oslo gezi rehberi

1925’te şu an kullanılmakta olan adını alan Oslo, yeşil alanlarının kapladığı alan ve güzelliğiyle dikkat çeken bir liman kenti. Ülkenin finansal ve kültürel anlamda merkezi konumundaki kente seyahat planları yapıyorsanız, ihtiyacınız olan bilgileri sizler için hazırladığım Oslo gezi rehberi aracılığıyla edinebilirsiniz.

Oslo Gezi Rehberi

Yaşam standartlarının yüksekliğiyle bilinen Kuzey Avrupa kentini detaylıca anlatmadan önce ilk sırayı Oslo’yu tanımanıza yardımcı olacak kısa bilgilere ayırıyorum.

Nüfus: Norveç’in başkentinin nüfusu 658 bin.

Din: Nüfusun %70’i Hıristiyan. En fazla nüfusa sahip 2. din ise İslam.

Resmi Dil: Ülkenin bütününde olduğu gibi Norveççe resmi dil. Yerel halkla İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

İklim: Konumu nedeniyle gece-gündüz arasında büyük farklılıkların yaşandığı Oslo, Gulf Stream akıntısı nedeniyle ılıman okyanussal iklimin etkisinde.

Yüz Ölçümü: Başkentin kapladığı alan 480 km².

Coğrafya: Nordmarka’nın eteklerinde, deniz ile iç içe olan bir alana kurulmuş olan kent, ülkenin güneybatısında yer alıyor.

Ekonomi: Pek çok değerlendirme kuruluşuna göre Avrupa’nın ekonomik anlamda en güçlü kenti olan Oslo, denizcilik sektörüne yönelik yatırımları ile öne çıkıyor. Kent ayrıca yağ ve gaz üretim şirketlerinin merkezi konumunda.

Para Birimi: Norveç Kronu, resmi para birimi olarak kullanılıyor.

Saat Farkı: Zaman açısından kent, ülkemizi 1 saat geriden takip ediyor.

Vize: Normal pasaport sahiplerinin Vfs Global aracılığıyla vize almaları gerekiyor.

Gezi Süresi: Kenti tam anlamıyla gezmek için 2 ila 5 gün arasında bir süre yeterli.

Tarih: Halk öykülerinde anlatıldığına göre Harald Hardrada tarafından 1049 yılında kurulmuş olan Oslo, 5. Haakon döneminden beri ülkeye başkentlik yapıyor.

Tarihi boyunca bir dizi yangın felaketi atlatan şehir, Büyük Kuzey Savaşı’nın ardından kurulan tersaneleri ve ticari faaliyetleri sayesinde güçlü bir hale gelmiş.

Oslo’da Ulaşım

oslo gezi rehberi ulaşım

Ruter adını taşıyan ve metro, otobüs, tramvay ve tren hatlarından oluşan toplu ulaşım ağı sayesinde Oslo, sıkıntı yaşamadan gezebileceğiniz bir şehir.

T-bane olarak isimlendirilen kentin metrosu, taşımacılığın bel kemiğini oluşturuyor. Feribotlarla desteklenen sistem dışında konforlu yolculuk etmek isterseniz, taksilere binebilir veya bütçeniz varsa araç kiralama seçeneğine yönelebilirsiniz.

Doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyüleyen kenti, üşenmezseniz yürüyerek veya bisiklete binerek de gezebilirsiniz.

Toplu ulaşım araçlarında ekonomik yollarla yolculuk etmek isteyenler için Oslo’da tek kullanımlık biletlerin yanı sıra günlük ve haftalık bilet seçenekleri de sunuluyor. Ancak bilet fiyatları kapsadığı hatlara göre farklılık gösteriyor.

Oslo Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Uluslararası uçuşlar için kullanılan Gardermoen Havaalanı’ndan 50 kilometre uzaklıktaki şehir merkezine zahmetsizce ulaşmak için tren, otobüs veya servis seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer kente vardıktan sonra vakit kaybetmeden otelinize ulaşmak istiyorsanız, tren ve otobüslere göre daha hızlı olan Shuttle servisleri kullanmanızı öneriyorum.

Oslo’da Yeme İçme

oslo gezi rehberi yeme içme

Liman kenti olması nedeniyle Oslo’da yeme içme kültüründe deniz ürünlerinin bariz bir ağırlığı bulunuyor. Domuz dışında dana ve kuzu eti gibi tanıdık lezzetleri içeren yemekler de Oslo mutfağının temellerini oluşturuyor. Ayrıca farklı bir lezzet olarak geyik etini de deneyebilirsiniz.

Hemen hemen her restoranın menüsünde bulunan balık türleri kurutma, tuzlama, marinasyon gibi teknikler uygulanarak servis ediliyor.

Farklı bir lezzet arayanlar çiğ Norveç somonunun 24 saat buzdolabında tutulduktan sonra dereotuyla servis edildiği Gravlaks’ı deneyebilirler. Yerel halkın sık tükettiği bu lezzet dışında başta köy tipi olmak üzere ekmek çeşitlerinin tadına bakmanızı tavsiye ediyorum.

Gastronomi meraklılarına önerebileceğim yerel içecekler ise %40 alkol içeren ve tadı votkaya benzeyen Akevitt; elma suyundan yapılan, düşük alkollü Cider ile alkollü sıcak içecek Karsk.

Tüm İskandinavya’da yaygın olan kahve ve çay kültürünün Oslo’da da yaygın olduğunu bilmenin, alkol tüketmek istemeyenlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Oslo’da sunulan hizmetten sonra bahşiş beklenmiyor; ancak restoranlarda gelen hesaba servis ücreti dâhil ediliyor.

Oslo Gezilecek Yerler

oslo gezi rehber gezilecek yerler

Doğal güzelliklerinin üzerine bir de içerisindeki özgün mimarili yapıları sayesinde gezilmesi son derece keyifli bir kent haline gelen Oslo’da sizleri klasik mimari stile sahip dini yapılar ve saraylar, modern tarzda yapılar içerisinde faaliyet gösteren müzeler bekliyor. Üstelik bu yerlerden bir kısmı sahip oldukları muhteşem manzaralar sayesinde ziyaretçilerine fotoğraf çekebilecekleri hoş kareler sunuyor.

Oslo gezilecek yerler listenizin başına Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi ile Norveç’in Direnişi Müzesi’ni barındıran Akershus Kalesi’ni yazabilirsiniz. Kente yazın giderseniz, bu değerli mekân dışında kentin geçmişini yansıtan Kraliyet Sarayı’na da listenizde yer verebilirsiniz.

Coğrafi keşiflere meraklılar için Fram Museum, Viking Gemi Müzesi oldukça ideal mekânlarken; sanat tutkunları arasında Vigeland Sculpture Park ve Munch Müzesi popüler.

Bahsettiğim tüm mekânları kapsayan kültür turunuzun ardından eğlenmek isterseniz gece kulüpleri, barları, caz kulüpleri, kafeleri ile ünlü alışveriş caddesi Karl Johans’ı ziyaret edebilirsiniz.

Oslo gezi rehberi dâhilindeki en kapsamlı konu olan gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiyi “Oslo Gezilecek Yerler” başlıklı yazımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Oslo’da Alışveriş

oslo gezi rehberi alışveriş

Oslo gezi rehberi kapsamında değindiğim konular içerisinde fiyatlar nedeniyle sıkıntı yaşatabilecek tek konu alışveriş. Özellikle giyim ürünlerinde kolaylıkla fark edeceğiniz bu konunun nedenleri kentin genel anlamda pahalı olması ve satıcıların pazarlık yapmaya yanaşmamaları.

Fiyatı bir kenara bırakacak olursak, Oslo istediğiniz çoğu şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir kent. Kentin en önemli alışveriş bölgesi Karl Johans Caddesi, dünyaca ünlü markaların mağazalarını ve yerel ürünler satan dükkânları ile bu alanda başı çekiyor.

Cam ve seramik işçiliğinin gelişmiş olduğu kente antika veya hediyelik eşya içinse bakmanız gereken yerler Frogner, Kirkeristen Sentrum, Akersgata ile Steenstrups ve Heyerdahls.

Oslo’da Nerede Kalınır?

Konaklama seçeneği açısından ziyaretçilerini fazlasıyla memnun edecek durumdaki Oslo’da nerede kalınır diyenlere tavsiye edebileceğim 5 bölge bulunuyor.

Sizlere tavsiye edebileceğim ilk bölge alışveriş başlığında da sizlere bahsettiği Karl Johans Caddesi. Araç trafiğine kapalı olan cadde üzerindeki oteller genelde yüksek standartlara sahipler.

Konaklama için otel seçeneklerini araştırabileceğiniz ikinci adres olarak önerebileceğim Oslo Ana Garı, en az Karl Johan kadar renkli ve kalabalık bir diğer konaklama bölgesi. Geçmişte pek tekin olmayan garın çevresi, hayata geçirilen projeler sayesinde nezih bir alana dönüştürülmüş.

Kentin en eski yerleşimlerinden birisi olan Kvadraturen ise sakin bir bölge arayışındakiler için ideal şartları barındırıyor. Üstelik limana, Akershus Kalesi’ne, Mimari Müzesi’ne yakın konumdaki bölgede çok sayıda köklü restoran faaliyet gösteriyor.

Konaklama açısından tavsiye edeceğim Frogner ve Majorstuen mahalleleri yeşillikler içerisindeki kaliteli ortamıyla gezginleri mutlu ediyor.

Uygun fiyatlı konuk evlerine ev sahipliği seçkin 2 mahallenin sokaklarını gezerken lüks butik mağazaları ve küçük sanata galerini ziyaret edebilirsiniz. Oslo’da yer alan tüm otelleri incelemek ve otel rezervasyonu yapmak için tıklayın.

Oslo gezi rehberi yazısı boyunca sizlere İskandinavya’nın 4. büyük şehri hakkında bilgiler vermeyi amaçladım. Vermiş olduğum bu bilgiler umarım Oslo tatilinizi keyifli geçirmenize yardımcı olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın