Pantheon Paris

Pantheon, Paris’in en önemli tarihi yapılarından biridir. Günümüzde şehrin ünlülerinin mezarlarına ev sahipliği yapan bir anıt olsa da daha önceden kilise olarak kullanılmıştır. Yapı, 1744 yılında gut hastalığından kurtulan XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen yaptırılmıştır. 1790 yılında yapımı tamamlanan yapı, mimari olarak Londra’daki St Paul’s Katedrali’ne ve Roma’daki Pantheon’a benzetilmektedir.

Devrim yıllarında ünlü isimler için mozole olarak kullanılan yapı Napolyon tarafından 1806 yılında tekrar kiliseye dönüştürülse de 1885 yılında kamu binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yapının en önemli bölümü kubbesidir. Demir iskeletli kubbe 3 kattan oluşur. Mekâna uygun olarak ortamın loş olması amacıyla yalnızca ufak bir bölümden gün ışığı alır. Dilerseniz kubbeye çıkarak muhteşem Paris manzarasını da seyredebilirsiniz.

Azize Genevieve’nin Freskleri, Diderot Anıtı, girişin üstünde yer alan Üçken alınlık rölyefi ve Foucault Sarkacı yapının en önemli bölümleridir. Foucault Sarkacı, dünyanın döndüğünün kanıtlandığı en önemli kanıtlardan biridir. 1851 yılında fizikçi Jean Foucault (1819-68) tarafından Pantheon kubbesinden aşağıya sarkıttığı metalik düzeneğin salınımı ile dünyanın döndüğü kanıtlanmıştır.

Foucault Sarkacı, Patheon
Foucault Sarkacı, Patheon

Yapıdaki bir diğer önemli bölüm Kripta’dır. Burada ünlü Fransızların anıt mezarları görülebilir. Büyük yazar ve filozof Voltaire (1694-1788), ünlü yazar Victor Hugo ve görme özürlülerin kullandığı Braille alfabesinin mucidi Louis Braille burada mezarı bulunan ünlü isimlerden birkaçıdır.

Pantheon’u mutlaka Paris gezilecek yerler listenize ekleyin.

Panthéon, Paris
Panthéon, Paris

Pantheon Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place du Pantheon, Paris
  • Metro: “Jussieu”, “Cardinal Lemoine” metro durakları ya da “Luxembourg” RER durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Giriş Ücretleri: 8€
  • Ziyaret Bilgileri: Nisan-Eylül her gün 10.00-18.30, Ekim-Mart 10.00-18.00. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır.

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın