Eskişehir Modern Müze hakkında bilgiler

Odunpazarı Modern Müze (OMM) Hakkında Bilgiler

2000’li yılların başında beri Eskişehir akıl almaz bir hızla gelişiyor. Bu sayede yaşam kalitesi her geçen gün daha da artan şehir, Odunpazarı Modern Müze gibi farklı yaş gruplarından bireylerin zaman geçirmekten zevk alacakları yepyeni cazibe merkezlerine kavuşuyor.

Kısa sürede gezginlerin oluşturdukları Eskişehir gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez parçalarından birine dönüşen müze, birbirinden değerli koleksiyonlarıyla övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Şimdi, isterseniz gelin Eskişehir’in modern sanatlar müzesini birlikte detaylıca tanıyalım.

Odunpazarı Modern Müze Hakkında Bilgiler

Eskişehir Modern Müze turu

Odunpazarı Modern Müze projesi, mimar ve sanat koleksiyoneri Erol Tabanca tarafından hayata geçirildi. Tabanca’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Polimeks’in ana sponsorluğunda şehre kazandırılan müzeye ait binanın yapımına 2018 yılında başlandı.

Kültürel tesis, 1,5 yıl kadar süren yapım sürecinin ardından 7 Eylül 2019 tarihinde resmi törenle ziyarete açıldı.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) müze binası

Kısa adıyla OMM, tüm dünyadan modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir buluşma noktası olma misyonunu üstleniyor.

Bu doğrultuda müzeyle aynı yıl kurulan Odunpazarı Modern Sanat Vakfı, yaklaşık 4.500 metrekarelik alanı kaplayan tesisin sürekli kendini yenileyen bir ekosisteme sahip olmasına odaklanıyor.

Vakıf, bunu sağlamak için “OMM Misafir Sanatçı Programı” gibi projelerle çeşitli ülkelerde kariyerlerini sürdüren sanatçıların yeni eserler yaratma sürecini destekliyor.

Eskişehir Modern Müze gezi rehberi

OMM kapsamında oluşturulan program dâhilinde, her dönem maksimum üç sanatçı misafir olarak ağırlanıyor. 2,5 aylık bu süreç içerisinde her sanatçıya rahatça çalışabilecekleri atölyeler tahsis edilirken, üretecekleri eserlerde kullanacakları malzemelerle ilgili maddi destek veriliyor.

Ayrıca dönem boyunca misafir sanatçılar diledikleri zaman OMM sergiler departmanı ile iletişime geçebiliyor. Sanatçıların oluşturdukları çalışmalar, dönem bitiminde “Misafir Sanatçı Sergisi” adı altında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM)

İşin açıkçası Odunpazarı Modern Müze’nin varlığı; tarihi dokusu, özgün lezzetleri ve otantik alışveriş fırsatları ile öne çıkan bölgenin cazibesini birkaç kat daha artırmış gibi gözüküyor.

İçeriğini bir kenara koyacak olursak, kültürel tesis yalnızca mimarisiyle bile hayli ilgi görüyor. Müzenin adına yaraşır tarzdaki modern tasarımında Japon mimar Kengo Kuma’nın imzası bulunuyor.

Eskişehir Modern Müze seyahati

Kuma ve ekibi, müzenin projesi ile ilgili çalışmalarında Odunpazarı’nın geçmişinden ilham almış. Yani eskiden odun ticaretinin yapıldığı bölgenin tarihine bir saygı duruşu niteliğinde ahşap malzeme kullanımının daha uygun olacağı görüşü ağır basmış.

Tasarım aşamasında ayrıca yapı için seçilen alanın konumuna da dikkat edilmiş. Zira müze, kentin modern kısmı ile Odunpazarı arasındaki geçiş güzergâhında bulunuyor.

Haliyle yapıda düz hatlar yerine bu geçişi vurgulayan kutu biçimli ve basamağı andıran stil benimsenmiş. Bu sayede gün boyunca mekânın dış duvarlarına farklı açılarla düşen ışığın yarattığı etki ciddi anlamda artmış.

İç kısımdaki minimalist anlayışsa ziyaretçilere ferah bir atmosfer sunuyor, böylece sanat eserlerine odaklanmak kolaylaşıyor.

OMM Müze Planı

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) ziyareti

Geleneksel Osmanlı ve Japon mimarilerini modern bir bakış açısıyla başarılı bir biçimde bünyesinde harmanlayan Odunpazarı Modern Müze’nin üç katında birbirinden değerli ustalara ait çarpıcı güzellikteki çalışmalar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Benim bu içeriği oluşturduğum tarihte müzede biri kalıcı olmak üzere dört farklı koleksiyon sergileniyordu.

Bambu Eskişehir Modern Müze

OMM’nin ana salonu, 8 Eylül 2020 tarihine kadar Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel tasarladığı yerleştirmeye ayrılmış durumda.

Sanatçının, Japonya’nın önde gelen bambu ustası ailelerinden birinin üyesi olduğunu hazır yeri gelmişken belirtmek istiyorum. Ailenin alâmetifarikası, geleneksel sanatı bir yandan korurken öte taraftan özgün teknikler kullanarak farklı boyutlar getirmesi.

Chikuunsai IV, ailenin bu özelliğine vurgu yaparcasına eserini oluştururken Japonya’nın Kochi bölgesinde yetişen Kaplan bambu türü ile geleneksel örme tekniklerini kullanmış. Tema olarak ise doğadaki dört elemente vurgu yapmayı seçmiş.

Vuslat Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Odunpazarı Modern Müze’nin açılış sergisi “Vuslat“, 28 Mart 2020 tarihine kadar ziyaretçileri bekliyor. Erol Tabanca’nın koleksiyonundan özenle seçilmiş eserlerden oluşan koleksiyonda gerek Türkiye’den gerekse de yurt dışından önemli isimlere ait çalışmalara yer veriliyor.

Zaten müzenin kalıcı koleksiyonu da Erol Tabanca’nın yıllar içerisinde biriktirdiği resim, heykel, enstalasyon ve yeni medya sanatı çalışmalarını içeriyor.

Eskişehir Modern Müze sergilenen eserler

Kültürel tesisin diğer sergi alanı ise OMM Misafir Sanatçı Programı’na katılan sanatçıların hünerli ellerinde hayat bulan çalışmalara ayrılmış durumda. Dolayısıyla burası geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Bu bölüm başta olmak üzere müzeyi ziyaret etmek istediğiniz tarihte sergi alanlarında hangi koleksiyonları görebileceğinizi öğrenmek için omm.art/tr/programlar adresini inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı dostu tasarıma sahip sayfada ayrıca müzenin atölye ve diğer çalışma alanlarında hangi etkinliklerin yapılacağını da öğrenebilirsiniz.

Eskişehir Modern Müze sergiler

Eğer müzeye ayırabileceğiniz süre kısıtlıysa rehberli turlara katılıp doğrudan müzede sergilenen önemli eserleri görme imkânı bulabilirsiniz.

Gerçi müzede sesli rehberlik hizmeti de oldukça iyi. Ancak dediğim gibi her bir esere zaman ayırmak, özellikle 1-2 günlüğüne Eskişehir’de bulunan gezginler için sıkıntı yaratabiliyor.

Odunpazarı Modern Müze’nin Diğer Bölümleri

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) cafe ve restoran

İnşasında doğallığa önem verilerek mümkün olduğunca az beton kullanılan Odunpazarı Modern Müze’de farklı mekânlara yoğunlaşabilir ve geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Bu mekânların başında OMM Inn geliyor. Müzenin hemen yanında yer alan bu bölüm, farklı damak tatlarına hitap eden yeme-içme alanlarına ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla çaydan kahveye, kumpirden köfteye kadar birçok seçeneği burada bulabilirsiniz. Daha farklı alternatifler için omm-cafe’ye de yönelebilirsiniz.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) konaklama

OMM Inn, aynı zamanda gezginlerin zihinlerini meşgul eden “Odunpazarı’nda nerede kalınır?” sorusu için verilebilecek ideal yanıtlar arasında sayılıyor. Çünkü bünyesinde konfor seviyesi yüksek 15 oda barındırıyor.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) dükkan

Odunpazarı Modern Müze’de alışveriş tutkunları da unutulmamış. Dilara Fındıklıoğlu imzasını taşıyan kısıtlı sayıda üretilmiş parçalar, Day Studio’nun özel tasarım dekorasyon ürünleri ya da Zeynep Erol tarafından tasarlanmış takılar ilginizi çekerse vaktinizin birazını OMM Dükkân’a ayırabilirsiniz.

Mağazalardan biri müzenin ana binasında faaliyet gösteriyor, diğeri ise OMM Inn’in avlusunda bulunuyor.

Odunpazarı Modern Müze’ye Nasıl Gidilir?

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) harita konumu
Odunpazarı Modern Müze (OMM) harita konumu. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Merkezi konumu sayesinde Odunpazarı Modern Müze’ye kentin birçok noktasından yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Porsuk Çayı civarından müzeye yürüyerek gitmek yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Eskişehir Tren Garı ile kültürel tesis arasındaki mesafe ise yürüyerek ortalama 20 dakikada aşılabiliyor.

Yürüyerek ekstra enerji ve zaman harcamak istemezseniz, Estram ya da otobüs ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Tramvaya binmeyi planlıyorsanız, Atatürk Lisesi durağında inmeniz gerektiğini sakın unutmayın.

Otobüsle bölgeye gitmeyi planlayanlar içinse Odunpazarı durağında inip kısa bir yürüyüş yapmak yeterli oluyor.

Müze bünyesinde otopark bulunmuyor. Zaten bölge de bu konuda biraz sıkıntılı. Bu nedenle kente kendi aracınızla geldiyseniz bile yürümek ya da toplu taşımaya yönelmek size ciddi anlamda kolaylık sağlayacaktır.

Odunpazarı Modern Müze Açılış Saatleri & Ziyaret Bilgileri

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze (OMM) açılış saatleri

OMM, pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. Salı-cumartesi günleri arası açılış saati 10.00 olarak belirlenmiş. Pazar günleri müze 11.00’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Kapanış saati ise çarşamba dışındaki günlerde 18.00, çarşamba günleri müzeye gelen sanatseverler 20.00’a kadar sergilenen koleksiyonları inceleme fırsatı buluyor.

Rehberli turların saatleri güne bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle güncel bilgileri edinmek için şu adrese göz atabilirsiniz.

Müzenin tasarımında engelli bireylerin rahatça hareket edebilmesine oldukça önem verilmiş. Hatta yürüme güçlüğü çeken misafirlere tekerlekli sandalye ve bastonlu tabure ödünç veriliyor. Ayrıca bebeğinizle birlikte OMM deneyimi yaşamak isterseniz, hiçbir ücret ödemeden yine aynı yerden kanguru alabilirsiniz.

Her müzede olduğu gibi OMM’de de bazı kurallara uymak gerekiyor. Örneğin anı niteliğinde fotoğraf çekimine izin veriliyor. Ancak video kaydı alınmasına kesinlikle müsaade edilmiyor. Müzeye yiyecek-içecek ve evcil hayvan sokulması da yasak.

Odunpazarı Modern Müze Giriş Ücreti

Eskişehir Modern Müze bilet fiyatları

OMM bilet fiyatları, yetişkinler için 20 TL olarak belirlenmiş. 12 yaş üstü öğrencilerden, öğretmenlerden ve 65 yaş üstü bireylerden giriş ücreti olarak 15 TL talep ediliyor. Grup bileti fiyatı ise 18 TL.

OMM ve MMKD üyeleri, ICOM kart sahipleri ile basın mensupları, 12 yaş ve altı çocuklar tesisi herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebiliyor.

Müzede rehberli tur hizmeti için kişi başı 30 lira katılım bedeli isteniyor. 50 dakika süren turlar en az 6 kişilik grup oluştuğu takdirde belirtilen saatlerde başlıyor. Eğer bütçeniz yeterince genişse 6 kişilik tur bedeli olan 180 TL’yi ödeyerek katılımcı sayısına bakılmaksızın bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Odunpazarı Modern Müze dışında Eskişehir’de ziyaret edilebilecek daha birçok yer ve yapılabilecek sayısız aktivite bulunuyor. Bunlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda sıraladığım içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top