Ostia Antica Roma

Ostia Antica, Roma Cumhuriyeti Dönemi’nde hem önemli bir ticari liman hem de Tiber Nehri’nin ağzını ve kıyılarını koruyan önemli bir kaleydi. Roma İmparatorluğu genişledikçe kasabanın büyüklüğü kale surlarını aşmış, Ostia zengin bir liman kenti olmuştur.

Kolezyum’da oyunlarda kullanılacak hayvanların yanı sıra her türlü yiyecek, hediyelik eşya ve inşaat malzemesi gemi ile Ostia Limanı’na getirilir, oradan da Tiber Irmağı yoluyla Roma’ya ulaştırılırdı. Mozaiklerden anlaşıldığı üzere limanda yük taşımak için develer ve filler kullanılmıştır. Antik Roma’nın bu canlı ve işlek liman kenti 2000 yıl önce nehir kıyısına kurulsa da sonraki yüzyıllarda denizin çekilmesi ve nehir yatağının büyük ölçüde yön değiştirmesiyle, karanın ortasında kalmıştır.

M.Ö 4. yüzyılda basit bir kale olarak kurulan, ilerleyen yıllarda önemli bir liman haline gelen Ostia’nın hareketli günleri M.S 4. yüzyılda sona ermiştir, yaklaşık bin yıldan bu yana bölgede yerleşim bulunmamaktadır.

Ostia Antica Roma
Ostia Antica, Roma

Ostia Antica’da görebileceğiniz önemli yerler arasında; kentin ana caddesi olan Decumanus Maximus, tiyatro, tanrılara adanan tapınak Capitolium, hamam kompleksi Terme dei Sette Sapienti, müze, forum, Cupido ve Psykhe Evi, diğer hamam kompleksi olan Terme di Nettuno ve tapınak Yılanlı Mithraeum yer almaktadır.

Ostia Antica Roma
Ostia Antica, Roma

Ostia Antica’ya şehir merkezinden kalkan yerel trenler ile rahatça ulaşabilirsiniz. Bölge çok geniş bir alanı kaplıyor, bu nedenle geziye en az 3 saatinizi ayırmanız tavsiye edilir. Güneş altında yapacağınız gezi boyunca yanınızda su ve şapka ya da şemsiye bulundurmaya özen gösterin.

Ostia Antica Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via dei Romagnoli 717, Sit alanı Roma’nın 25 km güneybatısında.
  • Ulaşım: Metro ile Piramide, daha sonra Porta San Paolo İstasyonu’ndan Ostia Antica’ya yerel tren ile ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri ve resmi tatillerde ziyarete kapalıdır. Giriş ücretlidir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın