Palau Güell (Güell Sarayı) Barselona

Barselona’daki ünlü tarihi yapılardan olan Palau Güell, ünlü Mimar Antoni Gaudi tarafından 1886-1890 yılları arasında Katalan sanayici Eusebi Güell için yaptırılan sıra dışı bir konaktır.

Bir sanatçı için zengin bir müşterinin önemi ayrıdır. Antoni Gaudi’nin şansı, Kont Eusebi Güell’in yeteneklerini keşfetmesi ile dönmüştür.  1886 yılında Güell, Gaudi’den kendisini diğer varlıklı komşulardan farklı kılacak bir malikâne tasarlamasını istemiştir ve sonuçta da ortaya Gaudi’nin bu erken dönem eserlerinden olan Güell Sarayı ortaya çıkmıştır.

Dar bir sokakta yükselen bu gösterişli ama orantısız binada kullanılan malzemelerin kalitesine bakarak, Gaudi’nin Güell’in parasını özgürce kullandığı görülebilir. Taş yapı mermerle kaplıdır ve iç mekânın her tarafında yüksek kalite ahşap kullanılmıştır. Gaudi diğer yapılarında olduğu gibi burada da zanaatkârlarla yakın ilişki içinde çalışarak pek çok mobilya, aydınlatma elemanı ve aksesuar tasarlamıştır. 1889’da tamamlanan yapı zengin bir beyin evi olmasının yanı sıra politik toplantıların yapıldığı, oda müziği konserlerinin verildiği ve önemli konukların ağırlandığı bir yerdi.

Palau Güell (Güell Sarayı), Barselona
Güell Sarayı, Barselona

Sarayın iç mekânında en dikkat çekici kısım Büyük Salondur. Binanın çatısında ise mozaik bacalar yükselir.

Palau Güell (Güell Sarayı) 4
Palau Güell bacaları, Barselona

2004 yılında yenileme çalışmaları için ziyarete kapatılan Palau Güell, 2011 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. Bu konağı “The Passenger” isimli filmde Jack Nicholson ve Maria Schneider’in ilk buluştuğu yer olarak görebilirsiniz.

Palau Güell (Güell Sarayı) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Nou de la Rambla, Barselona
  • Ulaşım: “Liceu” metro durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Cumartesi 10.00-14.30
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.
  • Web: www.palauguell.cat
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın