oscar adayı seyahat filmleri

Akademi ödüllerinde olmayabilirsiniz ama bu filmler bir yıldız gibi hissetmenizi sağlar! Oskar’a aday gösterilen filmler sadece en iyi konu ya da hikaye alanında değil seyahat etme isteği uyandırma konusunda da aday gösterilebilir. Bu filmleri izlerken seyahat etme isteği ile yanıp tutuşabilirsiniz. Kim bilir belki de film bitince filme set olan yerlere doğru yola çıkarsınız! İzlerken dünya coğrafyası, mimarisi, doğası ve diğer birçok açıdan zengin görsellerle dolu bu filmler Oskar’a aday gösterilmişlerdir. İşte Oskar adayı olmuş seyahat etme isteği uyandıran 9 film:

Arrival

Bozeman, Montana, ABD

Hiç tartışmasız yılın en iyi bilim kurgu filmi olan “Arrival“da bir dil bilimci Montana‘da askeri kampa yolculuğunu anlatır. Oraya vardığında dünyanın diğer ziyaretçilerini anlamak için başka  bir dil üzerinde çalışır. Film seti olarak Montana kullanılmıştır ve Montana ile evrenin sonsuzluğu ve insan ilişkilerinin doğası tasvir edilmeye çalışılmıştır. Bozeman ve Montana seyahati ile benzer duyguları hissedebilirsiniz. Bozeman‘da, Montana Devlet Üniversitesi öğrencilerinin yaşamını, üniversite atmosferini görebilirsiniz. Ayrıca eşsiz bir doğa ile çevrelenmiş olması da filmi görsel olarak zenginleştirir. Bozeman, eğer ruhunuzu arıyorsanız harika bir yerdir.

Fences

Pittsburgh, Pennsylvania, ABD

August Wilson‘ın aynı isimli oyunundan uyarlanan “Fences” Afro Amerikalı bir babanın 1950’lerde Amerikan Sivil Hakları Hareketi sırasında ailesini desteklemesini anlatır. Film, Pittsburgh‘da çekilmiştir. Buranın seçilme nedeni şehrin çalışkan bir yer olarak bilinmesidir. Amerika’nın En yeşil 100 şehrinden biri olarak seçilen Pittsburg, ayrıca dünyanın ilk yeşil merkezi olan “David Lawrence Convention Center“a ev sahipliği yapmaktadır. Çevre çalışmaları kapsamında kültürel mirasın çeşitliliği korunmaya çalışılmıştır. Pittsburg’un tarihi “Heinz Tarih Merkezi“nde görülebilir.

Hacksaw Ridge

Okinawa, Japonya

Hacksaw Ridge filmi, Desmond T. Doss adındaki Amerikalı bir askerin gerçek hayatı ile ilgilidir. Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olması filmi daha da ilginç kılar. Bu asker, İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce kişinin hayatını kurtarmıştır. Desmond, Okinawa Savaşı‘nda ön saflarda yer alarak kendisini askerleri kurtarmaya adamıştır. Okinawa Japon Adası o dönemde tarihin en kanlı savaşlarından birini yaşasa da burası günümüzde Doğu Çin Denizi’ndeki en güzel mercan adasına sahip olması ile bilinir. Eğer scuba diving veya şnorkel yapmayı seviyorsanız Churaumi Akvaryumunu, tarihe ilgi duyuyorsanız “Barış Milli Parkı“nı görmelisiniz. Kısacası Okinawa, spor, doğa, tarih gibi birçok farklı alanda size gezip görülecek yerler sunar.

Hell or High Water

Big Bend Milli Parkı, Teksas, ABD

Hell or High Water” da iki öfkeli erkek kardeş ailelerinin fakirleştiğini fark edip bu konuda önlemler alır. Kardeşler, durumu düzeltmek için Teksas‘taki bankaları soyarlar ve bölgedeki küçük kasabalara taşınırlar. Filmde gösterilen yerler doğa harikasıdır ve insanda seyahat isteği uyandırır. Film, sadece bu görselleri için bile izlenmelidir.

Hidden Figures

Hampton, Virginia, ABD

Hidden Figures” 1960’larda Nasa’da çalışan üç Afro Amerikan kadının John Glenn‘in uzaya fırlatılması ile hayati hale gelmelerini anlatır. Filmde kadınlar Nasa’da ve toplumda cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılık ile mücadele ederler. Filmde kullanılan yer dikkat çekmese de Hampton, harika bir manzara sunar. Hampton, 1868’de kurulan ve özgürleştirilen köleler ve Amerika yerlilerine eğitim veren Hampton Üniversitesi ile ünlüdür. Tarihi öneminin yanı sıra, okyanus manzarası, şarapcılık ve uzay bilimlerine katkısı ile bilinir.

La La Land

Los Angeles, Kaliforniya, ABD

La La Land” iki aşığın Hollywood hayallerinden daha fazlasıdır. Filmi izlerken Los Angeles‘ı detaylı görme imkanınız olur. Hermosa Plajı‘ndaki Lighthouse Cafe, Los Angeles’daki Hollywood Center Stüdyoları’na, Hollywood Dağı eteklerindeki ünlü Griffith Gözlem Evi ve birçok yeri film içerisinde görebilirsiniz. Bu yerler filmlerde çok sık kullanılan yerler olsa da görmeye değerdir.

Lion

Kolkata, Hindistan

Oskar adayı olan bu film, Kolkata yakınlarında genç bir delikanlının insanı üzen hikayesini anlatmaktadır. Biyolojik ailesinden ayrılan ve Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilen genç, yıllar sonra kayıp akrabalarını bulmak için Hindistan‘a gider. Filmin konusu Hindistan’ı arka plana atsa da Kolkata’nın sıkışık trafiği, zengin ve fakir arasındaki sosyoekonomik boşluğu ve her şeye rağmen şehrin güzelliği dikkat çekicidir. Pareshnath Jain Tapınağı, Azize Terasa Evi ve diğer birçok dini ve ruhani açıdan değerli yapı buraları görülmeye değer kılar.

Manchester by the Sea

Ann, Massachusetts, ABD

Manchester by the Sea, Cape Ann’de küçük bir kasabadır. Filmde erkek kardeşini kaybettikten sonra yeğenine varis olan bir adamın tamamen değişen hayatı anlatılır. Kimi zaman trajik olan filmde Massachusetts deniz kenarı set olarak kullanılmıştır. Cape Ann’de Manchester by the Sea, Essex, Gloucester ve Rockport olarak dört tane kasaba vardır. Amerika’daki en eski deniz fenerlerini görmek için buralara gelebilirsiniz. Her kasabanın kendine özgü bir havası olsa da misafirperverliği ve sıcak atmosferi ile ortak noktalara da sahiptir.

Moonlight

Miami, Florida, ABD

Kendini keşfetme konusunda bir başyapıt olan “Moonlight” da Afro Amerikalı bir delikanlının Miami‘de kendi dünyasını bulma çabası anlatılmaktadır. Filmin bir kısmı kuzeyde çekilse de Miami’nin farklı yüzlerini görmeniz de mümkündür. Bu canlı şehirde modern sanat müzeleri, ünlü şeflerin çalıştığı restoranlar  ve daha birçok şey sizi bekler. Miami’de herkes için bir şey vardır, tadını çıkarın!

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın