilecek yerler listesinde yer alan tüm noktalar harita üzerinde gösteriliyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri

Osmanlı sivil mimarisi yapılarının en güzel örneklerini görebileceğiniz Odunpazarı Evleri ilk kez görenleri çok etkileyen bir bölge. Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki görünümüne kavuşan evler Eskişehir’e gelenlerin ilk görmeleri gereken yerlerden. Bölgenin topografik yapısına uygun olarak konumlandırılmış evler geleneksel Osmanlı dokusunu yansıtır. Dar sokaklar boyunca uzanan 2-3 katlı yapılar günümüzde halen konaklama için kullanılmasının yanında birçok turistik yapıya da ev sahipliği yapıyor. Yenilenen evler bugün birçok kafe, restoran, butik otel, müze ve ufak dükkanlar olarak turistlerin hizmetinde.

Odunpazarı Evleri Eskişehir
Odunpazarı Evleri arasında dolaşırken tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kanuni Sultan Süleymanın’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Mimar Acem Ali’ye yaptırılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı’nda yer alan en önemli yapılardan. Yüzyıllar boyunca cami ve külliye olarak hizmet veren yapı günümüzde turistik amaçlarla da hizmet veriyor. Külliyenin cami dışındaki bölümleri günümüzde El Sanatları Çarşısı, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve Evlendirme Dairesi olarak hizmet veriyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı Eskişehir

Lületaşı Müzesi

Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Lületaşı Müzesi, alanında dünyanın önde gelen müzelerinden. Eskişehir’in simgelerinden olan lületaşı’ın ham halinin ve çeşitli sanatçılar tarafından işlenerek birbirinden güzel objelere dönüştürülmüş hallerini bu ufak müzede inceleyebilirsiniz. Bu girişi ücretsiz, en fazla 15-20 dakikalık bir süre müze gezisi için yeterli.

Lületaşı Müzesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi, Odunpazarı, Eskişehir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Bölgedeki bir diğer tarihi yapı olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, 1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından han olarak yaptırılmış. Zamanında Eskişehir’e gelenlerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konakladıkları han günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmet veriyor. Başta lületaşı olmak üzere şehre özgün yöresel hediyeliklerinin satışının yapıldığı çarşıda kendinize ve sevdiklerinize birçok hediye bulabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı, Eskişehir

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, yurt dışında bulunan ünlü Madame Tussauds Müzeleri’nin bir benzeri. 2013 yılında Odunpazarı evlerinin bir tanesinde hizmete açılan müzede 160 adet balmumu heykelinin yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve çeşitli dönemlere ait bazı objeler de sergileniyor. Müzede; Kemal Sunal, Barış Manço, Şener Şen, Cüneyt Arkın gibi birçok önemli şahsın balmumu heykellerini inceleyebilir, heykellerle birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Odunpazarı, Eskişehir

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi’nin hemen yanındaki yapıda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi içerisinde yerli yabancı yüz kadar eser sergilenmektedir. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu‘nun ortak çalışmasıyla meydana gelen müze cam sanatının tanıtıldığı en önemli müzeler arasında yer alıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nda yer alan önemli müzelerden.

Şelale Park

Odunpazarı’nın üst kısımlarında yer alan Şelale Park, sahip olduğu konum ile Eskişehir manzarasını en güzel seyredebileceğiniz nokta. Park içerisinde yer alan ufak yapay şelale dışında ufak bir yel değirmeni, Don Kişot Heykeli, çocuklar için oyun grupları ile manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafe ve restoran yer alıyor.

Şelale Park Eskişehir
Odunpazarı’nın üst kısımlarında yer alan Şelale Park, Eskişehir manzarasını seyredebileceğiniz en güzel noktalardan.

Osmanlı Evi

Osmanlı Evi ya da asıl adı ile Yeşil Efendi Konağı, 1890 yılında bölgenin ileri gelenlerinden Halil İbrahim Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’i ziyareti sırasında burada konaklaması evin tarihsel olarak önemli özelliklerinden biridir. Evin mimarisi oldukça etkileyicidir. Kurşunlu Külliyesi’ne yakın bir konumda yer alan günümüzde Odunpazarı Belediyesi turizm ofisi olarak kullanılıyor. Dilerseniz evin içerisini ziyaret edebilirsiniz.

Osmanlı Evi, Odunpazarı, Eskişehir
Osmanlı Evi, Odunpazarı’nın en önemli mimari yapılarından.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Balmumu Heykelleri Müzesi’nin sırasında yer alan müze binası 1916 yılında Numune Mektebi olarak yapılmıştır. Günümüzde Cumhuriyet Tarihi olarak hizmet veren yerde, Kurtuluş Savaşı ile ilgili çeşitli objeler, Atatürk’ün çeşitli özel eşyaları, Çanakkale ve Sakarya Savaşlarına, Kongrelere, İnönü Savaşlarına, Büyük Taarruza, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 131 fotoğraf ile Cumhuriyet Dönemi’nde önemli hizmetleri olan gemilerin maketleri sergilenmektedir.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir
Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Odunpazarı Eskişehir

Alaaddin Camii

Şehrin en eski ve önemli dini yapılarından olan Alaaddin Camii; 1267 yılında III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yapılmıştır. Anadolu Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen cami ilerleyen dönemlerde yapılan yenilemeler sonucunda Selçuklu mimarisi özelliğini yitirmiştir. 1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılan cami, Arkeoloji Müzesi‘nin açılmasının ardından tekrar ibadete açılmıştır.

Eskişehir Alaaddin Camii
Alaaddin Camii, Odunpazarı, Eskişehir

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Tarihi Odunpazarı Evleri‘nin birinde kurulu olan Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi içerisinde yerli yabancı karikatüristin yüzlerce eseri sergileniyor. Müze içerisinde bir de kütüphane yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi Eskişehir
Anadolu Üniversitesi Eğitim Karitürleri Müzesi’nin yer aldığı bina, Odunpazarı’nın en güzel mimari yapılarından.

Arasta

İki katlı Arasta çarşısı içerisinde cam, çini ve seramik eserleri sergilenip satışı yapılıyor.

Arasta, Odunpazarı, Eskişehir
Arasta, Odunpazarı, Eskişehir

Şeyh Edebali Türbesi

Odunpazarı mezarlığında yer alan Şeyh Edebali Türbesi bölgenin önemli dini değerlerinden. Osmanlı Devleti’nin fikir babalarından olan bir İslam alimi, Ahi şeyhi ve Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası olan Şeyh Edebali’nin türbesi aslen Bilecik’te yer alsa da bir dönem Eskişehir’de ikamet etmesinden dolayı Eskişehir’de de adına bir türbe yaptırılmıştır.

Eskişehir gezilecek yerler Şeyh Edebali Türbesi
Şeyh Edebali Türbesi, Odunpazarı, Eskişehir

Odunpazarı Bölgesi’nde nerede kalınır?

Odunpazarı Bölgesi şehrin en otantik ve turistik noktalarından. Eğer Eskişehir’de kaldığınız süre boyunca bu bölgede konaklamak isterseniz çevrede yer alan çeşitli butik otellerde kalabilirsiniz. Arslanlı Konak Otel, Han Royal Otel, Abacı Konak Otel, FRZ Konak Butik Otel ve biraz daha lüks seviyede yer alan Rixos Thermal Otel bölgede konaklama yapabileceğiniz otellerden. Bunlar dışında Eskişehir’de konaklama yapabileceğiniz tüm oteller hakkında bilgi ve tavsiyelerimi Eskişehir’de Nerede Kalınır? yazımda okuyabilirsiniz.

Eskişehir otelleri
Arslanlı Butik Otel, Odunpazarı’nde yer alan otellerden biri.
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın