Bursa Osman Gazi Türbesi Orhan Gazi Türbesi

Osmanlı İmparatorluğu‘nun bir devlet olarak kuruluşuna tanıklık eden şehir Bursa, her köşesinde ayrı bir tarihi eser saklıyor. Kuruluş ve yükselme dönemine ait camiler, hanlar, türbeler bu şehri farklı kılan değerlerden en önemlileri.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi ise yeni bir tarihin yazılmasını sağlayan iki devlet büyüğü, iki imparatorluk kurucusunun, baba ile oğulun ebedi istirahatlerini yaptıkları, bu tarihi yapılardan en önemli iki tanesi.

Orhan Gazi Türbesi ve Osman Gazi Türbesi ziyareti yapmadan bir Bursa turunu tam yapmış sayılmazsınız. O halde gelin bir zamanlar aslında tek çatı altında olup bugün iki farklı yapıda yer alan türbeler hakkında başka ne bilmeniz gerekli, buna bakalım.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi Hakkında Bilgiler

Bursa Osman Gazi Türbesi hakkında bilgiler
Osman Gazi Türbesi Bursa

Aslında Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi hakkında bilgi vermeden önce bu türbelere adını veren, ebedi istirahathaneleri burada olan iki devlet adamından kısaca bahsedelim. Ki Osmanlı Devleti’nin kurucularından olan bu baba oğulu ismen de olsa sanırım herkes tanıyordur.

23 yaşında Bey olan Ertuğrul Gazi‘nin oğlu Osman Gazi Selçuklu Devleti’nin yıkılmasıyla 1300 yılında bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarını atmış diyebiliriz.

1326 yılındaki vefatının hemen ardından da oğullarından Orhan Gazi başa geçerek bir yandan 16 bin kilometrekare alana sahip beyliği yaptığı fetihlerle 95 bin kilometrakeye çıkarmış, bir yandan da bir devlet yapısını oluşturmaya başlamış.

Bizans Dönemi’nde Saint Elie Kilisesi olarak kullanılan yapının kalıntıları, Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethinin ardından babası Osman Gazi’nin türbesine dönüştürülmüş ve naaşı da buraya taşınmış. Türbeye vefatından sonra Orhan Gazi‘nin naaşı da konulmuş.

Yapı 1801 yılında meydana gelen yangın, 1854 yılında da depremden harap olunca bir süre bakımsız kalmış ancak bu durum da çok uzun sürmemiş.

1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından, iki ayrı yapı halinde yeniden inşa edilmesi emredilmiş ve bugün milyonların ziyaret ettiği Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi ortaya çıkmış.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi İçerisinde Görebilecekleriniz

Bursa Orhan Gazi Türbesi hakkında bilgiler
Orhan Gazi Türbesi, Bursa

Bursa’da Tophane Parkı‘nın sağında yer alan Osman Gazi Türbesi Erken Dönem Osmanlı mimarisinde sıkça görülen türbe yapısı olan sekizgen şeklinde inşa edilmiş. Duvarlarında kesme taş kullanılan yapının tepesinde de bir kubbe yer alıyor. Osman Gazi‘nin sedef kakmalı süslemelerle işlenmiş sandukası türbenin tam ortasında yer alıyor.

Osman Gazi Türbesi içerisinde ayrıca oğlu Alaaddin Paşa’nın, torunu İbrahim Bey’in, gelini Asporça Hatun’un, Hüdavendigar’ın oğlu Savcı Bey’in ve kimliği bilinmeyen başka kişilerin de sandukaları yer alıyor.

Osman Gazi Türbesi’nin tam karşısında yer alan Orhan Gazi Türbesi ise biraz daha farklı bir yapıda. Kare formundaki türbe sade ve zarif süslemelerle işlenmiş pencereleriyle dikkat çekiyor. Kubbenin tam altında yer alan sanduka Orhan Gazi’nin sandukası olup burada ayrıca eşi Nilüfer Hatun, çocukları ve bazı yakınlarının da sandukaları yer alıyor.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Osman Gazi Orhan Gazi Türbesi Bursa nerede ve nasıl gidilir

Osmangazi Mahallesi Yiğitler Cad. No:4 16040 Osmangazi/Bursa adresinde yer alan Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi’ne ulaşım çok kolay.

Metro ile gitmek isterseniz Şehreküstü İstasyonu‘nda inerek 10 dakikada türbelere yürüyebilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler de Heykel – Atatürk Caddesi otobüsünü kullanabilirler.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi Giriş Ücretleri

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi ziyareti için giriş ücreti alınmıyor.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi Ziyaret Saatleri

Türbelerin ziyaret saatleri haftanın her günü 08:00 – 20:00 arasındadır.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın