Ohrid gezilecek yerler

Makedonya‘nın incisi olarak anılan sevimli kent Ohrid, Balkanların en çok tercih edilen turistik şehirleri arasında yer alıyor. Özellikle huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilen Ohrid gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir.

Meşhur gölü, yeşil alanları ve tarihi değerleri ile öne çıkan şehre yapacağınız seyahat esnasında hazırladığımız listeden yararlanabilir ve daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ohrid Gezilecek Yerler Listesi

Önemli bir turistik kent olan Ohrid, büyüleyici atmosferi ile yaz mevsimi başta olmak üzere dört mevsim gezginler tarafından büyük ilgi görüyor.

Ortaçağ döneminden kalma manastır, kilise, cami ve kale, hisar gibi pek çok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan etkileyici şehir, eski bir kent olmasının yanı sıra doğal güzellikleri sayesinde de dünyanın dört bir yanından gelen insanlar tarafından tercih ediliyor.

Ohrid şehrinin gezilip görülmeye değer önemli yerlerinden oluşturduğumuz Ohrid gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

1. Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

1979 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü, turistik bakımdan şehrin en önemli noktaları arasında sayılıyor.

Eşsiz manzarası ve huzurlu ortamı ile şehrin göz bebeği olan turistik göl, özel tekne turları sayesinde gezginlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

2. Ohrid Kalesi

Ohrid gezilecek yerler Ohrid Kalesi

Muhteşem bir Ohrid şehir manzarasını ayaklarınız altına seren Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress), gölün manzarasını, güneşin doğunu ve batışını en iyi şekilde görebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor.

Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan tarihi yapı, konumu nedeni ile bol bol fotoğraf çekmenize imkan sağlıyor.

3. Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Ohrid gezilecek yerler Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Uçurumun hemen kenarında dik kayalıklar üzerinde inşa edilen ve şehrin en dikkat çekici yapıları arasında sayılan Sveti Jovan Kaneo Kilisesi‘nin (Church of St. John at Kaneo) geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor.

Stevi Jovan Kaneo Kilisesi mimari özelliklerinin yanı sıra ünlü “Before the Rain” filminin çekildiği yer olması nedeni ile de dikkat çekiyor. Şehir ve Ohrid Gölü manzaralarını ziyaretçilerine sunan kiliseyi gezebilir ve ayrıca eski yapıda fotoğraf çekebilirsiniz.

4. St Sophia Kilisesi

Ohrid görülecek yerler St Sophia Kilisesi

9. yüzyılda inşaa edilen St Sophia Kilisesi (Church of St. Sophia), etkileyici mimari özellikleri ile Makedonya’nın sanat anlayışını gözler önüne seriyor.

Osmanlı Devleti zamanında birtakım ilaveler ile camiye dönüştürülen kilise, Makedonya Osmanlı topraklarından ayrıldıktan sonra tekrar kilise haline getiriliyor.

Tarihi dönüşümden kalan izlere daha yakından şahit olmak ve kilisenin bölgenin kültürünü yansıtan mimari yapısını görmek isterseniz kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

5. Ohrid Antik Tiyatrosu

Ohrid Antik Tiyatrosu

Şehrin en önemli gezi noktalarından biri olan Ohrid Antik Tiyatrosu (Ancient Theatre of Ohrid), mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Eski Ohrid bölgesinde yer alan antik tiyatro halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Pek çok kez restore edilerek Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu keyifli vakit geçirmek için özellikle etkinlik zamanlarında ziyaret edebilirsiniz.

6. Saint Panteleimon

Saint Panteleimon Ohrid

Bizans stilini yansıtan mimari yapısı ile ön plana çıkan Saint Panteleimon Kilisesi, son derece etkileyici detaylara sahip olan dış ve iç tasarımı ile ziyaretçilerinin ilgisini topluyor.

Osmanlı Devleti yönetimi sırasında camiye dönüştürülen manastır, Ohrid Gölü ile birlikte görkemli bir manzara sunuyor.

7. National Workshop For Handmade Paper

Ohrid National Workshop For Handmade Paper

Kağıdın yapım aşamasını canlı olarak izleyebileceğiniz, el yapımı kağıtları ve eski baskı tekniklerini görebileceğiniz National Workshop For Handmade Paper (Lupco Panevski), Ohrid gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını alabilir.

8. Robevci House Ohrid

Ohrid Robevci House Ohrid

Ohrid’in en önemli ve ünlü yapılarından biri olan Robevci House, günümüzde halen korunmaya devam eden kültür anıtları arasında yer alıyor.

1863-1864 yılları arasında tamamlanan evin üst katları Robevci ailesinin bazı eşyaları ile birlikte değerli sanatçıların eserlerine ve sergilerine ev sahipliği yapıyor.

9. St Naum Manastırı

Ohrid gezilecek yerler St Naum Manastırı

Göl kıyısında yer alan St Naum Manastırı (Monastery of Saint Naum), mimari yapısı ve muhteşem manzarası ile turistlerin ilgi odağı oluyor.

Mozaikler, işlemeler ve resimler ile dikkatleri üzerine çeken manastırı ziyaret edebilir ve tarihi gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

10. Icons Gallery

Ohrid Icons Gallery

Ohrid’in ikonik hale gelmiş farklı dönemlere ait önemli resimlerinden oluşan koleksiyonların sergilendiği Icons Gallery, şehrin kültürel ve tarihi mirasını ortaya koyuyor. Özellikle sanatseverler tarafından mutlaka ziyaret etmesi gerek galeride hoş vakit geçirebilirsiniz.

11. Ohrid Eski Çarşı

Eski Çarşı Ohrid

Özellikle pazar günleri hizmet veren Ohrid Eski Çarşı‘da (Old Bazaar), çeşitli el yapımı ürünler, yiyecekler ve içecekler satışa sunuluyor. Bölgeye özgü el sanatlarını inceleyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz çarşıda, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

12. Bay of Bones Museum

Ohrid'de gezilecek yerler Bay of Bones Museum

Kültürel ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Ohrid, arkeolojik bir kompleks olan su altı müzesi Bay of Bones ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Önemli bir turistik cazibe noktası olan Bay of Bones Museum, tarih öncesi çağlardan başlayıp tarih çağlarını içine alan bir zaman yolculuğuna çıkmanıza yardımcı oluyor.

Su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilen ve açık hava müzesi haline getirilen müzede kerpiç kubbeli küçük yapılarda sergilenen tarihi eserleri inceleyebilirsiniz.

13. Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii Ohrid

1573 yılında inşa edilen Ali Paşa Camii (Ali Pasha Mosque), ihtişamlı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İslami üslubu tam anlamı ile yansıtan dini yapı halen cami olarak kullanılıyor.

14. Ohrid Evleri

Ohrid gezilecek yerler Ohrid Evleri

Çatıları ve aynı tipteki sevimli mimarileri ile ön plana çıkan Ohrid Evleri, şehrin tarihi atmosferi ile mükemmel bir ahenk oluşturuyor. Huzur veren görünümleri ile Safranbolu evlerini anımsatan küçük evler, şehri ziyaret eden turistler tarafından ilgi görüyor.

15. The Church of St. Bogorodica Perivlepta

Ohrid gezilecek yerler The Church of St. Bogorodica Perivlepta

Mimari bakımdan oldukça görkemli bir görünüme sahip olan The Church of St. Bogorodica Perivlepta (St. Clement), Ohrid Gölü manzarasının hakim olduğu yerlerden birisi.

İçinde yer alan freskler ve resimler ile öne çıkan kilise, özellikle fotoğraf meraklılarının keyifle gezip bol bol fotoğraf çekebileceği mekanlar arasında sayılabilir.

Ohrid’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Ohrid ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz yüzlerce tesis var. Otel rezervasyonunuzu internetin en güvenilir otel rezervasyon sitelerinden olan Booking.com ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik seçim yaptığınız otel ve konaklama tipine göre rezervasyonunuzu ücretsiz iptal etme şansınız da var. Ohrid’de yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ohrid otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Aleksandrija, Ohrid’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Oteli incelemek için tıklayın.

Ohrid gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Ohrid’de keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın