Palais Royal Paris

Palais Royal (resmi adı Palais-Cardinal), Paris’in önemli saraylarından biridir. 1639 yılında Kardinal Richelieu için saray olarak yaptırılmıştır. Richelieu 1624 – 1642 arasında etkili olmuş Fransız bir kardinaldir. Yapıldığı zamanlarda Palais Cardinal olarak bilinmektedir. Kardinal’in ölümünün ardından saray kraliyet ailesi tarafından alınmıştır. XIV. Louis’in çocukluğu da bu sarayda geçmiştir. XV. Louis çocukken naiplik yapan d’Orleans döneminde saray kumarhane ve eğlence yeri olarak da kullanılmıştır.

Sarayın sonraki sahiplerinden olan Dük Philip arkadların üst bölüme; 2 tiyatro, mağazalar, kumarhane ve kafe yaptırmıştır. Devrim sırasında Dük, ailesinin diğer üyeleri gibi giyotin ile can vermiştir. Devrimden sonra kumarhane olarak kullanılmaya devam saray 1871 ayaklanmasında yıkılmaktan kıl payı kurtulmuştur.

Günümüzde saray; Anayasa Meclisi, Kültür Bakanlığı ve Devlet Konseyi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar dışında Grand Vefour Restaurant önemli bölümlerden biridir.

Palais Royal Paris
Palais Royal, Paris

Saray ziyarete açık değildir. Fakat avlu ve bahçe kısımlarını görebilirsiniz. Avlu kısmı Cour d’Honneur olarak bilinir. Cour d’Honneur 1986 yılında eklenen Daniel Burren yapımı büyük bir heykel ile bilinir. Bu eser 280 tane siyah ve beyaz sütundan oluşur. Bunun yanında Jardin du Palais Royal olarak bilinen bahçe vardır. Bahçenin ortasında bir de çeşme bulunur. Burası gürültülü şehir hayatından kaçılabilecek sessiz ve güzel bir yerdir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Pl du Palais Royal, 75001, Paris
  • Metro: “Palais Royal” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın