Pantheon Paris hakkında bilgi ve tavsiyeler

Seine Nehri’nin sol yakasındaki en yüksek noktada yer alan Pantheon gerek etkileyici mimarisi gerekse ilginç tarihi ile Paris’i ziyaret eden turistlerin keyifle gezdikleri bir yer.

Bir Louvre Müzesi, bir Eyfel Kulesi veya Montmartre Bölgesi kadar olmasa da Paris’in simgelerinden olmuş yapı ziyaretçileri hiç de hayal kırıklığına uğratmıyor.

Mimari açıdan Roma’daki Pantheon ve Londra’daki St. Paul Kilisesi’ne benzeyen, daha doğrusu bu yapıları referans alan ve sonrasında neo-klasik bir üsluba bürünen yapı içerisindeki fresk ve heykel gibi sanat eserleriyle, dışarıdan bakıldığında son derece etkileyici görünen sütunları ve kubbesiyle dikkat çekiyor.

Aslında Pantheon Yunanca’da “tüm tanrılara adanmış” demek ancak yazının devamında da göreceğiniz gibi Paris’deki bu yapının pek dinle, tanrıyla alakası kalmamış. Bir zamanlar varmış orası ayrı tabii.

Peki öyleyse Pantheon bugün ne? İçerisinde neler var? Neden bu kadar önemli? Ve milyonlarca turist burayı neden ziyaret ediyor? Cevaplar için okumaya devam edin.

Pantheon Hakkında Bilgiler

Roma’daki ve diğer Pantheonlar’ın aksine Paris’deki Pantheon bir kilise veya ibadethane değil. Başta kilise olarak düşünülmüş ve hatta çeşitli dönemlerde kilise olarak hizmet de vermiş ancak bugün bu heybetli yapı Fransa’nın çeşitli alanlarda (bilim, edebiyat, siyaset gibi) öne çıkmış, hem ülkeye hem de dünyaya önemli katkıları olmuş ileri gelenlerinin mezarlarının yer aldığı tarihi bir yapı.

Dolayısıyla bu anıt mezar dini değil, daha çok ulusal bir hazine diyebiliriz.

Pantheon Tarihi

Pantheon kim tarafından yapıldı, Pantheon tarihi

Azize Genevive Paris’in koruyucu azizesi olarak bilinir ve ülkede son derece saygı duyulan bir kutsal kişiliktir. Burası da işte Kral XV. Louis tarafından (uzun süren ve ölümcül bir hastalığı atlattığı için) Azize Genevive’e adanarak yaptırılmış.

Fikrin ortaya çıktığı 1758 yılından sonra, bizzat Kral’ın görevlendirdiği Mimar Jacwues-Germain Soufflot tarafından 1765 yılında başlayan Pantheon inşası kimi zaman finansman sorunları yüzünden kimi zaman da kubbeyle ilgili çıkan teknik sorunlardan dolayı sekteye uğramış ve duraksamış.

Sonunda, 1790 yılına gelindiğinde mimarın bir arkadaşı tarafından tamamlanan yapının Kral’ın ölümü ve Fransız İhtilali sonucunda bir kilise olarak değil, ulusal kahramanları ebedi istirahatgahı olarak kullanılmasına karar verilmiş.

Gerçi 1790 yılından bugüne kadar yapı iki kez kiliseye dönüştürülmüş ancak en son 1881 yılında kilise statüsüne son verilerek mozole olarak kullanılmasına karar verilmiş ve o günden beri de Pantheon Fransız Ulusal Kahramanları’na ev sahipliği yapan bir anıt mezar.

Bugün bu önemli yapıda naaşı bulunan 70’den fazla Fransız ileri gelenleri arasında Alexandre Dumas, Victor Hugo, Jean Jacques Rousseau, Emile Zola, Voltaire gibi düşünür ve yazarlar, Pierre ve Marie Curie, Foucault gibi bilim insanları ve Simone Veil gibi politikacılar yer alıyor.

Pantheon Bölümleri

Paris Pantheon gezi rehberi

Yunan haçı şeklinde (kenarları eşit uzunlukta olan + işareti) tasarlanan Pantheon devasa kubbesi ve klasik Yunan stili sütunları ile dikkat çeken bir yapı.

110 metre uzunluğunda, 84 metre genişliğinde olan yapının en yüksek noktası ise 83 metre. Yapıdan bölüm bölüm bahsedecek olursam:

Giriş Katı

Paris Pantheon sarnıcı Agdal hakkında bilgiler

Yan yana sıralanmış sütunlarla koridorlara bölünen ana salon girişte ilk karşılaşılacak bölüm. Buradaki en dikkat çekici figür ise Napolyon tarafından 1811 yılında yaptırılan Azize Genevive freski.

Bu katta Azize Genevive’in hayatının çeşitli dönemlerini tasvir eden freskler, Fransa tarihinde iz bırakmış çeşitli kişilerin resimleri veya bu kişilere adanmış eserler de yer alıyor.

Ünlü Fizikçi Jean Foucault’ın 1851 yılında dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü kanıtladığı sarkaç ise kubbenin altında yer alıyor ve Pantheon’u gezmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği kısım da burası zaten.

Kripta (Bodrum Katı)

Kripta da denilen girişin altındaki kat ünlü Fransız ileri gelenlerinin mozolelerinin yer aldığı bölüm. Aslında bu kısım estetik veya sanatsal açıdan değerli bir yer sayılmaz. Burada mezarı yer alan kişilerden hayranı olduğunuz biri, bir yazar, bilim insanı varsa ziyaret edebilirsiniz.

Kubbe

Pantheon kubbesi Paris

83 metre yüksekliğindeki yapının kubbesi aslında iç içe geçmiş 3 kubbeden oluşuyor, ki sadece bu detay bile Pantheon Kubbesi’ni diğer Pantheonlar’dan ayıran önemli bir özellik. Ki içeriden bakıldığında da görülen aslında ikinci kubbe.

Başlangıçta kilise olarak planlandığı için kubbenin en tepesinde Azize Genevive’in bir heykeli olması planlanmış ancak geçici olarak bir haç konulmuş heykel yapılana kadar.

Sonraki süreçte Pantheon bir kilise bir mozole olarak değişip durduğu için kubbenin tepesinde yer alan haç da yerini bir Fransız bayrağına, sonra yine bir haça, sonra bir kırmızı bayrağa bırakmış. Kısacası kubbenin tepesinde yer alan obje değişip durmuş ve en sonunda burada bir haç kalmış.

Şehrin yüksek tepelerinden birinde yer alması sebebiyle Pantheon’un kubbesi nefis bir Paris manzarası izlemek için de ideal.

Yapının giriş ücretinden ayrı olarak, ufak bir ücret ödeyerek kubbeden Paris manzarası seyredebilirsiniz.

Pantheon Nerede? Nasıl Gidilir?

Paris Pantheon nerede ve nasıl gidilir
Pantheon‘un harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Latin Bölgesi’nde (5. Bölge) yer alan Pantheon Meydanı’nda bulunan yapı kolaylıkla ulaşılabilecek bir yerde.

Luxemburg Bahçeleri, Louvre Müzesi, Notre Dame Kilisesi gibi turistik yapılardan da yürüyerek en fazla yarım saatte ulaşılabilecek bir mesafede ki Luxemburg Bahçeleri çok daha yakın.

10 numaralı metro hattının Cardinal Lemoine İstasyonu ise Pantheon’a en yakın metro istasyonu. RER B trenleri de Luxemburg İstasyonu’nda durduğu için bir başka toplu taşıma seçeneği.

Herhangi bir sebepten otobüs kullanmanız gerekirse de 21, 27, 38, 82, 84, 85 ve 89 no’lu otobüsler Pantheon yakınından geçiyor.

Pantheon Giriş Ücretleri

Pantheon giriş ücretleri ve ziyaret saatleri

2020 yılı itibariyle Pantheon giriş ücreti yetişkinler için 11,50 Euro, 18 yaşından küçükler içinse ücretsiz.

Paris Museum Pass kart sahipleri de ücretsiz olarak bu popüler yapıyı gezebilirler.

Pantheon Ziyaret Gün ve Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan yapının ziyaret saatleri:

  • Ekim başı – Mart sonu arasında 10:00 – 18:00
  • Nisan başı – Eylül sonu arasında 10:00 – 18:30 şeklinde.

Paris seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın