Paris Alışveriş rehberi

Paris, şüphesiz dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapan şehir, her yıl en çok ziyaret edilen şehir unvanını kimselere bırakmıyor. Her konuda olduğu gibi Paris alışveriş konusunda da ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. Her şehirde olduğu gibi Paris’te de alışveriş yaparken kısa bir araştırma yapmak gezi boyunca hem rahat etmenizi sağlar hem de önemli konuları atlamamış olursunuz.

Paris Gezi Rehberinin en zevkli bölümlerinden olan Paris Alışveriş Rehberi boyunca şehirdeki nakit ve kredi kartı kullanımından alışveriş yapılacak yerlere, alınacak hediyelik eşyalardan şehrin ünlü pazarlarına kadar ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Paris’te Alışveriş Hakkında Bilgiler

Para Birimi: Paris’te Avrupa Birliği’nin başlıca ülkelerinde geçerli ortak para birimi Euro (€) geçerlidir. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. Euro’da 7 adet banknot ve 8 adet bozuk para türü vardır. (Bozuk Paralar: 1¢, 2¢, 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1€, 2€. Banknotlar: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ ve 500€.) Yalnız dikkat, mağazalarda 50€ ya da 100€ üzeri kabul edilmeyebilir.

Döviz Bozdurma: Döviz bozdurma ile ilgili ilk kural; Paris’e giderken yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun. Özellikle metro vb ulaşım araçları kullanacaksanız otomatlardan bilet alabilmek için ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde taksi kullanımı için de bozuk paraya ihtiyacınız olabilir.

Paris’te döviz bozdurabilmek için pasaportunuzu yanınızda bulundurun. Özellikle turistik bölgelerde birçok dövizci bulabilirsiniz. Döviz büroları “Bureaux de Change” tabelası ile belirtilir. Benzer şekilde birçok bankanın da aynı isimle şubeleri vardır. Ticari döviz büroları havaalanlarında, ana tren istasyonlarında ve turistik noktalarda yer alıyor. Döviz bozdurmanın en karlı yolu ise bankalara gitmek. Bankalar genelde iyi komisyon oranları sunsa da komisyon oranları değişkendir. Fakat yine de döviz bürolarına göre daha karlı kur sunarlar. Döviz bürolarındaki “No Comission (Komisyon yok)” yazısına takılmayın, komisyon almayan yer yoktur. Dövizcilerde para bozdururken işlem tamamlanmadan önce komisyon ve minimum masraflarla ilgili ayrıntıları kontrol edin. Son olarak otelinizde de döviz bozdurabilirsiniz ama alış kuru düşük, satış kuru yüksek olacaktır, unutmayın.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Paris alışverişlerinizde dilerseniz kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Otellerde, restoranlarda ve mağazalarda kredi kartları yaygın olarak kullanılır. En çok kullanılan kart türleri Master Card ve Visa’dır. American Express çoğu yerde geçerli olsa da bazı noktalarda kabul görmeyebilir. Paris’in hemen yer yerinde ATM bulabilirsiniz. Dilerseniz kredi kartınızı bankamatikten para çekmek için de kullanabilirsiniz. Bu işlem için ufak bir komisyon alınacağını unutmayın. Ayrıca Fransa’ya gitmeden önce bankanıza kredi kartınızın yurt dışı kullanımı ilgili bilgi vermeniz gerebilir, bazı bankaların kredi kartları yabancı para birimi ile işlem yapmanıza izin vermeyebiliyor.

Kdv Muafiyeti (Tax Free): Paris alışveriş konusunda çok keyifli bir şehir, hele konu vergisiz alışveriş olunca 🙂 Her ürün için geçerli olmasa da yurt dışında bazı ürünler gerçekten çok ekonomik fiyatlara satılabiliyor. Üstelik Fransa’da yapacağınız bir faturada en az 175,01€’luk alışverişlerinizde ortalama %12’lik KDV tutarını ülkenize döndüğünüzde iade alabiliyorsunuz. Vergi iadeli alışveriş için kural şöyle; AB üyesi olmayan ülkelerden gelip üç aydan daha kısa süre kalacak olan ziyaretçiler, bir mağazada bir ya da daha fazla ürün karşılığında 175,01 Euro’dan fazla harcamaya yaparsa,  vergi muafiyetinden yararlanır. Bunun için kısaca “detaxe” olarak bilinen “bordereau de vente (satış faturası)” formunu Fransa’dan ya da AB’den ayrılırken gümrükte damgalatmanız ve vergiyi almak üzere mağazaya geri göndermeniz gerekmektedir. Eğer “Tax Free” ibaresi bulunan bir mağazadan alışveriş yapmışsanız KDV iadesini daha kolay alabilirsiniz. Formu havaalanındaki Tax Free Refund bölümüne götürmeniz yeterli. Eğer alışverişinizde kredi kartınızı kullanmışsanız geri ödeme almak daha kolay olacaktır. Yalnız her üründe vergi iadesi almanız mümkün değil; gıda, şarap ve tütün mamulleri için vergi iadesi yapılmaz.

Açılış Saatleri: Mağazalar ve alışveriş merkezleri genellikle 09.00-10.00 gibi açılır ve 19.00 gibi kapanır. Bazı mağazalar 12.00-14.00 saatleri arasında kapalı olabilir. Çoğu yer tüm gün olmasa bile Pazartesi sabahları kapalı olabiliyor. Birçok mağaza Perşembe günleri daha geç saatlerde kapatır. Bankalar hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında açıkken bazılar öğle arasında kapalıdır. Bazıları ise Cumartesi günleri sabahları da çalışıyor. Resmi tatillerde ve Pazar günleri ise çoğu yer kapalı oluyor. Bazı butik, mağaza ve restoranlar Ağustos ayında kapalıdır.

Bahşiş: Restoranlarda genellikle servis ücreti faturaya “hizmet bedeli” olarak dâhil edilir. Ekstra %10-15 oranın bahşiş memnuniyetinizi gösterir. Taksi şoförü ve tur rehberlerine de %10-15 oranında bahşiş verilebilir. Otellerde ise bavul taşıyıcılarına bavul başı minimum 1-3€, oda hizmetçilerine de otelden ayrılırken kaldığınız gün başına 1,5-3€ bahşiş verebilirsiniz.

Paris alışveriş rehberi
Gezip Gördüm Paris Alışveriş Rehberi

Paris’ten Ne Alınır?

Paris Alışveriş Rehberi’nin en zevkli bölümü şüphesiz şehirden alınabilecekler bölümü. “Paris’ten Ne Alınır?” konusu ufak bir bölümde anlatılamayacak kadar detaylı; bu yüzden şehirden alabilecekleriniz hakkında tüm detaylı bilgileri Paris’ten Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz. Yine de özet olarak bahsedersek; Paris’teki modaevleri hala dünya modasının merkezidir. Chanel, Calvin Klein, Christian Dior, Versace Christian Lacroix, Hermes, Yves Saint Laurent… Aklınıza gelebilecek tüm ünlü markaların mağaza ya da butiklerini şehirde bulabilirsiniz. Markalardan hemen gözünüz korkmasın; çok daha ekonomik fiyatlara da birbirinden şık kıyafetler bulabilirsiniz. Tüm bu seçenekler Paris alışverişlerinde “giyim” seçeneğini şehirden alabilecekler listesinde ilk sıraya koyuyor. Bunun dışında; kozmetik ürünler, birbirinden ünlü ve lezzetli yiyecek seçenekleri ve kırtasiye ürünleri listenize yazabileceğiniz diğer alternatifler. Eğer bütçenizi çok sarsmadan alışveriş yapayım derseniz Paris hediyelik eşya konusunda da çok zengin seçeneklere sahip. Klasikleşmiş kupa, t-shirt, magnet, anahtarlık gibi hediyelerin yanı sıra birbirinden orijinal biblo ve ev süsleri de bulabilirsiniz.

Paris alışveriş rehberi, ne alınır
Paris simgeli buzdolabı süsleri

Paris Alışveriş Merkezleri

Paris alışveriş merkezi denilince bizdeki gibi her köşe başında mantar gibi ortaya çıkmış yerler aklınıza gelmesin. Şehirde alışveriş merkezi sayısı kısıtlı olsa da olanlar da gerçekten büyük ve her ihtiyacınıza cevap verebilecek niteliktedir.

Galeries La Fayette: 1894 yılında açılan alışveriş merkezi şehrin en ünlü ve büyük alışveriş merkezlerinden. Giyimden yiyeceğe birçok ürün çeşitliliğini bünyesinde barından Galerie La Fayette daha çok tasarım ürünleri ile bilinmektedir. Alışveriş merkezinin çelik ve cam kubbeyle kapatılmış çatısı da ünlüdür. Adres: 40 Blvd Haussmann, 75009. Metro: Chaussee d’Antin-La Fayette, Opera, Havre-Caumartin. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi: 09.30 – 19.30, Perşembe günleri 09.30 – 21.00, Pazar günleri kapalı.

Au Printemps: Şehrin bir diğer ünlü alışveriş merkezi olan Printemps 1864 yılında çılmıştır. İçerisinde tasarımdan giysi, aksesuar, ev dekorasyonu, oyuncak ve ayakkabıya birçok ürünü Adres: 64 Blvd Haussmann, 75009. Metro: Havre Caumartin, Opera. RER: Auber.

Le Bon Marche: 1852 yılında açılan yer kentin ilk mağazasıdır. Tasarımına Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel de katkıda bulunmuştur. Avangard moda tasarımları, sunan butiği ile günümüzde bile rakiplerinden daha modern. Zemin katında kozmetik, parfüm ve aksesuar satışı yapılmaktadır. İlk kat erkek giyimine ayrılmıştır ve ikinci katta tasarım ürünü kıyafetler bulunabilir. Bu katta bir kafe de mevcuttur. Le Bon Marche içerisinde bir de yiyecek dükkânı bulunmaktadır. İçerisindeki farklı lezzetleri görüp tatmanız tavsiye edilir. Adres: 22 Rue de Sevres, 75007. Metro: Sevres – Babylone. Ziyaret Zamanı: Pzt – Cmt 09.30 – 19.00.

FNAC: L’Etoile, Şanzelize, Montparnesse, Forum des Halles ve La Defense’de şubeleri olan FANC’ta kitap, CD ve elektronik eşya gibi şeyleri bulabilirsiniz.

La Samaritaine: Mobilyadan, evcil hayvana kadar her şeyi bulabilirsiniz. Adres: 75 Rue de Rivoli. Metro: Pont Neuf, Louvre-Rivoli.

BHV: BHV, Bazar de l’Hotel de Ville’nin kısaltmasıdır. Zemin katında büyük bir hırdavatçı dükkânı bulunan alışveriş merkezinin ikinci katında kadın, erkek, çocuk modasına ait son koleksiyonlar görülebilir. Burası daha çok ev eşyaları ve elektronik eşya satışı ile bilinmektedir. Adres: 64 Rue de Rivoli. Metro: Hotel de Ville.

Bazar Ethic: Burası adından da anlaşılacağı üzere modern etnik ürünlerin satıldığı bir yerdir. Mumdan yastık kılıfına, deri çantadan şala kadar birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Tibet kaşmir elbiseler burada bulabileceğiniz nadide parçalardandır. Adres: 25 Rue Beaurepaire, 75010.

Paris alışveriş merkezi
Paris’in en ünlü alışveriş merkezlerinden Galeries La Fayette

Paris Pazarları

Paris alışveriş turunuz boyunca şehirde yer alan ünlü sokak pazarlarına mutlaka zaman ayırın. Pazar yerlerinde birbirinden cazip ürünleri satın alabileceğiniz gibi canlı bir alışveriş atmosferini gözlemleme şansına da sahip olabilirsiniz. Üstelik her pazar kurulduğu bölgenin kültürel özelliklerini yansıtması açısından gözlem için çok değerlidir. Paris’te yer alan sokak pazarlarında birbirinden egzotik meyve ve sebzeler bulabileceğiniz gibi birbirinden güzel ikinci el eşyalar, antikalar ve koleksiyon ürünleri bulabilirsiniz. Paris’teki pazarların bazıları üstü kapalı ve günlük olarak açılırken bazıları da şehrin belli meydan ve caddelerinde haftanın yalnızca belli gün ve saatlerinde açılır.

Meyve ve sebze pazarlarının çoğu Salı-Cumartesi günleri arasında 08.00-19.00, Pazar günleri ise 09.00-13.00 saatleri arasında kurulur. Eğer günün erken saatinde giderseniz hem pazarların kalabalığından kurtulursunuz hem de sebze ve meyveleri taze olarak satın alırsınız. Bitpazarlarında ise akşam saatlerinde pazarlık için daha fazla şansınız olabilir.

Paris’te pazarlar “Brocantes”, 2. el tezgahlar ise “Marches aux Puces” adlarıyla bilinir. Bitpazarları ve benzer ürün satan tezgâhların çoğu profesyoneller tarafından işletilir.

Paris sokak pazarları
Paris Marche de la Bastille Sokak Pazarı

Paris alışveriş kültüründe yer alan vazgeçilmez sokak pazarları ise şunlardır:

Marche de la Bastille: Paris’in en büyük ve ünlü pazarlarından biridir. Her Perşembe ve Pazar sabahları kurulur. Yerel peynir çeşitlerinden, yumurta, taze balık gibi her çeşit yiyecek ürünlerini, giysi ve mutfak eşyalarını pazarda görebilirsiniz. Adres: Richard Lenoir, 75011. Metro: Richard-Lenoir.

Marche Aux Puces St Ouen: Paris’in en ünlü, en kalabalık ve aynı zamanda pahalı pazarı olan St Ouen, dünyanın en büyük antika pazarı olarak da bilinir. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri sabahtan 18.00’e kadar açıktır. Dünyanın en önemli pazarların biri olarak gösterilen yerde 2500’den fazla tezgâh kurulur. Pazarda ikinci eş eşyalardan antikalara her şeyi bulabilirsiniz. Adres: Porte de Clignancourt, 75018. Metro: Porte de Clignancourt.

Marche aux Puces de la Porte de Vannes: Montparnesse’nin güneyinde, iki meydana yayılmış bu pazarda; farklı dönemlerden ikinci el eşyalar, antiklar, eski kitaplar, porselenler, ikinci el mobilyalar ve moda ürünlerini bulabilirsiniz. Kaliteli ürünler sabah erken saatlerde bittiği için geç gitmemeniz tavsiye edilir. Bitpazarı, cumartesi ve pazar günleri 08.00-14.00 saatleri arasında kuruluyor. Adres: Avenue Georges Lafenestre. Metro: Porte de Vanves.

Marche d’Aligre: Paris’in en otantik pazarlarından biridir. Pazartesi hariç haftanın her günü sabahları kurulur. Sebze meyveden yağ ürünlerine kadar pazarda birçok şey bulabilirsiniz. Kuzey Afrikalı satıcıların sunduğu biber, fındıklar ve pazardaki çeşitli et ürünleri ünlüdür. Hemen yanında ufak bir antika pazarı yer alır. Adres: Place d’Aligre. Metro: Ledru – Rollin.

Marche Enfant Rouges: Paris’in en eski pazarlarından biridir. Tarihi 1620 yıllara dayanır. Yarı açık yarı kapalı olan meyve ve sebze pazarı pazartesi günü hariç her gün kurulur. Pazar günleri öğlene kadar açık olan pazarı diğer günler gün içinde ziyaret edebilirsiniz. Adres: 39 Rue de Bretagne. Metro: Temple, Filles du Calvaire, Saint-Sebastien-Froissart.

Marche aux Timbres: Her Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri eski pul, kart, el yazısı, fotoğraf gibi hatıralık eşya satışının yapıldığı bir yerdir. Adres: Avenue Marigny. Metro: Champs Elysees-Clemenceau, Franklin D. Roosevelt.

Marche Raspail: Salı, Cuma ve Pazar günleri kurulan şehrin en iyi organik pazarıdır. Salı, cuma 07.00-14.30, Pazar: 09.00-15.00. Adres: Rue de Rennes, 75006. Metro: Rennes.

Marche President Wilson: Çarşamba günleri 07.00-14.30, Cumartesi günleri ise 07.00-15.00 saatleri arasında kurulan yiyecek pazarıdır. Adres: Ave du President Wilson, 75016. Metro: Lena.

Marche aux Puces de Montreuil: Küçük antika biblolalar ve ikinci el giysiler bulabileceğiniz pazar. Cumartesi, pazar ve pazartesi sabahları kurulur. Adres: Porte de Montreuil. Metro: Porte de Montreuil.

Marche aux Fleurs Ternes: Çiçek pazarı. Pazartesi hariç ger gün 08.00-19.30. Adres: Pl des Ternes, 75017. Metro: Ternes.

Place de la Madeleine: Şehrin ünlü meydanı olan Madeleine’i da bu bölümde yer verebiliriz. Paris’in en ünlü yiyecek marketleri bu meydan etrafına toplanmıştır. Fauchon ve Hediard, en ünlü markalardan birkaçıdır. Diğer markalar: Maille (hardal), Marquise de Sevigne (çikolata), Kaspia (havyar), La Maison de la Truffe (trüf mantarı). Adres: Place de la Madeleine. Metro: Madeleine.

Batignolles: Paris’in en eski organik pazarıdır. Sebze, meyve, et, kozmetik ürünü vb malzemeler satılır. Cumartesi günü öğlene kadar kurulur. Adres: Rue des Batignolles. Metro: Rome, Place de Clicny.

Rue Montorgueil: Hem pazar hem de dükkânların olduğu bu yerde çikolata, pastane ürünleri, peynir çeşitleri, sebze, meyve, balık gibi ürünleri bulabilirsiniz. Pazarı gezerken durup dinleneceğiniz ve bir şeyler içeceğiniz yerler de mevcuttur. Adres: Rue Montorqueil. Salı-Pazar 08.00-19.00. Metro: Les Halles.

Rue de Buci: St Germain’in merkezinde günlük pazar. Sebze, meyvenin yanı sıra şarküteri ürünlerini bulmak da mümkündür. Pazartesi hariç her sabah kurulur. Adres: Rue de Buci. Metro: Mabillon, Odeon.

Rue Mouffetard: Paris’in en eski pazarlarından olan yer Quarter Latin boyunca uzanır. Birçok şarküteri ürünü, peynir, unlu mamül çeşitlerini pazarda bulabilirsiniz. Salı gününden pazara, har sabah kurulur. Adres: Rue Mouffetard. Metro: Place Monge.

Marche Aux Fleur: İle de la Cite’de, 1808’den beri kurulan şehrin en eski ve büyük çiçek pazarıdır. Pazar gün hariç haftanın her günü sabahtan kurulur. Adres: Pl. Louis Lépine, 75004. Metro: Cite.

Marche aux Oiseaux: Pazar günleri kurulan kuş pazarıdır. Adres: Pl. Louis Lépine, 75004. Metro: Cite.

Marche Joinville: Kanal kenarında ucuz meyve sebze pazarı. Perşembe ve Pazar günleri 07.00-13.30 arasında kurulur. Adres: Rue de Joinville. 75019. Metro: Crimee.

Marche St Germain: Organik ürünlerin satıldığı kapalı pazar. Salı-Cuma 08.00-13.00, 16.00-20.00. Adres: 4-6 Rue Lobineau 75006. Metro: Mabillon.

Marche Aux Fleurs Madeleine: Çiçek pazarı. Pazar ve cumartesi günleri. 00-19.30. Adres: Pl de la Madeleine, 75008. Metro: Madeleine.

Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın