Roma Pantheon hakkında bilgiler, Pantheon tarihi

İtalya’nın başkenti Roma gerek Rönesans, gerekse daha eski, Roma İmparatorluğu Dönemi’nden kalan yapılarla milyonlarca turisti kendine hayran bırakan bir kent. Ki yılda 7 milyon ziyaretçi ile Pantheon da bu yapılardan biri.

Başta antik Roma tapınağı olarak yapılan, sonrasında kutsanarak bir Katolik Kilisesi’ne dönüştürülen 2000 yaşındaki Pantheon Yunan kültüründen ve mimarisinden etkilenerek inşa edilen bir bina. Ki adı zaten Yunanca’da “tüm tanrılara adanmış” anlamına geliyor.

Bu yazıda ise Roma’nın bu güzeller güzeli yapısını sıra dışı yapan özelliklerinden bahsedip biraz tarihçesinden biraz da mimari unsurlarından konuşacağız. Siz yazıyı telefonunuza indirin ve yapıyı gezmeye başlayın yeter.

Pantheon Hakkında Bilgiler

Roma Pantheon gezisi, dış cephe hakkında bilgil

Roma’nın tarihi şehir merkezinde, daracık sokaklarda yürürken bir köşeyi döneceksiniz ve karşınıza aniden sütunlu, kubbeli bir yapı çıkacak.

Aslında hem o ortama ait, tam olarak olması gerektiği yerde hem de “nereden çıktı bu” dedirtecek kadar sürpriz. Pantheon’u ilk gördüğümde benim hissettiklerim böyleydi. Bu 2000 yaşındaki tapınak-kilisenin orada olması hem çok normal hem de çok şaşırtıcı gelmişti. Ki bu paradoksun sebebini hala çözebilmiş değilim.

MS 7. YY’da Vatikan tarafından kutsanarak kiliseye dönüştürüldüğü için St Mary and the Martyrs Bazilikası adını alan, hatta pek çok savaş ve yıkımdan bu kilise statüsünden olmasından dolayı kurtulup bugüne kadar gelmeyi başaran Pantheon dünyanın en iyi korunmuş Antik Roma Anıtı olarak biliniyor.

Ancak bu kiliseye dönüştürmenin olumsuz bir etkisi de olmuş tabii. Tapınak ilk yapıldığında buraya konulmuş olan Yunan Tanrıları’nın heykelleri Papalık tarafından kaldırılmış. Gerçi Pantheon’un bugünkü iç dekorasyonu da son derece büyüleyici ancak en orijinal hali değil sonuçta.

Mimari açıdan yenilikçi bir tasarım olan, mühendislik açısından ise yapıldığı dönemde nasıl ulaşıldığı bilinmeyen, o döneme göre sıra dışı teknolojilerin kullanıldığı Pantheon tarihinde neler yatıyor derseniz…

Pantheon Tarihi

Pantheon tarihi, Roma

Yapımı MS 126 yılında tamamlanan Pantheon aslında burada yer alan üçüncü Pagan tapınağı.

Tapınakların ilki, bugünkü yapının bulunduğu yerde MÖ 27-25 yılları arasında Marcus Vispanius Agrippa tarafından yaptırılmış ve MS 80 yılında bir yangında yıkılmış. Hemen ardından Domitian tarafından yaptırılan ikinci Pantheon ise MS 110 yılında yıkılmış.

Yapımına İmparator Trajan döneminde başlanan ve Hadrian Dönemi’nde MS 126 yılında tamamlanan son Pantheon ise Hadrian’ın adeti olduğu üzere ilk tapınağı yaptıran Agrippa’ya adanmış.

Pantheon Pagan tanrılarına adanmış bir tapınak olarak bilinse de tarihçiler bu konuda o kadar da net değil. Yapının aslında İmparatorun halkın karşısına çıktığı zamanlarda kullanılmak ve İmparatoru Tanrılarla özdeşleştirerek hüküm sürdüğü insanlar nezdinden biraz da korku salması amacıyla inşa edildiği de tartışılan ve kabul gören görüşler arasında. Neyse bu kısmı uzatmayayım.

Son yapılan ve bizim bugün akın akın gidip ziyaret ettiğimiz Pantheon MS 607 yılında Katolik Kilisesi tarafından kutsanmış ve bir kiliseye dönüştürülmüş. O tarihten beri de kilise olarak hizmet veriyor.

Pazar ayinleri, dini bayramlarda ayinler ve hatta bazen düğün, vaftiz gibi törenler de gerçekleştiriliyor burada.

Pantheon Bölümleri

Yunan mimarisinden esinlenilerek tasarlanmış olan Pantheon ön cephesinde yer alan 16 sütun, 43,3 metre yüksekliğindeki beton kubbesi ve büyüleyici bir şekilde dekore edilmiş dairesel iç mekanı ile dikkat çekiyor.

Kısaca hepsine dair bilgi vermem gerekirse:

Pantheon Dış Cephesi

Pantheon Roma gezisi, yapı hakkında bilgiler

Ön cephede 16 sütunun desteklediği sundurması ile fazlasıyla Yunan, ardındaki dairesel ana binasıyla son derece Antik Roma izleri taşıyan Pantheon yapıldığı dönemde zeminden 7 metre kadar yüksekteymiş ve merdivenlerle çıkılıyormuş. Ancak zamanla zemin yukarı çıktığı için şimdi hemen hemen aynı hizada.

Ziyaretçileri ön cephede, sütunların üstünde yer alan dev yazı “MAGRIPPA L.F. COS TERTIUM FECIT” karşılıyor ve Pantheon’un Lucius oğlu Agrippa tarafından yaptırıldığı belirtiliyor (ki aslında Hadrian yaptırmış ancak sanırım saygıdan dolayı bu ifade).

Çok sözü edilmez ama Pantheon’a 17.YY’da ünlü mimar Bernini tarafından iki adet çan kulesi de eklenmiş. Ancak kuleler pek beğenilmemiş, halk tarafından “eşek kulakları” olarak adlandırılmış ve dolayısıyla çok zaman geçmeden yıkılmış.

Bu arada yapının önünde yer alan Pantheon Çeşmesi de ilgi çekici bir başka detay. 1575 yılında Porta tarafından tasarlanan çeşme 1711 yılında Filippo Barignoni tarafından restore edilmiş ve dört yunusun çevrelediği Ramses II heykeliyle ziyaretçileri karşılıyor.

Pantheon İçi

Pantheon iç görünüm Roma

12 x 7,5 metre genişliğindeki iki bronz kapıdan geçilerek girilen Pantheon’un içi bir kürenin yarısı diyebiliriz. 43,2 metre çapındaki bu geniş iç mekan devasa beton kubbeyi taşımanın yanı sıra hem nefis Rönesans dönemi heykellere ev sahipliği yapıyor hem de bir kilise.

Hiç penceresi olmayan yapı sadece kubbenin tepesinde yer alan ve 8 metre genişliğindeki açıklıktan (Oculus) ışık alıyor.

Aslında görevi kubbenin ağırlığını dağıtarak destek yaratmak olan iç içe geçmiş kareler şeklindeki kasetler ise Pantheon iç mekanındaki dikkat çekici bir başka detay.

Bu yapı aynı zamanda ünlü ressam Rafael, Kral I.Umberto ve Vittorio Emmanuel gibi isimlerin de ebedi istirahathanesi.

Pantheon Kubbesi

Roma Pantheon kubbesi hakkında bilgiler

Kubbesi Pantheon’un en ilgi çekici yeri diyebilirim. Yerden 43,3 metre yükseklikteki kubbe aslında tam bir yarım küre, ki içeriden baktığınızda net olarak görürsünüz.

Ancak duvar kalınlığı altlarda 6,4 metre, en tepeye doğru ise 1,2 metre olduğu için dışarıdan bakıldığında sanki tepesinden bastırılmış bir küre gibi görünüyor.

Pantheon’un kubbesi yapıldığı günden beri, ve hala bugün de, dünyanın desteklenmeden duran en ağır beton kubbesi. Ki kubbeyi taşıyan destekler detaylarda gizli (kullanılan malzemede, duvar kalınlıklarında) aslında.

Kubbenin alt kısımları ağır bir malzeme olan traverten ve kiremit ile, kalın bir duvar olacak şekilde örülmüş. Daha yukarılar ise süngertaşı gibi daha hafif malzemelerle ve daha ince bir duvar halinde örülmüş.

Ortada yer alan 8 metre genişliğindeki boşluk ise yapının ışık almasının sağlamanın yanı sıra dev kubbenin ağırlığını da azaltma fonksiyonuna sahip.

Pantheon Nerede ve Nasıl Gidilir?

Roma Pantheon nerede, Pantheon'a nasıl gidilir
Pantheon harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Roma’nın tarihi şehir merkezinde, Navona Meydanı ile Trevi Çeşmesi arasında yer alan Pantheon’un bulunduğu meydanın adı Rotonda Meydanı.

Tarihi şehir sınırları içerisindeyseniz buraya hemen her noktadan yürüyerek ulaşırsınız ancak daha dışarı semtlerden geliyorsanız Metro Hattı A’ya binip Barberini İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Pantheon Güncel Giriş Ücretleri

Roma Pantheon giriş ücretleri, ziyaret bilgileri

Aktif bir ibadethane olduğu için Pantheon girişi ücretsiz.

Geçtiğimiz yıllarda bu yapının girişinin ücretli olacağı ve bu uygulamanın 2018 yılında devreye gireceği söylenmişti İtalyan Kültür Bakanlığı’nca. Ancak şimdiye kadar bu yönde bir adım atılmadı ve giriş hala ücretsiz.

Pantheon Ziyaret Gün ve Saatleri

Roma Pantheon kaçta açılıyor

Pantheon her gün 80:30 – 19:30 saatleri arasında ziyarete açık. Sadece Pazar günleri ziyaret saatleri 09:00-18:00 olarak biraz daha kısıtlanmış durumda.

Roma gezinizde ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın