Bursa gezilecek yerler Ördekli Hamamı

Ördekli Hamamı, Bursa gezilecek yerler listemizdeki önemli tarihi yapılardan biridir. Yapımına Yıldırım Bayezid döneminde başlanan Ördekli Hamamı, o yıllarda Timur’un Bursa’yı işgal etmesinden ötürü yarım kalmıştır. Çelebi Mehmed döneminde tamamlanan hamamın duvarına, 1485 yılında Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa tarafından bir de çeşme eklenmiştir. 1620 yılında ise hamamın altı halvet kubbesi ve camekanının tuğla kiremitlerinin yağmurdan etkilenmesi üzerine bu alanlar, Frenk kiremidi ile örtülmüştür.

Ördekli Hamamı’nın bulunduğu bölgeye daha önceki yıllarda, 1. Murat tarafından Nalıncılar Hamamı yapıldığı için hamam bir müddet; Yeni Hamam olarak da anılmıştır. Sonraki yıllarda, hamamların çoğalmasıyla bu hamam; halk arasında Eski Yeni Hamam adıyla anılır olmuştur. Hamamın ördekli isminin ise içerisinde yer alan su havuzu ve kurna yalaklarından aldığı kuvvetle muhtemeldir.

Ördekli Hamamı yapıldığı dönem itibariyle Bursa’da, Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan en büyük hamam olma özelliğine sahiptir. Hamamda; külhandan gelen dumanın ve ısıtılan suyun duvarlarda dolaştırılarak mekanın ısıtılmasına olanak sağlayan bir ısıtma sistemi yer almaktadır. Kadınlar ve erkekler şeklinde bölümleri olan hamam tam bir çifte hamam niteliğindedir. Yapının üzeri kubbeler ile örtülmüş, duvarları 3 sıra tuğla 1 sıra kesme taşla örülmüştür. Hamamın sıcaklığı dikdörtgen, soğukluğu ise sekizgen plan üzerine kurulmuştur.

1855 depreminde büyük hasar gören Ördekli Hamamı, sonrasında yol genişletme çalışmaları nedeniyle kısmen yıkılmış ve uzunca yıllar harap bir halde bırakılmıştır. Günümüzde ise kültür merkezi işlevi kazandırılan bu tarihi yapı; 2006-2008 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilip 2008 yılının nisan ayında yeniden hizmete açılmıştır. Toplam 1400 metrekarelik kapalı bir alandan oluşan Ördekli Hamamı Kültür Merkezi’nde; iki adet seminer salonu, kahve salonu, fuaye salonu, geleneksel sanatlar kurs ve uygulama salonları ve sergi salonları yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın