Orsay Müzesi gezi rehberi

Yılda 4 milyona yakın ziyaretçi sayısı ile Fransa’nın üçüncü, dünyanın onuncu en çok ziyaret edilen müzesi olan Orsay Müzesi bir Paris seyahatinde görülmesi gereken yerlerden biri.

Başta ve çoğunlukla Fransız sanatçılar olmak üzere tüm Avrupa’da 1848 – 1914 yılları arasında üretilmiş resim, heykel ve dekoratif objelerin sergilendiği ve eskiden bir tren garı olan Gare d’Orléans binasında yer alan müze özellikle empresyonist olmak üzere post-empresyonist, neoklasik ve romantik eserlerle dolu bir koleksiyona sahip.

1986 yılında kapılarını ziyaretçilere açan müzeyi sanatseverler, özellikle resim ve heykel sanatına ilgi duyanlar ziyaret etmeli zaten.

Ancak sanata düşkün değilseniz bile bu nefes kesici tarihi yapıda sergilenen, dünyanın en değerli eserlerini görmenizi öneririm. Ki bu yazıda da Orsay Müzesi tarihçesi, bölümleri ve koleksiyonundaki eserler hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim.

Orsay Müzesi Tarihi

Orsay Müzesi paris gezi notları

1900 yılında yapılarak 1939 yılına kadar Paris’in güneybatısına giden trenlerin kalkış istasyonu olan Gare d’Orléans Tren Garı’nın giderek daha az kullanılması binanın yıkılıp yıkılmaması konusunu gündeme getirmiş.

Aslında yıkılıp yerine otel yapılması gündemdeyken uzun tartışmalar ve fikir değişiklikleri sonrasında müze olarak restore edilmesine karar verilmiş.

Açılan restorasyon yarışması sonucunda müzenin tadilatı yaptırılmış ve Orsay Müzesi 1986 yılında o güne kadar Jeu de Paume Ulusal Galerisi’nde sergilenen eserlerle açılmış.

Ki bugün de içlerinde Monet, Manet, Renoir, Delacroix, Gaugin, Cézanne gibi Fransız sanatçılar başta olmak üzere Van Gogh, Picasso, Munch gibi Avrupalı diğer sanatçıların da yer aldığı, 3000’e yakın eserden oluşan bir koleksiyona sahip.

Orsay Müzesi Bölümleri

Orsay Müzesi Paris gezi blog

2 bin metrekare alana kurulmuş olan 4 katlı Orsay Müzesi içerisinde kalıcı ve geçici sergiler yer alıyor. Ki müzenin auditoriumunda klasik müzik konserleri de düzenleniyor. Buradaki kalıcı sergiler ve bölümlerle ilgili kısa bir özet yapmam gerekirse:

Zemin Kat

Sağdaki galerilerde Delacroix, Ingres gibi sanatçıların eserleri, soldaki galerilerde natüralizm ve realizm akımlarının en güzel örneklerini sunan Courbet ve Manet gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği zemin kat 1848 ile 1870 yılları arasına odaklanmış.

Bu katta sergilenen dekoratif objeler ve heykeller ise 19. YY ortalarında yapılmış eserler.

Birinci Kat

1800’lü yılların ikinci yarısına odaklanmış olan bu katta Neo-klasik dönem dekoratif objelerine ayrılmış bölümler de mevcut. Ki bu katta Fransız ressamların eserlerinin yanında Gustav Klimt ve Edvard Munch gibi Avrupalı ressamların eserleri de sergileniyor.

İkinci Kat

Gaugin, Seurat ve Toulouse-Lautrec gibi neo empresyonist akımın temsilcilerinin eserlerinin sergilendiği ikinci katta daha sıra dışı tekniklerle yapılmış olan resimler sergileniyor.

Üçüncü Kat

Orsay Müzesi’ndeki en nefes kesici eserlerin sergilendiği üçüncü katta aynı anda hem empresyonist hem de ekspresyonist eserler yer alıyor.

Monet, Renoir, Pisarro gibi ustaların eserlerinin yanında ünlü Van Gogh ve Cezanne sergisi ve müzedeki en ünlü heykellerden Degas’ın “Dansçılar” isimli eseri de yine bu katta. Ki diğer katları gezmeye zamanınız olmasa bile direkt gidip gezmeniz gereken yer de burası.

Teras

19. YY heykel sanatına odaklanmış olan teras katında ise ünlü usta Rodin’in eserleri en dikkat çekici kısım.

Orsay Müzesi Koleksiyonu ve Önemli Eserler

Orsay Müzesi Bölgümleri’ni anlatırken nerede ne tür eserler sergilendiğinden bahsettim ancak müzenin koleksiyonundaki en önemli eserlerden bahsedemedik.

“Buraya milyonlarca ziyaretçi çeken eserler hangileri, ziyaret ettiğimizde nelere, hangi resimlere, hangi heykellere konsantre olalım” derseniz:

Edgar Degas’ın bronz heykeli 14 Yaşındaki Dansçı, Vincent Van Gogh’un otoportresi ve yine Van Gogh’un Starry Night Over The Rhone Arles tablosu, Cézanne’ın The Card Players isimli eseri, Monet’nin empresyonizmin en güzel örneklerinden Poppy Field isimli tablosu, yine Monet’nin Blue Water Lilies isimli eseri, Bougeureau’nun Equality Before Death isimli eseri, Renoir’nın Montmartre’de bir cafeyi canlandırdığı Bal du Moulin de la Galette isimli tablosu ve Manet’nin Olympia’sı şeklinde kendi listemi yazabilirim.

Orsay Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Orsay Müzesi konum bilgisi, nasıl gidilir
Orsay Müzesi‘nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Adresi 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris şeklinde olan Orsay Müzesi’ne en kolay ulaşım yolu elbette metro. 12 no’lu hatta binerek Solferino İstasyonu’nda inmeniz halinde müzeye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

RER trenlerini kullananlar C hattına binerek Musee d’Orsay İstasyonu’nda inebilir. Ve otobüs tercih edenler de 24, 63, 68, 69, 83 ve 94 no’lu otobüslere binebilirler.

Orsay Müzesi Giriş Ücretleri

Orsay Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 14 Euro.

18 yaşından küçükler için ücretsiz olan müze ziyareti her ayın ilk Pazar günü ise herkese ücretsiz.

Giriş biletini gişeden alabileceğiniz gibi önceden, internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Ki girişte çok uzun kuyruklar olduğu için bu yolu öneririm.

Orsay Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Orsay Müzesi Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

Ziyaret saatleri 09:30 – 18:00 arasında ancak Perşembe günleri kapanış 21:45.

Paris seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın