paris amsterdam tren seferi

Paris’ten Amsterdam’a otobüs veya uçak seferleri ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Ancak hiçbiri bana göre Paris Amsterdam tren yolculuğu kadar keyifli ve rahat olamaz. Üstelik eşsiz manzaralar izleyerek kat edeceğiniz kilometreler boyunca herhangi bir gümrük kontrolünde zaman kaybetmeden kültürüyle öne çıkan Fransa’nın başkentinden Hollanda’nın sıra dışı eğlenceleriyle ünlü başkentine ulaşabilirsiniz.

Paris Amsterdam Tren Seferleri

paris amsterdam hızlı tren bilgiler

Amsterdam Paris Hızlı Tren Seferleri” başlıklı yazımda daha önceden belirttiğim gibi iki şehir arasında ulaşımı konforlu ve hızlı hale getiren demir yolu seferleri, Fransa-Belçika ortaklığında kurulan Thalys tarafından gerçekleştiriliyor.

Thalys’in yüksek hızlı trenleri aşağı yukarı 3 saat 18 dakikada Paris kent merkezindeki Gare du Nord’dan Amsterdam Centraal’e ulaşım sağlıyor.

Yolculuk süresinin kara yoluna göre kısalığının dışında trenle yolculuk etmenin getirdiği en büyük avantaj, hatlarda bir sorun yaşanmadığı sürece aksamanın olmaması.

paris tren garı gare du nord
Paris tren istasyonu Gare du Nord

Paris Amsterdam arası tren seferleri, karşılıklı olarak günde 9 kez düzenleniyor. Seyahat boyunca başlangıç ve varış noktaları dışında trenler önce Brüksel Zuid (nam-ı diğer Midi), ardından sırasıyla Antwerp, Rotterdam ve Amsterdam Havalimanı’nın hemen altındaki Schiphol istasyonlarında küçük molalar veriyor.

Yolculuk Amsterdam şehir merkezinde yer alan Amsterdam Centraal istasyonunda son buluyor.

amsterdam tren garı amsterdam centraal
Amsterdam Centraal, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu

Amsterdam Merkez İstasyonu’nda trenden indikten sonra yürüyerek 10 dakika içerisinde şehrin en hareketli ve merkezi noktası olan Dam Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanarak Amsterdam’ın farklı noktalarına gidecekseniz, I Amsterdam Card, OV-chipkaart veya Amsterdam Travel Ticket gibi çok günlük kartlardan birini edinmenizi tavsiye ederim.

Şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Amsterdam gezilecek yerler, konaklama yapılabilecek bölgeler hakkında bilgileri ve otel tavsiyelerimizi ise Amsterdam’da nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Paris Amsterdam Tren Fiyatları

Yolcularına hava yolu şirketlerindekine benzer bir yöntemle bilet satışı yapan Thalys’e ait yüksek hızlı trenlerde koltuklar, birinci ve ikinci sınıf olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılıyor.

İkramların koltuğa yapılması 1. sınıfta seyahat eden yolculara tanınan en büyük ayrıcalık. Bu sınıfta ve esnek, yarı esnek bilet sahibi olup 2. sınıfta yolculuk edenler trenlerde bulunan kablosuz İnternet bağlantısından sınırsız yararlanabiliyorlar.

Esnek olmayan bilet sahiplerinin ise İnternet’i kullanabilmeleri için 2. sınıfa yönelik yiyecek-içecek satışının yapıldığı tren içerisindeki bardan kredi satın almaları gerekiyor.

Ancak firma bir süre önce aldığı karar ile artık klasikleşmiş uygulamasını bir kenara bırakıp, gezginlere daha fazla seçenek sunan bir programı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Online bilet rezervasyonu yaptırmak isteyen gezginlere sunulmaya başlanan uygulama, 10 Aralık 2017 itibariyle eskisinin yerini alacak. Yürürlükte olan esnek olmayan, yarı esnek ve esnek bilet seçeneklerini kapsayan yeni uygulamada koltuklar standart, konfor ve premium adıyla 3 farklı sınıfa ayrılıyor.

Standart şu anki 2. sınıf, premium ise mevcut 1. sınıf ile aynı içeriğe sahip. Konfor adı verilen kategorinin Premium’dan farkı koltuğa ikramın yapılmıyor olması.

Paris Amsterdam tren seferleri için 2. sınıfın fiyatları 35, 1. sınıfınki ise 79 Euro’dan başlıyor.

Paris Amsterdam Tren Biletleri Nasıl Alınır?

paris brüksel hızlı tren ne kadar
Örnek bir Thalys bileti. Paris Amsterdam hızlı tren biletinizi aldığınız mailinize bu şekilde bir e-bilet gelecek. Bu bileti çıktı almanız ya da telefonunuzdan ilgili kişiye gösterip okutmanız yeterli. Bence risk almayın çıktınızı alın, çantanıza koyun.

Paris Amsterdam tren seferlerine ait biletleri satın almanın en rahat yolu, online satış kanallarını kullanmaktan geçiyor. Hem tren seferleri hakkında anlık bilgileri paylaşması hem de seyahat bütçelerini rahatlatacak kampanyaları duyurması nedeniyle gezginlerin online bilet alımında ilk tercihleri genelde firmanın kendi sitesi Thalys.com oluyor.

Eğer daha farklı seçenekleri kullanmak isterseniz firmanın kurucu ortağı olan Fransız SCNF’ye veya Belçika Demiryolları’na ait siteleri tercih edebilirsiniz.

Basılı olmayan bilet satın alındığında, başvuruda belirtilmiş olan e-posta adresine kare kod içeren bir mail geliyor. İsterseniz gönderilen elektronik postadaki bileti bastırabilir, isterseniz de akıllı cihazınızdan kare kodu görevliye okutarak trene binebilirsiniz.

Paris Amsterdam Tren Seferleri Hakkında Tavsiyeler

paris amsterdam tren seferleri 1. sınıf vagon
Paris Amsterdam arası hızlı tren seferinde kullanılan vagonlar. 1. sınıf vagon.

Eğer standart fiyatlardan daha ucuza Paris Amsterdam tren yolcuğu yapmak isterseniz, başta Thalys’in “İlk Dakika” uygulaması olmak üzere online satış kanallarının anlık kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

İki sınıfta da koltuklar, konfor açısından birbirine oldukça yakın. Ancak indirimleri takip ederseniz, 2. sınıf fiyatından sadece birkaç Euro fazlasına 1. sınıfta yolculuk edebilirsiniz.

paris amsterdam tren vagonu
Paris Amsterdam arası hızlı tren seferinde kullanılan vagonlar. 2. sınıf vagon.

Amsterdam Centraal ve Brüksel Midi’nin aksine Paris Gare du Nord’da güvenlik kontrolünden dolayı yoğunluk yaşanabiliyor. Bu yüzden seferi kaçırmamak adına erkenden istasyona gitmekte fayda var.

Akıllı cihazından e-posta adresinize gelen kare kodu okutarak trene rahatça binebilirsiniz. Ancak bir son dakika aksiliği yaşamamak için istasyona ulaşmadan önce biletin çıktısını almanızı tavsiye ederim.

Seferler, çoğu zaman rötarsız gerçekleştiriliyor. Yine de gecikme yaşamayacağının bir garantisi yok. Öngörülemeyecek gecikmelere karşı İnternet sitesinden trafiği kontrol ederek ve seyahat planını ihtiyatlı yaparak bu durumun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler, fark ettim ki yolculuk esnasında uğranılan durak güzergahlarıda gezmek için güzel yerler. Eğer yolculuk esnasında bir şehirde inmek ve 5-6 saat keşfetmek istersek bu durumda ayrı ayrı çoklu bilet mi almamız gerekir konu ile ilgili bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.

    • Emre Bey merhabalar, maalesef evet. Ayrı ayrı bilet almanız gerekiyor, bu durumda yolculuk masrafı biraz artıyor ama arada geçilen şehirleri bence görmeye değer….

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın