Parc de la Villette Paris

Parc de la Villette, 35 hektarı yeşil alan olmak üzere toplam 55 hektarlık genişliği ile Paris’in en büyük parklarından biridir. İçinde müze vb birçok yapı olmasına karşın şehrin biraz kıyısında bulunmasından dolayı hak ettiği ilgiyi göremediği düşünülmektedir.

İsviçre kökenli Mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanan Parc de de la Villette 1984-1987 yılları arasında inşa edilmiştir. Park içerisinde Paris’in en büyük kültür merkezlerinden biri bulunur. Ayrıca Avrupa’nın en büyük bilim müzesi olan Cite des Sciences et de L’industrie (Bilim ve Endüstri Şehri) de burada bulunur.

Bunlar dışında Parc de la Villette içinde on tane tema parkı bulunur. Her park farklı bir temayı tasvir etmektedir. Bunlardan bazıları dragon bahçesi, ayna bahçesi ve bambu bahçesidir. Park içerisinde konser salonları da mevcuttur. Grand Hall daha önce bir arena olarak kullanılırken Bernard Reichen ve Philippe Robert tarafından tekrar tasarlanmış ve bir kültür ve sergi merkezi haline dönüştürülmüştür. Parkın doğusunda yer alan Zenith Konser Salonu önemli konserlerin yapıldığı bir bölümdür. Güneyinde yer alan the Cite de la Musique ise hem konser salonu hem de kütüphane, müze, konservatuar ve stüdyo olarak kullanılan bir kısımdır.

Parc de la Villette’nin en çok dikkat çeken kısmı bünyesinde barındırdığı Cite des Sciences et de L’Industrie’dir. Avrupa’nın en büyük bilim müzesi olan bu yer mimar Adrien Fainsilber tarafından tasarlanmış ve 1986 yılında açılmıştır. Müzenin inşasında demir ve cam ağırlıklı malzemeler kullanılmıştır. Park içerisinde yer alan diğer müze 1950’lerden kalma bir denizaltı içindeki Argonaute’dir.

Eğer Paris geziniz için zaman kısıtlamanız yoksa parkı Paris gezilecek yerler listenize dâhil ederek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Parc de la Villette Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 30 Avenue Corentin-Cariou, Paris
  • Metro: “Porte de la Villette” ya da “Pantin” metro durakları üzerinden parka ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Açılış saatleri etkinlik alanlarına göre değişmektedir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın