Oude Kerk Amsterdam 2

Oude Kerk, Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilisedir. Kırmızı Fener Mahallesi’nde yer alan şehrin bu ünlü dini yapısının geçmişi kum bariyerindeki mezarlığa ahşap kilisenin yapıldığı 13. yüzyıla kadar uzanır. Günümüzdeki Gotik yapı ise 14. yüzyıldan kalmadır ve tek nefli kilisenin bazilikaya dönüştürülmesi ile oluşturulmuştur.

Ortaçağ ile Rönesans arasına damgasını vurmuş çeşitli mimari tarzların muhteşem bir karışımının sergilendiği kilisenin iç mekânında yer alan Katolik hazineler 1566 yılında İkonkırıcılık sırasında çalınmış olsa Oude Kerk, yine de zarif vitrayları, tavan resimleri e ünlü orguyla şehrin en dikkat çekici kilisesidir.

Oude Kerk’in en dikkat çekici kısmı Büyük Orgu’dur. 1724 tarihli Jan Westerman’ın meşe kasalı orgu sekiz körüklü ve 4000 boruluktur. Org, meşe kasası, ahşap heykelleri ve oymaları ile dikkat çekicidir. Bakire Meryem Şapeli ve burada yer alan vitraylar kilisenin bir diğer önemli noktasıdır. Şapelin 3 penceresinde yer alan vitraylar 16. yüzyıl tarihlidir. Batı Avrupa’daki en geniş tavan olduğu iddia edilen tavanda yer alan 15. yüzyıl resimleri 1955 yılında yapılan restorasyonda ortaya çıkartılmıştır.

1578 tarihinden öncesine ait Brokarlı Sütunlar, Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı, 1565 tarihinde Joost Bilhamer tarafından inşa edilen Geç Gotik tarzındaki zarif Kule Külahı, 15. yüzyıl tarihli Merhamet Sandalyeleri ve Küçük Org, Oude Kerk geziniz boyunca görmeniz gereken en önemli bölümler arasında yer alır.

Oude Kerk Amsterdam 4

Şehrin en önemli bölgelerinden olan Kırmızı Fener Mahallesi ve şehrin en büyük ve eski kilisesi olan Oude Kerk’i mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

Oude Kerk Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Oudekerksplein Güney Girişi, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Dam (4, 9, 16, 24)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 11.00-17.00, Pazar 13.00-17.00. Kule: Nisan-Eylül Cumartesi-Pazar 12.00-16.00. Ekim-Mart randevuyla.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 5€
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın