Parc de la Ciutadella Barselona

Parc de la Ciutadella, Barselona’nın en güzel ve turistik parkıdır. Şehrin adeta ciğeri olan bu güzel park, adını 18. yüzyılda şehri yöneten büyük hisarlardan almıştır. Park, eskiden yıldız şeklinde bir kalenin yer aldığı alan üzerine kurulmuştur.

Barselona’yı 13 ay kuşatma altında tutan V. Felipe’nin 1715-20 yılları arasında yaptırdığı kale, kanunu ve askeri düzeni bir arada tutan bir kışla olarak tasarlanmış; ancak önce hapishane olarak kullanıldığı Napolyon işgali sırasında, sonra da 19. yüzyılda merkezi gücün simgesi olarak nefret edilen bir yapıya dönüştürülmüştür. İlerleyen yıllarda 1888 Evrensel Sergisi’ne ev sahipliği yapan parkta Modernista mimarları hünerlerini sergilemek için bir araya gelmiştir. Parkta yer alan, eskiden kalma 3 bina halen kullanılmaktadır. Bunlardan biri okul olarak kullanılan Valilik Binası, şapel ve günümüzde Katalan Meclisi’ne ev sahipliği yapan cephaneliktir.

Günümüzde Parc de la Ciutadella içerisinde; içinde kayıkla dolaşılabilen bir göl, Parc Zoologic (Hayvanat Bahçesi), Museu de Ciences Naturals (Doğa Tarihi Müzesi), gezinti yerleri, çayırlar ve şehrin birçok önemli yapısında imzası bulunan Gaudi’nin öğrenciyken katkıda bulunduğu gösterişli fıskiye olan Font Monumental yer alır.

Parc de la Ciutadella, Barselona
Parc de la Ciutadella

Barselona gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bu güzel parka iki metro durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Parkın girişinde yer alan görkemli Arc de Triomf’un bulunduğu taraftan geliyorsanız, aynı adı taşıyan metro istasyonundan; hayvanat bahçesi yönünde gidiyorsanız, parka kısa bir mesafede yer alan Barceloneta istasyonundan parka ulaşabilirsiniz.

Parc de la Ciutadella Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Passeig de Pujades, Barselona
  • Ulaşım: “Arc de Triomf” ya da “Barceloneta” metro duraklarında inerek parka ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Ekim-Mart her gün 08.00-18.00, Nisan-Eylül her gün 08.00-20.00. Park içerisinde yer alan müze giriş saatleri değişken olup girişler ücretlidir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın