paris alışveriş hakkında bilgi ve tavsiyeler

Paris gezi rehberi hazırlarken, seçeneklerin fazla olmasından dolayı en fazla odaklanılan konuların başında alışveriş geliyor. Çünkü Paris alışveriş söz konusu olduğunda her yaştan gezgini memnun edecek kadar çok seçeneği barındıran ender şehirlerden bir tanesi.

Kentin bu özelliğinden yola çıkarak ve kişisel deneyimlerimi de göz önünde bulundurarak hazırladığım rehber sayesinde kentin hangi alışveriş bölgelerinden nelerin karşınıza çıkacağını öğrenip, gezi planınızı daha rahat organize edebilirsiniz.

Paris Alışveriş Hakkında Bilgiler

Paris’te sizleri bekleyen alışveriş olanakları hakkında detaylara girmeden önce her zaman olduğu gibi kente özgü temel konular hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Para Birimi: Fransa’nın genelinde olduğu gibi Paris’te de Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro kullanılıyor.

Döviz Bozdurma: Paris’te döviz bozdurmak isterseniz, bankaları veya “Bureaux de Change” adıyla anılan büroları kullanabilirsiniz.

Ayrıca konakladığınız otelde de para bozdurabilirsiniz. Özellikle bozduracağınız miktar yüksekse bankaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü döviz bürolarının girişinde her ne kadar komisyon alınmaz ibaresi bulunsa da genelde alınan oranlar bankalardakinden çok daha yüksek oluyor.

Eğer düşük bir miktar bozduracaksanız, birkaç döviz bürosundan fiyat almak sizin için kârlı olabilir. Otelleri ise bu konuda son seçenek olarak düşünebilirsiniz. Çünkü genelde alış kuru düşük, satış kuru yüksek oluyor. Para bozduracağınız yerden biraz metal para temin ederseniz, özellikle ulaşım araçlarını kullanırken bir hayli rahat edersiniz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Kentte kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Kullandığınız kredi kartının türü Master Card veya Visa ise neredeyse tüm alışveriş mekânlarında rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Bu iki bankacılık ürününün yanı sıra American Express de çoğu yerde kabul ediliyor.

Kentteki çoğu turistik noktada ATM bulabilmek mümkün. Ancak para çekme makinelerinden yararlanabilmek için öncelikle Paris’e gelmeden önce bankanızı arayıp, kartınızın yurt dışında kullanıma açık olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim. Eğer değilse sadece birkaç dakikalık işlemle kartınızı yurt dışında kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

KDV Muafiyeti (Tax Free): Avrupa Birliği vatandaşı olmayan gezginler, kentte 3 aydan kısa süreli konaklamaları sırasında bir alışveriş mekânında 175 Euro’dan fazla alışveriş yaptıkları takdirde vergi iadesinden yaralanabiliyor.

%12 oranındaki vergi iadesini almak için Fransa’dan ayrılmadan önce havalimanındaki gümrükte bulunan gişeden faturanızı onaylatmanız ve alışveriş yaptığınız mağazaya göndermeniz yeterli oluyor.

Başta gıda, tütün ve alkollü ürünler olmak üzere bazı kalemlerin kapsam dışı tutulduğu bu uygulama, Tax Free mağazalarda kredi kartı ile yapılan alışverişlerde daha hızlı bir şekilde sonuçlanıyor.

Mağaza, Dükkân Açılış Saatleri: Mağazalar, butikler ve alışveriş merkezleri genellikle sabah 09.00 veya 10.00 gibi açılıp, 19.00’da kapanıyor.

Kimi yerler 12.00-14.00 saatleri arasında öğle molasına girerken, pazartesi günleri çoğu yer hizmet vermeye öğleden sonra başlıyor. Perşembe günleri ise özellikle giyim ürünleri satan mekânların bazıları akşam 21.00’a kadar hizmet veriyor.

Bankaların bir kısmının cumartesi günü de faaliyet gösterdiği kentin alışveriş caddelerinin çoğunda pazar günü butikler ve mağazalar kapalı oluyor.

Pazarlık: Vergi yükümlülüklerinden dolayı alışveriş merkezindeki mekânlarda ve cadde üzerindeki mağazalarda pazarlık yapma şansınız bulunmuyor. Ancak bitpazarlarında bir şeyler alırken, satıcı ile diyalog kurup fiyat konusunda bir miktar avantaj sağlayabilirsiniz.

Paris’te Alışveriş Yapılacak Yerler

pariste alışveriş Montmartre
Montmartre (Ressamlar) Tepesi, Paris

Kültürel birikimi ile tanınan Paris, başta moda ürünleri olmak üzere her zevke ve her bütçeye uygun alışveriş olanakları sayesinde gezginlere cazip fırsatlar sunuyor.

Eğer son moda giyim eşyaları satın almak hoşunuza gidiyor ve alışverişe ayırdığınız bütçe yeterince genişse Şanzelize Bulvarı civarındaki mağazalara yoğunlaşabilirsiniz.

Ayrıca alışveriş mekânlarının pazar günleri de açık olduğu Le Marais’de ve 8. Bölge sınırları içerisinde yer alan Canal St-Martin çevresinde yerli ve yabancı pek çok markanın en son kreasyonlarını bulabilirsiniz.

Kupa, t-shirt, anahtarlık, magnet gibi klasik hediyelik eşyalar satan dükkânların 1. ve 4. bölgeler arasında faaliyet gösterdiği kentte müziğe ilgi duyuyorsanız Rue de Rome üzerindeki veya Pigallle Metro İstasyonu’nun güneyindeki yerlerde vakit geçirebilirsiniz.

Ressamlar Tepesi olarak bilinen Montmartre de hediyelik eşya alışverişi için çok güzel bir yer. Saint-Germain-des-Pres Bölgesi ise tam da kitap, vintage ürünler ve dekorasyon objelerinden hoşlananların beklentilerini karşılayacak içeriği barındırıyor.

Paris’in alışveriş olanakları hakkında detayları “Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır?” başlığı altında bulabilirsiniz. Alışveriş yapılacak yerlere yakın konaklama önerileri içinse “Paris’te Nerede Kalınır?” başlığı altındaki önerilerime göz atabilirsiniz.

Paris Alışveriş Caddeleri

Paris'te alışveriş yapılacak ünlü yerler
Şanzelize, Paris

Paris’in kent merkezinden banliyölerine kadar hemen hemen her yerinde, alışveriş odaklı bir cadde veya bulvar görebilmek mümkün. Tabii ki bunlar içerisinde en ünlüsü Zafer Takı ile Concorde Meydanı arasında uzanan Şanzelize Caddesi.

Tiffany & Co, Cartier, Dior, Gucci, Valentino gibi ünlü markalara ait mağazalar başta olmak üzere müziğe, gastronomiye, teknolojiye odaklanmış pek çok mekânın sıralandığı kentin simgesi haline gelmiş cadde yerine pasaj usulü yerlerde alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız, Rue Saint Lazare’nin ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Paris’in en uzun alışveriş caddesi Rivoli sahip olduğu çeşitlilikle dikkatleri üzerine çekerken, Commerce ve Boulevard Haussman daha çok ekonomik fiyatlı ürünlerden hoşlananlar tarafından tercih ediliyor.

Sanatın ön planda olduğu Montmarte’nin capcanlı sokaklarında ise klasik tipteki hediyelik eşyaları özellikle 1. bölgedeki dükkânlardakilere göre çok daha uygun fiyatlarla satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Paris Alışveriş Merkezleri ve Marketler

paris'ta alışveriş yapılabilecek alışveriş merkezleri
Au Printemps, Paris

Paris tatili sırasında illa cadde veya bulvarlar üzerinde bulunan mağaza ve butiklerden alışveriş yapmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz alışveriş merkezlerinde ve marketlerde de aradığınız pek çok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kentin en ünlü alışveriş merkezi Galeries Lafayette, bana göre birbirinden ünlü mağazalara ev sahipliği yapması bir yana sırf mimari açıdan büyüleyici güzellikteki binası nedeniyle bile gidilmesi gereken bir yer.

Eski sebze ve meyve pazarı Forum Des Halles, detaylarını Paris gezilecek yerler listesinde sizlere anlatmış olduğum Eyfel’e sadece 15 dakika uzaklıktaki Centre Beaugrenelle ile tiyatro salonunda görkemli oyunları izleyebileceğiniz Boutique du Palais Des Congres ise daha modern yapıdalar. Au Printemps de şehirdeki bir diğer ünlü alışveriş merkezi.

Görkem ve modernlik yerine gittiğiniz alışveriş merkezinin otantik havası olsun isterseniz, eski şarap depolarının mağazaya dönüştürüldüğü Bercy köy atmosferi ile ilginç gelebilir.

Konuklarına Tax Free alışveriş olanağı sunan Vallee ise seri sonu ürünler satan mağazaları sevenler için ideal içeriğe sahip.

Paris Sokak Pazarları

paris'te alışveriş, sokak pazarları

Paris alışveriş söz konusu olduğunda konuklarına sadece caddeler üzerinde veya alışveriş merkezlerinin içerisinde sıralanmış mağazalar sunan bir kent değil.

Sayıları çok fazla olmasa da Fransa’nın başkentinin farklı bölgelerinde taze çiftlik ürünlerinin satıldığı sokak pazarları kuruluyor. Hatta kent merkezinden ayrılıp banliyölere odaklanırsanız, ikinci ürünler satan bit pazarlarına denk gelebilirsiniz.

Fransa mutfağını oluşturan geleneksel lezzetlerin en tazelerini bulabileceğiniz sokak pazarlarının başında 3. bölgede kurulan Le Marche des Enfants Rouges ile Montparnasse Mezarlığı yakınındaki Rue Daguerre geliyor.

Yiyecek dışında antikalara, ikinci el eşyalara yer verilen tezgâhların kurulduğu bitpazarları arasında en popülerleri ise Clignancourt ve Marche Dauphine.

Paris’ten Ne Alınır?

paris'te alışveriş hediyelik eşya

Paris’teki alışveriş mekânlarında giyim eşyaları dışında pek çok farklı kategoride ürünü satın alma olanağı bulabilirsiniz. Parfüm ve makyaj ürünleri başta olmak üzere kişisel bakım ürünleri açısından bir cenneti andıran kentte gastronomi meraklılarının damak tadına hitap eden tatlılar, şekerlemeler üretiliyor.

Ayrıca kentin çevresinde yer alan bağlarda yetişen üzümlerden üretilen şaraplara ve lezzetli peynirler çeşitlerine de odaklanabilirsiniz.

Klasik hediyelik eşyalardan koleksiyonunuza zenginlik katacak albümlerine, müzik aletlerine ve sanat eserlerine kadar geniş bir yelpaze sahip Paris’te satışı yapılan başlıca ürünlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, “Paris’ten Ne Alınır?” başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın