Palermo'da nerede kalınır rehberi

İtalya’da Sicilya Adası’nın başkenti olan Palermo 160 kilometrekarelik alana yayılan coğrafyasıyla turistlere son derece rahat ve kolay keşfedilecek seçenekler sunuyor. Palermo’da nerede kalınır yazısında sizlere bu tarih ve deniz kokan şehirde konaklayabileceğiniz 7 farklı bölge ve otel alternatiflerinden bahsedeceğim.

Kendine özgü sokakları, pazar yerleri, lehçeleri ve gündelik hayatıyla aslında görebilen gözler için Palermo’nun hemen her bölgesi farklı bir doku ve atmosfere sahip. Hatta bir bölgeden diğerine gittiğinizde kendinizi başka bir şehirdeymiş gibi de hissedebilirsiniz. Öte yandan hepsinin ortak bir yönü de var. Antik dönem, Katolik dönem veya Arap hükümdarlığı… Kentin her bölgesi az veya çok tarihten nasibini almış.

Palermo’da görülmeye değer yerler hakkında daha detaylı bilgi için Palermo Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz.

Palermo’da nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

Palermo’da nerede kalınır?

Palermo'da nerede kalınır oteller

Belki yüzölçümü açısından çok büyük bir şehir sayılmayabilir ancak yine de ben Palermo’da nerede kalınır yazısında bölgelerden bahsetmeden önce kentteki toplu ulaşım olanaklarından bahsetmek istiyorum.

Kentte mevcut olan toplu taşıma seçekleri otobüs ve tramvay. Aslında aşağıda haritasını da vereceğim tramvay Palermo’da turistik amaçlarla gezen birisi için fazlasıyla yeterli. Ancak şu linkte de görebileceğiniz otobüs ağı çok daha geniş.

Söz konusu Avrupa şehirleri olduğu zaman bisikleti de bir ulaşım seçeneği olarak tavsiye ederim genelde ancak maalesef Palermo için değil. Şehrin yerlilerinin pek yürüme alışkanlığı olmamasından, 5 dakikalık yerlere bile araçla gitmeyi tercih etmesinden ötürü İstanbul’u kıskandıracak bir trafiği var Palermo’nun. Üstelik bisikletin çalınma ihtimali de yüksek.

Palermo'da nerede kalınır

Palermo’da nerede kalınır yazısında sonunda konaklama için tercih edebileceğiniz bölgelerden bahsetmenin yeri geldi. Öncelikle, aşağıdaki haritada yazıda bahsedeceğim 7 bölgenin konumunu görebilirsiniz.

Palermo'da nerede kalınır otel rezervasyon

1. Borgo Vecchio

Kentin tarihi bölgesi olan Borgo Vecchio bugün daha çok düşük ve orta gelirli ailelerin yaşadığı bölge konumunda. Tabii tarihi bir bölge dediysem, diğer İtalyan kentlerindeki gibi son derece estetik yapılar aklınıza gelmemeli.

Söz konusu Sicilya olunca biraz boşvermişlik, biraz gelir seviyesinin düşüklüğü bu bir zamanlar Barok mimarinin güzel örneklerinin görüldüğü bölgeyi estetik açıdan geride bırakmış.

Bölgede yer alan oteller şehrin diğer kesimlerine kıyasla daha uygun fiyatlı ve burada Politeama Tiyatrosu, Pretoria Çeşmesi, Senato Sarayı, Liman ve Ucciardone Cezaevi görülebilecek yerler arasında.

2. Monte di Pieta

Palermo Monte di Pieta

Palermo’nun tarihi-hatta Arap geçmişine dair de birkaç miras barındıran- bölgesi Monte Di Pieta turistik seyahatlerde ideal konaklama bölgelerinden. Üstelik bu bölge estetik açıdan da Borgo Vecchio’ya kıyasla çok daha güzel.

Bu bölgedeki turistik yerler ise Palermo Katedrali, Il Capo Pazarı, Diocesano Müzesi, Teatro Massimo, Porta Carini Kapısı, St. Agostino Kilisesi. St. Anna Al Capo, San Vito gibi onlarca irili ufaklı meydanlar dışında tabii ki.

Dar sokakları, İtalya’da olduğunuzu hissettiren bina, restoran ve cafeleri ile Monte di Pieta Palermo’da kalabileceğiniz en şık ve turistik bölgelerin başında geliyor.

3. Castellammare Vucciria

Palermo şehrinin tarihi Monte de Pieta’dan da eskiye dayanan bölgesi Castellammare Vucciria Carracciolo Meydanı etrafında şekilleniyor. Tarihi pazarı Vucciria Market ile de ünlü olan bölge merkezi konumunun da sayesinde son derece zengin bir otel, restoran, cafe ve mağaza koleksiyonuna sahip.

Öte yandan Monte di Pieta ile kıyaslandığında tarihi yapıların biraz daha bakımlı olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak Borgo Vecchio’dan her şekilde çok daha estetik bir bölge.

Palermo ziyaretinde özellikle Arkeoloji Parkı, Lampedusa Sarayı, müzeler ve tarihi kiliseler ile ilgilenenler için Palermo’da nerede kalınır sorusunun cevabı bu bölge.

4. La Kalsa

Arapça’da El Khalesa kelimesinden gelen adıyla La Kalsa kentteki en eski yerleşim yerlerinden. Ayrıca Arapların Avrupa’daki ilk şehirleşme örneklerinden de biri. Ancak La Kalsa sadece Arap tarihinden ibaret değil.

Palermo’nın diğer bölgeleri gibi burada da Barok stili kiliseler, saraylar ve diğer yapılar yer alıyor. Turistik, kalabalık ve hareketli bir bölge olan La Kalsa’da otel, restoran ve alış veriş seçenekleri de sayıca çok fazla.

5. Ruggero Settimo

Palermo'da nerede kalınır Ruggero Settimo

Ruggero Settimo Caddesi ve batısında kalan bölge şehrin biraz daha aydınlık yüzü. Yapılar hala eski ve tarihi değerde ancak caddeler daha geniş ve daha modern.

Tüm olanaklar açısından (konaklama, yeme içme ve alış veriş) Palermo’nun diğer bölgelerinden eksik yanı olmadığı gibi fiyatlar da Monte di Pieta, La Kalsa gibi bölgelere kıyasla biraz daha uygun.

6. Albergaria

Albergheria olarak da bilinen Albergaria tarihi açıdan zengin bir başka Palermo bölgesi. Kraliyet Sarayı’nın da yer aldığı bölgede tarihi yüzyıllarca geriye giden Bellaro Market pazarı, Nuova Kapısı, Norman Sarayı, Del Gesu Kilisesi, Delle Dame Şapeli gibi mimari ve tarihi açıdan son derece ilgi çekici yapılar yer alıyor.

7. Zisa

Palermo'da nerede kalınır Monte di Pieta

Şehir merkezine çok yakın konumuyla Zisa hem kolay ve hızlı ulaşımın avantajlarına, hem de turistik kargaşadan uzak olmanın konforuna sahip bir bölge. Norman – Arap mimarisinin uyumlu bir birleşimini yansıtan Zisa Şatosu’na da ev sahipliği yapan bölgede ayrıca Art Nouveau stiline ait onlarca örnek görmeniz de mümkün.

Palermo’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Palermo’da otel fiyatları İtalya standartlarında olmasına rağmen yaz aylarında ciddi artış olduğunu söylemeliyim. 15 USD’dan başlayan gecelik ücretler 3-4 yıldızlı ve misafirler tarafından çok beğenilen otellerde (normal sezonda) 60-120 USD seviyelerinde.

Rezervasyon için booking.com sitesini her seyahatimde kullandığım için öneririm. Bu tarz siteler arasında en geniş otel portföyüne sahip ve en iyi fiyatları sunan site rezervasyonu iptal edebilme, edememe fırsatlarından anlık indirimlere kadar her türlü detayı işlem sırasında göstereren güvenilir bir seçenek.

Palermo’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

Booking.com

4★ Massimo Plaza Hotel (Monde Di Pieta Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Massimo Plaza Hotel

Aslında Castellammaro ile Monte Di Pieta Bölgeleri’nin kesişiminde bulunan Massimo Plaza Hotel Teatro Massimo, Arkeoloji Müzesi, Teatro Politeama ve Politeama Meydanı, Vergogna Çeşmesi ve Palermo Katedrali gibi kentteki en önemli turistik yapılara birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

Konforlu ve şık odaları olan otelin restoranı bulunmuyor ancak hafif atıştırmalıklar servis edilen bir bar mevcut. Otel çevresi ise bu açıdan çok fazla seçeneğe sahip.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Federico II Central Palace & Spa ( Borgo Vecchio Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Hotel Federico II Central Palace Spa

65 odalı Hotel Federico sadece konumu değil sahip olduğu olanaklarıyla da dikkat çeken bir otel. Bünyesinde bulunan 2 restoranı, spa merkezi, konferans ve toplantı salonlarıyla hem turistik hem iş amaçlı seyahatler için kaliteli bir seçenek.

Dekorasyonunda antika mobilyalar ve bazı sanat eserlerine de yer verilen otel Politeama Meydanı ve Teatro Politeama’ya 100 metre mesafede yer alıyor. Teatro Massimo, Palermo Limanı, Palermo Katedrali gibi önemli yapılar da otele çok yakın. Politeama otobüs durağı ise 150 metre mesafede.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Grand Hotel Wagner (Borgo Vecchio Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Grand Hotel Wagner

Ünlü Alman besteci Richard Wagner‘in 2 yıl yaşadığı ve adını da verdiği Wagner Sokağı’nda yer alan otel restore edilmiş tarihi bir binada hizmet veriyor.

Ortak kullanım alanları ve odaları da binanın yaşına uygun şekilde dekore edilmiş seçkin otelde restoran, bar, fitness salonu, konferans merkezi ve toplantı odaları da mevcut. Grand Hotel Wagner Palermo’da nerede kalınır diyen estetik tutkunları için eşsiz bir seçenek.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Palazzo Brunacci (Albergaria Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Hotel Palazzo Brunaccini

Kentin tarihi merkezine ve turistik yerlerine yürüme mesafesinde yer alan Hotel Palazzo Brunaccini’de bir restoran ve bar da yer alıyor.

Özellikle romantik seyahatler için birebir olan sade, ferah ve şık bir şekilde dekore edilmiş odalarıyla hizmet veren otel San Cataldo Kilisesi, Vergogna Çeşmesi, Quattro Canti, Palermo Katedrali gibi turistik yerler ve Palermo Tren İstasyonu birkaç yüz metrelik mesafede.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Porta Felice (La Kalsa Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Hotel Porta Felice

Tarihi bir binada yer alan Hotel Porta Felice keyifli bir terasta hizmet veren bir restoran, fitness ve SPA salonlarına sahip.

Limana çok yakın bir konumda yer alan otel Santa Maria Dello Spasimo Kilisesi, Botanik Bahçeleri, San Francesco Kilisesi, ve Vucciria gibi turistik yerlere yürüme mesafesinde olmasının yanın Porte Felice otobüs durağına da 150 metre mesafede.

Palermo’da nerede kalınır diye düşünen hemen her gezgin için keyifli ve konforlu bir seçenek.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Mercure Palermo Excelsior City (Ruggero Settimo Bölgesi’nde)

Palermo otel tavsiyesi Mercure Palermo Excelsior City

19. YY’dan kalma restore edilmiş bir binada hizmet veren Mercure Palermo Excelsior modern ve sofistike iç dekorasyonuyla da son derece şık.

118 oda ve suit olan otelde bir restoran ve fitness merkezi de yer alıyor. Kentin ticari merkezinde yer almasından dolayı iş seyahatleri için de uygun bir seçenek olan otel İngiliz Bahçeleri’nin hemen yanında. Ayrıca Politeama Meydanı, Teatro Politeama, Teatro Massimo gibi turistik yerler de 6-7 dakikalık yürüme mesafesinde.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın