Oslo gezilecek yerler

Doğal alanlarının sunduğu muhteşem manzaralarla gezginleri kendisine hayran bırakan Oslo, yaşam standardının oldukça yüksek olduğu, güvenli bir tatil seçeneği. Geçmişte yaşadığı 14 yangın felaketi nedeniyle defalarca yeniden kurulan bol oksijenli kent, mimari açıdan özgün yapıları barındırıyor. İlgi çekici birçok müzenin bulunduğu kentin ziyaret edebileceğiniz popüler mekânları hakkında detaylı bilgiyi Oslo gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz.

Oslo Gezilecek Yerler Listesi

Sosyal yaşamı müzik temalı festivalleri ve renkli gece yaşamı ile zenginleşen Oslo, ulaşım yönünden sıkıntı çekmeyeceğiniz şehirlerden birisi. Üstelik Gulf Stream akıntısının iklimini yumuşattığı Oslo’yu yaz döneminde yürüyerek veya bisikletle rahatça gezebilirsiniz. Bu arada Oslo’da konaklama yapılabilecek bölgeleri ve otel tavsiyelerimizi Oslo’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Akershus Kalesi

Oslo'da gezilecek yerler Akershus Kalesi

Akershus Kalesi (Akershus Fortress), muhteşem manzarası ve tarihi önemi nedeniyle tatilcilerin Oslo gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. Bir dönem idam cezalarının uygulandığı bir hapishane olarak kullanılan kale, 13. yüzyılın sonlarında Kral 5. Hakoon’un emriyle inşa edilmiş. Günümüzde de askeri amaçla kullanılmaya devam edilen yapının içerisinde ücretsiz ziyaret edebileceğiniz Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi ve Norveç’in Direnişi Müzesi bulunuyor.

2. Vigeland Sculpture Park

Oslo Vigeland Sculpture Park

Tek bir heykeltıraş tarafından yapılmış eserlerin sergilendiği dünyanın en büyük parkı olarak anılan Vigeland Sculpture Park’nın inşası 1949 yılında tamamlanmış. 1869-1943 yılları arasında yaşamış olan Gustav Vigeland’dan adını alan parkta heykeltıraşın hayatı boyunca bronz, granit ve dökme demir kullanarak yarattığı 200 heykel bulunuyor. Yemyeşil, huzur dolu ortamında keyifli saatler geçirebileceğiniz parktaki heykeller ana kapı, köprü ile çocuk oyun alanı, çeşme, monolit plato ve hayat çarkı isimli 5 farklı bölümde sergileniyor.

3. Oslo Opera Binası

Oslo Opera Binası

Norveç Ulusal Opera ve Bale Topluluğu’na ev sahipliği yapan Oslo Opera Binası, 350 adayın başvurduğu bir tasarım yarışması sonucunda inşa edilmiş ve 2008 yılında kullanıma açılmış. İskandinav ülkelerindeki en modern yapıları arasında gösterilen binanın tasarımında ziyaretçilere denizden yükseliyormuş hissi verilmek istenmiş. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz kültürel yapıda konser salonlarının yanı sıra çeşitli sanatsal çalışmalar sergileniyor.

4. Kraliyet Sarayı

Oslo gezilecek yerler Kraliyet Sarayı

Yaz boyunca ziyarete açık tutulan Kraliyet Sarayı (Royal Palace), 19. yüzyılın ilk yarısında Fransa doğumlu Norveç Kralı 3. Charles’ın ikametgâhı olarak inşa edilmiş. Kralın ölümünün ardından 1849’da tamamlanabilen saray, Slottparken isimli yeşil alanın içerisinde yer alıyor. Günümüzde de kraliyet ailesinin hizmetinde olan 173 odalı konutun yemek salonları, seremoni alanları, toplantı odaları gibi önemli bölümlerini ortalama 1 saat süren rehberli turlara katılarak görebilirsiniz.

5. Karl Johans Caddesi

Oslo gezilecek yerler Karl Johans Caddesi

Kentin sosyal yaşamını görmek ve alışveriş yapmak isteyenlerin Oslo gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Karl Johans Caddesi (Karl Johans Gate), geçitlerle birbirine bağlanmış eski yolların birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Gece kulüpleri, barları, caz kulüpleri, kafeleri ve alışveriş olanakları ile ünlü Karl Johans Caddesi, merkez istasyondan Kraliyet Sarayı’na kadar uzanıyor. Tüm bu olanaklarının dışında cadde üzerinde Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri gibi ziyaret edebileceğiniz mekânlar bulunuyor.

6. Viking Gemi Müzesi

Oslo Viking Gemi Müzesi

Oslo Üniversitesi’nin bünyesindeki Norveç Halk Müzesi’nin bir parçası olan Viking Gemi Müzesi (Vikingskipshuset) Oseberg, Gokstad ve Tune kazı alanlarından çıkartılmış arkeolojik eşyalara ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerine Viking Çağı ile ilgili detaylı bilgiler sunan müzenin koleksiyonunda en büyük ilgiyi toprak altından eksiksiz olarak çıkartılan Oseberg gemisi çekiyor. Gemi dışında sergilenen diğer eşyalar arasında giyim eşyaları, at arabası, ev gereçleri ve el aletleri gibi Vikingler’in yaşam stiline ışık tutan parçalar bulunuyor.

7. Fram Museum

Oslo gezilecek yerler Fram Museum

Kon-Tiki, Norveç Halk ve Viking Gemi müzelerinin de bulunduğu alanda faaliyet gösteren Fram Museum, Norveçli kutup kâşifleri Fridjof Nansen, Otto Sverdrup ve Roald Amundsen’i onurlandırmak için 1936 yılında açılmış. Kâşiflerin kutuplara doğru gerçekleştirdikleri keşif gezilerinde kullandıkları aygıtların, çektikleri filmlerin ve fotoğrafların sergilendiği müze, adını bu gezilerde kullanılan gemiden almış. Müzede görebileceğiniz bu gemi Fridjof Nansen’in talimatlarıyla Colin Archer tarafından inşa edilmiş.

8. Holmenkollen Ski Museum & Tower

Oslo Holmenkollen Ski Museum & Tower

Bir asırdan uzun süredir kayak yarışmalarının yapıldığı tesisin bünyesinde 1923 yılında kurulan Holmenkollen Kayak Müzesi (Holmenkollen Ski Museum & Tower), kayak kullanımının 4.000 yıllık tarihini ziyaretçilerine sunuyor. Taş Devri’nden, Viking Çağı’ndan günümüze ulaşan kayak ve kayakçı tasvirleri yapılan kaya oymalarını görebileceğiniz müzede Fridjof Nansen ile Roald Amundsen’in kutup keşiflerinde kullandıkları cihazların bir kısmı sergileniyor. Kayakla atlama kulesinin tepesinde bulunan gözlem alanına çıktığınızdaysa Oslo’nun panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

9. Norveç Halk Müzesi

Oslo gezilecek yerler Norveç Halk Müzesi

Ülkenin çeşitli yerlerinden toplanmış detaylı koleksiyonu ile 1500 yılından günümüze yerel halkın yaşam biçimini ve kültürünü ülkeye gelen tatilcilere aktarmayı amaçlayan Norveç Halk Müzesi (Norwegian Museum of Cultural History), kütüphaneci ve tarihçi Hans Aall tarafından 1894’te kurulmuş. Kasabalardan ve kırsaldan taşınmış 150 binanın bulunduğu açık hava müzesinde Sami kültürü, halk sanatları, yerel kostümler ve oyuncaklarla ilgili sergiler düzenleniyor.

10. Munch Müzesi

Oslo Munch Müzesi

Oslo gezilecek yerler listesinde sırada, sanat tarihine meraklı gezginlerin ilgilerini çekeceğini düşündüğüm Munch Müzesi var. Modernizm akımının en önemli sanatçılarından biri olan Edvard Munch’un hayatının anlatıldığı ve eserlerinin sergilendiği müze, Oslo Belediyesi’nin sinema salonlarından toplanan gelirle sanatçının 100. doğum günü olan 1963 yılında açılmış. Yarısını Munch’un eserlerinin oluşturduğu müzenin daimi koleksiyonunda 1.200 tablo, 18.000 baskı, 6 heykel ve binlerce kitap bulunuyor.

11. Oslo Katedrali

Oslo Katedrali

1697 yılında tamamlanan Oslo Katedrali (Oslo Cathedral), günümüzde Norveç Kraliyet ailesi ve Hükümeti tarafından düzenlenen halka açık etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yapım yılı itibariyle Oslo’da inşa edilmiş 3. katedral olan yapı, çeşitli nedenlerden dolayı defalarca yeniden inşa edilmiş. 1950’de tamamlanan son yenileme çalışmalarıyla Barok tarzı orijinal iç mimarisini geri kazanan katedralin tavanında bulunan cam mozaikleri, dini yapının en fazla dikkat çeken ayrıntısını oluşturuyor.

12. The National Gallery

Oslo Ulusal Galeri

Tabloları, çizimleri ve heykelleriyle Norveç’in halka açık en büyük koleksiyonunu barındıran Ulusal Galeri (The National Gallery), 1837 yılında Kraliyet Sarayı bünyesinde kurulmuş. Heindrich Ernst ve Adolf Schirmer tarafından tasarlanan şu anki binasına 1882 yılında geçen müzenin koleksiyonunda Edvard Munch, Paul Cézanne ve Edouard Manet gibi dünyaca ünlü ressamların çalışmaları sergileniyor. Müzedeki The Fairy Tale Room bölümünde prensesleri, trolleri ve daha birçok masal yaratığını tasvir eden sanatsal çalışmaları görebilir, The Drawing Room’da Gustav Vigeland’ın çalışmalarından ilham alarak çizim yeteneklerinizi sınayabilirsiniz.

13. Vigeland Museum

Oslo Vigeland Museum

Temelleri, heykeltıraş Gustav Vigeland’ın Oslo Belediyesi’ne çalışmalarını bağışlama önerisiyle 1919 yılında atılan Vigeland Museum, 1947’de ziyarete açılmış. Öneriyi olumlu değerlendiren Oslo Belediye Meclisi’nin sanatçı için kurduğu tarihi atölye, ziyarete açıldığı tarihten itibaren kuzeyinde bulunan Vigeland Heykel Parkı ile birlikte heykeltıraşın tüm eserlerinin görülebildiği önemli bir sanat merkezi haline gelmiş.

14. Oslo Belediye Binası

Oslo gezilecek yerler Belediye Binası

2005 yılında düzenlenen ankette %30 oy alarak Oslo’da “”Yüzyılın Yapısı” seçilen Belediye Binası (City Hall), karakteristik mimarisiyle öne çıkıyor. Sahip olduğu sanat eserleriyle ve ev sahipliği yaptığı Nobel Barış Ödülü töreniyle klasik belediye binası kalıplarını fazlasıyla aşan yapının inşasına 1931 yılında başlanmış. Patlak veren 2. Dünya Savaşı’nın getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle Oslo’nun ikonik idari merkezi ancak 1950’de tamamlanabilmiş.

15. Kon-Tiki Museum

Oslo görülecek yerler Kon-Tiki Museum

Oslo gezilecek yerler listesinin son sırasını denizciliğe meraklı gezginlerin hoşuna gidecek bir başka mekâna bıraktım. Adını, insanlık tarihinin gördüğü en büyük kâşiflerden birisi olan Thor Heyerdahl’ın Pasifik Okyanusu’nu geçmek için yaptığı ahşap saldan alan Kon-Tiki Müzesi, 8.000 kitabı barındırıyor. Kâşif tarafından yapılmış tüm salların orijinallerini görebileceğiniz müzede, Heyerdahl’ın gezileri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca her gün saat 12.00’da kaşife Oscar kazandıran Kon-Tiki Belgeseli’ni izleyebilirsiniz.

Eğer Oslo gezinizde zaman sorununuz yoksa; Astrup Fearnley Museum of Modern Art, Botanical Garden, Nobel Barış Merkezi, Aker Brygge, Natural History Museum, Eternal Peace Flame, National Museum of Art, Architecture and Design ve Tusenfryd Eğlence Parkı’nı Oslo gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Oslo’da nerede kalınır?

Oslo'da nerede kalınır Thon Hotel Opera
4 yıldızlı Thon Hotel Opera, konaklama için güzel bir seçenek.

Eğer Oslo seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz; 3 yıldızlı Citybox OsloHotell BondeheimenScandic Karl Johan Otel, 4 yıldızlı Radisson Blu Plaza Hotel OsloScandic Victoria OtelThon Hotel Opera ve 5 yıldızlı Hotel Continental konaklamada tercih edebileceğiniz güzel tesisler. Bunlar dışında şehirde konaklama genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Oslo’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Oslo gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Oslo hakkında genel bilgileri Oslo gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Norveç’te şimdiden keyifli zaman geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın