Palermo gezilecek yerler

Sicilya Adası‘nın kuzeybatısında yer alan Palermo; zengin kültürel mirası, tarihsel dokusu ve doğal güzellikleri sayesinde yılın her dönemi turist çekmeyi başarıyor. 2800 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan şehirde gastronomi tutkunları için birbirinden farklı yemek seçenekleri bulunuyor. Tatil planınızı kararlaştırdıktan sonra kolaylıkla şehre ulaşabilir ve Palermo gezilecek yerler turuna başlayabilirsiniz.

Palermo Gezilecek Yerler Listesi

İsmini, Eski Yunanca’da “Büyük Liman” kelimesinden alan Palermo, ziyaretçilerine eğlenceli vakit geçirme imkanı tanıyor. Arap ve Roma mimarisini yansıtan yapıtlar, estetik görünümlü heykeller ve volkanik kayalardan yapılmış tarihi evler, şehrin başlıca görülmesi gereken noktalarını oluşturuyor.

Otobüs, tren veya taksi gibi ulaşım seçeneklerini değerlendirerek siz de şehirde yer alan tüm turistik değerleri görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

1. Palermo Katedrali

Palermo gezilecek yerler Palermo Katedrali

Şehrin en muhteşem yapıtları arasından öne çıkan Palermo Katedrali (Cattedrale di Palermo), mermer ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden birini yansıtıyor.

1185 yılında Mill Walter tarafından tasarlanan yapıtta, Neoklasik mimari tarzın izlerine rastlanıyor. Geçmişte cami olarak kullanılan ve 12. yüzyılda katedral haline getirilen eserin iç kısmında ise Sicilya Krallığı’na ait mezarlıklar göze çarpıyor.

Corso Vittorio Emanuele mahallesine uğradığınızda bu muazzam katedrali rahatlıkla görebilirsiniz.

2. Palazzo dei Normanni

Palermo Palazzo dei Normanni

Piazza Indipendenza semtinde konuşlanmış olan Palazzo dei Normanni (Palace of the Normans, Royal Palace of Palermo), “Sicilya Bölgesel Parlementosu” olarak kullanılıyor.

1130 yılında Araplar tarafından inşa edilen yapıtın ilk katında “Cappella Palatina” isimli bir şapel kalıntısı; ikinci katında da muazzam izlenime sahip kraliyet daireleri karşınıza çıkıyor. Günümüzdeki görünümüne 16. yüzyıllarda kavuşan mimari eseri, Palermo gezilecek yerler arasına mutlaka eklemelisiniz.

3. Catacombe dei Cappuccini

Palermo Catacombe dei Cappuccini

Ölüler Evi” anlamına gelen Catacombe dei Cappuccini (Capuchin Catacombs of Palermo), dünyanın en korkunç 7. müzesi olarak nitelendiriliyor.

16. yüzyıldan beri fantastik ve korkuseverlerin ilgisini çeken tarihi müzede 8000 adet mumyalanmış ceset yer alıyor. Piazza Cappuccini caddesinde görebileceğiniz tarihi binada üstelik ruhban, burjuva ve soylu sınıfına ait kişilerin mumyalanmış organları, görenleri hayrete düşürüyor.

4. Teatro Massimo

Palermo gezilecek yerler Teatro Massimo

1874 yılında Gian Battista Basile isimli mimar aracılığıyla dizayn edilen Teatro Massimo, eşsiz dokusu ve mimari yapısı sayesinde Avrupa’nın en büyük opera tiyatroları arasından sivriliyor.

1350 seyirci kapasitesi bulunan bina, eğimli bir sahnenin etrafında yükseliyor. Piazza Verdi bölgesinde karşınıza çıkan opera binasını ister bireysel isterseniz de rehberli turlar ile gezebilirsiniz.

5. Mercato Vucciria

Palermo Mercato Vucciria

Piazza Caracciolo isimli Ortaçağ’dan kalma bir bölgede kurulan Mercato Vucciria, hem şehir halkının hem de gelen ziyaretçilerin alışveriş ihtiyacını karşılıyor.

Sebze, et ve balık gibi daha çok gıda üzerine satışların yapıldığı pazarda, renkli ve kabalalık bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Kuzey Afrika-Arap etkisinin yoğunluk kazandığı bölgeye uğradığınızda Palermo gezilecek yerler çizelgesinde yer alan geleneksel pazarı daha yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz.

6. Piazza Pretoria & Fontana Pretoria

Palermo Piazza Pretoria & Fontana Pretoria

Floransalı heykeltıraş Francesco Camiliani öncülüğünde tasarlanan Piazza Pretoria & Fontana Pretoria, üç kademeli bir havuz üzerinde şekilleniyor.

1555 yılında inşa edilen çeşmenin çevresinde şehri simgeleyen yaratıklardan çıplak kadın figürlerine, erkek heykellerinden mitolojik canavarlara kadar pek çok mimari detayı görebilmek mümkün oluyor.

Piazza Pretoria caddesinde bulunan mimari yapıt, üzerinde görülen çıplak erkek ve kadın heykellerinden dolayı “Utanç Çeşmesi” olarak da adlandırılıyor.

7. Palatine Şapeli

Palermo Palatine Şapeli

Piazza Indipendenza‘da Norman mimarisine ışık tutan  Palatine Şapeli (Cappella Palatina), ahşap tavan dizaynı ve heykel detaylarıyla sizi tarihi bir ambiyansın içerisine dahil ediyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan şapelin üzerinde Yunan, Arap ve Latin kültürlerine ait metinler yer alıyor. 1080 yılında Roger II tarafında inşa edilen eserin en göz alıcı yanını ise mukarnas tavan eklentileri oluşturuyor.

8. Quattro Canti

Palermo gezilecek yerler Quattro Canti

Palermo şehrinin merkezi noktası olarak bilinen Quattro Canti, hareketli yaşantısı ve turistik önemi ile gelen turistlerin akınına uğruyor. Corso Vittorio Emmanuele ve Via Maqueda yollarının kesişim noktası olan meydanı; anıt, heykel ve kilise gibi mimari yapıtlar çevreliyor.

Tarihi dokusu ile önemli bir çekim merkezi özelliğine kavuşan meydana Palermo gezilecek yerler içerisinde yer verebilir ve böylelikle tatilinizden geriye unutamayacağınız kültürel bir anı daha bırakabilirsiniz.

9. San Giovanni degli Eremiti

Palermo görülecek yerler San Giovanni degli Eremiti

1136 yılında Roger II tarafından kurulan San Giovanni degli Eremiti Kilisesi, ilk olarak kırmızı kubbesi ve süslemeleri ile beğeni topluyor.

Via dei Benedettini‘de yer alan kilisenin iç avlusundaki ağaç ve bitki türleri, doğa ile iç içe bir görüntü yaratıyor. Arap, Romaneks ve Norman sanatının inceliklerine vurgu yapan mimari yapıtın kubbe, köşe kemer ve işlemeli pencere detayları da İslam mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.

10. Mercato di Ballaro

Palermo gezilecek yerler Mercato di Ballaro

Vicolo Del Carmelo‘nun en hareketli kısmını oluşturan Mercato di Ballaro (Ballaro Pazarı), sıcakkanlı tavırlara sahip esnaf halkı ve renkli ortamı sayesinde şehre gelen gezginlerin üzerinde olumlu bir intiba bırakıyor.

Sebze, meyve, et ve balık gibi ürünlerin satıldığı geleneksel pazara istediğiniz zaman aralığında gelebilir ve dilediğiniz şekilde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

11. Santa Maria di Gesu

Palermo Santa Maria di Gesu

Salita Belvedere‘de karşınıza çıkan Santa Maria di Gesu‘da şehrin önde gelen asillerine ait mezarlar bulunuyor. 14. yüzyılda Lombord isimli mimarların denetiminde kurulan manastırın kendine has mistik atmosferi, büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralıyor. Patika bir yol ile ulaşılan manastırın içerisinde üstelik 450 yıllık bir çam ağacı da varlığını korumaya devam ediyor.

12. Santa Maria dell’Ammiraglio

Palermo Santa Maria dell'Ammiraglio

İlk olarak Rum Ortodoks ayinleri için kutsanan Santa Maria dell’Ammiraglio (La Martorana), gelen turistleri muazzam bir çan kulesi ile karşılıyor.

Norman-Arap mimari tarzının en eşsiz örneği olarak gösterilen şaheserin orijinal mozaik döşemeleri, 1143 yılından beri estetik görünümünü koruyor. Amirali La Martorana‘nın tasarımından geçen bu muazzam yapıtı, Piazza Bellini‘ye geldiğiniz zaman görebilme şansı elde edebilirsiniz.

13. Foro Umberto I and the Botanic Garden

Palermo Foro Umberto I and the Botanic Garden

Palermo körfezinin seyir alanına sahip  Foro Umberto I bölgesi, her yıl yerli-yabancı birçok turist tarafından rağbet görüyor. Genel anlamda kalabalık bir şehir yaşantısının hakim olduğu bölgenin asıl canlılığı, bahar aylarından itibaren başlıyor.

Geniş bir bulvar olarak uzanan bölgenin batı kanadında ise yeşilliği ile insanı büyüleyen Botanic Garden sizleri bekliyor. Bahçede papirüsün standlarından muz ağaçlarına, bambudan Hindistan cevizine kadar pek çok bitki seçeneği görülüyor.

14. Zisa

Palermo gezilecek yerler Zisa

Arap-Norman mimari anlayışına bağlı kalınarak inşa edilen Zisa, iç ve dış mekan tasarımı ile sizi tarihin derinliklerine götürüyor. Williham I öncülüğünde 12. yüzyılda yapımına başlanılan kulenin kelime anlamı “güzel” veya “görkemli” olarak ifade ediliyor.

Geçmişte Prensler tarafından konut amacıyla kullanılan yapıtın bazı odalarında İslami sanat eserlerine de rastlanılıyor. Piazza Guglielmo il Buono‘nun yolu üzerinde görebileceğiniz kuleye giderek ön kısmında gezinizden hatıra olarak bırakabileceğiniz bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

15. Cuba Palermo

Cuba Palermo

Arap sanatçıların kare ve sade tasarım anlayışına ışık tutan Cuba Palermo,  küp şeklindeki mimari yapısı sayesinde gelen tüm turistleri hayrete düşürüyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne yazılarak koruma altına alınan kulenin döşemelerinde Fatimi sanat etkileri de kendini gösteriyor. II William‘ın 1180 yılında inşa ettiği mimarlık kompleksini, Palermo gezilecek yerler rotanıza ekleyebilir ve Corso Calatafimi caddesinde geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Palermo’da Gezilecek Diğer Yerler

Palermo gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken en önemli yerlerden bahsettik. Palermo’da yeterli zamanı olan gezginler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

  • Arkeoloji Müzesi (Regional Archeological Museum Antonio Salinas)
  • Monreale
  • Palazzo Abatellis
  • San Cataldo Kilisesi (Chiesa Capitolare di San Cataldo)
  • La Magione Kilisesi (Chiesa della Magione)
  • Palazzo Chiaramonte
  • Piazza Politeama
  • Porta Nuova (Tarihi Nuova Kapısı)
  • Santo Spirito
  • Via Vittorio Emanuele

Palermo’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Palermo’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com’a göz atabilirsiniz. Seçim yapacağınız otel ve konaklama türüne göre otel ödemenizi tesise varınca yapabilir, rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar hiçbir ücret ödemeden iptal edebilirsiniz.

Palermo’da 1000’den fazla otel yer alıyor. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Otel tavsiyesi isteyenler ise 4 yıldızlı Ibis Styles Palermo oteline göz atabilirler.

Palermo'da nerede kalınır
4 yıldızlı Ibis Styles Palermo, şehirde konaklama için güzel seçeneklerden bir tanesi.

Palermo gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Umarım bu yazı Palermo seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Şimdide iyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın