Palatino Tepesi Roma

Palatino Tepesi, Roma Forumu ve Circo Massimo arasında yer alan Antik Roma’nın en önemli yerleşim alanlarından biridir. Eski imparatorların evleri, taklar, tapınaklar ve ılıcalar burada bulunmaktadır. Efsaneye göre Roma şehrinin kökeni buradadır. Yapılan kazılarda MÖ 1000 yıllarında bile burada yaşamın olduğunu göstermektedir.

Roma’da yer alan yedi tepenin en eski ve en merkezde olanı Palatino Tepesi’dir. Roma Forumu’nun 40 metre üstünde bulunan bu tepe bir yandan da Circo Massimo’ya bakar. İsminin etimolojik kökü “palace” (saray) kelimesinden gelir.

Efsaneye göre, Romulus ve Remus ikiz kardeşler, bir dişi kurt tarafından Palatino’daki bir mağarada büyütülmüşlerdir. Palatino Tepesi’nde M.Ö 9. yüzyıldan kalma Demir Çağı kulübe kalıntılarına rastlanmış ve bu da, bölgenin Roma’nın kuruluşuyla efsanevi bağlarını arkeolojik olarak desteklemiştir.

Palatino çok cazip bir yerleşim alanıydı; kentin ünlü yurttaşlarının büyük çoğunluğu burada oturmuştur. Augustus, bu tepede doğmuş ve imparator olduğunda bile, her fırsatta bu mütevazı yere gelmeyi tercih etmiştir. Augustus’un Evi ve Augustus’un karısı Livia’nın Evi olarak bilinen iki bina, bölgedeki en korunmuş evler arasındadır.

Palatino Tepesi 2
Palatino Tepesi, Roma

Kybele Tapınağı, Domus Augustana, Domus Flavia, Livia’nın Evi, Cryptoporticus, Romulus Kulübeleri, Stadyum ve Farnese Bahçeleri Palatino Tepesi’nde yer alan en önemli yapılardandır.

Palatino Tepesi’ne ulaşmanın iki yolu vardır. İlki Roma Forumu üzerinden (Via dei Fori Imperiali’den) diğeri ise Via di San Gregorio’daki girişten. Forum üzerinden gelseniz bile, Palatino için ayrı bir bilet almanız gerekmektedir.

Palatino Tepesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Palatino, Roma
  • Ulaşım: 75, 85, 87, 117, 175 numaralı otobüsler ile ya da “Colosseo” metro durağı üzerinden bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Resmi tatillerde kapalıdır. Casa di Augusto, salı ve cuma günleri kapalıdır.

Roma Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Roma'daki En Popüler Turlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın