Orsay Müzesi Paris

Orsay Müzesi, Paris’in mutlaka görülmesi gereken müzelerinden biridir. Müzede 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykelleri ve fotoğraflarını görebilirsiniz. Orsay Müzesi’nin önemli özelliklerinden biri de bulunduğu yapıdır. Müze binası, ilk olarak 1900 Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmıştır. 1939 yılında işlevini tamamlayan yapı yıllar boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. 1970 yılında yıkımı gündeme gelen bina, 1977 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde Orsay Müzesi şehrin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yıllar boyunca ressamlar eserlerinde hayal ürünü olsa bile gerçekçi imgeler kullanmışlardı, sanki bir şeyin fotoğrafını çeker gibi. Daha sonra Parisli sanatçılardan bir kısmı eserlerindeki sınırları çizen kesin hatları belirsizleştirdi ve ortaya çıkan bu yeni akıma “empresyonizm (izlenimcilik)” denildi. İkinci aşamaya ise “post-empresyonizm” adı verildi. Orsay Müzesi özellikle sahip olduğu empresyonist tablolardan oluşan koleksiyonu ile ünlüdür.

Orsay Müzesi’nde; Edouard Manet, Claude Monet, Paul Cezanne ve Vincent van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini inceleyebilirsiniz. Cehennem Kapıları (Rodin), Kırda Yemek (Manet), Moulin de la Galette’te Dans (Renoir), Mavi Nilüferler (Claude Monet) ve La Belle Angele (Paul Gauguin) müzede sergilenen en önemli eserlerdendir.

Özellikle müze gezilerinden hoşlanan gezginler Orsay Müzesi’ni Paris gezilecek yerler listesinde mutlaka üst sıralara yazmalı.

Orsay Müzesi Paris İç Görünüm
Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 1 Rue de la Legion d’Honneur, Paris
  • Metro: “Solferino” metro durağını ya da “Musee d’Orsay” RER durağını kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 09.30-18.00 (Perşembe 21.45’e kadar). Pazartesi günleri kapalıdır. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta kapalıdır.
  • Web: www.musee-orsay.fr

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın