İstanbul Ortaköy Camii
Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

İstanbul‘un en güzel yapılarından olan Ortaköy Camii, 19. yüzyıldan kalma bir Osmanlı dönemi camisidir. Asıl adı Büyük Mecidiye Camii olan yapı 1854 yılında tamamlanmıştır. Ortaköy Camii’nin bulunduğu yere ilk yapının Mahmud Ağa tarafından yaptırıldığı fakat bu yapının Patrona Halil İsyanı sırasında yıkıldığı bilinmektedir. Günümüzde gördüğümüz yapı, Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiştir.

Cami, mimari, tarih ve dini açıdan oldukça estetik bir görüntü sergilemektedir. Caminin en ilgi çekici kısımları arasında Abdülmecid’in kubbeye hat sanatıyla yazdığı Allah, Muhammed ve halifelerin isimleridir. Barok mimari tarzı ile yapılan Büyük Mecidiye Camii, dört bir yanından güneş alacak şekilde tasarlanmıştır ve bu yönüyle bir mimari harika olarak değerlendirilmektedir.

Ortaköy Camii içi
Ortaköy Camii İç Görünüm, İstanbul

Boğaz kıyısındaki yapının iki tane minaresi bulunmaktadır. Cami, padişah ve ailesine ait olan Hünkar ve kamuya açık olan Harim kısımlarından oluşmaktadır.

İstanbul’un en ünlü camilerinden olan bu yapıyı İstanbul gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Yapı, temelinin denize doğru ilerlemesi gibi bir tehlike geçirmiştir. Sonrasında yapılan temel sağlamlaştırma çalışmaları ile günümüzde hala ayaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)
Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii) gece manzarası

Ortaköy Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Mecidiye Mah., 34347 Beşiktaş İstanbul
  • Ulaşım: Beşiktaş İskelesi’nden buraya yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Eminönü ve Taksim yönünden kalkan araçlar da buradan geçmektedir.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

  1. Lutfen cami mimarlarının isimlerini bilgilerinize ekleyin. Bu olağanüstü güzellikteki cami ünlü mimar aile Ermeni Garabet Balyan ve Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiştir

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın